Jump to content

Автомобилни гуми - технически изисквания


Recommended Posts

Тъй като темата "Гуми със стар ДОТ" беше закрита, како несериозна. Ще се постарая да направя сериозна тема за техническите изисквания към автомобилните гуми. Мисля, че техническия раздел е точно за такива дискусии.

Тая тема сериозна ли е?

Или е пусната на майтап се питам Аз?

п.п Автора ти сериозно ли задаваш тоя въпрос за гуми на 15 и повече години и то с 4-5мм. грайфер?

Ако ти караш с такива гуми за мен лично това е престъпление към теб самия и към всички останали участници в движението и извън него и навсякъде

Съвсем сериозно питам на какво основание се дават мнения, че гумите трябва да се сменят след определен период от време и по какъв начин се определя количествената стойност на този период. Споменават се най-различни числа - 5 - 6 - 7.... 10 години.

Колегата по-горе смята, че е несериозно да се пита за гуми на 15 години и е престъпление да се кара с такива.

По никакъв начин не искам да оспорвам това мнение, но въпроса ми е: Защо? Съществуват ли някакви изследвания или данни на производители на гуми, с които би могло да се обоснове едно такова твърдение?

Освен ДОТа, много важен параметър за гумите е сцеплението. Аз не намерих никъде да съществува допустима минимална стойност за този параметър, не намерих и данни на производителите. Как тогава да се прецени, дали една гума е за смяна, ако все още има грайфер 2-4 мм?

Редактирано от Lord of the Rings
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 113
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Treadwear-а е показател за това колко е устойчива на износване (всеки производител за себе си ги определя тези стойности).

Което води след себе си ръка за ръка и това колко голямо сцепление има гумата (пак самосиндикално според марката).

Температурният индекс също не трябва да се подценява, индекс АА е доста по устойчива гума при загряване от колкото индекс А.

Общоприето е ниският тредуеър да е за гуми с висок процент на износване, примерно 80/100/120 са спортни гуми.

Такива гуми не се предлагат за нормални автомобили, най-общо казано.

Средният клас примерно около 200/300 е най-разпространен, като там комбинациите с температурният и тегловният индекс е доста голям.

И така пак стигаме до въпроса колко време и трябва на една гума да не става за каране.

Няма еднозначен отговор.... всичко зависи от начин на шофиране, конкретен автомобил, пътни условия... та даже и фазата на луната :) .

Ако гумата е използвана що годе правилно пет сезона средно по 10 000 е напълно нормално време.

Обаче ако е такси, линейка, нсо... и върти много километраж всяка година сигурно.

За това има санитарен минимум на гумите, дали ще се карат сезон или десет производителя не го интересува.

Няма как да се направи тест за всички ситуации и условия на ползване.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като личен опит мога да споделя. Преди много години когато още нямах книжка бяха купени две гуми Дънлоп (от Кореком) които в последствие се оказа че са били на колата 12 години. На дванайстата година и двете гуми поетапно експлодираха по време на движение като се разпаднаха на корди и грайферите изпопадаха като пъзъл. :hilezh:

Съответно марката беше оплюта. Години по-късно попаднах на записки в които пишеше че са се разпаднали на дванайстата година. Такива гуми обикновено се напукват и започват да издишат (ако са безкамерни) което е гаранция че следва разпадане.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

.........

И така пак стигаме до въпроса колко време и трябва на една гума да не става за каране.

Няма еднозначен отговор.... всичко зависи от начин на шофиране, конкретен автомобил, пътни условия... та даже и фазата на луната :)/>/>/> .

........

Много благодаря (вече няма плюсчета... :hilezh:/>/> )

Именно за това става дума. Всяко мнение, че карането с гуми на 6-8-10-15 години е "престъпление" или нещо от сорта, е чисто субективно и не е основано на каквито и да било обективни данни. Ако гумите действително имаха предписан срок за изваждане от эксплоатация то производителите биха били длъжни или да го обозначават на гумата или да дават допълнителна документация с всяка гума, където този срок да е посочен.

Така че всяко произшествие на пътя няма как да се дължи на гумите (стига да е спазена изискуемата дълбочина на грайфера от 1.6 мм), а вината е изцяло на шофьора, който не е направил необходимата преценка за състоянието на колата му (включително гумите).

Също така всяко законодателно нормиране на срока на експлоатация или други технически изисквания към гумите е неоснователно (няма технически критерии за това).

Благодаря, но тук са дадени само препоръки... конкретни технически изисквания също няма.

Unfortunately no one is absolutely sure of how long tires will last because of the many variables.
Arbitrarily replacing tires prematurely based simply on age may result in tires being discarded before their time, contributing to increased operating costs, as well as waste disposal and recycling concerns.
Редактирано от Lord of the Rings
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много хубаво ми изтриха темата за нищо. Безобразие. Най-полезната тема в този раздел я пуснах и я изтриха. А можеше да помогне на толкова хора.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всяко мнение, че карането с гуми на 6-8-10-15 години е "престъпление" или нещо от сорта, е чисто субективно и не е основано на каквито и да било обективни данни. Ако гумите действително имаха предписан срок за изваждане от эксплоатация то производителите биха били длъжни или да го обозначават на гумата или да дават допълнителна документация с всяка гума, където този срок да е посочен.

Давам ти още едно мнение, колкото повече остарява една гума, толкова повече губи от качестватаси, и когато гумата мине 10 години според мен също трябва да се хвърли, опасността от механични повреди е много по-голяма. И ако направи балон колата ти е потенциална опасност за хоратав нея и за тези около нея. Ако балона е отвън ще го видиш, но ако е от вътрешната страна едва ли ще го видиш. А след балона слева гърмежа, не е задължително естествено.

Другото, гумата като стане на 15 год. с 5 мм грайфер, бъди сигурен, че е толкова опечена, че можеш поне още 15 години да я караш без да я изтъркаш :hilezh:

И последно - производителя показва кога една гуматрябва да се хвърли - всички гуми имат маркер за износване в каналите, другия момент за изхвърляне е когато започне да пързаля. А срок на експлоатация не може да се напише, защото зависи от много фактори - начин на каране, съхранение и т.н.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Давам ти още едно мнение, колкото повече остарява една гума, толкова повече губи от качестватаси, и когато гумата мине 10 години според мен също трябва да се хвърли, опасността от механични повреди е много по-голяма. И ако направи балон колата ти е потенциална опасност за хоратав нея и за тези около нея. Ако балона е отвън ще го видиш, но ако е от вътрешната страна едва ли ще го видиш. А след балона слева гърмежа, не е задължително естествено.

Другото, гумата като стане на 15 год. с 5 мм грайфер, бъди сигурен, че е толкова опечена, че можеш поне още 15 години да я караш без да я изтъркаш :hilezh:/>/>/>

И последно - производителя показва кога една гуматрябва да се хвърли - всички гуми имат маркер за износване в каналите, другия момент за изхвърляне е когато започне да пързаля. А срок на експлоатация не може да се напише, защото зависи от много фактори - начин на каране, съхранение и т.н.

С това никой не спори - колкото повече остарява гумата, толкова повече губи от качествата си. Въпроса е в това, че не съществуват технически изисквания, до колко трябва да са деградирали качествата на гумата, за да бъде спряна от эксплоатация.

Нямам в предвид механичните повреди по гумите. Ако има бомбиране, напуквания, сцепвания.... гумата трябва да се замени независимо, дали е на 2 или 12 години. Тези неща не спадат към понятието "технически изисквания", това са по-скоро повреди.

Всяко мнение има право на съществуване, но ми е интересно, защо именно 10 години? На какво е основано това мнение? Ами ако гумата изглежда добре не може ли да се кара още 4 месеца? Или още една година? Или две?..... :gruebel:/>/>

Редактирано от Lord of the Rings
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Гума, на 5години, Ласса. Грайфер, почти нов, колата се кара само лято в гората, до плажа и да разхожда лодката. Тази година, през септември, гумата пукната от винт. Спаднала до нула. Тогава видях, че е нацепена, изгоряла, за нищо не става. Вие незнаете какво значи нацепена гума. А външно, като я погледнеш, е като нова!

Пролетта, като пусна Ладичката в движение - нови гуми. Нови, а не "нов внос", където някой ги е хвърлил. Тези са опасни както за мене, така и за другите участници в движението. Незнам, как с тези мощни и бързи коли, които имате, може да се използват гуми на 10+години.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

защо именно 10 години? На какво е основано това мнение? Ами ако гумата изглежда добре не може ли да се кара още 4 месеца? Или още една година? Или две?..... :gruebel:/>/>/>

Като карах курсовете, моя инструктор обичаше да казва - всичко може, стига да не те видят ченгетата :hilezh:

Можеш да я караш, но не бива да имаш очаквания за определено поведение на пътя

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като карах курсовете, моя инструктор обичаше да казва - всичко може, стига да не те видят ченгетата :hilezh:/>

Можеш да я караш, но не бива да имаш очаквания за определено поведение на пътя

Ченгетата да си гледат закона - има изискване за 1.6 мм грайфер - да си го контролират. На дали са по-наясно с техническите изисквания.

Поведението на пътя е друга тема. Човек като седне зад волана още на първите десетки или няколко стотин метра трябва да прецени пътните условия и да усети поведението на колата - тогава ще има очаквания за определено поведение, независимо с какви гуми е колата. Лично аз съм карал едно време и със "софиянки" и с "виденки" и с made in USSR гуми още Москвич 412...(хъм, сега направих сметка, че след 6 дена правя 33 години шофьорски стаж B) ) просто "очакванията" за поведението на пътя трябва да се покриват с действителното поведение на пътя.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

More recently, The Japan Automobile Tire Manufacturers Association (JATMA) recommended practice issued May, 2005, states "customers are encouraged to have their vehicle tires promptly inspected after five years of use to determine if the tires can continue to be used (recommends spare tires be inspected as well). Furthermore, even when the tires look usable, it is recommended that all tires (including spare tires) that were made more than ten years ago be replaced with new tires. Additionally, because in some cases automobile makers--based on the characteristics of the relevant vehicle--stipulate in the owner's manual the timing of tire inspection and replacement. Please read and confirm the content of the owner's manual."

Several European vehicle manufacturers of high performance sports cars, coupes and sedans identify that "under no circumstances should tires older than 6 years be used" in their vehicle owner's manual. However, it should be noted that European recommendations must include driving conditions that include roads like the German Autobahn, which allows vehicles to be legally driven at their top speeds for extended periods of time.

While American driving conditions don't include the high-speed challenges of the German Autobahn, Chrysler and Ford Motor Company joined their European colleagues in 2005 by recommending that tires installed as Original Equipment be replaced after six years of service. (General Motors declined to offer a recommendation until a more scientific analysis of driving conditions and tire aging could be completed).

Те са го казали - до 5-6 години. Незнам защо искаш да ни убедиш, че 15-20 годишна гума , ако има достатъчно дълбочина на протектора е добра за каране :rotcol:

Момчета, с гумите шега не бива, те са свързващото звено между автомобила и пътя. Пестете от гориво, външен вид, интериор, но не и от гуми :wall:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Те са го казали - до 5-6 години. Незнам защо искаш да ни убедиш, че 15-20 годишна гума , ако има достатъчно дълбочина на протектора е добра за каране :rotcol:/>/>/>/>

Момчета, с гумите шега не бива, те са свързващото звено между автомобила и пътя. Пестете от гориво, външен вид, интериор, но не и от гуми :wall:/>/>/>/>

Извинявам се, не съм разбран правилно - никого в нищо не искам да убеждавам. Тезата ми е, че няма технически обоснована причина за изваждане на гумите от експлоатация след някакъв определен срок. Така че всеки сам следва да прецени дали да сменя гумите си след 2, 5 или 15 години. В случая всяко мнение е еднакво обосновано.

Колега, струва ми се, че не четеш внимателно!

1. Японците препоръчват - 10 години използуване на гумите. При това "препоръка" не означава предписан срок за изваждане от експлоатация!

Така че карайте с японски гуми - те препоръчват 10 години.... :dance:

Furthermore, even when the tires look usable, it is recommended that all tires (including spare tires) that were made more than ten years ago be replaced with new tires.

2. За Европа има няколко производители на коли, които препоръчват смяна на 6 години и това е записано в инструкцията за експлоатация на колаите им!

Several European vehicle manufacturers of high performance sports cars, coupes and sedans identify that "under no circumstances should tires older than 6 years be used" in their vehicle owner's manual.

С други думи този срок е записан само за някои коли на европейски производители. Това, което е записано за аутобаните в Германия, където нямо ограничения на скоростта явно не се отнася за България.

3. Американската препоръка на Форд и Крайслер се отнася единствено само за сложените от тях заводски гуми.

While American driving conditions don't include the high-speed challenges of the German Autobahn, Chrysler and Ford Motor Company joined their European colleagues in 2005 by recommending that tires installed as Original Equipment be replaced after six years of service.
Редактирано от Lord of the Rings
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз си купих едни Тойо 350 с ДОТ 0809 и мога да кажа че тотално не съм доволен. Качих ги само за тест и при 140 км/ч натиснах спирачката така че да намалям бързо. Резултата беше две черни линии отзад и почти никакво спиране, а грайфер имат по около 4-5 мм. Яд ме е че дадох пари за тях ще ги карам идното лято внимателската и заминават в коша с пълна сила.

Редактирано от PESHO OT MARS
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Стига бе, щом имат грайфер, ще карат :hilezh: ти провери ли си със спирачките всичко ли е наред, щото японците са казали 10 години, а тва Тойо на третата се е предало :hilezh:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз си купих едни Тойо 350 с ДОТ 0809 а.

Оферта за стар дот на боклуците от Радиал ли е това ? :hilezh:

Вече няколко пъти се опитват да ми продадат за служебните такива,били изгодни-

сядам и смятам, те колкото нови на друга читава марка в някой онлаин магазин идват.

Аман от изроди,бг далавера ,ако мине :rotcol:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

.. Резултата беше две черни линии отзад и почти никакво спиране, а грайфер имат по около 4-5 мм. ...

Съвсем нормално ми се струва. Задните гуми не участват много в спирането. Само се пързалят и изпилват. Нищо им няма за 3 години ако не ги е пекло слънцето.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Кой производител да напише колко години може да се ползва една гума, след като в повечето държави максимум след третата година тя е за смяна. Просто притежанието на автомобил при условие, че минаваш под 10 000км на година е нерантабилно, понеже застраховките, данъците, обезценяването и всички разходи свързани с притежаването на автомобил, го превръщат в безмислен разход, от който нямаш нужда. В повечето бели държави, на третата година максимум свалят гумите и ги изхвърлят. Това, че живеем в клошарска държава и втората употреба е превърната в основно перо си е наш проблем, заради който никой производител няма да пилее средства за да прави изследвания. Отговорът е, че може и 20 години да карате с едни гуми, при положение, че животът на хората около вас и вашия собствен струва толкова. Просто моля после да не ревете, че имало война по пътищата и как трябвало да има по-големи санкции за превишаване на скоростта. В държава в която никой не мисли дали е безопасно стига да мине тънко, ситуацията по пътищата още дълго няма да се промени. Дори настоящата тема е по-скоро, колко години мога да минавам тънко, преди да е много опасно за живота...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Стига бе, щом имат грайфер, ще карат :hilezh:/> ти провери ли си със спирачките всичко ли е наред, щото японците са казали 10 години, а тва Тойо на третата се е предало :hilezh:/>

Спирачките ми имат забележка изразяваща се в това че на хлъзгаво забиват първо задните после предните. Колата няма ABS. Но в случая не беше това, заковаха предните и черните следи бяха от тях. За пробата бях сложил само предните две летни а задните са чисто новите General-ки, всъщност точно те спираха а Тойо-то се пързаляше.

Оферта за стар дот на боклуците от Радиал ли е това ? :hilezh:/>

Вече няколко пъти се опитват да ми продадат за служебните такива,били изгодни-

сядам и смятам, те колкото нови на друга читава марка в някой онлаин магазин идват.

Аман от изроди,бг далавера ,ако мине :rotcol:/>

Не купих ги втора ръка от един измекяр от Стара Загора. Качени са на оригиналните лети джанти 13-ки на Ауди 80 Б2. Затова се замислих и за покупката. А тиквата ми разправяше че били нови, миналата година ги бил сложи и аз очаквам гума с ДОТ 2010/2011 ама мурец.

Съвсем нормално ми се струва. Задните гуми не участват много в спирането. Само се пързалят и изпилват. Нищо им няма за 3 години ако не ги е пекло слънцето.

Точно обратното Мечо задните бяха зимните както написах по-горе и затова колата спираше. Ако бях качил за проба и 4-та щеше да стане весело. В моята кола задните спират и даже спират повечко май отколкото трябва.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз си купих едни Тойо 350 с ДОТ 0809 и мога да кажа че тотално не съм доволен. Качих ги само за тест и при 140 км/ч натиснах спирачката така че да намалям бързо. Резултата беше две черни линии отзад и почти никакво спиране, а грайфер имат по около 4-5 мм. Яд ме е че дадох пари за тях ще ги карам идното лято внимателската и заминават в коша с пълна сила.

Нали знаеш, че японската гума трябва парво да загрее добре, преди да покаже какво може. Аз карах едни Falken на 190тката, като са студени големи танци бяха, ама като загрееха... :respekt:

Извинявам се, не съм разбран правилно - никого в нищо не искам да убеждавам. Тезата ми е, че няма технически обоснована причина за изваждане на гумите от експлоатация след някакъв определен срок.

Абе човек, няма как да се даде срок, поне не обективен. Гумата се вижда само когае произведена, не кога е монтирана. А и живота на една 14 цолова гума е в пъти по голям от гума 20 или 21 цола. По логиката от която изхождаш не трябва да си купуваме нищо ново, защото закона не ни задължава.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Кой производител да напише колко години може да се ползва една гума, след като в повечето държави максимум след третата година тя е за смяна. Просто притежанието на автомобил при условие, че минаваш под 10 000км на година е нерантабилно, понеже застраховките, данъците, обезценяването и всички разходи свързани с притежаването на автомобил, го превръщат в безмислен разход, от който нямаш нужда. В повечето бели държави, на третата година максимум свалят гумите и ги изхвърлят. Това, че живеем в клошарска държава и втората употреба е превърната в основно перо си е наш проблем, заради който никой производител няма да пилее средства за да прави изследвания. Отговорът е, че може и 20 години да карате с едни гуми, при положение, че животът на хората около вас и вашия собствен струва толкова. Просто моля после да не ревете, че имало война по пътищата и как трябвало да има по-големи санкции за превишаване на скоростта. В държава в която никой не мисли дали е безопасно стига да мине тънко, ситуацията по пътищата още дълго няма да се промени. Дори настоящата тема е по-скоро, колко години мога да минавам тънко, преди да е много опасно за живота...

Колега, струва ми се, че не си наясно с нормативните изисквания на регулираните пазари. В САЩ, ЕС, Русия, (за Япония не знам, но предполагам, че и там е така), за всеки продукт, който има регламентиран срок за изваждане от експлоатация и това е свързано със здравето или безопасността, е абсолютно задължително той да бъде отбелязан или върху него или в съпроводителната документация.

Това че "в повечето държави", обикновено сменят гумите на 3 години не е основание да не се дава срок за изваждане от експлоатация, ако такъв съществува. Това е все едно някой да не слага означение до кога е годно прясното мляко, защото "в повечето бели държави" го изкупуват на втория ден и то не залежава....

Абе човек, няма как да се даде срок, поне не обективен. Гумата се вижда само когае произведена, не кога е монтирана. А и живота на една 14 цолова гума е в пъти по голям от гума 20 или 21 цола. По логиката от която изхождаш не трябва да си купуваме нищо ново, защото закона не ни задължава.

Благодаря, именно това се опитвам да обясня - не съществува обективен срок за смяна на гуми. А иначе, няма нищо лошо човек да си купува нови неща...., но всеки сам трябва да прецени, кога са му наистина необходими.

Не трябва да се забравя, че производството на автомобилни гуми и рециклирането им изключително силно замърсяват околната среда. Масовата замяна на гуми, когато това наистина не е необходимо допълнително ще замърси и без това достатъчно замърсения ни свят.

Редактирано от Lord of the Rings
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Повечето "батки" дето обвиняват хората с 2+ годишни гуми в опит за убийство и масово клане на майки с деца по улиците,явно не са много наясно с характеристиките на автомобилните гуми :rotcol:/> Те си мислят,че щом са с чисто нови гуми,значи са застраховани.Има хиляди факрори,които влияят на поведението на гумите и няма как да имаш хубави гуми за всички условия.

Едните са добре на мокро,другите на прашно,третите на сняг,лед.... Все едно,примерно не си успял да спреш,защото не си карал със сликове,а навън е било лято,сух и чист асвалт....как може човек да кара с нови гуми,като създава предпоставки за ПТП.. :hilezh:/>

Редактирано от venko74
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не трябва да се забравя, че производството на автомобилни гуми и рециклирането им изключително силно замърсяват околната среда. Масовата замяна на гуми, когато това наистина не е необходимо допълнително ще замърси и без това достатъчно замърсения ни свят.

:flehan::hilezh:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще дам един пример, как нормативно се регламентира изваждането от експлоатация на изделия от гума, когато това реално е свързано с безопасността:

http://www.elektrakonsult.com/normativna-baza/67-1000v

ПРАВИЛНИК ЗА БЕЗОПАСНОСТ И ЗДРАВЕ ПРИ РАБОТА ПО ЕЛЕКТРООБЗАВЕЖДАНЕТО С НАПРЕЖЕНИЕ ДО 1000 V *

Чл.70. Работодателят не може да изисква от работниците:

.........

2. да използват непроверени, неизпитани по съответния ред и с изтекъл срок на годност лични и колективни защитни средства.

Към защитните средства спадат, диелектрични ръкавици, боти, килимчета (правят се от гума). На всяко изделие е отбелязан срока за годност. Когато той изтече изделията или се изхвърлят или се дават за проверка за установяване на тяхната работоспособност, като след това се залага предписан срок за последваща проверка.... Това е нормалния ред за работа с изделия, когато се отнася за безопасност.

Избрах конкретния пример, защото се отнася за изделия от гума, но такива примери има много.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...