Jump to content

Неравномерно износване на задна гума, амортисьор?


zfreak

Recommended Posts

Здравейте колеги,

 

Наскоро ми се случи че задна дясна гума ми се износи на бабуни от страната на вътрешния ръб и сега ми тресе и вие при ниска скорост 60-70 км/ч. Един приятел автомонтьор я погледна и каза че сигурно е амортисьора понеже бил омаслен и може би е изпуснал. Обадих се в дилъра да питам за диалогово приемане и ремонт, оттам ми казаха че имало допустимо омасляване без това непременно да значи че амортисьора е за смяна. Предположението им беше че по-скоро гумата е дефектна.

Въпроса ми е може ли това да се случи за 1 ден така да се изяде ако не е дефектирал амортисьора? От гумите по принцип съм много доволен, Дънлоп 225/17 Y. Просто минах 1000км за един ден и това се получи. Проблема е че и преди няколко пъти съм шофирал България-Германия с тези гуми без да мръднат изобщо и малко ми е странно как така отведнъж за един ден ще даде проблем гумата. От друга страна доколкото успях да прочета тук няма сигурен начин за тестване на годността на амортисьорите, преобладаващото мнение е че тези тресачки не дават информация на която може да се разчита. Освен това не знам тресачките могат ли да се настройват според степента на Драйв Селекта, така че да отчитат реално?

Какво ще ме посъветвате? Ще ми с да можех да избегна смяната и на двата амортисьора и гуми, особено ако не е необходимо. Но пък и не искам да купя нови гуми и да прецакам и тях за нула време и след това пак амортисьори и гуми наведнъж.

 

Забравих да кажа че колата е А5 2.7 TDI автоматик и с драйв селект, на 90к км които лично съм навъртял, спокойно и внимателно :) Изобщо, колко км е нормално да изкара един фабрично монтиран амортисьор? Дали този драйв селект не ги прави по уязвими и изобщо какъв е принципа на втвърдяване на окачването при него? Аз го карам на автоматично.

 

Благодаря предварително.

Редактирано от zfreak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Забравих да кажа че колата е А5 2.7 TDI автоматик и с драйв селект, на 90к км които лично съм навъртял, спокойно и внимателно :) Изобщо, колко км е нормално да изкара един фабрично монтиран амортисьор? Дали този драйв селект не ги прави по уязвими и изобщо какъв е принципа на втвърдяване на окачването при него? Аз го карам на автоматично.

 

Благодаря предварително.

 

Управлението на твърдостта на амортисьорите при А4 Б8/А5 с драйв селект става посредством електромагнити - вискозитета на маслото се променя в зависимост от силата на магнитното поле. 

 

Като хидравлична конструкция мисля, че амортисьорите са 99% еднакви, съответно не мисля, че втвърдяващите се са по-калпави. Моите са на 150 000 км. и са ОК ....

 

На мой колега в Б8-цата предните (нормални, не с втвърдяване) не издържаха и 70 000 км... пък той не е off road състезател.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Снимай това колело да видим как седи. Но натовари колата както когато си минал тези 1000 км. Все си мисля, че има нещо нередно по геометрията и напразно обвинявате амортисьора. Или направо накарай двама-трима да седнат на задната седалка, а ти сравни позицията на двете задни колела. Нищо чудно дясното да седи с отрицателен кембър, т.е. с изнесена навън долна част (респ. прибрана горна - нещо такова "\"

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за отговорите.

В петък ходих до дилъра да ми заверят мобилитетната гаранция и я поогледахме на рампата и според тях на амортисьора нищо му няма и казват че по-скоро е дефект в гумата или неправилна геометрия. Леко е "изпотен" отвън амортисьора но не е облян с масло, дано да не е за смяна че двата с труда са 2 хиляди лева. Препоръчаха ми да я закарам на стенд за регулиране. Вероятно заради неправилна геометрия се натоварва гумата и амортисьора се товари екстремно. Като я погледна сега наистина ми се струва леко разкрачена колата отзад.

 

Някой може ли да ми препоръча в София място където да закарам колата на стенд за регулиране и където правят това добре?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Друмник, на бул. България 100. 

 

Иначе, успех с Аудито, дано амортисьорите да не са за смяна. Пиши после кво е станало.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...