Jump to content

Направи си сам електромобил.


Recommended Posts

Бе то мобила е ясен ама със зареждането не е ясно.

Някак не си представям как ще си тегля жица от 8ми етаж да зареждам. Бас ловя че ще я откраднат.

Ако живеех в къща с двор бива ама не живея.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Гризли, тия пичове http://www.a123systems.com/ работят по твоя въпрос с унифицираните батерии, смяна за няколко минути на пакета батерии. Долкото имам спомени още миналата година на 1-2 изложения правиха демонстрация на системата ... а бе в нета сигурно ще намеря клипове :)))))).

"Бе то мобила е ясен" - сподели ако не е тайна :) ще ни е интересно.

Както всички много добре знаем ПРОБЛЕМА е в батериите и скоро май няма да го "оправят", а ние чакаме батерия с тегло 1кг и осигуряваща 500кВтч ел. енергия :hilezh: ил' нещо от сорта.

Разбира се идеята с подмяна на батериите е далеч по реална, а и доста по-добра по отношение на бързината на зареждане и осигуреност.

... имам донор Zastava GT55 Rally в много добро състояние и нямам пари .... какво да правя (как да го направя EV)????????????????

*Последното изречение да се смята за препратка към категорията "Днес ме удари ток, куче влачи рейс..." :zustimm::hilezh::hilezh:

Редактирано от masurev
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А как мислите, дали енергопреносната мрежа изградена в страната ще има възможност

за допълнително натоварване през зимните месеци ( пък и през летните вече )?

Дали няма нужда от нови мощности ( като АЕЦ "Белене" например )?

Все някакви такива въпроси, дребни на първо прочитане .....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ПАРДОНЕ, Гризли :respekt:http://www.betterplace.com/ тези са твоите 'ора със смяната на батериите (а бе нещо ме загложди :hilezh:).

KCV, електропреносната и електроразпределителните мрежи имат достатъчно възможности. За пример ще ти дам минималния и максималния товар на електроенергийната система тези дни - мин. около 3600МВт, а макс. около 5800МВт, т.е. нощно време има доста неизпозван мрежови преносен капацитет. На кратко (че и нещо ме домързява) нощно време тоци - БОЛ!!!!

.... а и на новите вятърни генератори някой трябва да им направи консумация нощно време за да не работят с ограничение на генерацията (доколкото съм чувал "перките" работели най-много нощно време).

"Дали няма нужда от нови мощности ( като АЕЦ "Белене" например )?" - зае'и АЕЦ-а, пъро се запушват дупките на бурето с виното (направа на читава енергийна ефективност) и после се допълва, че е скъпичко виното.

Редактирано от masurev
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

"Бе то мобила е ясен" - сподели ако не е тайна :hilezh: ще ни е интересно.

Не че имам готова концепция. Вариантите са няколко.

- Директ драйв - всяко колело с двигател. Примерно двете задни за да е по-лесничко. Така няма да има нужда от диференциал. И двигателите стават по-малки.

- С един двигател отзад. Вече с диференциал.

- С един двигател отпред. Пак с диференциал.

- Куатрото го изключвам за сега като идея изобщо.

Не знам дали ще трябва скоростна кутия. Ако двигателя е кекав вероятно ще трябва. Поне няма нужда от задна. :hilezh:

Както знаем трябват 20-30 Киловата двигател за да има смисъл работата. Зависи и от теглото на цялото "нящу"

Не знам дали се сещате че електромобила няма да има две основни екстри:

1. Печка през зимата. Ще трябва бензинова. Или някаква на гориво. И без това батериите през зимата падат с 50% остава да абим ток за отопление.

2. Климатик през лятото. И той яде такава мощност че ще пробега ще падне сериозно.

За да избегнем горните проблеми може да спретнем някое хибридче. ДВГ на постоянни обороти с добро КПД което да прави ток за ел. задвижката и батериите. Отпадъчната топлина за печката.

Редактирано от grizzly
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз по-горе постнах едни линкове. Та втория ми е интересен на мен - предлагат елдвигатели за EV вградени в джанти (разбира се много по-прост вариант в сравнение с разработката на Мишлен). Даже гледам, че от скоро предлагат и вариант 10кВт двигател в колело. За мен това е истината макар да не мога да си представя кви лагери трябва да има м/у статора и ротора за да издържи на нашите пътища.

"- Куатрото го изключвам за сега като идея изобщо." - а не трябва според мен :). Куатрото то дава възможност с два по-малки (еднакви) елдв. да си направиш конверсията :). В горния случай също ще стане (кое да е возило) 4х4.

По отношение на топлината - до колкото знам батериите отдеят доста топлина при разряд, което си е проблем за тях - но ето я отпадната топлина. която да ни грее през зимата и охлажда през лятото (поне частично)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ааа, под куатро си представям четири двигателя директ драйв.

Но управлението им ще стане доста по-сложно. И скъпо. За това го изключвам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, прав си, че ще стане по сложно при варианта - всяко кол'ло с двигател, но загубите на тяга са най-малки. Там проблем според мен ще е различната скорост на въртене на елдв. в завой. Разбира се най-реалната конверсия си е - малка колица с предно предаване и подмяна на ДВГ с елмотор, като се запази и скоростната кутия за облекчение на мотора. Та по тоя повод съм си скЪтал една Застава (тъста ми я хариза) и някой ден ..... :):hilezh::hilezh::)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...