Jump to content

Как се управлява автомобил с Quattro


nmm

Recommended Posts

Колеги,

Надявам се, че тази тема ще допринесе за по малко счупени ламарини и глави :bia:

Поизчетох из форума темите за quattro-то, историята му, колко е готино за управление и как е може би най доброто в системите 4х4.

Понеже за себе си не можах да намеря отговор на някои прости въпроси, свързани със зимното ползване на тези автомобили, пускам тази тема с цел всички хора с реален и технически опит да споделят впечатленията и знанията си по следните въпроси свързани с шофирането по заснежени и заледени пътища:

1. Как се предава силата от колелата към двигателя при спускане? В този смисъл как е добре да се спускаме по заледени нанадолнища - на скорост или на свободна (казвам свободна понеже съм с автоматик, иначе който има нека да си ползва съединителя :hilezh: )

2. При евнтуална странична дестабилизация - поднасяне, лично аз съм възпитаник/ученик на задното предаване (жигула комби :lol: ) и логичната ми реакция е да върна газта - това фатално ли е, и по точно кое е по правилната реакция - да се дава газ или да се натиска съединителя (ако го имаш- с автоматик не знам освен да ритнеш на N). Въпроса ми тук е под условието за ниско сцепление, тъй като съм чувал много хора да казват че предното предаване се оправяло с само с ГАЗ, нещо което според моя опит когато става на въпрос за сняг и лед са пълни глупости. Значи ако се поднеса и дам яко газ и съответно 2-3 колелета превъртат/буксуват - т.е. те са без сцепление и така не е ли по зле от колкото да отнема леко газта и да овладявам колата само с волана? Може би правилната стратегия е да се подава газ до толкова че да се подава съвсем лек въртящ монет на ускорение към колелета, нещо за което се изискват здрави нерви и хладнокръвие в кричина ситуация.

Тъй като знам че отговорите на тези въпроси зависят от много фактори, нека да изключим за момент системите за сигурност - ABS, ESP, ASR ....

И последно:

3. Технически въпрос. Можем ли да определим quattro-то като автмобил с два обикновени диференциали отпред и отзад и торсена между тях и двигателя, като торсена се явява пак като диференциал който разпределя усилието между двете оси? Ако е така не се ли получава че в един момент имаме само 2 двигателни колела и защо е 4х4 тогава? Питам тъй като на моята кола виждам един диференциал отзад, което значи че ако няма блокаж винаги се върти само едното колело. Поне нормалните диференциали мисля че така правят - като им оставиш едното колело без сцепление и се върти само то.

Иска ми се да споделим реален опит и впечалтения, а не да си говорим легенди.

Ако темата стане добра, ще пусна още една за управления на автомик на сняг :lol:

Редактирано от nmm
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 295
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Препоръчително е да минеш на "ръчен режим"-типтроник.Аз знам,че работата се оправя с газ....другите не знам дали така мислят.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Aко не искаш да си купиш скоро нова кутия, не си прави експерименти с включването на свободна, когато автомобила ти е в движение. А ако не искаш да ти се наложи и нов автомобил да си купиш, не го прави особено по заледени и заснежени пътища и спускания. :hilezh:

Имаш блокаж на задния мост, който се изключва над 30км/ч.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

влизаш по леков завоите и газ на излизане. Пуснеш ли газта в завоя все едно си натиснал спирачка. Караш си внимателно и тва е. Куатро-то е хубава система, не най-добрата, но от най-добрите, но това не те прави безсмъртен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Предимството на куатрото е в задвижването на автомобила.Освободиш ли колата от скорост нямаш задвижване съответно няма никаква разлика от всеки друг автомобил.Винаги си карай на скорост и ако колата ти поднесе я изправяш с малко газ.Поне аз така знам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

влизаш по леков завоите и газ на излизане.

именно.. Quattro-то е добра система, която ти дава стабилност предимно с при шофиране с по-високи скорости в завои. Определено обаче не е най-добрата за удоволствие от шофирането. Явно не е най-добрата на сцепление, защото Quattro без полуоска на едното колело - никакъв шанс да тръгне въобще. В различните му версии - задвижването е различно. Почти всички обаче имат огромна склонност към недозавиване. Влезеш ли в завои подавайки убедително газ, в един момент трябва да я върнеш, защото рискуваш да събереш къпинака отсреща. Това е изключително дразнещо, защото минава доста време докато се сети да започва да прехвърля на задно. Карал съм почти всичко що е с Quattro от гамата на Audi от S3 до А8 W12. При последното RS4, S6, RS6 Avant е по същия начин. Единственото Quattro, което няма типичното поведение на такова е в R8 - там системата е прекрасна за управление. При всички останали, с ниска скорост, е както колегата каза - влизаш леко и подаваш газ на излизане. Quattro-то разбира горе долу какво се случва и дори може задницата да те изпревари, ако е хлъзгав асфалта и имаш достатъчно коне под капака. При сняг бързичко придобива поведение на задно предване и се кара безкрайно приятно. Недозавиването обикновено се получава от три неща - по-висока скорост, от колкото колата/окачване/гуми може да поеме; по-голям ъгъл на завиване, от колкото може кола/гуми/окачване да поеме или комбинация от двете. Проблемите му се разрешават с намаляне на скороста (връщане на газта), отваряне на ъгъла на завиване или комбинация от двете. Моят съвет е да отидеш на някой излъскан асфалтов завой, на безопасно разстояние от всичко наоколо и да си покараш - влизай с бавна скорост, влизай с бърза скорост, влизай без газ, влизай с газ, чукни 1-2 ръчни да видиш какво се случва. Иначе формула за обяснение как се кара предно/задно/4х4 няма - кара се с усета на шофьора! Няма "писани" правила по този въпрос.

Редактирано от Sir T
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така е. Недозавиването е слабост на нашите машинки. Просто никога не връщай педала на газта изведнъж в завой.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така е. Недозавиването е слабост на нашите машинки. Просто никога не връщай педала на газта изведнъж в завой.

връщането на газта в завои създава презавиване на всеки автомобил - не е характерно само за quattro. Прави го всяка една кола, защото прехвърляш теглата на автомобила и тръгва да се поднася. Има си име дори - lift off oversteer.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...Въпроса ми тук е под условието за ниско сцепление, тъй като съм чувал много хора да казват че предното предаване се оправяло с само с ГАЗ, нещо което според моя опит когато става на въпрос за сняг и лед са пълни глупости. Значи ако се поднеса и дам яко газ и съответно 2-3 колелета превъртат/буксуват - т.е. те са без сцепление и така не е ли по зле от колкото да отнема леко газта и да овладявам колата само с волана? Може би правилната стратегия е да се подава газ до толкова че да се подава съвсем лек въртящ монет на ускорение към колелета, нещо за което се изискват здрави нерви и хладнокръвие в кричина ситуация...

Правилно си чул за предното и ГАЗ-тъ :hilezh:

Колкото за занасянето на лед - търсиш кошче или дръФче, в което евентуално да спреш...

Ако пропуснеш първото, си избираш следващо и така до установяване на автомобила в покой :)

Естествено, че трябва да правиш и нещо с волана, като например да не го пускаш ако се уплашиш :)

Но без газ, колко и да въртиш е се таа...На сняг особено (ако имаш некви гуми все пак...) газта е "колкот мое да поеме" :lol:

Правилно е да си кореспондират количеството газ и тва да въртиш волана накъдето трябва и колкото бързо е необходимо.

Иначе нервите и хладнокръвието си остават за твоя лична консумация, след кат се шибнеш...

С неколко кратки думи - Ако няма съответствие с тия компоненти - ГАЗ и ВОЛАН - виж препоръките при занасяне на лед :bia:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Газ и волан има смисъл на мокро/сухо. Като подадеш газ ти превъртат предните колелета при ниско сцепление (за предното от предния пост говоря) и губиш и волана. По добре ползвайте съединителя ако не сте достатъчно опитни да подавате съвсем малко газ, тъй като в условията на занасяне е много трудно да прецениш колко е "правилната" газ - всичко се променя много бързо. Това съм го пробвал многократно в "контролирани експерименти", които се наложиха след няколко завъртания при първата ми кола с предното предаване и навиците ми от задното. В общия случай предно/задно натискането на съединителя и корекции с волана е най доброто решение. А ако е автоматик без ЕСП и останалите - не знам :hilezh:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...По добре ползвайте съединителя ако не сте достатъчно опитни да подавате съвсем малко газ, тъй като в условията на занасяне е много трудно да прецениш колко е "правилната" газ - всичко се променя много бързо...

Ма карай как си знаеш бе колега :)

Аз искрено препоръчвам да се ограничавате в ползването на съединителя в такива ситуации.

Пък и по принцип...Немоа разбера некои хора, дет им е се крака на тоя педал, толко ли много ги кефи, големо натискане пада.

Лично аз не си падам по "долни леви педали" :):hilezh:

Нема смисъл да разсъждаваме кое е по-добре - да превъртят колелата за момент или да ги освободим да си се търкулкЪт на воля :lol:

Натискането на съединител при тва занасяне не води до нищо друго освен да ти отнеме възможността да си избереш даже и дръФче.

Тия предни кУлИлА нема сила на земята дет да ги накара да кОпАт нанякъде, освен двигателя, макар и с превъртане.

Иначе ти ся последно какво си карал, предно или задно ?! За какви навици с газта говориш, кат си карал преди тва кола със задно...

На нея при занасяне газ ли и даваше ? Нещо почвам се обърквам баси...

Иначе мое да продължаваш с "контролираните експерименти", адмирирам ги като се правят с мислене ;)

Едно познато девойче така се учи да паркира. Контролирано, в задния двор на къщата им, с малко мислене и повечко интуиция.

На баща и джипа и на майка и мини купър-а са през седмица у Дженерали за щети на паркинг :bia:

Редактирано от Timon
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

чукни 1-2 ръчни да видиш какво се случва.

Че дърпането да ръчната при куатро, не прецаква ли някой от всичките диференциали? От няколко човека съм го чувал това. Аз си мисля, че при нормално дърпане на ръчна (с натиснат съединител), не би трябвало да вреди на куатрото, ама вие ще кажете... :hilezh:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз ръчната съм я изключил като вариант, че е автоматик, куатро и си мисла че не става от никъде

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

чукни 1-2 ръчни да видиш какво се случва.

Че дърпането да ръчната при куатро, не прецаква ли някой от всичките диференциали? От няколко човека съм го чувал това. Аз си мисля, че при нормално дърпане на ръчна (с натиснат съединител), не би трябвало да вреди на куатрото, ама вие ще кажете... :hilezh:

определено не е хубаво, но няма да му падне задния мост от две проби ..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

определено не е хубаво, но няма да му падне задния мост от две проби ..

Колега би ли разяснил какво става като дърпаш ръчната на куатрото?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като я чукнеш тръгва да се пързаля на една страна каквото става на всички автомобили и после можеш да си я поддържаш с газ. Няма друг вариант да пуснеш quattro да върви на контролиран дрифт на сухо. Дори на принципа "wrong way - right way" не става, защото почва веднага да недозавива. Преди време се возих известно време с едно RS4 (V8 420hp) и дори на почти обратен завой като му чукнеш ръчната се пързаля, но недозавиването взема връх безкрайно дразнещо и описването на завоя става много трудно на сухо. На сняг обикновено не ти трябва ръчна дори. Дори да я изкараш от контрол с голяма скорост не можеш да си поддържаш дрифт. Единственото quattro, с което става красиво и без драма е R8. На място на сухо се върти като пумпал.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

определено не е хубаво, но няма да му падне задния мост от две проби ..

С две думи, не трябва да прекаляваме с ръчната при наличието на куатро, така ли? Макс 2-3 пъти и толкоз, че може да стане страшно :lol: (никой така и не каза, какво точно ще се развали, ако си чукаме ръчни...... :lol:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

именно.. Quattro-то е добра система, която ти дава стабилност предимно с при шофиране с по-високи скорости в завои. Определено обаче не е най-добрата за удоволствие от шофирането. Явно не е най-добрата на сцепление, защото Quattro без полуоска на едното колело - никакъв шанс да тръгне въобще. В различните му версии - задвижването е различно. Почти всички обаче имат огромна склонност към недозавиване. Влезеш ли в завои подавайки убедително газ, в един момент трябва да я върнеш, защото рискуваш да събереш къпинака отсреща. Това е изключително дразнещо, защото минава доста време докато се сети да започва да прехвърля на задно. Карал съм почти всичко що е с Quattro от гамата на Audi от S3 до А8 W12. При последното RS4, S6, RS6 Avant е по същия начин. Единственото Quattro, което няма типичното поведение на такова е в R8 - там системата е прекрасна за управление. При всички останали, с ниска скорост, е както колегата каза - влизаш леко и подаваш газ на излизане. Quattro-то разбира горе долу какво се случва и дори може задницата да те изпревари, ако е хлъзгав асфалта и имаш достатъчно коне под капака. При сняг бързичко придобива поведение на задно предване и се кара безкрайно приятно. Недозавиването обикновено се получава от три неща - по-висока скорост, от колкото колата/окачване/гуми може да поеме; по-голям ъгъл на завиване, от колкото може кола/гуми/окачване да поеме или комбинация от двете. Проблемите му се разрешават с намаляне на скороста (връщане на газта), отваряне на ъгъла на завиване или комбинация от двете. Моят съвет е да отидеш на някой излъскан асфалтов завой, на безопасно разстояние от всичко наоколо и да си покараш - влизай с бавна скорост, влизай с бърза скорост, влизай без газ, влизай с газ, чукни 1-2 ръчни да видиш какво се случва. Иначе формула за обяснение как се кара предно/задно/4х4 няма - кара се с усета на шофьора! Няма "писани" правила по този въпрос.

Най-накрая нещо смислено в темата. :lol:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е при R8-цата кое е променено в quattro-то....разпределението на предно-задно ли....или и нещо друго. Не че някога ще карам тази красота...ма все пак за информация?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

никой така и не каза, какво точно ще се развали, ако си чукаме ръчни...... :flehan:

Бе жени нема ли! Та ръчни! :flipoff:

Аз да ви кажа при две коли с квадро немам идея как се кара тая пущина! Ама гледам на лъзгаво винаги да съм на скорост! Ако стане лъзгание пускам леко газта да фани пътя, после по-ниска предавка и гааааааааааааааааааааааз! Обикновено помага! :rolleyes:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С две думи, не трябва да прекаляваме с ръчната при наличието на куатро, така ли? Макс 2-3 пъти и толкоз, че може да стане страшно :rolleyes: (никой така и не каза, какво точно ще се развали, ако си чукаме ръчни...... :flipoff:

Именно .. проблема е, че след 2-3 пъти ще ти хареса и няма да са 2-3 пъти гарантирам ти. Затова съвета ми е да изчакаш снежеца и да игнорираш ръчната като начин за хлъзване на автомобил с различен от предно предаване. Принципно може и да дърпаш цял живот ръчни и нищо да не му стане на quattro-то, но при положение, че имаш кардан и диференциал, които основната им задача е да въртят задните колела, а ти се мъчиш с моментни стресови средства да спреш въртенето им, то винаги би имало последствия.

Е при R8-цата кое е променено в quattro-то....разпределението на предно-задно ли....или и нещо друго. Не че някога ще карам тази красота...ма все пак за информация?

При R8 quattro е изцяло ориентирано към задно предаване и вместо нормалните 50:50 с разпределение до 25/75 (отново в зависимост от версиите), при R8 в нормално съотношение е 15% мощност отпред - 85% отзад, като отпред може да стигне до 35%. На практика обаче се държи като задно предаване и точно там е най-хубавата му част. Това според мен трябва да е съотношението при всички RS/S/R версии. При цивилните автомобили могат да вкарат още повече на предната част, но със сигурност, не и в момента. Наистина quattro е доста объркваща на моменти като система, просто трябва човек да си прави експерименти, за да я опознае. R8 е един от най-приятните супер-автомобили, които съм карал. Изключително добра кола за каране и страшно предсказуема. Това, което не ми харесва в нея е, че не е достатъчно бърза. Просто не те стряска както би следвало, но това ще бъде решено в 525 коньовата версия, която излиза сега. Брилянтен автомобил.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Принципно може и да дърпаш цял живот ръчни и нищо да не му стане на quattro-то, но при положение, че имаш кардан и диференциал, които основната им задача е да въртят задните колела, а ти се мъчиш с моментни стресови средства да спреш въртенето им, то винаги би имало последствия.

Е добре де, ако натиснеш съединителя и дръпнеш ръчна колкото да ти поднесе пак ли ще се пре**е куатрото, нали не се предава въртящ момент, какъв е проблема?

Редактирано от monz
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е добре де, ако натиснеш съединителя и дръпнеш ръчна колкото да ти поднесе пак ли ще се пре**е куатрото, нали не се предава въртящ момент, какъв е проблема?

Ем после кат пуснеш ръчната и назобиш газтЪ нали удара в трансмисията ше е почти равносилен на тормоза ако само ръчна дръпнеш...

Аз поне така мисля. Даже с натиснат съединител може да е по-зле. Иначе поне има време трансмисията да се натовари постепенно...

Каква интересна дискусия :o

Начи или малко хора пробват, или е направено достатъчно здраво или те не пишат тук, а в момента са в гаража под колата :o

Амаа то нито едно от изброените не изключва някое от останалите :o

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...