Jump to content

Пълна бутилка не работи на газ


Recommended Posts

Здравейте,

 

 

Вчера след като ми свърши газта и малко каране на бензин заредих до горе бутилката, но уви след това колата не тръгна на газ и започва да пищи все едно е свършила газта. Къде да търся причината понеже, съм леко извън България ... ГИ-то е Романо с AEB компютър. На бензин нямам никакви ядове, нито грешки освен нормалните за грешки със сместа докато се кара на газ. С това романо цял роман мога да изпиша или аз имам ебахти и късмета, като се почне още от монтажа ... но това не е  по темата в момента. Надявам се някой да удари едно рамо.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако можеш да тестваш компа на ГИ вероятно ще ти каже, в противен случай започни със смяна на филтрите и евентуално след това може да премахеш гумената мембрана в клапана на бутилката, която може да е залепнала и да не пуска газ.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С каква евросонда си?

 

Има случаи в които при напълване на бутилката не може да отвори клапана. Обикновено се случва на евтините турски евро сонди но съм чувал и за проблеми с OMVL сонди. Отделно ако можеш виж да не би момента да е съвпаднал проблем по електрическата част на клапана на сондата и евентуално на клапана който е преди изпарителя. Ако има как да прочетеш грешката ще се ориентираш по-бързо защото ще видиш дали е по недостатъчно налагане защото при малко по-други условия има и вариант с много високо налягане (но се съмнявам това да е при теб).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за бързите отговори. Май май се се очертава хубав филм  ... така ето това е евросондата. Другото което забелязах е, че не се чува това пук което мисля освобождава клапана за да пуска газ от бутилката ... програмата отчита, че налягането 0,45. Филтрите са сменяни преди 5 хил км карана предимно извънградско. Как се премахва тази гумена мембрана източва се газта ли ? Извинявам се за тъпите въпроси. В diagnostic менюто нямаше никакви грешки ... да му майката ебаси и романото дейба почвам да се чудя защо не си взех душегуб :steinigung::nixweiss::hilezh:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Стига се ядосвал, то аз ако почна да стена че след покупката съм дал още 2 пъти цената и съвсем зле ще се почуствам.

 

Та щом не чуваш характерното щракване на клапана трябва да почнеш да търсиш причината оттам. Първо ако имаш мултицет провери дали на клапана идва напрежение. Но за целата трябва колата да работи на бензин , ти да мериш и някой да се опита да я мине на бензин. Ако клемите или връзката не е достъпна или нямаш тази възможност поне пак накарай някой да пробва да я превключи на газ за да видиш дали характерния звук не е притъпен или липсва изцяло. Можеш да развиеш болта който държи бобината да я свалиш и да пъхнеш малко от една отверка върха и да пробваш пак превключване за да видиш дали ще се опита да я дръпне леко бобината. АКо бобината е видимо о.к. и има признаци на живот можеш леко, ама наистина леко с някакво дърво или нещо подобно след подаване на командата за газ да почукаш клапана. Всичко това е ТНТМ за хора които имат идея за какво иде реч, ако нещо не ти е ясно по-добре не го прави и карай на бензин.

Редактирано от PESHO OT MARS
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега, така като гледам от снимката, мембраната трябва да е под черното капаче, разглобяваш докато стигнеш до мембраната. Но за целта ти трябва гидория и чашка ако не бъркам 22 или 24, но ти сам ще разбереш като почнеш манипулацията. Газта не се изпуска, спираш я от врътката.Това не е най-точното описание, но това гледах докато го прави майстор на моето BRC

п.п. Явно колегата pesho ot mars ги чува уредбите и да те упъти по-точно ако решиш да действаш в тази насока. Много вероятно е да е прав за неработещ клапан и за това да не обръща на газ.

Редактирано от ivelin_1976
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На мене ми се случи същото вчера...само че сложих за 10 лева..викам тея нещо ме преебаха и днес сложих още 10 ама хур,пак не работи..викам си задръстен филтър последния път изкарах една шепа лайна.отворих почти чисто но и газ няма отпред до редуктора,клапаните си работят и щракат а газ нема..утре ще отварям бутилката..

Редактирано от samsung
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

PESHO OT MARS Благодаря много за насоките, така какво пробвах до сега, размених двата клапана няма разлика при откачен клапан на бутилката или двата заедно набива Reducer solenoid valve ERROR, ако само този отпред е разкачен не набива грешка. Пробвах да ресетна газовот ЕКУ никаква разлика. Пробвах да разменя предния и задния клапан отново никакъв резултат, утре ще пробвам това с отвертката струва ми се, че чувам това щтрак, но понеже евросондата ми я подменяха понеже с предната бутилката пълнеше над 60 литра 56 допустими ... Иначе да прав си от ядосване файда няма, просто кажи речи за има няма 20 хил км от както я имам смениха инжектори, че някой изпускаше после евросондата. Накрая май ще пусна тема "Моята история за LPG размисли и страсти". Проверих и тръбата от бутилката до предния клапан с компресорчето което имам минава си въздуха без да се замисли, дали този тест е релевантен идея си нямам. Пробвах също така и дали излиза газ при разкачена тръба преди предния клапан нещо което е малко рисковано, но уви както и очквах няма никой. За почукването пробвах леко около клапана с помоща на дървено трупче да чукна, но уви греда ...

 

@ivelin_1976 - ако под това черното визираш пластмасата в която влизат тръбите тя се маха като се разбият тръбите и се изпусне газта. Или пък под това чернто казваш клапана и той някак си се развива и после има някаква мембрана или каквото е там >?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Предполагам че проблема ти си остава в евросондата, като вариантите са горе долу два. Или е механичен т.е котвата е запецнала, както казах доста редовен проблем си е това. Затова и моя газаджия без да ме уведоми разбира се просто я е попремахнал тази котва, което е напук на всички правила за безопасност. Другия вариант е да е думнала бобината и да няма проблем с механиката. Така и не разбрах имаш ли мултицет под ръка, ако да я за по просто премери съпротивлението на бобината и после дали идва напрежение до нея. Като имаш впредвид че напрежение ще се появи само за един кратък момент, от момента в който ГИ-то ще поиска да отвори клапана след което като компа не отчете необходимото налягане в рейката ще набие грешка и ще изключи клапана.

 

Но пък като гледам компа има някаква диагностика на клапаните, или поне на задния което ме навежда на мисълта за механичния проблем че е по-вероятния. Сега не си спомням дали котвата беше достъпна откъм бобината, но дори и да е достъпна (тя седи в месингов цилиндър) там всичко е под налягане и никак не е добра идея да се бърника в конкретния момент.

 

Кранчето за което говори колегата се явява механично затваряне на пълненето, ако се загледаш то си и седи точно срещу тръбата за пълнене. Към двигателя газта се държи от клапана, същия който мисля че ти създава проблеми.

 

Последен акъл за тази вечер, колата я остави навън (ако случайно е в гараж) и утре рано сутринта при отворен багажник опитай да прехвърлиш. Отворен багажник и изключено парно, идеята е колкото може да е по-студено около и в бутилката и надявам се налагането да се понижи леко така че да успее да освободи клапана. За друго засега не се сещам, освен за братско покчукване с подходящия инструмент и вълшебните думички......"е сега ти евах мамата"

Редактирано от PESHO OT MARS
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така, и аз ако може да се включа. Послушай Марсианският Пешо и провери дали идва +12 V до бобинката, методите са два или с мултицет или с пробна лампа. След като установиш наличие на +12V, мериш съпротивлението на бобинката, обикновенно е около 16-18 оМа. Ако и това условие е налично и си далеч от дома, но ти предстои скорошно прибиране до БГ, можеш да премахнеш ЗА КРАТО ВРЕМЕ соленоида на газовият клапан на сондата.

Процедурата е лесна и не би трябвало да ти отнеме много време ако си средно техническо грамотен, ще се опитам да ти напиша основните стъпки по процедурата.

1. Затягаш кранчето на сондата до възможно най-крайно положение.

2. Демонтираш бобинката с кръстата отверка.

3. С дъбок камък 17 и тресчотка развиваш клапана леко за да не те изненада някакво остатъчно налягане.

4. Отстраняваш вътрешността на стеблото на клапана и сглобяваш по обратният ред.

Най-накрая развиваш кранчето, прекръстваш се ;-) , и ако проблема е бил отзад при сондата колата би трябвало да прехвърли на газ.

Sent from Мобифоня powered by Мобиком

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди време имах запушена сонда,след като напълних бутилката,но симптомите са други.Пускаше малко газ недостатъчна да захрани мотора.

За напрежение до бобината можеш да провериш с една крушка за 12в.,например от габарит или стоп.А бобинката може да я провериш,след като я откачиш и с един по-дебел пирон в средата да си направиш магнит,а изводите и я захранваш с 12в. от акумулатора.Това при положение,че не разполагаш с мултицет.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дай ток на газовия клапан принудително от акумулатора , да каже цък , ако притресе и угасне , вероятно става въпрос за мап сензор . 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@ PESHO OT MARS - Направих теста с отвертката залепна си за клапана, понеже по закона на Мърфи се оказа, че на мултицета му е заминала батерията. След това го закачих и воала обърна на газ. Явно тази нощ е било по-хладно и клапана е освободил.

@ Муцев - Сигурно ли е, че кранчето което е на евросондата ми е за спиране на газта към двигателя, понеже старата евросонда беше с две кранчета и там е ясно кое за какво е. Това кранче го натегнах днес след като обърна на газ поседя 5 минути без наченки да огасне, та за това ми е питането :)

 

Това поведение на клапана спорадично явление ли е или тръгне ли веднъж се оправя с нова евросонда?

 

Благодаря много на всички които се отзоваха, това може само да ме радва, че съм част от този форум :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Със сигурност крана е за спиране на газта към двигателя. От снимката немога да видя каква е тръбата към мотора, дали е ф6 или ф8. Принципно газта в тръбата може да издържи и над 7-8 минути клъцане на празен ход. Винаги съществува обаче и вероятността крана да не сработи.

Според мен е хубаво да се направи профилалтика на двата клапана т.е. да се почистят сърцевините и на сондата и на клапана отпред в двигателният отсек.

Sent from Мобифоня powered by Мобиком

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен кранчето е за към пълначката когато е едно но може и да бъркам Муцев да каже.

 

Веднъж започнали проблеми от такова естество ще си продължат според мен, сменяй евросондата. Засега е добре да не пълниш бутилката догоре. Изпразни тази и сипвай около 50-60% от пълния обем. Лошото е че съм чувал и обратни проблеми, когато изпразниш бутилката не иска да зарежда. Абе изобщо цирк пълен ако не си наясно.

 

Гледам че Муцев е внесъл яснота по въпроса с кранчето. По принцип е хубаво да се профилактира клапана, ама колко ще свърши работа не се наемам да кажа.

Редактирано от PESHO OT MARS
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще си поиграя уикенда, но определено мисля повече да нямам досег с LPG или поне до момента в който си взема друго корабче :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

при мен нямаше оправия и вадих бутилката.развих закрепващите шпилки разкачих тръбите и кабелите ,завих крана и махнах бобината .Развих стержена на бобината и пуснах крана почна да си излиза газ ,напръсках вътре буталцето със некъв спрей за ръжди от лидъла ,изчистих го до блясък ,сглобих и всичко се оправи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

samsung Благодаря за снимковия материал, ще пробвам и това като свърши газта. Безопасността трябва да е на първо място все пак :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Врътнах кранчето, но уви колата продължи да си работи 20 миниту без дори да се опита да спре ... явно евросондата е за смяна.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Сетих се, че от както ми смениха евро сондата показателя за оставащата газ започна да се държи странно, след изминаваме на около 170-180 км извънградско първата лампичка изгасва и след има няма 20-30 км изгасва и втората. Същото се повтаря и с третата и четвърта лапичка. Иначе си пълни нормално 56-58 литра (което си е в нормата за 70 литрова бутилка) според зависи от бензиностанията. Дали това може да е било ясна индикация, че сондата е била калпава по начало ?

Редактирано от P_PETKOV
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това сигурно ли е понеже в найстройките на това Romano има AEB025 мисля че беше по спомен и другото е с положително и отрицателно съпротивление ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...