Jump to content

Мистериозно мигане на димнати LED лампи?


Recommended Posts

Към ел. зарибените:

 

От скоро имам осветление, състоящо се от общо 6 Philips LED лунички, предвидени за димване, разделени на 2 Busch Jäger LED Dimmer-a (4 на единия, 2 на другия). Двата димъра са захранени от общ източник, преминаващ през класически ключ.

 

Всичко работеше чудесно няколко дни, лампите се димват плавно в целия диапазон, няма мигане, няма свистене от димера, като по учебник. Тази нощ обаче светнах и какво да видя - всички 6 LED-та мигат с непостоянна и разнородна (в 2-те групи) честота!! При увеличаване на максимум на димерите, мигането поне привидно изчезва, при намаляване обаче и реално димване - почва дискотека! 

 

- всякo LED си има собствен драйвър

- 2-та димъра са еднакви

- нямаше никаква разлика в това ако спра едната зона изцяло - другата не се влияе и продължава да мига, т.е. мога да изключа източника на някакви хармоници да е един от димърите, влияещ и на другия.

- Нито една друга лампа у дома, която погледнах не показваше аномалии, вкл. недимнато LED, което черпи ток от същия източник, но подминава димърите.

- Напрежението na входа на димърите бе константно 240V

 

Най-странното е - тази сутрин нямаше и помен от дискотеката - всичко обратно към нормалното!

 

Какъв би могъл да бъде нощния източник на смущения, как да го идентифицирам или поне същината на проблема и какво бих могъл да направя за да ги филтрирам? Единственото, което ми хрумва е да приготвя друг вид димър за следващия път, когато се случи и да видя дали ако сменя единия ще има някаква разлика, т.е. дали би филтрирал по-добре случващото се...  :huh:  :nixweiss:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имах същия проблем като твоя,луничките са тръгнали да си занимават.При мен на 2 път като започнаха така да мигат и изгаснаха и това е.Решил съм проблема с димирано 12V LED захранване след димера и съответно 12V LED лунички.От тогава нямам проблеми.Сега ми напомни че щях да ровя защо стана така.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма как 6 броя, които работят едва от 3 дни да са тръгнали да си ходят едновременно след по-малко от общо 10-20 часа светене :)

И на другия ден да са отново ок :)

 

Според мен става категорично дума за смущение в ел. мрежата.... но от тук нататък накъде  :nixweiss:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При мен са 8 луни.Започна ли са да мигат след като са светели някакво време,а на следващия ден като си пробвал са били студени.Нещо става със самите драйвери на луните следствие на димера,но защо и как не съм задълбочавал.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не. Започнаха да мигат в момента, в който ги включих след 6 часа покой. На другия ден цял ден нямаше и селда от мигането (работиха умишлено часове)... докато не дойде късно вечерта и проблемът отново се появи, абсолютно независимо от това дали са топли или студени. Чрез експериментиране установих, че източникът на смущението, каквото и да е то, не е у дома. Последователно изключих всеки един бушон за да видя дали в даден момент мигането ще спре, но уви. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

До драйвърите - не... Димърите са с leading edge "модулация".

От драйвърите нататък не знам. Трудно е и да измеря, тъй като връзката от драйвъра до лампата е добре капсулована (IP44).

Редактирано от Moonland
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Т.е. има един ШИМ с променливо напрежение който модулира друг шим вграден в лампата?

Ако не ти помогне кондензатор в паралел на лампите нищо няма да помогне. Предполагам че системата е нестабилна и се самовъзбужда. Тия димери вероятно са за само една лампа. Като сложиш няколко се получава кросмодулация и си пречат.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да (с изкл. на това, че втория не е вграден в лампата а отделен преди нея). Интересно е защо се получава само по определено време на деня обаче?

Обикновено почва да мига само една от лампите (или две с разнородна честота) и то само при определено положение на димера (някъде в средата на диапазона).

Какъв кондензатор би ми свършил работа и колко би забавил паленето?

Редактирано от Moonland
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Зависи колко волта е захранването. Ако е 220В може да опиташ 1микро на 400VAC

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Захранването се мени от 0 до 230VAC ли? Опитай с такъв кондензатор, дано помогне.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

В крайна сметка проблемът се реши със смяна на димърите с такива, които позволяват и превключване между trailing edge и leading edge модулация. 

Причината остава неизвестна. 

 

П.с. Опитах и с най-обикновен (не-LED) димър от средна ценова класа. Лампите го понесоха чудесно, но самият той жужеше доста. LED димърите са доста по-скъпи, но на практика шум няма (освен ако не залепиш ухо на тях).

Редактирано от Moonland
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 year later...

Една година по-късно и аз се сдобих с димируеми ЛЕД лампи GU10 и съответно моментално се сблъсках с горния проблем - трите включени на един най-обикновен димър от 8лв запчнаха да мигат по случаен начин. Познавайки принципа на димър с триак реших че не е в него проблема а в самите лампички които са прекалено ниско консумиращи. Вероятно проблема може да се реши с някакъв резистор който да натовари веригата но аз подходих по мързеливия начин. Оставих една от трите лампички да е обикновена халогенка 20W. Ефекта изчезна моментално и по възможно най-мързелив начин.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз подозирам същото, защото когато LED лампите при мен са поне 4 нямам никакъв проблем. Ако са 3 или по-малко от същия тип - дискотеката почва (незнайно защо обаче най-вече вечер/нощем... може би за да е истинска дискотека).

 

Определено димерът има значение - експериментирах с няколко - най-обикновените, стари димери работят беупречно, но издават шум. Някои от "модерните" димери за LEDсе представят ужасно, други нямат този проблем. На едното място (където имам 2-ка LED спотове) реших проблема с димър с настройка на модулацията. 

На второто място, където са 3 LED-а, сложих стар, обикновен димер, който по някакви причини почти не издава шум, освен ако не сложиш ухо на него.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 years later...

Да ъпна малко темата, реших и аз да сменя 4ри лунички с лед крушки, но почнаха да премигват непрекъснато. Ако ги оставя 2 лед 2 халогенна не мигат. Схемата е с траф на 12V на който не знам параметрите честно казано, дали в него да търся проблема?

Изпратено от моят SM-G930F с помощта на Tapatalk

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Честно казано нямам идея, слагано е преди доста години и не помня и да съм го виждал. Мисля да взема направо едно захранване за лед и да пробвам с него като ми остане време..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Те го те захранването... ще си реша ли проблема със захранване за лед нещо до към 40 вата?f3748c7e1328fb2aecf70ce7b5f58b59.jpg

Изпратено от моят SM-G930F с помощта на Tapatalk

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

този траф е за променливо напрежение , трябва ти траф за право, ако луничките ти са на 12волта лед ...обикновенно лед луните са директно на 220, но искат друга фасунга гу10, че не става ясно сменял ли си фансунги.....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не е траф това. Обобщено вариантите стават 3:

- смяна на "захранването" с такова на постоянни 12 волта (DC)

- смяна на луничките със съвместими за A/C 12V

- разкарване на "трафа", смяна на цоклите и лунички на 220V директно

 

...и по принцип тази тема обсъжда друг проблем.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...