Jump to content

Автомобилни гуми - технически изисквания


Recommended Posts

Намерих едно весело изследване върху причините за катастрофи през лятото във Финландия.

Весело защото се оказва че водачите с незаконни дълбочини на протектора са и най-склонни да нарушават закона по всички параграфи. :hilezh:/>/>/>

А именно да шофират без книжка, пияни, без колани и т.н.

Conclusion (1)

Effect of tyre tread depth on accident involvement during summer in Finland

Car’s tyre tread depth correlates with the driver’s risk- taking in Finland. Among cars and vans with illegal tyre tread depth, 70% of drivers drove intoxicated, was speeding, had no driving licence, or was not wearing a seatbelt

A vehicle with illegal less than 1.6 mm tyre tread depth is 2.8 times more likely to cause a fatal accident than a vehicle with at least 3.5 mm tyre tread depth. However, this is not mainly due to the tyres.

Все пак 86% от финландците имат гуми с протектор над 3мм.

Tyre Tread Depth & Braking Performance

:dance::zustimm:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 113
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Да караме по ред:

1.

Въпроса ми е има ли гуми, които нямат такива маркери - съществуват ли по принцип? И втори въпрос, регламентирано ли е някъде задължение на производителите да поставят такива маркери?

2. Основно за безопасността е това:

Когато водача се е съобразил със състоянието на превозното средство, той е безопасен за себе си и за околните.

3. Не четеш внимателно, какво е написал нашия дълбокоуважаем модератор на раздела: :zustimm:/>

4.На мен ми се случи да ми бомбира гума на 4 месеца - в Диана ми я замениха с нова. При разглеждането на рекламацията там викат представител на доставчика, едновременно бяхме няколко човека - в единия случай гумата, за която се отнасяше рекламацията беше се изчерпала, като наличност - върнаха на човека парите: Това е в съответствие със Закона за защита на потребителите:

4.

Очаквам да има предписан срок за извеждане от експлоатация, върху продукта да бъде означен срока за годност и да са достъпни техническите характеристики на продукта.

1. Всички зимни гуми, които са минавали през ръцете ми имат такива маркери.

2. Това не знам защо ми го пишеш.

3. Прочетох го, това че това е най- широко разпространения стандарт, не означава че е правилен, обикновено където е приет този стандарт няма изискване за зимни гуми през зимата. Същият този производител препоръчва летните гуми да се махат при 3 мм, зимните при 4. (Между другото, тази есен махнах старите си зимни гуми, със 7 мм грайфер, 3 години са ми достатъчни)

4. Завода производител не покрива щети настъпили в следствие механична повреда на гумата, удари в дупки, камъни, релси. Ако гумата гръмне след удар, след пренапомпване или пренатоварване на превозното средство, ако ще и вчера да си я купил няма да ти я сменят. Друг е въпроса, че тредно се доказва причината да гръмне гума.

5. Техническите характеристики са достъпни за всички, ако ти под "технически характеристики" имаш нещо друго превид е друг въпрос. Срок за извеждане от експлоатация няма как да има предписан, това го знаеш, производителя не е законодател, може само да даде препоръка. Както на някои хранителни продукти вместо "срок на годност" пише "най- добър до", но ти го приемаш като срок на годност. И ако конти ти казва 10 години живот на гумата, а законодателя, примерно в Румъния, те задължава гумите ти да не са по- стари от 5 години, тогава спазваш закона, не защото гумата след 5тата година не става, а защото закона те ограничава. Това обаче не означава, ако според закона може да караш с динени кори на 15 години, да го правиш защото ти е позволено и в случая да приемаш 1,6 мм грайфер за разумно.

След като ти показаха припоръките на Мишлен, Конти и Ласа, и всички казват че след 10тата година гумата губи качества, приеми го че е така. Все пак могат само да препоръчат, другото е в ръцете на държавата.

А ако искаш срок на годност - приеми гаранцията за такъв, 2 години. Или доживотна гаранция от Примекс. :hilezh:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

NOKIAN WR A3

post-42858-0-71871900-1355552674_thumb.j

NOKIAN WR D3

post-42858-0-69457500-1355552784_thumb.j

Хубаво си качил тия снимки,но пък тва Nokian aко са гуми аз съм трамвай.Трябва да им смъкнат цената наполовина и да ги пишат редом с евтините и незнайни марки гуми.С чисто нови 4-ри WR D3 не съм знаел ,че мога толкоз много псувни да изрека.Махнах летните слагам тези и .....няма разлика.Заради такива боклуци изкъртих знак и счупих джанта с предната кола.До сега когато съм слагал употребявани са ми попадали Мишелин на по около 4-5 мм и не съм знаел какво е да ми поднесе или да ми се включи ABS.Добре ,че зимата съм особенно внимателен ,та ги усетих навреме. Вярно е прекалено малко1,6-2 мм,но кому са нужни нови гуми 8мм като пак не работят добре?!?

Редактирано от autorazsipnik
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз, за разлика от другите колеги, няма да се връзвам на излишни спорове.

Гумите Nokian D3 са за втора година на пазара в България. Произведени за малък и среден клас автомобили, до 16"

Гумите Nokian A3 са за първа година на пазара в България. Премиум гуми, за среден и висок клас автомобили. След 16"

Фактите говорят, че и двата модела са в челните класации на тестовете за автомобилни гуми.

Но темата е за техническите изисквания и аз показах със снимките на маркировката.

Търговците на гуми,които пишат във Форума, разбира се, няма да са доволни, че отхвърляме гумите със стар ДОТ и износен протектор, защото там, на Запад ги изхвърлят, а тук се доставят като "нов внос". Спира бизнеса им.

За мене, като видя премиум автомобил АУДИ, с галоши, правя си извода за собственика на това возило. Народа е казал за тях:

"Барабар Петко с мъжете"

Редактирано от kiril_bulgaria
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Търговците на гуми,които пишат във Форума, разбира се, няма да са доволни, че отхвърляме гумите със стар ДОТ и износен протектор, защото там, на Запад ги изхвърлят, а тук се доставят като "нов внос". Спира бизнеса им.

Много добре казано,удивително е какви БОКЛУЦИ се продават като втора ръка,

изключително нагло печелене от незнанието и мизерията :blink: .

И до ден днешен повечето хора не зная,че 1.6мм е мин за летни гуми,но 4 мм е за зимни и

като видя някой Ганьо да ми продава 6 годишни зимни галоши с 4 - 4.5 мм грайфер се сещам,

че такива продажби би трябвало да са подсъдни. :rotcol:

------------------------------------------

А по темата,6 години максимален срок на експлоатация от датата на производство-за нов дот.

5 години максимално съхранение и ползването след това води до по-къс живот на гумата.

Според мен един сезон по-малко,купих нови гуми с дот 08 и има разлика след първия сезон.

Възрастта си е възраст,дори Лили Иванова да не иска е да пенсионер,то тя си е такъв :hilezh:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Търговците на гуми,които пишат във Форума, разбира се, няма да са доволни, че отхвърляме гумите със стар ДОТ и износен протектор, защото там, на Запад ги изхвърлят, а тук се доставят като "нов внос". Спира бизнеса им.

Аз също се водя търговец на гуми, но също не харесвам гуми със стар дот(за мене стар дот е гума на повече от 2 години) и такива не си ги вземам в магазина, защото аз не бих си сложил такива гуми, камо ли да убеждавам някой да го прави. А, и със секънд хенд(много хубави, малко използвани от една бабичка в Германия :hilezh: ) също не се занимавам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И до ден днешен повечето хора не зная,че 1.6мм е мин за летни гуми,но 4 мм е за зимни и

като видя някой Ганьо да ми продава 6 годишни зимни галоши с 4 - 4.5 мм грайфер се сещам,

че такива продажби би трябвало да са подсъдни. :rotcol:/>

И защо, закона казва 1.6мм независимо зимни летни. Неморално да но незаконно не.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Неморално да но незаконно не.

Това ,че КАТ живеят в праисторическата епоха не променя факта,че трябва да има ЗАДЪЛЖИТЕЛНИ зимни гуми,

и ако на някой не му харесва има градски транспорт.Не можеш да разчиташ Ганьо да има морал

,преобладаващата част от населението разбира от пръчка,а не от думи,морал и други отживелици <_<

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нали точно затова е темата,за да се изясни има ли или няма основание за"пръчка",но единствено дотук се разбра,че има изискване за 1,6мм и нищо друго...

Иначе тук по форумите "батките" раздават виртуални шамари за стари ДОТ-ове,ама закона нищо не казва :hilezh:

Редактирано от grizzly
ненужен цитат.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И дай като закона нищо не казва да караме с галоши. Утре ако легализират убийствата сигурно ше ги подкараш?

Редактирано от grizzly
Ненужен цитат.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз от прегледа на темата разбрах, че производителите препоръчват задължителен преглед след 5-тата година и задължително изхвърляне след 10-тата.

Търговците на гуми препоръчват смяна след 3-тата година.

За мен и двата "срока" са нереални, защото от опита ми знам, че всеки модел (модел, а не марка) гума се държи и износва по съвсем различен начин. Т.е. старее по различен начин. Независимо, че се съхранява и експлоатира по еднакъв начин (което е валидно за мен и моята кола, а като добавим и твърде различните условия на експлоатация и съхранение в общия случай, "препоръките" отиват по дяволите).

Хвърлял съм скъпи гуми на 2 години и съм карал евтини по 5.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...