Към съдържанието

Снимка
- - - - -

Преглед на газова уредба къде?

• Моля влезте във форума за да отговорите
13 отговора в тази тема

#1 SATURN

SATURN

User

• Members
  • 39 Мнения:

Публикувано 04 януари 2007 - 10:35

Здравейте колеги и ЧНГ 2007!

Имам въпрос някой знае ли къде мога да си направая технически преглед на газовата уредба и колко струва?

Днес погледнах сервизната книжка на моята АГУ и видях, че е вече съм просрочил с една година.

Та реших да мина на такъв и да ми бият печатите в нея та да ми е спокойно.

#2 boby1945

boby1945

User

• Members
  • 12 Мнения:
  • Kaра:AUDI 80 1.8 S

Публикувано 04 януари 2007 - 15:56

Здравейте колеги и ЧНГ 2007!
Имам въпрос някой знае ли къде мога да си направая технически преглед на газовата уредба и колко струва?
Днес погледнах сервизната книжка на моята АГУ и видях, че е вече съм просрочил с една година.

Та реших да мина на такъв и да ми бият печатите в нея та да ми е спокойно.

Почти всички работилници, които поставят газовите уредби имат човек лицензиран за годишен преглед на АГУ. В Стара Загора, например струва 12 лева и трае 5-6 минути, ако всичко е в ред.(магазина на изхода за Хасково) :hilezh: Носи си книжката на уредбата (ако нямаш ще ти направят нова)

#3 Ivo-G

Ivo-G

lame

• Members
  • 11164 Мнения:
  • Interests:Audi
  • Kaра:Тръц+

Публикувано 04 януари 2007 - 16:10

Интересно ми е кво правят на тия прегледи. Някой ходил ли е?

#4 boby1945

boby1945

User

• Members
  • 12 Мнения:
  • Kaра:AUDI 80 1.8 S

Публикувано 04 януари 2007 - 16:19

Интересно ми е кво правят на тия прегледи. Някой ходил ли е?

Проверяват дали не мирише на газ, дали не мирише от водната система, после със сапунена пяна проверяват връзките около бутилката и при изпарителя, гледа маркучите за газ дали не са яко напукани и дали не са се охлабили (много ги надсяват без скоби и след ~ 60 000 км те почват да "мърдат"), преглеждат и маркировката на бутилката и външния вид! Това е! Изполвай случая да проверят и вакуумните маркучета около далкото икарбуратора, да не пропускат въздух щото правят големи проблеми при ниски обороти, особено през зимата (а се откриват трудно) :hilezh:

#5 SATURN

SATURN

User

• Members
  • 39 Мнения:

Публикувано 04 януари 2007 - 17:35

Проверяват дали не мирише на газ, дали не мирише от водната система, после със сапунена пяна проверяват връзките около бутилката и при изпарителя, гледа маркучите за газ дали не са яко напукани и дали не са се охлабили (много ги надсяват без скоби и след ~ 60 000 км те почват да "мърдат"), преглеждат и маркировката на бутилката и външния вид! Това е! Изполвай случая да проверят и вакуумните маркучета около далкото икарбуратора, да не пропускат въздух щото правят големи проблеми при ниски обороти, особено през зимата (а се откриват трудно) :hilezh:

Благодаря ти много за информацията!

Аз съм от София и предполагам, че тук е поне 20 лв. прегледа.

#6 Nikieva

Nikieva

User

• Members
  • 4116 Мнения:
  • Kaра:Audi A4 B6 1.9Q

Публикувано 04 януари 2007 - 18:26

абе айде не изпадай във формалности.,а ако искаш да дадеш някой излишен лев........,аз все още не съм ходил -3-та година.

#7 Ivo-G

Ivo-G

lame

• Members
  • 11164 Мнения:

Публикувано 04 януари 2007 - 18:48

И според мен е безмислено, такъв преглед може да си направиш и сам. Още повече, че тия книжки още никъде не се изискват и нямат смисъл. Да даваш 10 или 20лв. за някви ненужни печати... :flipoff:

#8 SATURN

SATURN

User

• Members
  • 39 Мнения:

Публикувано 05 януари 2007 - 09:33

И според мен е безмислено, такъв преглед може да си направиш и сам. Още повече, че тия книжки още никъде не се изискват и нямат смисъл. Да даваш 10 или 20лв. за някви ненужни печати... :flipoff:

А всъшност някой запознат ли е по закон или по някаква наредба дали се изискват за проверка тези книжки?

По някакъв мой блед спомен мисля, че когато правих годишен технически преглед на колата този дето я проверяваше ме пита за тази книжка (което беше чисто формално), тоест май че ако имаш монтирана АГУ и не ти е заверена книжката не можеш да минеш на ГТП но не съм сигурен.

#9 JohnP

JohnP

User

• Members
  • 1424 Мнения:
  • Kaра:Audi 100 2.6 V6

Публикувано 05 януари 2007 - 10:25

Принципно има наредба за изисквания за безопасността на газови уреди, но е твърде неизвестна - има я някъде в интернет. Също така КАТ-аджиите биха могли да поискат документите на газовата уредба, но да стигнат чак дотам да се заяждат за преглед на газовата не мисля че е много вероятно. Аз лично смятам за безсмислено да ходя на преглед на газовата уредба, още повече че ми е относително нова бутилката, а сама уредба съм си я свалил от друга кола и съм си я монтирал сам на моята, а в момента съм сложил и друг карбуратор без щуцери за газ и карам само на бензин. Тия прегледи са още един начин да ни измъкват пари от джоба. А при ГТП ако има проблем поради прегледа на газовата просто можеш да отидеш на друго място и направо ти пишат документа без никакви формалности.

#10 Ivo-G

Ivo-G

lame

• Members
  • 11164 Мнения:

Публикувано 05 януари 2007 - 13:40

... още повече че ми е относително нова бутилката ...

Абе да ти кажа, аз съм виждал със собствените си очи как чисто нова бутилка изпуска газ през заварката. :flipoff: Слагаме я, пращаме човека да зареди 5лв., за да я пробваме, той се връща и вика - Абе нещо съска... Отваряме отпред - от никъде не изпуска. Отваряме отзад, гледаме около нивомера - от никъде и чак тогава виждаме, че в единия край на бутилката си излиза газ. :wall: Та трябваше да сменяме бутилката на човека. А той горкия беше толкова стресиран, едвам се решил "да си сложи бомба в колата", някой го наплашил преди тва, а ние през цялото време го успокояваме, че няма от кво да се притеснява. :hilezh: Който си е с късмет, си е с късмет.
Та ми се струва, че тия тестове на бутилките на 25bar дето уж ги правят... Май и те са само печати в книжките. :hilezh:

#11 JohnP

JohnP

User

• Members
  • 1424 Мнения:

Публикувано 05 януари 2007 - 17:02

Именно това трябва да е прегледа - изпитване на бутилката на налягане . А не само лепене на стикера - то и аз си имам един такъв, от първата година май. Затова мойта като навърши 8-10 години от производството ще я сменя профилактично и толкоз.

#12 Ivo-G

Ivo-G

lame

• Members
  • 11164 Мнения:

Публикувано 05 януари 2007 - 17:23

Ами по принцип в паспорта на всяка бутилка пише, че именно тази бутилка е изпитана с вода при 25bar налягане. Да ама не, явно. :D А мислиш ли, че някъде в БГ ще ти свалят бутилката, за да ти я помпят на 25bar?

Затова мойта като навърши 8-10 години от производството ще я сменя профилактично и толкоз.

Първите бутилки, с които работихме бяха руски. Щото уредбите бяха руски. После като се появиха италиянски уредби се оказа, че бутилките им са много скъпи (сигурно щото са истински и ги тестват хората) и италянските уредби почнаха да ги комплектоват с български бутилки. Или пък с турски. :D Така, че не знам дали е добра идея да си сменяш старата бутилка, като знам какви са новите. Моята лична кола е италиянска уредба и руска бутилка. :bia: Червена, даже мисля, че пише Огнеопасно на нея. :D Не мисля да я сменям някога.

Редактиран от Ivo-G, 05 януари 2007 - 17:28.

#13 JohnP

JohnP

User

• Members
  • 1424 Мнения:

Публикувано 05 януари 2007 - 17:41

Мойта е българска, от "МСМ ГАЗ" ООД Велико Търново, тип БВГ 40П, изработена от материал (стомана предполагам) марка В Ст 3 сп. Това го пише в паспорта. Произведена 2001, до 2003 е важал първия преглед, оттогава не съм ходил. Пише, че е изпитана в завода на налягане 2.451 МРа, ама кой знае.

#14 Ivo-G

Ivo-G

lame

• Members
  • 11164 Мнения:

Публикувано 05 януари 2007 - 18:38

То на всички така пише. :bia:
Все си мисля, че взимат 2-3 бутилки от няква партида 100-200бр. примерно, правят един тест колкото да отчетат няква дейност и после бият печатите на всички.

0 Потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни

mobile.bg