Jump to content

Покупка на кола от Германия


Recommended Posts

здравейте,

предстои ми ходене до Германия - 30.09 за покупка на автомобил.

Ще кацна в Дортмунд, от където с рент-а-кар смятам да обиколя и харесам кола за 1, макс 2 дена.

Ще я докарам на собсвен ход.

Имам няколко въпроса и се надявам някои да сподели опита си по тях :

1. Къде в региона на Дортмунд/Есен/Кьолн има обособен автопазар (от рода на Софииското Горубляне).

Знам че в Мюнхен, имало много голям участък с автокъщи.

Друг сериозен сайт за авотмобили освен mobile.de ?

2. Вярно ли е че за предпочитане е да закупя автомобил директно от собственик, а не от автокъща, защтото при къшите трябва да заплатя 19% ДДС

3. Временните номера за пътуване - имало вариант за номера за ЕС (връшане през Румъния), и такива за всички Европейски страни (връщане през Сърбия)

Кой е по-изгодният вариант ?

Предварително Благодаря на Всички,

не можах да намеря тема която да ми помогне, затова си позволих пускане на нова.

Когато се върна смятам да пусна инфо как е минало.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

2. Вярно ли е че за предпочитане е да закупя автомобил директно от собственик, а не от автокъща, защтото при къшите трябва да заплатя 19% ДДС

За ДДС е вярно ще ти турят търговците. Също така е по-добре от частно лице по същите причини както и тук т.е. джамбазите са си джамбази навсякъде, макар и малко по културни у Германия. И там си има араби италианци, българи, които въртят същите далавери като тук (не съвсем но ...).

Аз като бях там не установих да има разлика кви номера ще си вземеш ... до колкото знам все са си временни. Има някаква разлика за застраховката т.е. зелената карта ква ще е, ако минаваш през Сърбия трябва да я пише на картата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това за ДДС са пълни глупости. Всички цени са обявени с ДДС включено в тях. Единствено ако я вземаш на фирма може да си приспаднеш ДДС там (19%) и да платиш тук (20%). Но за целта ти трябват всички данни на фирмата за която я вземаш, защото ги проверяват там. Най добре си я вземи от официален дилър колата.

Впрочем за каква кола говорим и до колко пари?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

една от тези :

audi a2

nissan micra 2003+

VW Fox

за парите - 4-5000 ЕUR

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз бих заложил на свестен частен търговец, който може да покаже документи за поддръжката на автомобила - винаги си личи един човек дали е прилежен и как се е грижил за автомобила си или на лицензиран дилър на съответната марка, където да дадат обслужена кола с ясна история ... всичко останало е въпрос на късмет. Тръгнеш ли да пазаруваш автомобил от "немско Горубляне" шанса да хванеш дръглива котка от торбата с изненадите нараства осезаемо.. Намали евентуалните бъдещи проблеми още при избора на автомобил.

За останалите точки за съжаление не съм в час. Успех :zustimm:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако колата има минат ТЮФ може да си вземеш червените номера и да си се прибереш по по-малко кофти пътя.

Ако не е минала ТЮФ само през Румъния, където е като монно поле.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

една от тези :

audi a2

nissan micra 2003+

VW Fox

за парите - 4-5000 ЕUR

Здравей колега. Преди 7 месеца и аз бях в германия да си купувам кола :

1. Задължително си набележи поне 4-5 автомобила в района в който ще бъдеш, защото ако си мислиш ,че и там има "Горубяне" т.е. място обитавано от безброй автомобили - лъжеш се . И аз така си мислех , но нямаше такова нещо.

2. Като си взимаш транзитни номера ЗАДЪЛЖИТЕЛНО да са от червените ,защото ако си вземеш от жълтите и минеш през Сърбия няма да ти признаят зелената карта и ще трябва да заплатиш 6 или 12 месечне зелена карта за сърбия която съответно струва 110 Евро или 200 евро.

3. Пази се от автокъщите с араби видиш ли ги от далеч просто се завърти и си тръгни изобщо не влизай в такава автокъща.

4.Най-добре е да си вземеш колата от местен "немец" независимо дали от авто къща или от частно лице,въпреки ,че второто е за предпочитане. :zustimm:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

4.Най-добре е да си вземеш колата от местен "немец" независимо дали от авто къща или от частно лице,въпреки ,че второто е за предпочитане. :hilezh:

благодаря на всички за съветите !

това което ме притеснява при покупка от частно лице е дали ще ми предостави всички необходими документи(самият договор например), които ще ми трябват за транзита и регистрацията в БГ.

автокъщите са наясно какво да дадат ....

друг сайт освен мобиле.де ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

благодаря на всички за съветите !

това което ме притеснява при покупка от частно лице е дали ще ми предостави всички необходими документи(самият договор например), които ще ми трябват за транзита и регистрацията в БГ.

автокъщите са наясно какво да дадат ....

друг сайт освен мобиле.де ?

Незнам ,но според мен би било нормално ч.л. да ти предложи всичко необходимо за покупко-продажбата. Това все пак не е в България. "Ся ще му сваля от цената и той ще я вземе независимо от проблемите" - примерно .Като си копувах моята кола човека свали 350 евро. Успех :rolleyes:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Потвърждавам всичко за араби , сърби , шиптъри и темподобни . Покупката е лесна - става в кметството и е най добре от частно лице или немско представителство (автосалон) , договора мисля се казваше Кауфентрак , ДДС-док. за връщане Мервещрое , купуваш си цоловите номера (към 100-ина евра бяха )купи си серв. комплект - въже , жилетка , аптечка , пожарогасител - трябват най вече в Унгария , не забравяй винетките и скоростта ( Унгария ) . Не те съветвам да минаваш през Сърбия - изнудвали са ме за какво ли не - да заплатя такса на някаква фирма на границата в Суботица ЧЕ НЯМА ДА ПРОДАМ КОЛАТА ЗА ЧАСТИ В СЪРБИЯ :hilezh: - BMW Z4 :bia: , нямал съм лепенка DE на задния капак ...възможно е да има и промени - ИНФО 2007 , ако някой колега има друго да добави нека го направи , смятам че темата е доста полезна . УСПЕХ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

договора мисля се казваше Кауфентрак , ДДС-док. за връщане Мервещрое , купуваш си цоловите номера (към 100-ина евра бяха )купи си серв. комплект - въже ,

Договора се 'казва' "Кауффертраг" - Kaufvertrag - на български Договор за покупко продажба.

ДДС на немски е Мервертщойер -Mehrwertsteuer.

Така наречените 'цолови' , червени, или жълти номера са всъщност транзитни номера.

Жълтите номера по принцип са само за територията на Германия.

Червените стават да си дойдеш до тук.

Червените могат да ти бъдат издадени, само ако колата има валиден TÜV.

По принцип и повечето търговци са склонни да отбият ДДС-то след като колата е за износ.

Добре е да поназнайваш езика.

За да можеш да се пазариш с въпросния търговец, да го поразпиташ за колата нещо и т.н....

Успех!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето ти бланка за Kaufvertrag

http://www.autobild.de/php_incl/5926/autob...Kaufvertrag.pdf

Но колегата е прав, че ако не знаеш немски трудно ще се оправиш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вече няма проблем за минаването през Сърбия..а за езика трябват ти малко познания по английски ,а някои вече говорят и руски..А най-добре ако имаш познат тук немскоговорящ му звъниш по телефона и подаваш слушалката на немеца да го разпитва каквото искаш :hilezh:

Редактирано от nuvoari
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето ти бланка за Kaufvertrag

http://www.autobild.de/php_incl/5926/autob...Kaufvertrag.pdf

Но колегата е прав, че ако не знаеш немски трудно ще се оправиш.

И с английски се оправаш без проблеми. Поне така беше при мене аз говорех малко развалено търговецът и той .Така се разбрахме без проблем. Но наистина е най-добре да имаш приятел в българия който да знае немски ,така е много по-лесно и това е с предимство при немците . :bia:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бъркате като си мислите, че няма Горубляне.

Е имам предвид, наистина не е Горубляне, но има повече коли от Горубляне. Градът е Furth, до Nurnberg. Но малка част от търговците са немци. Повечето са турци, араби, руснаци и др. Аз си купих от турчин и беше коректен и знаеше какво прави и не мисля, че е излъгал нещо за колата. В смисъл доволен съм.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз имам следния съвет към теб. Харесай си някоя кола от тук, която е в радиус 50-100км от мястото където ще кацнеш. За да го направиш трябва някой колега да каже кой е кода на Дортмунд. Въвеждаш го в търсачката там където пише PLZ и задаваш радиуса в километри. И тази кола да е от частна обява и собственика да е немец! Свържи се с човка от тук, един два дни преди да тръгнеш и се опитай да го убедиш да ти я запази, че тръгваш от България за нея и ще си при него до 2 дни. Немците в по голямата си част са много честни и коректни. И ще ти каже много повече за историята на колата от който и да е търговец. И ако след всичките усилия положени до тук колата не ти хареса тогава тръгни по автопазарите. Но мисля че така шанса ти са успех е доста по голям. И нещо друго, като отидеш да гледаш колата не очаквай да е нагласена и на пудрена /ако е от частна обява/, но ще е в натурален вид и ще си личат повече неща от експлоатацията и. И нека нуждата от едно пране на салон да не те отказва от нея ако всичко останало говори че колата е добро състояние.

П.П. Пропуснах да добавя, че обявите в mobile.de са основно от търговци защото там вече се плаща за обявата. Наблегни повече на този сайт http://www.autoscout24.bg/. Там има повече частни обяви.

Редактирано от vladimirnn
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега, да ти кажа за Мюнхен има един булевард, който се намира в северозападната част на града, но сега не мога да се сетя как му е името. Там са къща до къща, много по-голямо от Горубляне, минаваше май и влакова линия наблизо, обаче има доста "гробници" като цяло. Аз преди почти 2 години се оглеждах за купе там и не видях нито едно, само 2 кабриолета в плачевно състояние. Иначе този булевард май беше с по 2 ленти в посока, даже и локално имаше. Успех в търсенето!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега, не искам никого да критикувам от писалите преди мен, но са изписани доста глупости.

Автомобил в чужда държава се купува само с познат там и е желателно да е в час с нещата. Понякога търсенето може да продължи повече от месец.

Щом пристигнеш там ще бъдеш силно притиснат от разходи за хотел, храна, придвижване и пр., което за няколко дни ще сломи желанието ти да намериш нещо добро и на прилична цена.

Мит е честността и порядъчността на немеца. Изродили са се яко и то особено след обединението на двете Германии, защото това струваше огромни средства платени от дънъкоплатците в бившата Западна Германия. :hilezh:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вместо да се мъчиш да ходиш до Германия и да харчиш грешни пари, защо не се разходиш до бул. Т. Александров в София и не ми донесеш едни 7000 евро, пък аз ще те кача на Микра 2006г.!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вместо да се мъчиш да ходиш до Германия и да харчиш грешни пари, защо не се разходиш до бул. Т. Александров в София и не ми донесеш едни 7000 евро, пък аз ще те кача на Микра 2006г.!

Е да ама няма да иде до Германия да се разходи <_<:)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вместо да се мъчиш да ходиш до Германия и да харчиш грешни пари, защо не се разходиш до бул. Т. Александров в София и не ми донесеш едни 7000 евро, пък аз ще те кача на Микра 2006г.!

оф колко ще е доволен ... кои мое се похвали, че кара микра ... пък и ти ще си на далавера <_<

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може би няма да е зле да погледнеш какво предлага Nasti. От по-евтините и повече карани коли в Германия не можеш да очакваш чудеса, а много обикаляне. Макар че последната година докарахме няколко неща на ход от Германия, леки коли и машини, с които да се върши работа. Само че колите бяха полу или почти нови, където няма какво много да им гледаш, харесва ти и я отнасяш. Голфът ми дори не го карах преди да го купя... Но не бих се хванал да обикалям да търся коли на повече километри. Бях тръгнал за А4 Б5, е на какви ходещи развалини и то 2000-ната се нагледах, това което е на снимката може да е много далеч от реалността. Много се ядосах за една, за която бях убеден, че е перфектна или поне перфектно пазена, но я бяха взели преди да пристигнем, останалите вече месеци си стоят по автокъщите.

Ако става въпрос за камиончета, определено това е мястото, в България какво пудрене пада просто, гледаш го на 150К излглежда като подвижен нужник в сравнение с такъв на 250К в Германия. Ама на истински 250К, защото и там какво пудрене пада, но си има места, където продават истински неща, но им искат и истински пари, както и на колите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Здравейте, Благодаря на Всички за предложенията и съветите ! Вече мога и аз да давам от личен опит :bia:

Това е покупката :

http://picasaweb.google.bg/lh/photo/WYLp9t...feat=directlink

06.2005, 1.5 дизел

Както обещах, ще напиша важната информация за която се сещям, а ако някой се интересува от нещо допълнително - да пита ...

Подготовката :

1. за 50 лв, с един месец предварително си взех билет за Уиз Еър от София до Дортмунд.

2. Резервирах си предварително рент-а-кар от летището на Дортмунд за 12:30, като трябваше да го върна на следващият ден 12:30 в Хамбург

Колата бях задал да е дизел (в интернет показваше че ще е БМВ 1 - голям кеф!) :hilezh: но дават според наличността в момента - Форд Фокус бензин.

Бях задал задължително да има ГПС - за да се ориентирам с него как да стигна до адреси на обяви. Голямо разочарование - такав ГПС не се продава и в нашенското Илиенци - жалка картинка, без тъч скриин, въобще неизползваем :

http://picasaweb.google.bg/lh/photo/gw3zRE...feat=directlink

3. Бях взел от приятел ГПС, които се справи отлично ! Garmin Nuvi 350 - през целият път не ме е излъгал, само на едно място без да се усетя беше избрал вариант с минаване на ферибот - върнах се и преизчисли.

4. как подбирах обявите :

- от mobile.de, само обяви от автокъщи (защото не знам немски).

- Да се гледа Gross price - това е цена за физически лица(за фирми за експорт - да се гледа без ДДС, ако могат да регистрират без ДДС в БГ). На някой не е разделена цената на 2 - защото директно си е калкулирано 19% ДДС. Интересно че мобилето подрежда цените по Net price, и обява която е зададена само с една цена макар и да е по-евтина в крайна сметка я показва след обявите с по-ниска нет цена, но по-висока крайна.

- по адреса на автокъщата от maps.yahoo.com се прави проверка на разстоянието - дали въобще влиза в плановете дадената обява.

- от събраните обяви се прави един маршрут. моят беше за първият ден - 400 км за 6 автомобила.

5. за спане - хостел в Хамбург, цена 23 евро на човек в двойна самостоятелна стая. Имаше безплатен паркинг и безплатен интернет - ако не бях харесал кола, идеята беше да правя нов маршрут за следващия ден.

Покупката :

От автокъща държана от арабин - Узун аутохаус - Хановер

Колата беше номер 4 в маршрута ми, при пристигането се изненадах лошо че цената и в интернет бе 4700 евро, а на место 5000 евро.

аз бях поставил таван от 4300 и започнах пазаренето. След 30 мин обяснения и приказки - се предадоха :stupid:

Изтъкнах някой забележки по колата(липса на алу джанти), това че е за експорт, това че плащам кеш веднага. Те сами си предложиха да напишат в договора по-ниска цена за да има по-ниско ДДС за тях.

Подписахме договор за продажба в автокъщата (без нотариуси). Беше на немски (тук потреперих, защото не знам дефакто какво пишат - исках превод на всяко изречение). Предоверих се защото автокъщата беше голяма. Нещо което изпуснах да поискам да видя преди сделката е талона на автомобила - там пише кой е предишния собственик - дали е фирма или физическо лице, пише там и последен ТЮФ.

На следващия ден сутринта бяхме в общината за да си извадя времени номер. Чаках 2 часа - късмета ли беще такъв или винаги си е така там - не знам ...

За жълти номера за 5 дни - 100 евро. Това ми беше грешка - трябваше да взема червените - малко по-скъпи (130 евро) но нямаше да се налага да минавам през Румъния.

Поставиха номерата на колата, казахме си чао и тръгнах по прекрасните магистрали на Европа :stupid:

Докарване :

2000км за 3 дни, взима се винетка от всяка държава през която се минава :

Германия - няма

Чехия - 10 евро

Словакия - 5 евро

Унгария - 6 евро

Румъния - 4 евро (+6 евро за такса пристанище + 26 евро ферибот Калафат - Видин)

България - 5 евро

За хапване бяхме взели от Лидъл всякакви неща - наистина качествена е храната им, на дори по-ниска цена от при нас !

Спането - с изключение на Румъния, има хубави ТИР паркинзи, кадето между останалите камиони се паркирахме и спяхме по 4 часа.

Провека на документи само в Румъния и България.

Цената :

4300 евро за кола

900 лева за билет натам, рент-а-кар, спане, храна, гориво за връщане, винетки

800 лева БГ регистрация, ГО, Каско - разсрочено плащане, аларма

800 лева сервизиране - агренаж, масло, зимни гуми

поздрави, 99% от успеха се крие в добрата огранизация!

Редактирано от Cherepaha
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...