Jump to content

Непостоянна темп. на 3.0 ТДИ/240 к.с.


daks

Recommended Posts

Здравейте! Става дума за Туарег 2010 г. (Последния от старите) с мотор 3.0 тди/240 коня (по-новия), същия, който се монтира и на Кю7 фейслифт, на А6/4Ф фейслифт, на Кю5, Б8 и т.н. Проблемът е, че след като достигне работна темп. 75-90 градуса, в зависимост от режима и натоварването, почва да играе между 65 и 99 гр. Имам дигитално мерене на температурата на фиса и го виждам с точност. Прави ми впечатление, че като се пусне климатика и почва да пада. Не виждам никаква връзка и логика в това. Подчертавам, че е тотално обслужена колата и всичко е ново и оригинално. Термостатът пък е дори два пъти сменян и също е оригинален VW. Антифризът също е нов и оригинален (ако има значение де). Всякакви филтри и течности са сменени, разходът на гориво е съвсем нормален, даже понякога доста по-нисък от очакваното. Масло не харчи грам, антифриз също.

Днес обаче при скорост 110 по околовръстното внезапно падна на 68 гр. и после едвам качи до 77. На диагностика не показва никакви грешки. Всичко по колата е тип-топ. Но на мен не ми е нормална тази амплитуда и все търся причината. Някой с идеи на какво може да се дължи?

Редактирано от daks
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това чудо да не е с два термостата, примерно като BMW 3D? На BMW малкия прави подобни магарии.

Редактирано от gogobogo
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз съм за температурният датчик! Нищо че е ОК и изглежда така същият проблем имах смених датчика и заспа!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това чудо да не е с два термостата, примерно като BMW 3D? На BMW малкия прави подобни магарии.

Ами чувал съм, че май е с два термостата. Ако се потвърди, явно ще е от втория.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има печка Webasto, да. Но каква е връзката? А и не трябва ли да сигнализира някак, ако се повреди?

Редактирано от daks
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Връзката е следната - при всички дизелови Шаран, Туран има печка, която е донагревател (стартира се автоматично под някаква температура на въздуха). При тях, когато тази печка не работи, се наблюдава точно това явление с температурата, защото въртят много повече антифриз от лек автомобил (за да стоплят големите купета, Шарана даже е с 2 радиатора за парно). Просто много антифриз успява да охлади мотора, когато печката не работи. Предполагам, че при теб е възможен същия сценарий. По-горе написах как може да се провери печката, тя ако запише 5 грешки спира въобще да се опитва да пали. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Засега смятам да почна с още една подробна и внимателна диагностика и евентуално да сменя датчика, пък ще видим.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мойто старо ауди има 3 сензора за температурата. Първо се убеди дали показанието ти съответства с реалната темп. Т.е. при мен на откачен сензор с диагностиката ми показва темп. на охл. течност 10 гр. но в колата на таблото си показва 90, понеже за него си има друг сензор. И отделно има трети който пък е за свещите. Така че провери това което виждаш на таблото дали е реално.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги, май реших дилемата. Вчера онзи самороден талант Мишо ми провери печката и се оказа, че е била софтуерно спряна, вероятно от предишния собственик, което е малоумие, но както и да е. Колата веднага почна да загрява значително по-бързо, а и да поддържа постигнатата температура доста повечко в изгасено състояние. Започна да си работи на 90-95 градуса и май всичко си дойде по местата. Още е рано за категорични изводи, защото тестовете са малко, но след няколко дни ще пиша пак какви са наблюденията. Мерси на всички за помощта! :)

П.П.: като се пусне печката с изгасен мотор, вътре става топличко и замирисва на старите нафтови печки и е супер комфортно и задушевно. Това ше се окаже яка екстра. :)

Редактирано от daks
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...