Jump to content

Японско качесто + намалени разходи = хилаво дете


kokonai

Recommended Posts

Отдавна съм се наканил да пиша и все не ми остава време да ви поразкажа за Японското автомобилно строителство пречупено през призмата на европееца.

Както повечето от вас знаят преди точно година си купих две Тойото Авенсис. Двата екземпляра бяха първата и втората такава кола в БГ. Новият дизел 150 коня всички екстри по 3 възможно най-скъпия модел от ценовата листа на ТМ Ауто.

Първоначално бях шашардисан, всичко което може да се мечтае в автомобилната индустрия. Колите вървят на самолети, комфорт интериор, визия просто перфектни.

1-ва Случка - първа седмица.

Първата седмица отивам на море. Над 160 странен свирещ звук. Над 200 не може да се понася направо си викаме в колата....бре вдигам телефона и набирам търговеца в ТМ Ауто.

аз: Петко колата свири ужасно над 200 км/ч.

Петко (търговеца): Ми ъъъ такова ти що караш с 200 :P

аз: бе човек...ти ма притесни...аз за 60 бона кола ли съм си купил или ТРОМПЕТ???

Резултата ...поръчка, чакане, за уплътнители на вратите.

Втората кола се оказа още по зле - над 140 км/ч свиреше..смилих се над колегата дето я кара викам - хайде турете му моите нови уплътнители аз пак ще чакам.

Крайния резлтат на втората седмица нови уплътнители на двете коли за радост фабричен недостатък.

Впечатлението ми: Ех всичко се случва недогледали в завода ама ето тези от сервиза са направо супер никакви грижи и всичко безплатно! Но странна работа на най скъпия модел ли баш няма да докарат елементарни неща.

2-ра Случка - на 6-ти месец.

Тропа по малко в неравни терени...ах какво ли е - преглед на ходова част. Всичко е ОК. Хм какво ли е тогава. Питам и ми казват...ааа че те всички Авенсиси така си хлопат. А стига бе... значи чисто новите коли тропат по зле от предишната ми кола (А6 на 10 години).

Тръгвам си смаян.

Но после започна едно странно потропване като минавам през спящи полицаи и става все по зле. Всеки път ТРЯС! отпред....пак в сервиза чакам 3 седмици и хоп. Чисто новички амортисьори!!!

Този титан на качествената автомобилна индустрия, този еталон за качесто се раздели с оригиналните си амортисиори едва на 20 хил км.

Впечатлението ми ...смяан невярващ на това което се случва си тръгвам от сервиза...с новички гаранционни амортисиори.

Резултата: ТРЯС! още на първия спящ полицай B) ...ми те така си тропат! т.е. немаше резултат

3-та случка на 35 хил км или 8 ми месец

Качвам се на Алеко по пътя вятър прах на фарове идилия кеф....странно все едно прехлъзва съединителя...нищо хубава компания, готина музика, заблудил съм се.

Спирам на Простор....бе много облаци много чудо и тази странна миризма и ....А! Това не са облаци нещо май ...ГОРИИИИИ!!!!...отварам капак ....УЖАС! съединителя гори с облаци пушек и страшна воня ...и така има няма 10 мин. Педала в нулата съединител няма скоростите се вкарват с ритник.

Нема излет провалена вечер.

Още на другия ден в сервиза - 1 седмица разглобяват колата. Учтиво ме уведомяват, че съединителя НЕ Е гаранционна повреда защото е консумативи струва едва 2000 лв. :)

Скандал, шеф на сервиза, шеф на Тойота БГ....пак скандал. Е..ще мине за гаранционен. Отдъхвам си 3 седмици без кола от които "цели" 2 дни с оборотен Ярис (Най новия модел - много ме изкефи ама за това друг път).

Впечатленията...вече не искам ТОЙОТА НЕ И НИКОГА!

Резултата - нов съединител за тяхна сметка, 3 седмици без кола и същата натрапчива миризма (на 2000 лв) всеки път като се поозори количката.

4-та случка 8 ми месец - 20 000 км...втората колица.

Пламъци...дим....миризма пак на 2000 лв. Същата случка - пак шеф на сервиза, друг шеф - скандал, още по-голям шеф пак скандал. Я пак минава за гаранционно макар, че "сигурно ги караме неправилно". Пак 3 седмици без кола ама поне с оборотна Корола. Обаждат се от сервиза - "Ми то освен съединителя се е прецакала една семеринга и маслото от скоростната кутия е изтекло в съединителя та освен, че сменяме съединителя оправяме първа и втора скорост"

Резултата същия както в 3-ти случай...Впечатленията....ЗАТВЪРДЕНИ - Тойота= мръсна дума.

5-ти случай 25 хиляди (втората кола явно върви по бавно щото минава по-малко км ;) ) - 12 месец

Странно виене отзад. Лагер? В сервиза.

Да! Лагер на главина - а стига бе баси случая :D ...новия лагер е гаранционен..ха ха...не! Според сервиза лагера е консуматив. Не ми се разказва но прочетете предишния случай как се праи скандал.

Впечатленията - От сервиза се гаврят с мен....Производителя е най-големия съединител***, а Тойота никога повече!!!

Резултат. НЯМА..виенето си е пак там ..."А ние за всеки случай сме сменили цялата главина"

ГРЪНЦИ

6-ти случай от събота

Колата вече е на достолепната достойна за уважение възраст цеееели 12 месеца. Карам булка. Сватба. Цветя. Балони. Празник.

Качваме се в колата и потегляме към ритуалната зала. Натискам клаксона....и гооордо потеглям.

Би БИИИИИП. БИ БИИИП. БИ ............тишина. А?! Тва па к'во е? ...познахте нали? Клаксона изгоря :):):wink:

Карам булката и нямам свирка ...ей това ако не е КАЧЕСТВО - Здраве. А бъзиках търговеца, че не съм си купил за 60 бона тромпет (за справки 1-ви случай) :) На ти сега тромпет...даже клаксон не си си купил Ники с тези пари...щото няма.

Резултата - тромбата е изгоряла. Това е гаранционен проблем (А!? Този път не псувах шефове...има напредък), но изгорелия бушон на тромбите е консуматив така че дължите 1,20 лв. B)

Впечатленията - ...сещайте се!

___________________________

*** съединител - долен ляв педал

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 132
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

:):)

..... баси мамата! Дано моят Ярис няма такива ядове и се окаже факт това, че е най-здравата кола на Германия според ADAC.

А истории за сервиза на ТМ Ауто съм слушал и други приятни неща като на пример, че им отнема по 2 седмици за смяна на масло на РАВ4. Е, надявам се, че бидейки с по-малка кола ще намалят със седмица, примерно. :wink: Другият месец ще видим, че тогава ставаме ние на 12 месеца и цели 10'000км.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Коко, моля те продавай ги тез чудеса на техниката и си земи А6 куаттро поне 3-литрова! МОЛЯ ТЕ! Ти не заслужаваша такава мъка бе човек - направо ми се къса сърцето! :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хмм, като те слушам и май неправилно ги карате тези коли :)

Имаме новичък служебен Авенсис(май няма година още) на доста километри, дизел(като твоя, и той за 60К), комби, вече е със сменявана предна броня, предно стъкло, криви две джанти и две срязани гуми- с други думи, кара се като нова служебна кола :) . Ама други, непричинени от служителите на нашата фирма повреди не е получавала колата. :)

И все пак- Ауди си е Ауди, твоя пост го потвърждава :wink:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

адаш, мой приятел с Мазда 6 минава по същият път и само виси в сервиза. Карал съм почти всички японци и си мисля че дори и нови не струват нищо. По-добре наистина се ориентирай към някоя по-стара но здрава машина Ауди, БМВ или Мерцедес отколкото да си късаш нервите :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Както повечето от вас знаят преди точно година си купих две Тойото Авенсис. Двата екземпляра бяха първата и втората такава кола в БГ.

Може би колега факта, че са били още много нов модел, не са успели да отстранят всички дефекти до край............Ама толкова дефекти за една година, направо е брутално! :) В Япония ли са произведени тези коли?Да не са някакво турско производство и да са правени в петък или понеделник? :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Адаш, миналата седмица ми се оплака по този въпрос и сега след анализ изказвам мнение.

1. Сглобката е в GB, а не в Япония. Още през 1999 г. белгийски дилър на Нисан (вместо моето Ауди щях да купя Нисан Максима) ми каза, че разликата в качеството е голяма. B)

2. Вносител на Тойота у нас е гръцка фирма, а знаеш, че византийците не са обичани от никого и мръсните им трикове са всеобщо известни. Не изключвам вариант да внасят у нас своеобразно "второ качество". Абсолютно възможно и реално. :)

3. Пример за казаното от мен в т.2 е единственият купен от мен нов автомобил Форд Сиера през далечната 1992 г от Мото Пфое. Още в едногодишната гаранция - дефект на уплътнения на изпускателната тръба, абсолютно калпав стартер и скапан акумулатор. След много караници, спорове и смяна с леко доплащане до момента автомобила го кара съпругата му и въобще "не иска" да се поврежда :)

4. 1995 г. приятели от Украйна си купиха 3 Голфа от Юнитрейд-Х и пак първата година - ужасни дефекти. Шефът на фирмения сервиз в Киев се оказал съученик на един от тях и им казал, че това са типични второкачествени автомобили за Източноевропейския пазар. :)B)

5. Абсолютно са прави колегите, че доколкото си взел съвсем нова модификация тя си е "изплюла" детските болести, но не очаквах толкова да са сериозни. :)

Направо съм ужасен, че и Мазда се излага - тя се сглобява сама в Япония или вече и те поеха надолу. Точно тези тримата с Голфовете имаха служебна 626 - 1991 г и казаха, че толкова здрав и надежден автомобил и до момента не са срещали. :wink:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Модела на Коко мисля, че се прави в Турция! :)

Ние имаме един офисен Авенсис (от първите, сглобяван в Англия, т.е. пак не 100%-ва японка) и мога да кажа, че няма друг толкова корав и непретенциозен автомобил! За 6 години и 100000км нищо не е пипано по тази кола! :wink:

А за ТМ Ауто или лошо или нищо! :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз и от други места чувам че автомобилите като излизат от завода и след проверки се знае кое качество е, и познайте къде идва най-ниското такова. Така че по-добре едногодишна от германия на половин цена, поне стартовите ядове вече ще са отстранени.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А стига бе. Не съм очаквал подобни ужасии. А Субару-то и то ли е така. Щото имах някаква сляпа вяра в японските марки, ама това си е пълно безобразие. :)

Редактирано от AALEXANDROV
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз и от други места чувам че автомобилите като излизат от завода и след проверки се знае кое качество е, и познайте къде идва най-ниското такова. Така че по-добре едногодишна от германия на половин цена, поне стартовите ядове вече ще са отстранени.
Точно това си мисля приятелю Стани. :):):):wink:
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А стига бе. Не съм очаквал подобни ужасии. А Субару-то и то ли е така. Щото имах някаква сляпа вяра в японските марки, ама това си е пълно безобразие. :)

Ако не са правени в Европа получават едно яко данъчно облагане (и колите им стават непродаваеми), така че всички (или почти всички) японски марки имат заводи тук!

Субару и Сузуки имат завод в Унгария.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

по въпроса с качеството имаше един много стар виц:

Руски спецове отиват в Щутгарт по програма за обмяна на опит и немците обясняват качеството на сглобката и уплътненията така - "пускаме в колата една котка. Ако на следващия ден котката е умряла, колата е за износ. Ако котката е жива - доработка/вътрешен пазар". Руснаците цъкат.

Има-няма няколко месеца швабите пристигат в Тольяти /ВАЗ/ и руснаците им обясняват: "Приложихме Вашия тест и се оказа много успешен. Ако котката на следващия ден е в колата, пускаме я за износ. Ако котката я няма - вътрешен пазар". :)

Сори за лекия офтопик :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Кво се чудиш - производителите на автомобили имат едно неписано превило, но е възприето от всички, че възлите и агрегатите на един автомобил трябва да издържат минимум 100 000 км или 10 години. Затова и в България се внасят и купуват най-много автомобили около тая възраст. Нищо, че в България издържат и доста повече. А след 1995-96 има друго негласно споразумение между производителите на коли - да намалят качеството на някои възли и агрегати - защото и производителите на резерви части и сервизите също трябва да ядат. А освен това производителите имат интерес по-бързо да се сменят поколенията, да си хвърлиш старата кола и да си купиш нова.

Истината е, че новото иска скъпа и специализирана поддръжка, излизаща извън уменията и знанията на шофьора любител. А по-старите коли имат и по-просто устройство, затова са и по-надеждни, ако говорим за технически аспект, а не за комфорт. Днес например се икономисва от металните сплави за сметка на пластмасата. И други още простотии се правят, за да им намалят с няколко евро себестойността на производството.

Редактирано от JohnP
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Кратка история за сервиза на ТМ Ауто:

Моя колежка и съпруга ги се мяткат качествено на Цариградско шосе - почти прескачат мантинелата и се обръщат на таван.. (няма да казваме колко бързо е карал и т.н.)

НО забавната част в случката - след тази зверска катастрофа, в колата оборудвана с "n" на брой въздушни възглавници не се отваря нито една :)

Разправии, караници (все пак нали системи за сигурност, ала бала), докато накрая "неофициално" им казали че просто при предишното им посещение в сервиза, докато са им сменяли някакъв чаркалак, техниците са им изключили въздушните възглавници през сервизното меню на бордкомпютъра - та да не се отвори някой докато млатят с чуковете по нея :)

Е, ама след това са забравили да им ги пуснат..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе хора аз едно време ходих на интервю за работа в тойота... та като се заприказвахме със шефа на магазина ми каза че авенсис е най-скапаната тойота щото се сглобявала в англия.... абе в БГ се внасят бракуваните коли, бракуваните телевизори и всичко което не е харесал "европееца" и е върнал обратно в магазина. По-добре кола на старо от Германия отколкото нова такава от България

JohnP, не знам какво правят ама ново ауди А3 с мотор 1.6 струва колкото нов форд монедо с мотор 2.0 16V, сумати екстри и т.н. Според мене си е чисто печелбарство от страна на VAG

Редактирано от SpeedyMan
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

JohnP, не знам какво правят ама ново ауди А3 с мотор 1.6 струва колкото нов форд монедо с мотор 2.0 16V, сумати екстри и т.н. Според мене си е чисто печелбарство от страна на VAG

Ами незнам, ама ако новото Мондео е като старите ще струва и колкото А2 - махагон, може но друг път-пласмаска с вид на махагон. Просторен салон - добре, ама задните седалки имат комфорта на третокласна пейка в парка, почти всичко се захабява с скоростта на гниеща ябълка, 2.0 16V - би трябвало за мотор да минава- шумен, тромав, проблемен и претъпкан.

То и новите аудита вървят една крачка напред технологично, но и една крачка назад що се отнася за издръжливост, изобщо автомобилостроенето се е превърнало в консуматив, колко качествен само времето ще покаже, коли на годината, мотори на годината - друг път, пълни глупости! :)

КОЛКОТО ПО-НОВА КОЛА - ТОЛКОВА ПО-ГОЛЯМ Х.Й !!!!!

......Иначе историята на коконай ме разби, направо не мога да повярвам, че стават такива неща, а като се замисля, че мислех дали нова тойота да си купя или А6-цата :)

Редактирано от verter
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

чено казано още стария авенсис беше пълно дърво с адски много дефекти ,за новия също се знаеше че няма да е много по различен от към качество,така че мене не ме изненадва!!и тази случка нека не поставя всички японки под общ знаменател ,щото няма да е верно просто ,а че тенденцията на новите коли е да са консуматив е вече факт!!!!!:)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе то за мондео може много да се говори. Специално новите са по-добре от старите.. ама много зависи и кой го е сглобявал.. тука един познат кара една служебна и я скъсаха от каране за 3 години е на 250 000 и е още трепач и само на рутинна поддръжка без основни ремонти при това е 1.8 мотор.. При скорост от 200 км/ч е абсолютно обезшумена и балансирана, не е никакъв тромпет :)

Колкото до ауди и тойота - ами те вземат доста от възлите и системите на по-евтините си модели от форд (имах честта лично да се уверя в това на място, завода АлбаПлант в Унгария, Секешфехервар) така че сравнението между А3 и Мондео си е доста адекватно в момента.

Що се отнася до японските коли - ами те са си меко казано смешни в момента. Може би Мазда 6 ми се струва на добро ниво, след това Хонда акорд.. ама останалите са си боклуци.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Кой производител и/или търговец на автомобили има сметка от това, продукцията му да е "железна" и/или "почти неразрушима" ??? Отдавна е отминало времето, когато фирмите са се състезавали, кой ще направи по-здравия и дълговечен автомобил. Който купил купил...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Guest
Темата е заключена и Вие нямате право да коментирате в нея.
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...