Jump to content

Coming Home / Leaving Home


bsdnikolov

Recommended Posts

Здравейте, колеги.

  Вчера следобед, докато се занимавах с подобряването на алармата на Пежото си, в главата ми се зароди една доста елементарна и ефективна (поне според мен) схема за добавяне на функцията CH/LH на по-възрастните автомобили (Пежото ми вече е пълнолетно по щатските закони). Схемата е евтина, надеждна, собствената и консумация е минимална и и лесна за направа. Все още е в доста начален етап, но я поствам за да се изчистват недостатъците и да се оптимизира според нуждите и автомобилите.

 

Сега за схемата:

 

000016.png

 

Реших да използвам двойния операционен усилвател LM258N, за да опростя максимално схемата и да постигна всичко с минимални външни компоненти. Времето в което е затворено релето се задава чрез RC на инвертираните входове до зареждането на С1 или С2. Ако някой иска подробности относно схемата, да пита. В момента ме мързи да я разяснявам от към техническата и страна.

 

Но ще дам пояснения за функционалната и страна. Почти всички фабрични централни заключвания се управляват от афтърмаркет алармите по "-".Използвал съм този сигнал, за да се активират функциите "Coming Home" и "Leaving Home" при заключване и отключване на колата.

Ето как работи схемата:

1. При подаване на минусов импулс от централното заключване (или алармата) за заключване на колата, релето затваря контактът си (тоест пуска фаровете за мъгла или късите или каквото ви е кеф). След изтичане на зададеното време, релето отваря контактите си и оставя схемата в готовност.

2. При отключване на колата (отново с минусов импулс), се активира втората част на схемата, отговорна за "Leaving Home". Тоест, отново се затваря релето за зададеното време или докато не се отвори шофьорската врата.

 

По нататък може да се опитам да го обясня по читаво, че току що прочетох как съм го описал с гъзът си.

 

За да добиете малко по-ясна представа, направих току що клипче на схемата, пусната на симулатора:

 

 

Имам и набързо нахвърляна PCB (платка) с размери ~3,5 х 3,5 сантиметра, но не съм я проверил още за грешки и не съм седнал да оптимизирам пистите (тоест, само е нахвърляна като идея):

Screen_Shot171.png

 

 

Лека по лека, ще продължа да работя по схемата. Мисля да вкарам и сензор за светлина, за да се пуска схемата само когато е тъмно. Но, основно разчитам на Вас, за идеи за подобрения на функционалността и и недостатъци, които не забелязвам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Направих леки промени по схемата преди да я вдигна на учебна платка. Премахнах тримерите VR1 и VR2, промених стойностите на R4 и R8 на 220 килоОм-а и на кондензаторите на С1 и С2 на 220 микроФарад-а. По този начин премахнах възможността за регулиране на времето и го застопорих на около 30 секунди. Това ми позволи да поопростя малко PCB-то. Днес имам разходка до офиса на Комет електроникс по служебни задачки и ще се възползвам да си купя необходимите елементи (за невероятните лев и нещо :hilezh: ). 

 

Намислил съм тестовата платка да е на учебна такава:

000021.png

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

на а3 8п1 дали ще стане?

За 8P има много по прост начин, който съм го описал преди около година: Функция Comming/Leaving Home, без светлинен сензор (май темата за модификациите в 8Р раздела стана много раздута и никой няма нерви да я прочете цялата!!!).

 

 

Обратен диод за бобината на релето (за Q3) няма ли да сложиш?

Не. Идеята е да се свърже схемата към съществуващото реле и по мое мнение D2 и D3 ще си свършат работата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

D2 и D3, първо не са ориентирани в правилната посока, за да запазят нещо.
Нито са на правилното място. Само пазят изходите на компараторите,
Сложи един 1N4148, ще опукаш транзистора.

 

post-7028-0-38458900-1442805155_thumb.pn

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

D2 и D3 точно за компатора са там, тъй като без тях, при последователно отключване и после веднага заключване, компатора се залужда. Не съм сложил диод при релето, защото транзистора ще управлява фабрично такова. Повечето си имат вътре и диод. Но, не пречи да се сложи. Само че, аз не бих ползвал 1N4148, тъй като няколко вече съм виждал как гърмят пред очите ми (слабички са).  1N4001 (или който и да е от серията) би свършел по-добра работа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И 4001 става.

Фабричното реле сигурно си има диод, но дали няма някъде сменено

(афтърмаркет), на което са го спестили?

И още нещо - с един чакащ мултивибратор, нямаше ли да е по-лесно?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И още нещо - с един чакащ мултивибратор, нямаше ли да е по-лесно?

Всеки си има любими компоненти. Една електронна схема може да се изпълни по стотици начини. Аз го вдигнах с LM258, защото през това време работех по друг проект с него и просто идеята ми изникна в движение. Иначе, най-лесно (за мен) и с минимални външни елементи, щеше да е с любимия ми микро-контролер PIC12F629, но много малко хора притежават програматори в къщи. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 year later...
На 9/2/2015 at 12:15, bsdnikolov написа:

Лека по лека, ще продължа да работя по схемата. Мисля да вкарам и сензор за светлина, за да се пуска схемата само когато е тъмно. Но, основно разчитам на Вас, за идеи за подобрения на функционалността и и недостатъци, които не забелязвам.

Колега, до къде го докара този проект? Има ли развитие по темата ? Поздрави !:respekt:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Разработих я за Пежото ми и мислех да я слагам на него. Но започнах да го вкарвам в гаража вечер (откакто го разбиха и ми свиха радиото) и проекта от тогава е в девета глуха (в гаража не ми трябва CH/LH).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На моята кола дали ще стане тази схема? Навит съм да я "жертвам" за каузата :). Все пак това е много удобна екстра!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...