Jump to content

Как се сменя безкамерна гума в домашни условия


Муцев

Recommended Posts

Днес по случай хубавото време реших да се разкъша малко и да си сложа зимните гуми на джантите. Не че няма гумаджии наблизо, просто исках малко да си припомня добрите стари времена, когато щангите и помпите бяха на мода :yau: С риск да ме сравните с колегата shpeksi ще ви покажа как го правя аз.

Приятно четене:

Нека да започнем с необходимите ни инструменти, а именно 2 щанги, голям чук ( за авторитет :) ),лятна гума с джанта и зимната гума, която трябва да поставим:

dsc00661x.jpg

Изпускаме гумата и я отлепяме от джантата. Отлепянето е трудна задача, която в домашни условия се извършва с помощта на крик. Слагаме изпуснатата гума под колата, слагаме крикът и започваме да навиваме докато се отлепи гумата. Същата операция извършваме и от другата страна на гумата. Тази операция не съм я снимал, защото аудито е ниско и не се получава тази манипулация. Аз лично ползвам буса, но не всеки разполага с такава техника.

След като сме отлепили гумата по някакъв начин от джантата, застъпваме гумата срещуположно на вентила за да не го скъсаме при демонтажа:

dsc00663dw.jpg

dsc00664u.jpg

Демонтажа започва от винтила, като с щангата се обръща по малко от ръба на гумата от двете страни на винтила.Едната щанга се застъпва за да не връща ръбът на гумата. Трябва да се внимава с щангата, защото има опасност да се изкриви ръбът на джантата:

dsc00665zq.jpg

dsc00666o.jpg

dsc00667t.jpg

Трябва да се получи ето това:

dsc00668k.jpg

След което остава да извадим джантата от гумата. Това се прави с помощта на двете щанги, като пак се започва от вентила.

dsc00669o.jpg

dsc00670rz.jpg

dsc00671x.jpg

И след всичко това Първият етап от забавлението е приключил.

dsc00672zi.jpg

Монтажа се извършва по обратният ред, като е задължително да се съобрази посоката на въртене на гумата спрямо положението на джантата.

dsc00673sr.jpg

dsc00674lv.jpg

Може да се използва сапунена вода за по-лесно триене на гумата и джантата(в случая аз не съм ползвал).

След като приключите с демонтаж-монтажа на гумите се използва компресор за надуването им и задължително се минава на баланс!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е баланс не си ли направил пак в домашни условия? С това упражнение най-много да се оакат джантите.Нищо лично,но с това не се печели нищо,а само се губи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е баланс не си ли направил пак в домашни условия? С това упражнение най-много да се оакат джантите.Нищо лично,но с това не се печели нищо,а само се губи.

Да бе :)

Преди години все на машини са сваляни гумите :yau:

Ако знаеш какво правиш, шанса да одрискаш джантата с щанги е по-малък от колкото ма нашина...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не съм го правил щото е нужно на някого, в описанието на темата е написано, че е с образователна цел.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като цяло си е много трудоемко, имало е случаи гумата направо да залепне за джантата и с машина дори си е зор да се откачи. Иначе респект за старанието. Използвай хубавото време да навържеш и погряващите свещи :zustimm:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Подгрева ще стане другата седмица най-вероятно. В понеделник идва термошалтера, трябва да взема и буксата от Емо, мисля да сменя мембраните на изпарителя, че тече от входовете на антифриза, имам да сменям и термостат и тръбичката към парното. А и трябва да си измисля схемата по която ще го връзвам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имам питане: ако нямаш компресор как ще накараш гумата да залепне за джантата? Щото с вътрешна гума е ясно....

Принципно знам за 2 варианта, но питам тук, понеже не е обяснено. Освен това-тази джанта има малък ръб, който я пази-ако го няма какво се случва с джантата. Ако гумата е ниска- от сорта на 40-45 как ще стане тази операция?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По принцип не е желателно да се прави на алуминиева джанта, просто аз нямах желязна под ръка. За ниските гуми е препоръчително да се ползва машина. Ако нямаме компресор ( както в случая аз нямам) се ползва компресора на там където ще правят баланса( в случая при ivoair в гумаджииницата в Дружба5 до РОДЕО-то).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

колега направо ме уби,но има творения кат джанти на опел и пежо в комбинация с мека гума(дъвка) дет на машината рекорда ми е 60 удара за отлепване от едната страна :hilezh: За 10 лева монтаж и демонтаж не си заслужава да си счупи човек некой пръст.

Евала :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имам питане: ако нямаш компресор как ще накараш гумата да залепне за джантата?

С палене е единия вариант, но за втория и аз не се сещам...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...