Jump to content

Как функционира Quattro


Recommended Posts

Добре де, не се блокира до 100%. Как да опиша с други думи стремежа на дифа да противодейства на разликата от двете му страни?

Не това е важното, а че той работи в едната посока. Т.е. при спускане по инерция, без подаване на газ, не би трябвало да изравнява двата моста.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 145
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Митак моля ти се, тая разлика в триенето между търкалящите и плъзгащи лагери, отнесена към работата на торсена я остави, недей така......, плийз.

Няма кво да я оставям защото тая разлика в триенето коренно променя цялата картинка!

Все едно да няма разлика в поведението на диференциал със шпер и обикновен отворен диф.! :hilezh:

Не това е важното, а че той работи в едната посока. Т.е. при спускане по инерция, без подаване на газ, не би трябвало да изравнява двата моста.

Грешиш. Работи и в двете посоки, простро силата (стремежа за изравняване на скорорста на двата моста) се различава.

Редактирано от Митака
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Torsena нe работи ли разпредели ли силата само като превърти някое колело/мост? Като се спускаш какво ще разпределя? При остър завой предния и задния дифове се грижат за лява/дясна гума и колко остава да е разликата в оборотите преден заден мост, че без газ торсена да спира повече задния мост?

Не е ли далеч по-логично, че просто прилага някакво спирачно усилие отзад, не защото е торсен а просто защото колата е 4х4 и е на скорост?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Все едно да е логично като завиваш (кола само на предно) едно колело да поднася, само защото и двете са задвижващи!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Все едно да е логично като завиваш (кола само на предно) едно колело да поднася, само защото и двете са задвижващи!

Kaкво общо има това? :rolleyes:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Общото е, че както между ляво и дясно колело има диф, така при квадрата има диф м/у преден и заден мост.

И в двата случея дифовете компенсират разликата в изминатия път, само че при торсена точно защото е торсен компенсирайки тази разлика той оказва съпротивление, или както ти го нарече "спирачно усилие отзад". Ако средния диф е обикновен, това няма да го има.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз пък си мисля, че дали е обикновен или торсен ще е почти същото в случая, доста сериозна математика е да се определи колко е същото, но дори да е обикновен отворен диф посредата пак ще оказва спирачно съпротивление на задния мост и то ще е същото или дори по-голямо май, поне в някои ситуации :rolleyes:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, прав си! Моята логика важи за спускане на свободна! Не знам защо през цялото време мисля така, все едно се спуска (или движи) колата на свободна!? :bia:

а пък то:

Спускам се по надолнище на скорост без газ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре де, не се блокира до 100%. Как да опиша с други думи стремежа на дифа да противодейства на разликата от двете му страни?

Някой може ли да обясни това http://www.clip4e.com/play_audi_kuatro_na_snqg_6.htm давам пример,няма нужда от коментари относно клипа,въртят се само задните колелета.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По-добро сцепление на предните колела за сметка на изгубеното сцепление на задните. Предницата ти седи на място. Ако описваш по-голям кръг и предните колела тръгнат да приплъзват странично, тогава сцеплението им ще намалее и съответно ще започне да се предава вътрящ момент и към тях. Торсена не е толкова гениален колкото е славата му. ;) Ако се самозаключваше щяха да се въртят и предните.

А по предната загатка за занасянето в завой при спускане на скорост, айде някой да пробва при такава ситуация да натисне съединителя и да сподели после какво се случва. :icon_arrow:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Забелязал съм,че при моето куатро се върти най ненатовареното колело,не както пишат,което имало най добро сцепление,но си го харесвам :lol: Стабилна си е в завоите в сравнение с предно или задно,абе кеф ми е с него :icon_arrow:

А по предната загатка за занасянето в завой при спускане на скорост, айде някой да пробва при такава ситуация да натисне съединителя и да сподели после какво се случва. ;)

колата се движи,както искаш на равно,излиза от коловози,тествал съм го във всякакви варианти

Редактирано от integrale45
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не трябва ли в случая от клипчето като започнат да се въртят много по-бързо задните колела да се преразпредели усилието и към предните докато не започнат всички да се въртят? Нали е 70:30 торсена уж, а всички гуми са на една и съща настрилка?

Дори първоначално да са изпуснали предните гуми и после да е прехвърлил отзад, как тогава загържа толкова време само на задните гуми след като правят 100 пъти повече обороти от предните?

Тествахме тук с един колега и при старт от място какво става на снях и на лед. И в двата случая всеки път едно и също - който мост се предаде първи и само той почва да върти. Понякога се случва и двата моста да въртят яко до края. Честно как става това не мога да разбера... С една гума само на сухо другите на сняг също не прехвърля достатъчно усилие към гумата с максимално сцепление и то заради торсена щото пробвахме и с механичния блокаш отзад :zustimm:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм пробвал многократно старт от място - на заледено и заснежено.Четирите гуми въртят едновременно и като че ли по еднакво(карал съм приятели да застанат от двете страни на колата и да глегат кои гуми въртят - казват че всички гуми въртят),това при старт с газ до дупка(прекъсвач на инжекцията).Имам чуството че стартирам почти на сухо - доста добре си тръгва колата.

Преди седмица изпаднах в доста кофти случка:

Карам по тесен заснежен път с почти невъзможно разминаване на две коли.Обаче се сращам с кола и трябва да се разминем - викам си "аз съм куатро,какво ми пречи да изляза от пътя,че да се разминем".Влизам в дълбокия сняг(беше минал снегорин и аз се набих в наринатия дълбок сняг) и по едно време колата хлътна на една страна и спря.Излизам да видя какво става.Оказа се че колата е "по корем" върху снега.Предните гуми бяха почти във въздуха,задните с леко разбутване на снега се оказа че имат сцепление(показаха се камъчетата от банкета).Въкам си "а те задните гуми са стъпили на здраво и сегаще ме изкарат".Да обаче не.Влизам в колата паля тръгвам и колата не мърда.Оставям я да боксува на място,излизам от колата и глегам че предните гуми си въртят,а задните не мърдат(все едно съм само с предно).След многократни опити да се измъкна от снега не успях.По едно време се появи един пич със Сузуки Витара "Оф Роуд" изпълнение.И вика "искаш ли да те дръпна".Аз не смея да кажа че съм с Куатро се съгласих.Закачи ме и ме изкара от снега човека.А аз и до днес не мога да си обесня защо не ми въртеше задния мост - който си имаше сцепление и можеби щеше да ме измъкне от снега ако въртеше.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Май изпускате момента, че торсена може, да работи и като отворен дифф! И от там ви се бъркат някои сметки, а такова разпределение 70:30 няма, има примерно - 75:25...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тук няма нищо чудно, въпроса е обсъждам многократно - при нулево или почти нулево сцепление на единия мост или дори едната гума торсена се шашва и нищо не прави. Аз веднъж с една гума във въздуха и другите 3 на чист асвалт не можах да отлепя изобщо :lol:

Тук обсъждаме вариант когато всички гуми имат що горе еднакво стартово сцепление по-голямо от нула :hilezh:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Торсена, не се плаши от лед или сняг, а от настилки с голяма разлика, примерно предни - лед, задни - асфалт и т.н. но ако настилките не са чак с толко голяма разлика и влизат в "работния диапазон" на торсена, няма ядове... но това не е нещо ново, просто така си е проектиран.. а и много зависи с какво съотношение е...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Върши работа като се сетиш да я ползваш, нормалния потребил очаква да дава газ и гумите да се въртят щото пише куатро на таблото :lol:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По-добро сцепление на предните колела за сметка на изгубеното сцепление на задните. Предницата ти седи на място. Ако описваш по-голям кръг и предните колела тръгнат да приплъзват странично, тогава сцеплението им ще намалее и съответно ще започне да се предава вътрящ момент и към тях. Торсена не е толкова гениален колкото е славата му. :lol: Ако се самозаключваше щяха да се въртят и предните.

А по предната загатка за занасянето в завой при спускане на скорост, айде някой да пробва при такава ситуация да натисне съединителя и да сподели после какво се случва. :hilezh:

ami butona diff kolega za kakvo sluji

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

"тръц" по нашенски във форума е турбо .

....

"тръц" по нашенски във форума е 1,8 турбо :lol:

А това претракване от спирачките е характерно за куатро 4 и нагоре, понеже се използва АБС системата за да блокира колело, което се опитва да пребуксува.

До куатро 3 има само механичен блокаж на задния диференциа, но в случай, че пребоксува някое от предните колела, останалите пак остават без предаване на въртящ момент към тях.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Guest
Темата е заключена и Вие нямате право да коментирате в нея.
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...