Jump to content

Спирачна течност ATE SL.6


Recommended Posts

Здравейте, 

 

Предстои ми смяна на спирачната течност, ориентирал съм се към ATE Brake Fluid SL.6.

Колата е A6 C5 с двигател 2.0 ALT и автоматични скорости.

Спирачките са ми съсвсем стандартен сет-ъп, предни дискове 288мм, 1LB; задни дискове 255мм, 1KD; за спортно окачване, 1BE. 

В момента съм със спирачна течност Motul DOT 5.1, която ползвам от около година и половина на тази кола.

Ще опиша накратко предисторията, с тази течност, педалът на спирачката стана с по-къс ход.

ABS, TC и ESP работят и не съм регистрирал проблеми.

Предимствата, сравенено с DOT 4, са че спирачното усилие приложено върху педала на спирачка е по-малко, и педала не потъва и не се втърдява при дълги и натоваравщи спирачките спирания. 

Неодостатък, сравенено с DOT 4, който отбелязвам е че на хлъзгав заснежен или заледен път ABS-а сработва твърде бързо при средно усилие върху педала на спирачка и спирането не е толкова добро. Това ми пречи.

Търси се подобряване на ABS спирането на хлъзгав път.

 

Моля, ако някой ползва или е ползвал течност ATE SL.6 да сподели опит.

Редактирано от Nikosaul
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 months later...

Такаaм, по-горе питах, сега е време да си отговоря, така че ако някой се интересува от смяна на спирачна течност и в т.ч. и от спирачна течност ATE SL.6 да има за какво да прочете следващите редове.

 

Едно кратко интро, при спирачните течности отличителните им технически характеристики са точка на кипене, но също и вискозитет, като ако са подредени от нисък към висок вискозитет, ще бъдат в този ред: DOT3; DOT4; DOT 5; DOT5.1; други спортни течности (TYP200; TYP600). 

Зачитайки се в поредният сервизен бюлетин относно изискванията към качествата на спирачната течност разбрах, че за коли оборудвани с модул на BOSCH ABS 5.7, течността е трябва да бъде с нисък вискозитет (т.е. DOT 4), тъй-като има допълнителна помпа за създаване на налягане във връзка с активиране на ESP и EDL.

 

Ще се опитам да подредя историята в моята глава.

Сравнявайки поведението на спирачките използвайки спирачна течност DOT 5.1. на старатa ми кола, която беше оборудвана с BOSCH ABS 5.3. без ESP, и на настоящата кола, Ауди A6 C5 FL, което е оборудвано с BOSCH ABS 5.7 и със ESP, EDL, разбрах че съм объркал нещата и затова не съм доволен от спирането. 

Чудите ми се какво пък толкова може да съм объркал с тази течност DOT 5.1, на тези спирачки.

 

За да бъда обективен ще дам за сравнение техническата подготовка и на двете коли: теглото е горе-долу еднакво (1.4т.), спирачните дискове като диаметър отпред/отзад са почти еднакви (+/- 4мм), спирачните апарати отпред са АТЕ плаващи едно-бутални, като на Аудито са с по-голям диаметър на цилиндъра, а отзад спирачните апарати и на двете коли са тип TRW плаващи едно-бутални с механична ръчна спирачка и с еднакъв диаметър на цилиндъра. 

И така при тези по-добри за Ауди-то технически параметри, то продължва да не спира по-добре.

Този проблем ме тормозеше.

Давам пример при рязко спиране със скорост от 100 до 0 км/ч. и с активиране на ABS:

-  старата кола спира енергично, педалът потъва до средата и при активиране на ABS педалът леко подритва, а спирачките продължават да спират;

- Ауди-то, спира енергично, педалът потъва много малко, педалът рязко се втърдява при активиране на ABS, и подритва осезаемо, а спирачките не спират с пълният си потенциал (имах чувството че спирачките остават на едно ниво и не спират повече);

Накратко имах проблем, и за този проблем обвинявах швабите...

 

Технически погледнато всъщност какво се случва: - поради това че ABS 5.7. има допълнителна помпа за създаване на налягане в системата, спирачната течност трябва да е с по-нисък вискозитет, т.е.DOT 4, за да могат да сработват клапаните при зададеното прагово налягане, а когато съм заредил системата с течност DOT 5.1., която е с по-висок вискозитет, съм ограничил действието на клапаните на ABS поради създаване на твърде високо налягане в системата.

 

Защо реших да ползвам ATE SL.6, а не просто DOT 4, както Audi препоръчва

Tъй-като колата ми е с автоматични скорости, и от висока скорост спирам рязко без възможност да си помагам със скоростите, държа течността да е с по-висока точка на кипене, затова търсех информация как да не ползвам повече спортна течност на кола, която не е пригодена за такава течност, а именно намерих инфо за ATE SL.6.

Давам пример след като смених течността, и заредих ATE SL.6, какво се подобри:

- при рязко спиране със скорост от 100 до 0 км/ч. и с активиране на ABS: спирането е енергично, педалът потъва до средата, а при активиране на ABS не се усеща действието му, спирачките продължават да спират с пълният си потенциал. Също така вече не се чува действието на EDL, a на хлъзгав път ESP се намесва без да се усети.   

Всъщност спирачната течност ATE SL.6  е течност от вискозитета на DOT 4. 

Чувствам се удовлетворен от избора си, и за това сега споделям полезна информация с вас.

Редактирано от Nikosaul
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи да считаме , че е по-добре да използваме тази спирачна течност вместо препоръчаната от ауди с дот 4,така ли?

Изпратено от моят LG-D855

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Стандарта ДОТ 5  поначало е с по-нисък вискозитет -900 кв.мм/сек. и по-високи суха / влажна точки на кипене-260/180 градуса  от ДОТ 4 - 1800 кв.мм/сек и 230/155 градуса  и според логиката ,която излагаш ,че спирачна течност с минимум вискозитет и макс.темп. устойчивост , би трябвало да работи по-добре ,то с ДОТ 5 ,който си ползвал не би трябвало да имаш проблем , а в твоя случай не е било по-добре  .След като не работи по-добре ,за мен се налага извода ,че е най-добре да се спазва стандарта препоръчан от производителя , в случая ДОТ 4 и подходяща е всяка течност ,която го изпълнява като влиза в допуските на стандарта ,без да  е нужно непременно да го предобрява  .Примерно аз използвам спирачна течност на Бош Дот 4 -стандартната им  и никога съм нямал такива проблеми със спирачките . Между другото всички производители предлагат ДОТ4 с подобрения примерно с малко по-нисък вискозитет и малко по-висока точка на кипене ,но  честно казано никога не съм се замислял чак за спирачната течност  . Иначе установих, че и за спирачната течност си е цяла наука ,както за маслата и всеки друг консуматив ,който трябва да се продава  и с интерес попрочетох из нета четива като това например http://www.v8register.net/articles/Brake%20fluids%20article%20R5%20Bob%20Owen%20230109.pdf

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Спирачките също се задвижват от флуид, съответно има възможност за "fine tuning" подобрения, а също така и при тези системи има развитие, макар да не е кой-знае колко, но може да се подобрят спирачките само със смяна на характеристиката на задвижващият флуид.

Много информация има из нета, и за това нека да уеднаквим източниците, аз ползвам този: http://www.viscopedia.com/viscosity-tables/substances/automotive-brake-fluid/

Спирачната течност ATE SL.6. е според стандарта DOT 5.1 ESP, където вискозитета е като на DOT 4+ (т.е. води се с нисък вискозитет) и е на максимума на температурната устойчивост и точно поради тази причина я избрах.

Audi препоръчва спирачна течност DOT 4, за спирачни системи BOSCH ABS 5.3; ESP 5.7; ESP 8

Спирачната течност DOT 4 е с много широки граници на вискозитета, понеже е хигроскопична и се влияе от температурата, за това отдавна не я ползвам.

Аз преди ползвах спирачна течност DOT 5.1., и имаше огромна разлика в представянето ѝ сравнено с DOT 4.

Спирачна течност DOT 5 се означава като "силиконова", и никога не съм ползвал такава!

Споделям фактология, за да може, който иска да си "подобри" колата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 6 months later...

Здравейте! Реших да сменя спирачната течност, и малко прибързано без да мисля купих ATE SL DOT 4 вместо SL 6.

Въпроса ми е какво мога да очаквам от нея, ще имам ли проблеми при спиране с ABS и ESP? След като прочетох няколко мнения започвам да се колебая дали да я сменям с тази или да се охарча и за другата, понеже не мога да я върна. Колата е A4 B6 1.9TDI с ESP 5.7 

Причина да я сменям е слаби спирачки, натиск върху педала с доста голямо усилие, и при екстремно спиране загряват предните дискове, дори посиняха леко по края. От три месеца го имам аудито, и не съм усетил да се задейства ABS-а, понеже спира доста тромаво и карам внимателно. Какво да правя? Идеи? Благодаря предварително!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте,

Относно течността, то според Ауди трябва да е DOT 4, но и да, има разлика между двата модела течности и тя е в точката на кипене. 

АТЕ SL.6 е по-добрата! Въпрос на личен избор. Аз лично съм удоволетворен от избора си.

 

Според мен при описанието, което давате на проблема си, то решението му няма да е само чрез смяна течността.

Често има проблем със задните спирачни апарати, затова че не работят добре и/или накладките са застанали накриво и са блокирали хода на спирачният цилиндър, за това колата спира повече с предните спирачки, а самото спиране е по-натоварващо за предните спирачки.

Ако има някакви проблеми с вакуум налягането към серво-услилвателя, спирачният педал ще е твърд и спирането ще е мъчително трудно, особено осезаемо и непредвидимо лошо е спирането от висока скорост, например от и над 100км/ч до 0км/ч.

 

Какво бих предложил да се предприеме?

Проверка за нарушен вакуум към серво-усилвателя на спирачките.

Задължително е да се огледат цялостно дисковете и накладките, както и да се замерят до какъв размер са стигнали. 

Също така е необходимо да се ревизират задните спирачни апарати, демонтаж, почистване, смяна на гумени уплътнения (ако е необходимо) и настройка.

Също така задължително трябва да се почистят/шлайфат съпортите (най вече задните, но и предните), по повърхността там където контактуват с накладките, за да може накладките да се движат свободно.

След като се уверите, че дисковете и накладките не са достигнали до минимален размер, а и след като са ревизирани задните спирачни апарати и съпорти, тогава е ред на смяна на течността и обезвъздушаване на спирачната система.

Спирачната система събира около литър течност (на А4 мисля че беше 800мл.), но е добре да се направи прочистване, при което отива поне двойно повече количество спирачна течност. Добре е да се направи прочистване на системата защото се натрупва много мърсотия и вода.

След всичко това може да се наложи допълнителна проверка и настройка на спирачното усилие на всеки един спирачен апарат.

 

Всичко това не е нещо сложно, а на мен ми отне един цял ден, за да сменя дискове + накладки и да ревизирам всички спирачни апарати, да ревизирам съпортите на спирачните апарати, и да обезвъздуша и настроя спирачното усилие на всеки отделен спирачен апарат. 

Получи се изненадващо добър резултат и вече колата ми спира брутално добре и с леко потъване на купето, а не с гмуркане на предницата. 

А с новата течност ATE SL.6 не усещам кога сработва ABS-ът и педалът на спирачката не "рита". EDL също не се чува кога сработва.

Редактирано от Nikosaul
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много благодаря за изчерпателния отговор! Смених течността с тази която имам, (може би следващия път ще взема SL.6) и има известно подобрение, педала стана малко по мек и се усеща по добре, но проблема наистина идва от задните спирачки май. Когато купих колата по дисковете имаше ръжда, до сега съм минал около 2000км. и не може да се изчисти. Накладките хващат на съвсем малка повърхност по средата на диска, явно ще се занимавам и с тях другата седмица. Благодаря още веднъж за съветите :zustimm:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 6 years later...

Здравейте! Тъй като и аз се интересувам от смяна на спирачната течност, и чета и проучвам много. Може ли някой да каже каква е разликата между ДОТ 4 и ДОТ 5.1? И кое е по-добро да се сложи: АТЕ SL.6 dot 4 или АТЕ dot 5.1? Ако въпросите ми са неадекватни, предварително се изяснявам. Доста чета, но има неща, които не намирам да са обяснени и затова питам.

 

Благодаря на всички :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...