Jump to content

Смяна на маншона на външното каре


Recommended Posts

Здравейте колеги,

спукан ми е единия маншон на външното каре. Имам намерение сам да извърша ремонта, но имам няколко въпроса. Колата е А6 С4 1994 г.

1. Каква марка маншони да търся и долу-горе каква им е цената?

2. Каква смазка да използвам и колко?

3. Спукан ми е само левия външен маншон. Дали да сменям само него или да сменя и десния?

4. Вътрешните маншони изглеждат добре. Мисля, че ще е добре да се допълнят и те със смазка, но колко?

5. Има ли нещо друго, което задължително трябва да се смени след свалянето на карето - имам предвид гайки, зегерки и т.н?

Преди време я правих тази процедура на едно VW, ама вече не се сещам каква беше последователността. Ако някой може да ме ориентира накратко - първо това, после онова ...

Предварително благодаря!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди време някои каза че има силиконови маншони.При тях нетрябва да сваляш карето а само развиваш главината и носачите.

Смазка трябва да има в ремонтният комплект 1бр. маншон 2бр. скоби 1бр. грес.

За грамажа на смазката незнам.Обикновено половината вътре в карето другата половина отвън на карето и после слагаш маншона.

Измии карето от старата смазка с керосин или нещо друго.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди време някои каза че има силиконови маншони.При тях нетрябва да сваляш карето а само развиваш главината и носачите.

Честно да ти кажа не виждам как ще надяна маншона на полуоската без да сваля карето. Това със свалянето на носачите нещо не ми харесва. После ще трябва да се прави и реглаж на предницата. Аз си мислех да сваля полуоската с двете карета от колата, после да извадя карето и така...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Скоро не съм махал колелото да гледам, ама от други коли като съм сменял никакъв начин няма да смениш маншона без да извадиш карето от главината. А това става по памет говоря че доста време мина, като се освободи носача и макферсона. При С4 май е и по-сложно. Иначе колегата каза, че грес има при новия маншон в една торбичка. Също и нова зегер-шайба. Реглаж на предницата не виждам защо трябвада се прави, ако не се пипа кормилната щанга. По принцип има една вероятност ако си карал повечко със скъсан маншон не след дълго да се смени и самото външно каре - работата е същата, помисли си дали си заслужава след време пак да правиш същото този път заради карето. Другите маншони няма за кво да ги бараш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

То карето ще го свалям от главината, ще се вади и от полуоската - това ясно. Мисълта ми беше да пропусна това с освобождаването на носача и макферсона. При положение че стигна до последното май ще трябва да се прави и реглаж на предницата, защото освен сходимостта на колелата(кормилните щанги) се регулира(поне на повечето коли) и страничния наклон на колелата. Карето въобще не трака, маншона е леко пропукан и е започнала да излиза смазката. Колко е вървяла така незнам(колата е в мен от 3 месеца и съм и навъртял около 4000 км.), но според мен няма смисъл от това да сменям карето. Към каква марка маншони да се насоча и долу-горе каква е цената? Каква марка смазка да си взема, защото освен въпросното каре (със спукания маншон) си мисля дали да не сложа нова смазка и на останлите три карета(естествено преди това ще ги измия)?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Никакъв реглаж не се прави. Нито махаш кормилните накрайници, нито махаш шарнира от носача. Освобождаваш само шарнира от макферсона :hilezh:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това е една от най-гнусните операции по един автомобил - събери си един ЧУВАЛ парцали най-добре!

Също си вземи здрави ръкавици.

Смисъл няма да пълниш останалите маншони, ако те не са изпуснали.

По-лесно ще ти е само да извадиш карето без да сваляш цялата полуоска - със здравичък чук се избива навън, като преди това:

Ако окачването ти е на подобен принцип на моето (Б2 платформа)

1. Развиваш ако има достъп на свалена гума централната гайка на карето - имам дълбока вложка 30 за 1/2" тресчотка, но трябва ЯКО рамо :stupid:

2. Сваляш гумата и подпираш на нещо ЗДРАВО

3. Развиваш кормилния накрайник от шенкела и го измъкваш.

4. Развиваш болта, държащ шарнира към шенкела, с някаква тръба напъваш надолу носача и той изскача (при подобна процедура после не се изисква реглаж на предницата).

5. Издърпваш настрани макферсона със все шенкела така, че карето да се измъкне - обикновено става като изкълчиш карето в някакво крайно положение...

6. С як чук избиваш карето от полуоската и после натам преподлагам ти е ясно....

П.С. Ако искаш ела в гаражчето - имам подходящи инструменти, канал... :hilezh:

Редактирано от The_Machine
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

П.С. Ако искаш ела в гаражчето - имам подходящи инструменти, канал... :respekt:

На 300 и кусур км. съм от София. Иначе с теб се знаем още от Лада-форума. И друг път си ми давал полезни съвети, за което благодаря! Имам няколко въпроса и за АГУ-то, ама още не ми е дошло на дневен ред. Колкото до пълненето на другите маншони - ами изглеждат читави, не са омазнени, ама това не гарантира, че са пълни със смазка. Та си мислех, така и така ще свалям карето да взема да ги напълня и тях(поне този на лявата полуоска).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А6(С4) е доста хитро измислена кола и смяната на въпросното каре е 15 мин БЕЗ дори да се маха гумата :)

Преди година и половина бях при един пич, който ми смени предно ляво - колата се вдига на подемник (или висок канал), разкачаш от към скоростите (6 болта, някакъв шестограм или еврейска звезда са), от към въпросното (външно) каре не си спомням какво го държи, но не е заварка :lol:

Следователно оставаш с полуоската в ръцете, сменяш зегерката и маншона, навираш я където и е мястото (новата зегерка вика "щрак" май), закачаш обратно от вътрешната страна към скоростите, оглеждаш и пристягаш скобите при нужда и воала..

1 човек с подемник, 15 мин без да си дава зор, без реглажи, носачи, чукове, бой, е...не , сръПска музика и тем подобни...

Надявам се, че обясних разбираемо като за компютърджия, който само е гледал :lol:

П.С. А един "експерт" преди 2 години за смяна на преден амортисьор ми беше разглобил половината предница... та ако за това или маншон на каре ви кажат 4 часа труд от трима механици - сменете сервиза :)

Редактирано от BECKO
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колкото до пълненето на другите маншони - ами изглеждат читави, не са омазнени, ама това не гарантира, че са пълни със смазка. Та си мислех, така и така ще свалям карето да взема да ги напълня и тях(поне този на лявата полуоска).

Няма смисъл да пипаш другите карета ако са им здрави маншоните и нямаш проблеми със самите

карета. Ако нямаха смазка вътре както се съмняваш ,отдавна да бяха се разпаднали и натрошили.

Купи си един комплект качествен / GKN примерно/ и вътре в комплекта има смазка ,скоби и въобще

всичко необходимо за целта .

Успех.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А6(С4) е доста хитро измислена кола и смяната на въпросното каре е 15 мин БЕЗ дори да се маха гумата :lol:

Преди година и половина бях при един пич, който ми смени предно ляво - колата се вдига на подемник (или висок канал), разкачаш от към скоростите (6 болта, някакъв шестограм или еврейска звезда са), от към въпросното (външно) каре не си спомням какво го държи, но не е заварка :lol:

Следователно оставаш с полуоската в ръцете, сменяш зегерката и маншона, навираш я където и е мястото (новата зегерка вика "щрак" май), закачаш обратно от вътрешната страна към скоростите, оглеждаш и пристягаш скобите при нужда и воала..

1 човек с подемник, 15 мин без да си дава зор, без реглажи, носачи, чукове, бой, е...не , сръПска музика и тем подобни...

Надявам се, че обясних разбираемо като за компютърджия, който само е гледал :hilezh:

П.С. А един "експерт" преди 2 години за смяна на преден амортисьор ми беше разглобил половината предница... та ако за това или маншон на каре ви кажат 4 часа труд от трима механици - сменете сервиза :)

Ако споделиш координатите на майстора, би било добре. Все пак в София трудно се намира и канал за ползване, пък подемник още повече. За който знае кво прави, е относително лесно. Първата ми смяна на маншон на мен обаче ми отне 2 дни.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

силиконовия маншон се използва защото се(разтяга) "нахлузва "с фуния,през карето.питай в магазина от където купуваш маншона за такава фуния или някой майстор .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не си играй да сваляш цяалата полуоска.Няма смисъл.И не си купувай разтягащ маншон,трябва ти фуния.Те са за Рена и др.френски кенефарки които са с цели полуоски,неразглобяеми.Направи го по традиционния начин,като си откачш носача от шарнира,и полуоската от главината.Избиваш карето.Измиваш го хубаво с обезмаслител и пак го пълниш с греста от комплекта през отвора на полуоската,докато избие от всичкки съчми,и ако остане слагаш в маншона грес.А обратния ред го знаеш.Успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей колега,искам да направя само едно пояснение:

Колата ти сигурно е от подписа Ц4,за свалянето на карето от полуоската не е необходимо никакво млатене биене и така нататък,трябва само като разкачиш карето от главината да вземеш оня болт които си развил преди това от нея и да го навиеш на карето.Навиваш докато не избута карето от полуоската,става и на ръка.А след това при монтажа без чук няма да се размине.

Не се притеснявай от свалянето на носача,само приеми един съвет от мен,куписи нов оригинален болт и гайка(говоря за този който стяга носача ).

Тези дни се оверих колко е важен този болт и гайка, струват 4,4лв от фауве.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей колега,искам да направя само едно пояснение:

Колата ти сигурно е от подписа Ц4,за свалянето на карето от полуоската не е необходимо никакво млатене биене и така нататък,трябва само като разкачиш карето от главината да вземеш оня болт които си развил преди това от нея и да го навиеш на карето.Навиваш докато не избута карето от полуоската,става и на ръка.А след това при монтажа без чук няма да се размине.

Не се притеснявай от свалянето на носача,само приеми един съвет от мен,куписи нов оригинален болт и гайка(говоря за този който стяга носача ).

Тези дни се оверих колко е важен този болт и гайка, струват 4,4лв от фауве.

Е добре ще ми е от полза,защото миналата седмица малко се поизмъчих.

Редактирано от Nikieva
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Никакъв реглаж не се прави. Нито махаш кормилните накрайници, нито махаш шарнира от носача. Освобождаваш само шарнира от макферсона :hilezh:

Това е начина, после вадиш карето, слагаш новия маншон и с помощта на чук поставяш карето обратно - трябва да щракне зегерката. Ако си си купил читав маншон вътре в него ще намериш и необходимото количество грес, 2 скоби и нова зегерка. Общо взето за около 1 час си готов :hilezh:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

силиконовия маншон се използва защото се(разтяга) "нахлузва "с фуния,през карето.питай в магазина от където купуваш маншона за такава фуния или някой майстор .

Сложих такъв неопренов и сега чакам времето да си покаже,Генчо даде устни гаранции за качество и се закани да обуе всички коли в Бургас с такива маншони!?Всички знаят магазина му в града,а и дава специален пневматичен пистолет за монтажа в сервиз . 20лв. маншона дано са стока...........

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 10 months later...
Сложих такъв неопренов и сега чакам времето да си покаже,Генчо даде устни гаранции за качество и се закани да обуе всички коли в Бургас с такива маншони!?Всички знаят магазина му в града,а и дава специален пневматичен пистолет за монтажа в сервиз . 20лв. маншона дано са стока...........

Дай малко повече инфо за този маншон от 20лв че моят левия снощи се скъсал :2gunsfiring_v1: И дали мога го сменя само незнам :hilezh:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 9 months later...

Някой знае ли дали се продава някъде скоба за избутване на шарнира надолу? Защото носача го държи другият му болт откъм купето и долния му край с шарнира трудно слиза надолу.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако си вдигнал колата само от едната страна е така.Вдигни я и от другата страна и ще видиш колко по-лесно ще излезе.А една тръба около 1,5 няма да ти е излишна.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...