Jump to content

ГИ Ланди Ренцо - трудно пали студен - препоръка за извън гаранционен сервиз


Recommended Posts

Здравейте колеги, колата е Ауди А6 1.8т - APU мотор с електронната газ. Газовият инжекцион е ланди ренцо с редуктор тип LANDI LSE 98 - LI02, монтажа е направен перфектно в сервиз на Ланди Ренцо в гр.Кюстендил.

От няколко месеца имам следния проблем: - Сутрин, или когато двигателя не е пален 6-7 часа и повече при първоначалното стартиране трудно пали - симптоми - като че се дави и претриса а когато запали след 4-5 опит е нестабилен и при леко докосване на газта гасне. Пали(ако запали) само на бензин и след това нормално си прехвърля на газ. След проблемите с паленето никакви други ядове, колата работи перфектно, разход нормален, вървеж нормален и на бензин и на газ.............констатаций:

 - По ВАГКОМ - ламбда сондата записва грешка , прекалено богата смес

- Ходих за диагностика в сервиза на Ланди ренцо на Ботевградско - комплекс Маргел преди 3 месеца, още като се появи проблема - прегледаха умно, настройваха нещо, смениха филтъра за газ и ми взеха 70 лв. за настройка и 56 лв. за смяна на филтъра за газ..........проблема пак се появи след 2-3 дни.........

-МОЙ констатаций:........първо почистих бензиновите дюзи(първо  ултразвук, после и с препарат за почистване на карбуратори), после спрях газта от бутилка и карах така 4 дни, още на втория колата взе да пали нормално още от първия път, проверена бе и бензинова помпа, проверен клапан за налягане на бензина в рейката всичко е ок..................помислих си всичко е ок и пуснах газта..........след 2 дни пак същото.............. 

Един ден след като я карах на газ изключих двигателя и свалих маркуча, който идва от редуктора и отива в газовата рейка, потопих го в чаша с вода и зачаках..............и не щеш ли след 15 - 20 секунди се появи едно мехурче голямо колкото 1 стотинка и още едно е още едно, и така през 20-25 секунди се пръкваше по едно мехурче с газ.

ВЪПРОСА ми е това нормално ли е - според мен не е. Това според мен най-вероятно дави двигатели, тъй като се събира не отчетено гориво в колекторите................И КЪДЕ може някой по-можещ от хорицата на Ботевградско да ми реши проблема, предполагам, че ще трябва да се смени нещо по редуктора за да не пуска газ и настройка на рейка(ако от нея е проблема)  и адаптация на газовата по данни от ВАГКОМ. Благодаря!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Почистване на газовият клапан, може би ще реши проблема. Случва се при натрупване на мръсотия по стеблото на клапана, същият да започне да не затваря хубаво. Желателно е системата да бъде прегледана от човек, който познава тънкостите на тази система.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така описано може изпускането на газ да е част от проблема....би трябвало да се дави и при 1-2 часа престой. Може и дросела да е пътник или да иска чистене.....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен ако Дросела беше проблема щеше да го има и при работата и на бензин, което не бе така. Оборотите са си постоянни не ги мени, не играят, стига да запали де.

Както казах при карането само на бензин проблема напълно изчезна.

Струва ми се, че ако проблема е в газовия клапан, което звучи логично, смяната му не е проблем и не струва кой знае колко.......но поправете ме ако греша..........при здрав газов клапан и нередност във вакумния редуктор (т.е някоя от вакумните клапи или пък платна не работи или е пробито) не би ли следвало да има същите симптоми ........при първоначално палене да пропуска и газ заедно с бензина в следствие на несработване на някоя вакумна клапа и още нещо, газовата рейка не следва ли да е постоянно затворена без наличието на токов импулс.

При първоначално палене тя не би следвало веднага да сработва, което автоматично води и до подозрения, че и в нея може да е проблема - ако изпуска малко газ през редуктора при първоначалното палене не би трябвало да има проблем ако газовата рейка не пропуска тъй като тя не се включва веднага и не би ли следвало да  пусне изпуснатото количество газ от редуктора, респективно газовия клапан в колекторите.................????????????

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Принципно маркуча след редуктора си е под налягане и ако дюзите държат не е проблем ,че газовия клапан изпуска,но явно някоя или всичките изпускат газ в колекторите

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така е, и така би трябвало да бъде ако всичко си е наред.

Но.......да предположим, че газовата рейка е в норми и тя не пропуска газ но до определено налягане, което е много по малко от това, което е в бутилката и ако клапана и редуктора са си наред няма как тя да пуска, защото няма приход на допълнително налягане в маркуча след редуктора до рейката и налягането не превишава допустимите стойности............но ако в следствие на изпускане на налягане в системата "газов клапан - редуктор" същото се повишава до стойности, които не може да издържи газовата рейка почва да пуска газ  в колекторите вследствие на повишеното налягане................предполагам, че за това е необходимо доста време........както е в моя случай и за това пали след престой 2-3 часа пали веднага а не пали след престой 5-6-7 и повече часа.......т.е.............за това време се натрупва свръх налягане в рейката и тя пропуска газ в колекторите...................знам ли, може и да не е така но моята лаишка логиката води до това.

Т.е.............според мен проблема е след рейката............рудуктора или газов клапан.............ако бе рейка то според мен щях да имам проблем с вървенето на газ и с разхода, както и с оборотите на газ...............но уви ги нямам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имаш ли едно малко вакумно маркучле в изпарителя, бо трябвало да има? Извади го от изпарителя и виж дали от фишката на изпарителя или от маркучлето не пуска газ. От някъде колектора се пълни с газ, въпроса е откъде.

Не каза с каква рейка си.

Редактирано от Муцев
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имам вакумно маркуче, което отива от редуктора да входа на колектора........рейката е Ланди ренцо.......синя, със зелени капачки отзад....лаишко обяснение но това мога.

Не съм пробвал това но ще го направя утре..............това за газ в маркучето след престой ли да го проверя или......?????????.........Но как да установя дали има газ то е с ф5 или 6 ако го сложа в чаша с вода ще покаже след време или как? И да го мириша ми се струва, че все ще си мирише на газ..............мисля да го махна преди палене и ако проблема е в редуктора ще запали ........но преди това е необходимо според мен да няма остатъчна газ в колекторите........т.е......не са наред вакумните клапи...............или греша?????????????

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Разбрах, Благодаря!

Но ми хрумна нещо друго...............след спиране и гасене на двигателя ще махна това вакумно маркуче от колектора и ще затапя дупката с нещо(ако влиза газ от друго място да го установя по това, че пак не пали)...............ако излиза газ от маркучето няма как да влезе в колекторните тръби и трябва да запали на сутринта и ако не запали не е от маркучето т.е.......от там не влизат газове, влизат от друго място..........Естествено преди палене ще го сложа............бъркам ли нещо............?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Този вакум участва в настройването на налягането на газта от изпарителя към рейката. Ако излиза газ от фишката на изпарителя значи, че мембраната е спукана и трябва да се смени.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Предполагам, че ще е нужно време на компа да се адаптира след натрупаната грешка вследствие на погрешното подаване на гориво...........т.е.............няма как да запали на следващата сутрин но на по следващата може би..........при положение, че се открие и диагносцира проблема с точност не би ли следвало двигателя да се покара известно време само на бензин за да направи нужните му адаптаций и в последствие същите да бъдат прехвърлени в газовия комп с необходимия коефициент, без грешки и забавяния...............т.е..............преди да ходи на газаджия не е ли редно да се покара на бензин и тогава да се адаптира газовия комп спрямо бензиновия..............???????????

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не. Отстрани ли се проблема с изпускането на газ, не би трябвало да има проблеми. Може да се наложи само финно коригиране на коефицентите и/или налягането. Все пак моето мнение не е меродавно, аз не познавам тази система в подробности.

Редактирано от Муцев
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А проблема не е ли в бензиновия ламбда контрол на колата? Говоря за това как докато кара с "нормални" газови времена, бензиновите порастват до максимум/минимум. От там драстичните проблеми при първо палене. Само предполагам. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Проблемите се появяват при първо палене сутрин, след като колата е карана на газ. Това навежда на мисълта, че има гориво в колектора, което дави колата сутрин. Факт е обаче, че каквото и да кажем без колата да бъде погледната от специалист си е чесане на клавиатурата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колегата Муцев е много прав, специалист си требе но докато го намерим пробваме и сами.

С лека гордост ще Ви споделя колеги как диагносцирах проблема и според мен го открих на 99.99%.

Първо си купих от книжарницата няколко балончета от тези дето децата ги надуват но от най-малките(колкото кутрето на ръката), после покарах колата на газ докато загрее нормално и изгасих двигателя, по най-бързия възможен начин отстраних вакумното маркуче от към страната на колектора(това което съединява редуктора и колектора), надянах му един балон - пасна перфектно, същото направих и с маркуча, който захранва газовата рейка(направи ми впечатление, че при ваденето на маркуча от рейката той изсъска т.е вътре имаше необходимото остатъчно налягане 4-5 мин след гасенето на двигателя) и зачаках..............минаха 2,3 минути и балона на маркуча на рейката се понаду но понаду е много грубо казано лееееекинко си позакръгли формата т.е  почти нищо..............след 1 час нищо.............след 3 часа пак нищо............т.е..............не изпуска от там нищо.

Балона на рейката си остана така лееееекинко издут а другия си остана в положението, в което го оставих..........Т.е, първоначалните ми констатаций са били подвеждащи донякъде.....изпуска от маркуча към рейката но много малко и това не може да доведе до давене на двигателя.

След 6 часа върнах всичко на мястото, пробвах да запаля и воала от веднъж бръмна, изчаках да загрее и прехвърли на газ, поработи на газ малко изключих двигателя и оставих така колата............преди малко т.е след 3,5 часа чакане отидох и без да я паля отстраних маркуча от рейката - какво да чуя, съскането от изпускането на налягането бе едвам доловимо, т.е..........рейката пропуска газ в следствие на престой под налягане................за мен това означава............поправете ме ако греша.

Ще направя и друг тест, ще откача след работа на двигателя и 4 маркучи, които отиват на входовете на цилиндрите , ще им надена по едно балонче и ще видя кой, мамкаму пуска...............ПИТАНЕТО СЕГА МИ Е.............вероятно рейката пропеска газ през някакви уплатнения - 99.99%, защото ежекторите си работят, тя подлежи ли на почистване и смяна на уплатненията, знам, че самите ежектори не подлежат на ремонт а се заменят, единия струва 120 лв.???????Рейката е ланди ренцо.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Само да ти кажа че ако съм прав без да правиш нищо е необходимо просто караш на бензин 2 дни...поне 200км. Ако почне да си пали значи ламбда контрола е заработил отново правилно и всичко е наред. За на няма проблеми после обаче задължителна настройка на ГИ. 

 

Муцев тия Мотроници пазят ламбда корекциите за някакъв интервал от време да кажем 2-3 дни. Като запалиш работят по запазените данни. А когато ГИ не е настроен оптимално бензиновия комп коригига. Проблема се случва когато палим защото с много бедна или богата смес устойчив старт е невъзможен. Бързия ремонт е нулиране на адаптацията на л-сондата и някакво каране на бензин. Имам близък с Голф 4 той много ядове вижда. Ако искаш мога да говоря с него да дойдем двамата, аз мога да покажа проблема на бензиновия комп. А ти да оправиш газовия с настройка. Момчето ще плати каквото трябва, само да я направим. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При този двигател ( ECU - Motronic ME7.5 ) за да се нулират тримовете

е нужно да се закачи на VAG-COM ( VCDS ) и да се изтрият грешките,

няма значение дали има или няма записани, натиска се бутона [Clear Codes - 05]

и стойностите на ламбда корекциите се нулират.

Проверено.

 

п.п. ако има записани грешки, няма да е зле да се запишат и да се разчетат ( разтълкуват ).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Зиги е на правилен път за отстраняване на проблема с трудното палене. Щом след престой извади мъркуча от рейката и няма налягане значи някой инжектор се оакал. Лошото обаче е че трябва да се прави/сменя рейката, което всеки сам си решава дали е рентабилно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте, проблема е решен по скъпия но най-ефектен начин смяна на цялата рейка - 350 лв.на "MED"  хубавото, е че не бе необходима до настройка, колата просто заспа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Радвам се, че си решил проблема. Скъпичко, но пък кеф цена няма. Безаварийни километри ти пожелавам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Мдаааа....

Същия проблем имам и аз на моето 1.8т aeb.

По-скоро проблема не е в изпускане на газ, а лоша газова настройка. Лошото в случая е, че нама къде и да ни я направят... защо си мисля така ?

Аз направих друг експеримент, карайки колата до последно на газ затворих кранчето на бутилката и изчаках да прехвърли сама на бензин за да съм сигурен, че няма никаква газ в системата. След което изгасих на бензин..... и никаква промяна.

На следващата сутрин пак запали много трудно, викам си ОК... не е от изпускане на газ и пробвах друго....

Занулих тримовете както един колега по-горе е написал, прехвърлих я на бензин без да спирам никакви кранчета и за няколко дни минах към 250 километра само на бензин и О.... чудо, започнах да си паля екстра още от първия път и като че ли почна да върви по-добре от преди (пак на бензин).

Помислих си вече всичко е ток, и започнах пак да карам на газ и от ден на ден пак започна да пали все по-трудно докато пак не започна да пали от 6-тия път, както е и в момента.

Така или иначе обслужването на газта ми беше близо и реших направо с обслужването да направим и една настойка на газ.......да ама не, не стига, че ме избомбиха и не ми смениха алуминиевия филтър преди рейката (бях го маркирал в долния край) ами и един чичка ми вика "ми ти нямаш грешки в еку-то, какво да настойвам"

И на всичкото отгоре пуши в колата ми през това време.

От всичко до тук надраскано става ясно, че си трябва малко отделено време и една внимателна донастройка на газ, все неща които не могат да ни предложат в сервиза на Ланди (ботевградско шосе). А когато се опънаха едни 1400 лева за монтажа им беше добре......

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не коректността и наглостта са навсякъде! Не знам дали е възможно, но мисля че газовите сервизи не знаят за тоя проблем. Проблема по мое мнение се получава когато настройката се направи само на място на празен ход. Когато колата се настройва в движение не съм чул някой да се оплаква. Може и да бъркам, но вече няколко човека ме потърсиха за проблема, всеки с различна газова. Всички с проблем са настройвани само напразен ход :) 

Трябва да го оправиш тоя проблем, защото като паднат малко още температурите започва да ескалира. Няма палене по 2-3 минути въртене.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да споделя и аз моето мнение по проблема на колегата Емил Бонев. Настройките в газовата карта на системата сами по себе си няма как да се променят от само себе си, нито може да се изтрият , нито може да се разтроят те просто пресмятат времена на впръскване взети от бензиновия комп................ако до сега ти е работила на газ перфектно и не е пипана настройката това афтоматично не означава, че е загубила такава..............проблема може би се крие в неправилната работа на системата а не в настройка на същата/газовата визирам/............пример.......ако системата работи супер на бензин и превключи на каз, компа взима досегашните времена на впръскване прекарва ги през газовата карта и чрез различни коефициенти смята времето на газовите ежектори.........дотук ок........но ако пресметне правилно и подаде правилно време на рейката но тя за това време пусне не толкова гориво, колкото е пускала по време на първоначалната настройка а повече, то тогава имаме богата смес и ламбда сондата , че я улови и ще подаде сигнал за проблем........покарвайки така извесно време ще се адаптира системата с куцата рейка и ще пуска по малко гориво за да компенсира обогатяването...........но сутрин палиш на бензин.......а там са други времената, и системата следва последните адаптации в следствие на които ще кара бензиновите ежектори да пускат по-Малко гориво защото така е било до сега.............и колато няма да пали и ще претриса да като се адаптира/бедна смес ще имаме тук/................т.е............Според мен проблема не е в настройките а в неправилното им изпълнение от газовия комп, ако са били настройките е щяло да си не пали и когато са правени.................или има проблем при работата на бензин или има проблем при рейката...........това е според мен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...