Jump to content

Толкова ли е страшен 2.5TDi ?


Berjo

Recommended Posts

Здравейте колеги! 
Към всички собственици на въпросния двигател и хора които са работили в сервиз и наистина знаят как седят нещата.

Купих си първата кола, а именно Audi A4 B6 2002г. с двигател 2.5TDi 163кс, ръчна кутия.
Първо ще дам информация за колата преди да задам въпросите си.
Точно преди два дена си купих посочения автомобил на стойност 5 000лв. С регистрцията ми излезе ~5 500лв.
Много съм доволен(като за два дни.. ) Колата е запазена, няма изтъркани бутони или волан, не липсват кори,пластмаси и т.н. 
Много добра звукоизолация и вървеж. (audi) 
На таблото пише 155 683км, което е съмнително.. сигурно има близо 250 000км че и повече това се подразбира за всеки автомобил..
Не се знае какво е сменяно по него, понеже е нов внос от Австрия. Има само стикер за маслото, на който пише, че е сменявано на 03.2017г. с Кастрол 5w30. 
Момчето от автокъщата ми каза, че е заверил антифриза.(С червен антифриз е)
Не е quattro а предно.

Да почваме с въпросите:

(1)Кое масло е най-подходящо за този двигател, за да нямам проблеми със смазването зима/лете.
(2)От къде и какъв дизел да зареждам? Има ли значение дали ще е 95 или 98/100?
(3)Каква е разликата между червен и син антифриз. Защо е с червен? 
(4)Толкова ли е страшен колкото разправя цял народ?
(5)Какви проблеми мога да очаквам от него за бъдеще?

Текущите ми проблеми с автомобила:

(6)Има леко тресене в купето. Лоста и той се тресе. 
-От къщата ми казаха, че е или тампон на двг/скоростна или дюза. 
-Възможно ли е да е дюза? До колкото знам, ако е дюза, няма да иска да върви.. а не да тресе.

(7)Петък взех колата, минах през кат, нямаше проблеми. После я оставих на охраняем паркинг.
- Събота сутринта отивам да я взема да се поразходя с нея. Давам на контакт и почва да писка. 
-Посоче ми, че нивото на охладителната течност е ниска. Гледам казанчето, антифриза е стигнал доста под минимума.
Което означава че или има теч, или го духа през гарнитурата. Но ако беше през гарнитура, нямаше ли да пуши отзад и 
да смърди? Погледнах под колата, нямаше локвичка.. Както и да е , долях един литър и запалих и тръгнах. Нямах 
проблеми при карането.

(8)Светват ми лампичките на ABS и ESP. 
-Това го прави когато си иска.. примерно, събота като си долях антифриза и като си я запалих светнаха лампичките. Но си 
мислех че е грешка на компютъра и си карах.. Спрях да взема едно приятелче, наложи се да изгася колата, после като 
запалих тези лапички не светнаха. На какво се дължи това? Датчик или грешки на копмютъра и как се оправя?

(9)Това не знам дали е проблем но все пак ще споделя.. Като дам на контакт, в купето от пасажерската страна чувам нещо 
като когато човек има газове(когато Ви къркори стомаха :D ) за секунда две и посе си спира. Отделно има чукане от 
страната на вратите(сигурно проверява дали е откл./закл.) 

Общо взето е това.. Сега искам да добавя това което аз знам за двигателя и да проверим дали съм прав.
Самият двигател с правилната поддръжка си е чук..
Проблемът и лошата слава на 2.5TDi е била маслената помпа. Понеже е била ел., както си караш спирала да качва маслото 
и съответно проблемът с валовете и сухото се ражда. Ремонта -1300лв само за валове, 700лв за маслена помпа.
Друго не знам. 
Мисля че съм случил на читава скоростна кутия понеже е ръчна и винаги е ръчните са най-добри. Автоматиците на 2.5 са 
проблемни..

Благодаря на всички които изчетоха темата до край. Благодаря и на тези които ще се отговорят на въпросите ми. Все пак аз съм само на 18 години и не разбирам много. От голф 3 се качих на Ауди.. чувството е неописуемо просто.. разликата е страшна

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

"(8)Светват ми лампичките на ABS и ESP." - почти със сигурност - стоп машинката - сменя се лесно и е евтина. Най-точно би казала диагностиката, но на 90 % е сигурно, че е от стоп машинката.  Има и вариант да светят ако е монтиран неоригинален ксенон, но за такова нещо не си писал.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

9 minutes ago, digunan said:

"(8)Светват ми лампичките на ABS и ESP." - почти със сигурност - стоп машинката - сменя се лесно и е евтина. Най-точно би казала диагностиката, но на 90 % е сигурно, че е от стоп машинката.  Има и вариант да светят ако е монтиран неоригинален ксенон, но за такова нещо не си писал.

 

Да, колата няма ксенон. :) И днес излязох да покарам и пак светеха. Така не разбирам дали системите ми са изрядни, а както е заледено и заснежено при нас е опасничко..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте колега. Относно антифриза - допълни го на студен двигател и покарай така.Ако пак изчезва, превери за някое уплатнение или спукан маркуч. Това е по - лесно. Може и от друго да изчезва, но няма да задълбаваме за сега, че ще ти секне ентусиазма. :) Относно дизела - при него няма 95/98/100. Има обикновен и с добавки (V-power,max motion и т.н.) Внимавай какво сипваш. За маслото - сипвай каквото дават по книжка, за марката има изписано тонове във форума. За другото, както е казал колегата, закачи колата на диагностика и ще видиш евентуалните проблеми. Успех и със здраве да си караш Аудито. :zustimm: 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Just now, krasipk said:

Относно антифриза - допълни го на студен двигател и покарай така.Ако пак изчезва, превери за някое уплатнение или спукан маркуч. Това е по - лесно. 

Допълних, карах. По време на каране/работа на двигателя не тече. Но като спрях и изгасих, в рамките на 2 минутки под колата имаше локва, от лявата страна. Предполагам там някъде минава проблемният маркуч.. Но това не е като голфа с чук и отверка да си го ремонтирам на паркинга на кауфланд. Не мога да го пипам.. най добре на сервиз, хората си знаят работата :) 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговор на 9ти въпрос : когато дадеш контакт , помпата в резервоара качва гориво и затова така се чува  като каркорене , според мен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може да е помпата, но при мен например скърцаше малко клапата за въздушния поток. Явно се отваря когато дадеш на контакт и се чуваше точно такъв звук. Смазах я малко и вече не се чува.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей колега..много е вероятно това тресене да е от тампони на двигатела които никак не са евтини(за смяна само оригинални иначе не се оправя)...проблем на този двигател не е маслената помпа а повдигачите в следствие на което износва валовете.....съвет от мен ако имаш парички да ги проверят защото аз съм със същия мотор и кутия но155 коня и след смяна на валове вече си карам и си свиркам но смята ми излезе близо 2к...,друг проблем умната дюза,гнп -то също му се носи лоша слава но аз съм нямал проблеми все още с нея(казват че спира от раз).....а до маслото castrol edge 5 30 слагам аз

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На ‎15‎.‎1‎.‎2018‎ г. at 9:57, Berjo написа:

(1)Кое масло е най-подходящо за този двигател, за да нямам проблеми със смазването зима/лете.
(3)Каква е разликата между червен и син антифриз. Защо е с червен? 
(4)Толкова ли е страшен колкото разправя цял народ?
(5)Какви проблеми мога да очаквам от него за бъдеще?

 

(1) Съвет от мен (карал съм 9 години такава кола) - оригиналното.

(3) Твоята кола е с червен антифриз (G200 ако не се лъжа).

(4) Не. Ако си уцелил на поддържана кола и ти полагаш грижи за нея, ще те радва дълго време.

(5) :nixweiss: Само един господ знае, но ти желая да са незначителни.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

33 minutes ago, zoro said:

(1) Съвет от мен (карал съм 9 години такава кола) - оригиналното.

 

Под оригинално - 5w30 на Кастрол ли да разбирам колега? :) 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами не.

Има си масло с логото на VW/Audi туба 5 л. 5W30 .  Предлага се от доста търговци, като Елиткар например. Включително и тук във форума има колега, който може да доставя оригинални консумативи - Raino.

По-скъпо е от Castrol-a , но смятам, че e най-подходящото за този капризен към масло двигател.

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...