Jump to content

Автоматични скоростни кутии


Nikieva

Recommended Posts

Досещаме се, че нито си виждал такава кутия, нито имаш и най-малка предствата (а и не ти е интересно) как работи.

Изобретателите не са тъпи, просто принципа на кутията е да е "неспокойна" в положение Д и натисната спирачка.

В темата се обсъжда дали честото превключване Д-Н е вредно, а ако беше виждал механизма за заключване в положение "P" и ти щеше да дърпаш винаги ръчната.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 212
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Според много, както и мен, е вредно е да се превключва Д-Н при положение, че няма никакъв смисъл все пак това е механика и мога да ти кажа,че доста по би ти се развалила кутията , ако правиш това безсмислено превключване, кутията била "неспокойна" :bia: пич, кво разбираш под неспокойна кутия? Еми ако искаш направо изключвай и мотора като спираш всеки път, та да е и той спокоен хахах :bia: ........ Предполагам си с ръчна скоростна кутия и си мислиш, че като там ползваш нулева и на автоматика трябва?! Не ставай смешен и питай, който искаш да ти каже дали слага ръчната в позиция Паркинг освен при наклон... :lol: Не съм знаел и съм се интересувал, а пък и е логично, но явно не и за теб

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Относно паркинга заключването на дифа, е много различно при Ауди ако си под наклон и сложиш P и отпуснеш спирачката когато отново ти се наложи да превключиш например на D или N със зор излиза лоста. Но същото упражнение направено с Опел (Вектра Астра) със старата японска кутия при това с много сериозен наклон лоста излиза от P все едно че колата с спряна на равно като тепсия място. Просто на кутиите на Ауди този механизам е реализиран по-смотания начин.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Но същото упражнение направено с Опел (Вектра Астра) със старата японска кутия при това с много сериозен наклон .....

Автоматиците за напречните двигатели на ВАГ (Голф, А3, Октавия....) мисля, че също са японски - JATCO.

Механичния елемент, който се мести при превключване на позициите е "шалтера" или "селектора" на кутията. Струва от 200 до 260лв в Порше и много преди да се повреди от често превключване ще се разпадне заради неудачното си разположение (до генерацията и без защита от вода и кал).

Двигателя на празен ход произвежда някакъв въртящ момент. Този момент не е константа и леко варира. Интересното е, че кутията не мери въртящия момент, а го получава наготово от ЕКЮ-то на мотора. ЕКЮ-то на мотора пък взима предвид показанията на дебитомер, температурни датчици прави корекции и СМЯТА момента, т.е. при най-малки отклонения на датчиците (леко зацапан дебитомер, леко запишен катализатор, леко лош бензин, леко стари свещи и др.) сметките не са съвсем верни. При положение Д грешно сметнатия момент се предава на кутията и

и се получава "неспокойна работа" на мотора.

Въпросът ми към разбирачите е - дали приплъзването в положение Д и натисната спирачка не е по-вредно за кутията от работа в положение N.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А ето какво казват руснаците по въпроса....

Не успях да кача останалите кутии. Ако някой подскаже как става... Най-големият файл е около 10 Mb.

6__________09G_09K_09M1.pdf

Редактирано от DAGE
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В посочения по-горе PDF успях да прочета, че при аварийно теглене предавката на помпата ATF течността не работи и затова няма смазване на въртящите се части. Затова лоста трябва да е на позиция N, скоростта на теглене да не е по-висока от 50 km/h и на разстояние до 50 km.

Това за авариен режим - при неработещ двигател звучи логично.

Но когато двигателя си работи би трябвало да няма ограничения и негативни последици при движение по инерция на позиция N.

Жалко, че при конвертиране на материала в PDF формат има бъгове и не всичко може да се проследи в логичен ред.

Но не можах да забележа препоръки за НЕизползване на N по инерция.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Но не можах да забележа препоръки за НЕизползване на N по инерция.

В закона/правилника за движение по пътищата има подобни "препоръки"(забрани). Какво по дяволите спестявате като карате на свободна по нанадолнището, още по малко с премиум марки, за капак с автоматични скорости??

=================

Извън темата за спускане на свободна, мога да споделя - напоследък разгледах доста отворени такива кутии, впечатлението ми е, че дали ще изключвате на светофара няма никакво значение. В единия случай изтърквате соленоиди които са с ресурс около 300 000 км, в другия фрикционни дискове които са с ресурс 600 000 км (километрите са на база впечатления на майстори), като соленоидите са по евтини и могат да се сменят на място, а фрикционите се сменят само на свалена кутия при основен ремонт.

В общи линии, ако престоя ще е повече от минута - изключвайте.

Прочетох и как се прави "stall" тест на кутията (макс обороти на двигателя при натисната спирачка и газ до дупка)

С този тест се проверява турбината и фрикционите за първа (и може би още някоя скорост). За съжаление не намерих референтна таблица за тези максимални обороти, а те са различни за различните автомобили и двигатели.

Принципа е: на D с натисната спирачка с левия крак натискате педала на газта до ламарината и гледате оборотомера колко максимално обороти ще отчете. Това се прави за не повече от 5 сек! След това включвате на N и държите на около 2000 оборота за около 30 сек - това ще охлади заврялото масло в турбината.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В единия случай изтърквате соленоиди които са с ресурс около 300 000 км, в другия фрикционни дискове които са с ресурс 600 000 км (километрите са на база впечатления на майстори), като соленоидите са по евтини и могат да се сменят на място, а фрикционите се сменят само на свалена кутия при основен ремонт.

Проблемът с фрикционните дискове е не само износването им. Финият прах, който се отделя отива в маслото и понеже е абразивен износва турбината. Особено ако се спазва препоръката маслото да не се сменя :).

още малко за движението на "N":

Поради твърде различната конструкция с ръчна кутия, положение N всъщност не изключва кутията от диференциала. Т.е. при движение цялата кутия се върти със скоростта на колелата, но смазването е много по-лошо, за разлика от ръчната където (обикновено) няма маслена помпа и смазването не зависи от движение, обороти, предавка. След това последващото включване на Д в движение също е голям стрес за кутията, заради голямата разлика в скоростите на въртене на лопатките на турбината - едните са се въртят със скоростта на колата, а другите със скоростта на двигателя.

Аз съм доволен, че благодарение на последния пост на "нмм", за себе си изясних ситуацията със стоене на място и положение "N".

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

браво пичове , евала за темата :huh:

стува ми се доста полезна и понеже за първи път имам автоматична скоростна кутия (от най простите 4 скоростна) искам да ви питам нещо ?!?

:wink: значи разбрах че не е желателно да се превключва от D на N на сфетофари и в движение, а тези 3та,2ра и 1ва които са след D ,за спускания по наклони ли са ? кога е желателно да се ползват ?

също така искам да попитам как се разбира дали е за смяна маслото в автоматика , също така как може да се провери и дали е нормално когато се превключи от D на P и се пусне педала на спирачката да скача колата ?

благодаря ви :wink:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Въпроса не опира до икономии на гориво, а до стил на каране.

Просто съм свикнал да включвам на неутрална като видя надолнище, като приближавам червен светофар или просто когато трябва да спра.

Над 25 години съм карал с механични скорости. И сега, когато съм на D по надолнище без газ - скоростта намалява - получава се спиране с двигател.

Когато мина на N - скоростта се увеличава(на тая кола с тая аеродинамика й дай да върви и по инерция). При това положение не е ли глупаво по надолнище да съм на D и да давам газ , за да поддържам скоростта, като на позиция N ефекта ще е същия, а дори и по-добър - ускорение.

Та за това ми е въпроса: вредно ли е или не да се кара по инерция на N. Не бих го задал, но във форума има противоречиви мнения по тази тема.

Ако колегагата DAGE има информация за петстепенния автомат типтроник (за съжаления не знам точно инициалите на тази кутия - от 2000 година) и ме свъжже с нея - ще му бъда много благодарен! ;)

Моля за още аргументирани мнения.

Редактирано от Lego
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз все съм се чудел защо я има изобщо позицията "N, щом е вредно да се движи на нея и ако все пак е вредно, защо го няма описано в ръководството за експлоатация на автомобила. :hilezh:

да,и аз не разбирам много но мисля че след като я има тази позиция N значи може дас еползва прои наклон,макар че аз като си включа на D си какарам все на нея :-)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...
да,и аз не разбирам много но мисля че след като я има тази позиция N значи може дас еползва прои наклон,макар че аз като си включа на D си какарам все на нея :-)

някой пробвал ли е да си изключи двигателя по време на движение....? и ако е пробвал,на коя позиция трябва да е лоста,за да може да запали пак докато се движи още :hilezh: Предполагам ,че няма да сложи на "P" ................всичко се случва....... Това е също една от функциите на "N"

Извинявам се на колегата за офтопика :respekt: но понеже на забелязах някой да го е споменал,а се споменава само, че едва ли не позицията "N" не е нужна,та реших да го спомена :respekt:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

някой пробвал ли е да си изключи двигателя по време на движение....? и ако е пробвал,на коя позиция трябва да е лоста,за да може да запали пак докато се движи още :rolleyes: Предполагам ,че няма да сложи на "P" ................всичко се случва....... Това е също една от функциите на "N"

То всичко се случва, ама това е по-невероятно да се случи, отколкото с ръчната кутия на включиш задна с висока скорост. Късмет довечера с ТОТО-то :gut:.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Искам да внеса нЕкои корекции в този си пост

Извън темата за спускане на свободна, мога да споделя - напоследък разгледах доста отворени такива кутии, впечатлението ми е, че дали ще изключвате на светофара няма никакво значение. В единия случай изтърквате соленоиди които са с ресурс около 300 000 км, в другия фрикционни дискове които са с ресурс 600 000 км (километрите са на база впечатления на майстори), като соленоидите са по евтини и могат да се сменят на място, а фрикционите се сменят само на свалена кутия при основен ремонт.

В общи линии, ако престоя ще е повече от минута - изключвайте.

Фрикционите не се износват на D, или на която и да е скорост, те само участват при моментно превключване между скоростите. Фрикционите нямат почти никакво натоварване. Праха който прави маслото на кал е най вече от лок-ъпа на турбината. Като отворихме моята кутия на "реални" (в кавички защото не знам наистина) 200 хил км на всички фрикциони стоеше надписа върху диска - представяте ли си, даже мастилото не се беше изтрило. На D въртящия момент приплъзва през турбината (не през локъп-а, а само като масло през перките) и не се харчат никакви фрикциони.

Прочетох и как се прави "stall" тест на кутията (макс обороти на двигателя при натисната спирачка и газ до дупка)

С този тест се проверява турбината и фрикционите за първа (и може би още някоя скорост). За съжаление не намерих референтна таблица за тези максимални обороти, а те са различни за различните автомобили и двигатели.

Принципа е: на D с натисната спирачка с левия крак натискате педала на газта до ламарината и гледате оборотомера колко максимално обороти ще отчете. Това се прави за не повече от 5 сек! След това включвате на N и държите на около 2000 оборота за около 30 сек - това ще охлади заврялото масло в турбината.

Това не го правете ако не искате да правите ремонт на кутията. Аз правих доста такива стартове, в резултат фрикционите на първа бяха се запалили(тъй като напъна е голям и те вече приплъзват в тази ситуация), а турбината е за смяна.

Ама ко да правиш като съм любознателен :hilezh:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бе не си само ти :dance: ама Аз поне се разминах само с конвертора са си я карам кротко и съм един такъв благ :angry:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Фрикционите не се износват на D, или на която и да е скорост, те само участват при моментно превключване между скоростите. Фрикционите нямат почти никакво натоварване.

А ако имаш БИГ турбо?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:angry: Много приятна и полезна тема се е получила.

Интересно дали трябва да се изчаква по-дълго между Д и Н примерно при маневриране по средата на улица? Вреди ли енергичната смяна?

Редактирано от daks
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Интересно дали трябва да се изчаква по-дълго между Д и Н примерно при маневриране по средата на улица? Вреди ли енергичната смяна?

Не е вредна дотолкова ако не се получава удар. Ако има удар не е добре в никакъв случай. Но това не знам дали важи за твоята кутия :hilezh:

А ако имаш БИГ турбо?

Кутията е пътник :hilezh:

може би ако е 5HP24 може и да издържи, но 5HP19 определено не държи на голям въртящ момент и примера са хората с 2.7Т, които след по яко чипосване се ослушват за ръчна кутия след няколко ремонта.

Редактирано от nmm
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре я обясни пак за да може да ми се избистри.

Ако седиш на D в задръстването износваш ли нещо?

и ако изключваш от D към N износваш ли нещо?

Неможах да те разбера. последно по-добре да си седим на D фрикционите така или иначе са само за превключване и не се износват, но пък да не юркаме излишно соленоидите за превключването.

И в този ред на мисли да правя ли "stall" тест на кутията ако ще купувам дадена кола? или зависи колко бързо ще ме изрита собственика и.

Редактирано от PESHO OT MARS
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Интересно дали трябва да се изчаква по-дълго между Д и Н примерно при маневриране по средата на улица? Вреди ли енергичната смяна?

Ето ТУК в червената зона пише, че единственото, което трабва да направиш, когато преминаваш от N на D, е да отнемеш първо газта, за да паднат оборотите и тогава вкарваш D.

Всъщност, когато маневрираш по улиците, защо ти е да изключваш от D ?

Редактирано от Lego
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Неможах да те разбера. последно по-добре да си седим на D фрикционите така или иначе са само за превключване и не се износват, но пък да не юркаме излишно соленоидите за превключването.

Ами то да ти кажа и аз се оказах в заблуда и е нормално да има объркване, ама нали научавам нещо ново и споделям.

Единственото което може да се спести ако се изключва е малко гориво според мен.

Изхабяват се соленоидите, които днес им проверих цената за оргинални - 4 х 250 и 3 х 150 лева.

Има смисъл да се изключи ако се седи над 5 минути, особено в жегата, за да не прегрее маслото, иначе не виждам нещо освен малко гориво да се пести. И може би заради превключването се получава износване на фрикционите, защото те както ви казах участват за момент само при "зацепване". Това е информация от човека който ми прави колата, не е някой гуру, но е правил успешно над 20 такива кутии според неговите думи.

Предния собственик изключваше от D и сега като видях съдинителя на първа на какво е станал съм готов да го обвиня за това, разбира се в кръга на шегата, по вероятно е аз да съм го скапал със stall теста.

Аз такъв тест не бих направил на нито една кола повече с такава кутия, защото е безмислен спред мен. Кутията в движение ако я покараш разбираш много повече от колкото подобно "тестване".

При този тест усилието върху фрикционите е огромно и е възможно да се получи приплъзване, което в тези условия е с кофти последствия.

PS

Утре ще сваляме и ще гледаме соленоидите в действие, ако имам нова информация ще пиша.

Ако не забравя ще питам и майстора по казуса.

Редактирано от nmm
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето ТУК е потвърждение на PDF-а от поста на колегата DAGE - при теглене, трябва да си на N, да се тегли със скорост до 50 km/h, на разстояние до 50 km. Но на тази 208-а страница, в червената зона пише, че автомобил с автомантична скоростна кутия не може да дърпа по технически причини! Моя немски не е добър, но ако си го превеждам правилно - този факт е много интересен! Та още един въпрос:

Мога ли аз, със моя типтроник да дърпам други коли или не?

Редактирано от Lego
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Там пише че по технически причини няма да може да я запалиш с дърпане колата (според мен - моя немски хич го няма), също че може да бъдеш теглен на N за до 50км дистанция и не по бързо от 50 км/час.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пиши защото тамън се е оформила интересна тема и си заслужава да се коментира за да може малко помалко да отпадат някой заблуди.

За мен лично ако ще седя повече от 4-5 мин за някой светофар предпочитам да си изключа от скорост и после пускам педалите и на D получава се един мек тласък който би трябвало да е най-лекия за кутията. Отделно по този начин може да се икономисва някакво минимално количество гориво и леко да се разтовари охлаждането защото в турбината няма да има триене.

За кутиите като на Тони DSG/S-Tronic няма никакъв смисъл защото за мен това са си роботизирани механични такива.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...