Jump to content

Ремонт на алтернатор Bosch


landolin

Recommended Posts

Преди 2-3 седмици ми отказа алтернатора и понеже бяха почивни дни се наложи спешно да взема друг (втора употреба, но поне рециклиран). Сега реших да отремонтирам и стария и със малко помощ от тези две статии се оказа, че разглобяването не е толкова сложно.

http://www.oichan.org/mods/alter/alter2.htm

http://www.rangerovers.net/repairdetails/e...chaltrepair.htm

При мен повредата се оказа в диодната плочка - има окъсил мощен диод в резултат, на което алтернатора почти веднага след палене се загряваше страшно много и едвам зареждаше при много високи обороти - на снимките е диодната плочка и извадения диод (без едното краче което се счупи)

След известно обикаляне по магазините се оказа, че навсякъде продават само китайски диодни плочки, които изглеждата малко като демо версии в сравнение с оригиналната :lupe: и реших да отремонтирам оригиналната, та въпроса ми е някой дали е правил такова нещо или поне да знае откъде да намеря друг такъв мощен диод (предполагам че е поне 50А) ?

post-4100-1283626938.jpg

post-4100-1283627085.jpg

post-4100-1283627109.jpg

Редактирано от landolin
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Струва ми се че намирането на такъв диод ще е малко "мисията невъзможна". Евентуално от друг диоден блок с дефектирал диод да се вземе някой от читавите. Аз съм сменял целия блок на генератор Валео, на Пежо. Наистина новия изглеждаше като демо версия както казваш, но си работи безупречно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Такива 100 амперови диоди изобщо не съм виждал да се продават. Или нов блок или от друг алтернатор втора ръка.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз вече съм с друг алтернатор но ми се искаше да възстановя и стария. Иначе относно тези диодни плочки които се продават може найстина да не са зле, но не ми се дават 60 лв. за цяла плочка при условие, че че съм открил проблема на моята. Ако найстина тези диоди са кът май ще трябва да търся друга повредена плочка за донор.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако не съм изхвърлил стария диоден блок от алтернатора на пежака и случайно го намеря, ще ти го подаря. Дано да става за донор

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Еми супер колега, дано го намериш пък и ако вземе да стане бирата е от мен :bia:

колега аз моя го смених целия заради 1 диод 36 лева беше но поне е нов, а на стария правиш единия утре те оставил и другия

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

а на стария правиш единия утре те оставил и другия .......... и така до 6-тия :bia: те по схема Иларионов ли са свързани диодите в плочките :hilezh:

Редактирано от pacofazomera
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Диодите са 8 мощни и 3 други, мисля че са свързани по тази схема:

post-4100-1283973876.gif

Редактирано от landolin
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Обикновено диодите са 6 мощни + 3 по-слаби. Тия другите два с пунктира май ги няма по принцип.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Обикновено диодите са 6 мощни

ахам трифазен двуполупериоден изправител, схема на Ларионов :)

Редактирано от L&R
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 years later...

Здравейте, извинявам се, че възкресявам толкова антична тема, но ми е много интересно какъв е смисъла от тези два допълнителни диода дето по принцип ги няма. Щото аз току що разглобих един алтернатор и яките диоди са си 8 броя и не мога да си обясня какъв е смисъла от двата допълнителни.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 years later...

Аз не продавам нищо, просто ти давам инфо от какво можеш да намериш и да ползваш :) Да, на АБК и на АЦЕ също е с външна перка Бош 90А. На моята съм сложил от Ауди 100 АЦЕ. На твоя какво му е?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...