Jump to content

Клапан картерна вентилация


buzzi

Recommended Posts

Накратко,след като си смених гръмналата турбина ,вуздуховодите са сухи като барут,натрупването на маслени пари  е нищожно при изправен клапан на картерната вентилация и здраво турбо

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 97
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

да търся ли връзка с евентуални износени лагери или валове а оттам и по високо налягане в главата или излишно се вкарвам в постановки?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И на мен ми стана мн интересна темата,че при мен пък е много омаслен двигателя отзад и капака на клапаните направо има локвички от масло,изчиствам го и след време пак е същата работа.В този клапан ли да търся проблема или гарнитура на капака ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Цитиране на предходен пост!

това с омасляването е об6та болест след време вси4ки гарнитури запо4ват да пропускат единственото спасение хубаво намазване с силикон на гарнитурата от двете страни и горе на капака дет са гаиките за стягане и забравява6 за те4ове ,пак после ако ти се губи масло мисли за клапана

Редактирано от VBI
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

аз я намазах с силикон виктор-рейнц но почна да избива от гарнитурата на главата и от капачката за наливане на маслото :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може да смениш капачката на мястото за наливане на маслото. Феби май беше около 5 лева. Гуменото уплътнение в капачката се изпича от загрятото масло, напуква и започва да пропуска.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 5 weeks later...

При мен ( 1.9тди АHH ) леко прокапва от там където маркуча който идва от картера и влиза в клапана за картерна вентилация. Сменях маркуча, временно беше ок, после пак започна леко омасляване на капака на клапаните. Чудя се дали това може да се дължи на некоректно работещ клапан( евентуално да не пропуска добре парите , и да се насъбира повечко масълце при клапана и от там да протича) или нещо от самия маркуч, понеже не е оригинален и да не е направен с точните размери. Предстои ми смяна на масло и си мислех да сменя евентуално този клапан ако е възможно проблема да идва от него или ако не да взема оригиналния маркуч и да пробвам с него. Не е кой знае какъв теч, но много ме дразни. Какво ще кажете по-въпроса? 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Аз днес смених клапана. Доста масло изтече от клапана, доста омасляване от страната към турбината. Последния месец съм минал 1000 км от смяната на маслото, като разхода ми е около 400 мл. До сега не е имала такъв разход, толкова скоро след смяна. Дано сега намалее разхода, дано не цапа и турбо пътищата, че и по тях има доста масло. По-натам ще пиша с резултати.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега колко струва този клапан? Има ли разлика в твърдостта на капачето на клапана и изобщо оказва ли някакво влияние върху самото гумено уплътнение с пружината? :eusa_think:

Редактирано от Daniel_Atanasov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

20 лв. е клапана,на Топран, но не съм пробвал пружината, не мога да ти кажа каква е разликата. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 months later...

Светлио, кво стана с разхода на масло, има ли подобрение след смяната на клапана? Аз имам леко или средно омасляване по въздушния, незнам кой какво е виждал и загуба на масло около 1л на 5000км. Реших да сменя този клапан на картерната вентилация, беше си заводския на МАНН. Обаче се скъса гуменото уплътнение под самия клапан едно като маншонче. сигурно и то е заводсктото :) До като намеря и операцията остава за утре.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пълен боклук. За 1000 км. направи всичко в масло по турбо пътищата, кулера и самата тръба на клапана. И доста чувствително почна да намалява маслото. Явно дефектна бройка. Сложих си стария клапан и всичко се оправи. Изчистих маслото, където беше изцапало и сега е много по-добре.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Клапана лесно се разбира дали работи. При засмукване от долната част (където е капака на клапаните) мембраната трябва да се затваря. Така турбото смуче въздух при високи обороти само от въздушния филтър. При ниски обороти картерните газове навлизат във въздушния колектор и мембраната е отворена. Ако двигателят има високо налягане в картера, т.е. при високи обороти вместо лек "вакум" създава силно духане, този клапан е безмислен, защото седи отворен и играе роля само сепаратора в който битрябвало да кондензират капки масло които са смесени с картените газове.

Моята кола като я купих, беше изведен маркуч надолу. Смрадта е неописуема особенно на светофари и при полуотворени прозорци по време на движение. + за десерт повишен разход на масло.

За мен извода е, че тази вентилация задължително трябва да е върната в колектора. Много добро ми се струва решението, да се сложи маслоуловител преди да се вкара в колектора на турбото т.н. Oil Catch Can - https://www.google.com/search?q=oil+catch+can&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:bg:official&client=firefox-a&channel=sb

Това и предстои да направя, със самоделен такъв. Правоъгълна метална тръба, със преграда и тел от неръждавейка на входа, а може готов да закупя.

 

Ето още варианти на  Oil Catch Can

 

  47443677_1_800x600.jpg

 

 

 

REV_C_SECTION_publish.jpg

 

 

catch_can_diagram.gif

Редактирано от zoo
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Т.е. това къде трябва да седи, преди клапана или преди турбината? И как се почиства като се напълни с масло?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи, идеята е проста. Целата е да кондензират в него капките масло или гориво които носят картерните газове. Почиства се или със специална пробка в долният край, или като се демотира и изелее. Стои на изхода на клапана за картерна вентилация (но не го замества или прави излишен), и преди щутцера в който влиза въздушния колектор на турбото. В оригинал там има някаква бърза връзка и гумен/ пластмасов маркуч.

Редактирано от zoo
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Най-важното е тази система да има изход към атмосферата/или към тръбата за постъпващ въздух в турбото/, в противен случай се създава вакуум и не след дълго гарнитурата на капака избива..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, в никакъв случай не бива да се запушва. Някъде прочетох, че налягането в картера изглежда е точно колкото трябва, и ако се отвори в атмосферата картера става по ниско и не се смазва добре турбото. Това при тези коли де. При ладите, не знам как е било :)

При високи обороти се получава точно този ефект на "вакум", и мембраната на клапана се затваря( или почти) и турбото взима предимно от въздушния филтър въздух.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Измествате темата със този кеч кен. Основната тема е клапан на картерната вентилация. Как може да се провери дали има повишено налягане на картерните газове? Защото и да работи клапана ако налягането е по високо, както вече казахте няма смисъл от него. Евентуално със замерване на компресия на двигателя и колкото по ниска от стандартната толкова повече картерни газове? Или има някаква по специялна технология?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Компресията не мисля че може да е решаваща, взе пак се мери на стартер и без натоварване+ уплътняването което се получава при износени сегмети и ризи от маслото, което не се обира от масления сегмент. Това налягане в картера във всички случаи е ниска стойност, дори и когато е завишено. Така си мисля.

Другото което е важно да се каже, макар и да се повторя, е че дори и при нов двигател на празни обороти ще има духане на ниски обороти, друг е въпросът, как мирише при студен и при загрят двигател. В добрият случай е просто на загряло масло( при суден и загрят двигател), в другият на изгорели газове и изгоряло масло. Това е и субектовната проверка, когато някой завре нос до щеката за маслото :)

Редактирано от zoo
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 5 months later...

Да не пускам нова тема! Намирам въпростният клапън на три фирми,Metalcancho/МС/-24лв.,Vaico-62лв.,и на топран-20лв.,това за 1z.Кой да взема?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги аз съвсем експериментално си взех клапан за 8$ от aliexpress минал съм вече около 300км нямам проблеми извадих го да го огледам след пробега,няма масло на изхода му,за сравнение оригиналния стабилно се омасляваше на изхода,явно не е затварял като хората,този за сега работи!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм се спрял на тоя от 24лв./мс/,защото е наличен! А тоя от 8долара на коя фирма е?

Редактирано от lubolalev
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...