Към съдържанието

Снимка

Покупка на кола от Германия

• Моля влезте във форума за да отговорите
36 отговора в тази тема

#1 _Nik_

_Nik_

User

• Members
  • 57 Мнения:
  • Interests:audi 100 и всички коли :)))
  • Kaра:audi100, chevy epica

Публикувано 14 септември 2009 - 12:42

здравейте,

предстои ми ходене до Германия - 30.09 за покупка на автомобил.
Ще кацна в Дортмунд, от където с рент-а-кар смятам да обиколя и харесам кола за 1, макс 2 дена.
Ще я докарам на собсвен ход.

Имам няколко въпроса и се надявам някои да сподели опита си по тях :

1. Къде в региона на Дортмунд/Есен/Кьолн има обособен автопазар (от рода на Софииското Горубляне).
Знам че в Мюнхен, имало много голям участък с автокъщи.
Друг сериозен сайт за авотмобили освен mobile.de ?

2. Вярно ли е че за предпочитане е да закупя автомобил директно от собственик, а не от автокъща, защтото при къшите трябва да заплатя 19% ДДС

3. Временните номера за пътуване - имало вариант за номера за ЕС (връшане през Румъния), и такива за всички Европейски страни (връщане през Сърбия)
Кой е по-изгодният вариант ?

Предварително Благодаря на Всички,
не можах да намеря тема която да ми помогне, затова си позволих пускане на нова.

Когато се върна смятам да пусна инфо как е минало.

#2 nick

nick

User

• Members
  • 344 Мнения:

Публикувано 14 септември 2009 - 13:08

2. Вярно ли е че за предпочитане е да закупя автомобил директно от собственик, а не от автокъща, защтото при къшите трябва да заплатя 19% ДДС

За ДДС е вярно ще ти турят търговците. Също така е по-добре от частно лице по същите причини както и тук т.е. джамбазите са си джамбази навсякъде, макар и малко по културни у Германия. И там си има араби италианци, българи, които въртят същите далавери като тук (не съвсем но ...).
Аз като бях там не установих да има разлика кви номера ще си вземеш ... до колкото знам все са си временни. Има някаква разлика за застраховката т.е. зелената карта ква ще е, ако минаваш през Сърбия трябва да я пише на картата.

#3 sky

sky

User

• Members
  • 8133 Мнения:
  • Kaра:A6 3.0 TDI Avant

Публикувано 14 септември 2009 - 14:53

Това за ДДС са пълни глупости. Всички цени са обявени с ДДС включено в тях. Единствено ако я вземаш на фирма може да си приспаднеш ДДС там (19%) и да платиш тук (20%). Но за целта ти трябват всички данни на фирмата за която я вземаш, защото ги проверяват там. Най добре си я вземи от официален дилър колата.

Впрочем за каква кола говорим и до колко пари?

#4 _Nik_

_Nik_

User

• Members
  • 57 Мнения:

Публикувано 14 септември 2009 - 15:13

една от тези :

audi a2
nissan micra 2003+
VW Fox

за парите - 4-5000 ЕUR

#5 Sir T

Sir T

User

• Members
  • 549 Мнения:
  • Interests:Automotive admirer
  • Kaра:Imola Yellow

Публикувано 14 септември 2009 - 18:29

Аз бих заложил на свестен частен търговец, който може да покаже документи за поддръжката на автомобила - винаги си личи един човек дали е прилежен и как се е грижил за автомобила си или на лицензиран дилър на съответната марка, където да дадат обслужена кола с ясна история ... всичко останало е въпрос на късмет. Тръгнеш ли да пазаруваш автомобил от "немско Горубляне" шанса да хванеш дръглива котка от торбата с изненадите нараства осезаемо.. Намали евентуалните бъдещи проблеми още при избора на автомобил.

За останалите точки за съжаление не съм в час. Успех :zustimm:

#6 sweep

sweep

Васил Илиев

• Members
  • 6507 Мнения:
  • Kaра:в насрещното!!!

Публикувано 14 септември 2009 - 18:33

Ако колата има минат ТЮФ може да си вземеш червените номера и да си се прибереш по по-малко кофти пътя.
Ако не е минала ТЮФ само през Румъния, където е като монно поле.

#7 Kiro_ludiq

Kiro_ludiq

User

• Members
  • 368 Мнения:
  • Kaра:Пешеходец

Публикувано 14 септември 2009 - 18:41

една от тези :

audi a2
nissan micra 2003+
VW Fox

за парите - 4-5000 ЕUR

Здравей колега. Преди 7 месеца и аз бях в германия да си купувам кола :
1. Задължително си набележи поне 4-5 автомобила в района в който ще бъдеш, защото ако си мислиш ,че и там има "Горубяне" т.е. място обитавано от безброй автомобили - лъжеш се . И аз така си мислех , но нямаше такова нещо.
2. Като си взимаш транзитни номера ЗАДЪЛЖИТЕЛНО да са от червените ,защото ако си вземеш от жълтите и минеш през Сърбия няма да ти признаят зелената карта и ще трябва да заплатиш 6 или 12 месечне зелена карта за сърбия която съответно струва 110 Евро или 200 евро.
3. Пази се от автокъщите с араби видиш ли ги от далеч просто се завърти и си тръгни изобщо не влизай в такава автокъща.
4.Най-добре е да си вземеш колата от местен "немец" независимо дали от авто къща или от частно лице,въпреки ,че второто е за предпочитане. :zustimm:

#8 _Nik_

_Nik_

User

• Members
  • 57 Мнения:

Публикувано 15 септември 2009 - 14:46

4.Най-добре е да си вземеш колата от местен "немец" независимо дали от авто къща или от частно лице,въпреки ,че второто е за предпочитане. :hilezh:

благодаря на всички за съветите !
това което ме притеснява при покупка от частно лице е дали ще ми предостави всички необходими документи(самият договор например), които ще ми трябват за транзита и регистрацията в БГ.
автокъщите са наясно какво да дадат ....

друг сайт освен мобиле.де ?

#9 Kiro_ludiq

Kiro_ludiq

User

• Members
  • 368 Мнения:

Публикувано 15 септември 2009 - 20:11

благодаря на всички за съветите !
това което ме притеснява при покупка от частно лице е дали ще ми предостави всички необходими документи(самият договор например), които ще ми трябват за транзита и регистрацията в БГ.
автокъщите са наясно какво да дадат ....

друг сайт освен мобиле.де ?

Незнам ,но според мен би било нормално ч.л. да ти предложи всичко необходимо за покупко-продажбата. Това все пак не е в България. "Ся ще му сваля от цената и той ще я вземе независимо от проблемите" - примерно .Като си копувах моята кола човека свали 350 евро. Успех :rolleyes:

#10 alexvan

alexvan

Алекс

• Members
  • 11678 Мнения:
  • Kaра:Audi

Публикувано 15 септември 2009 - 20:15

http://www.autoscout24.bg/

#11 Fory

Fory

Turbo Maniac

• Members
  • 8512 Мнения:
  • Interests:Всички са невежи но в различни области
  • Kaра:Аudi А6`00 2,5TDI

Публикувано 15 септември 2009 - 20:29

http://www.meinestadt.de/dortmund/auto

http://maps.google.c...r...ts&resnum=1

Потърси в Гугъл
Autohaus Dorthmund

Car Rental in Dorthmund
http://www.autoeurop...ental-guide.cfm

#12 valka

valka

User

• Members
  • 557 Мнения:
  • Kaра:жени,коли на задна

Публикувано 15 септември 2009 - 22:55

Потвърждавам всичко за араби , сърби , шиптъри и темподобни . Покупката е лесна - става в кметството и е най добре от частно лице или немско представителство (автосалон) , договора мисля се казваше Кауфентрак , ДДС-док. за връщане Мервещрое , купуваш си цоловите номера (към 100-ина евра бяха )купи си серв. комплект - въже , жилетка , аптечка , пожарогасител - трябват най вече в Унгария , не забравяй винетките и скоростта ( Унгария ) . Не те съветвам да минаваш през Сърбия - изнудвали са ме за какво ли не - да заплатя такса на някаква фирма на границата в Суботица ЧЕ НЯМА ДА ПРОДАМ КОЛАТА ЗА ЧАСТИ В СЪРБИЯ :hilezh: - BMW Z4 :bia: , нямал съм лепенка DE на задния капак ...възможно е да има и промени - ИНФО 2007 , ако някой колега има друго да добави нека го направи , смятам че темата е доста полезна . УСПЕХ

#13 Schnura

Schnura

Кнурест Шур

• Members
  • 4860 Мнения:
  • Interests:Лов и жени. Най-добре лов на жени.
  • Kaра:Sharan 4 Motion

Публикувано 16 септември 2009 - 08:01

договора мисля се казваше Кауфентрак , ДДС-док. за връщане Мервещрое , купуваш си цоловите номера (към 100-ина евра бяха )купи си серв. комплект - въже ,

Договора се 'казва' "Кауффертраг" - Kaufvertrag - на български Договор за покупко продажба.
ДДС на немски е Мервертщойер -Mehrwertsteuer.
Така наречените 'цолови' , червени, или жълти номера са всъщност транзитни номера.
Жълтите номера по принцип са само за територията на Германия.
Червените стават да си дойдеш до тук.
Червените могат да ти бъдат издадени, само ако колата има валиден TÜV.
По принцип и повечето търговци са склонни да отбият ДДС-то след като колата е за износ.
Добре е да поназнайваш езика.
За да можеш да се пазариш с въпросния търговец, да го поразпиташ за колата нещо и т.н....
Успех!!

#14 Fory

Fory

Turbo Maniac

• Members
  • 8512 Мнения:
  • Interests:Всички са невежи но в различни области
  • Kaра:Аudi А6`00 2,5TDI

Публикувано 16 септември 2009 - 09:51

Ето ти бланка за Kaufvertrag

http://www.autobild....Kaufvertrag.pdf

Но колегата е прав, че ако не знаеш немски трудно ще се оправиш.

#15 nuvoari

nuvoari

User

• Members
  • 1894 Мнения:
  • Interests:всякакви
  • Kaра:audi B6 TDI

Публикувано 16 септември 2009 - 13:19

Вече няма проблем за минаването през Сърбия..а за езика трябват ти малко познания по английски ,а някои вече говорят и руски..А най-добре ако имаш познат тук немскоговорящ му звъниш по телефона и подаваш слушалката на немеца да го разпитва каквото искаш :hilezh:

Редактиран от nuvoari, 16 септември 2009 - 13:26.

#16 Kiro_ludiq

Kiro_ludiq

User

• Members
  • 368 Мнения:

Публикувано 16 септември 2009 - 16:54

Ето ти бланка за Kaufvertrag

http://www.autobild....Kaufvertrag.pdf

Но колегата е прав, че ако не знаеш немски трудно ще се оправиш.

И с английски се оправаш без проблеми. Поне така беше при мене аз говорех малко развалено търговецът и той .Така се разбрахме без проблем. Но наистина е най-добре да имаш приятел в българия който да знае немски ,така е много по-лесно и това е с предимство при немците . :bia:

#17 mshbul

mshbul

User

• Members
  • 2786 Мнения:
  • Kaра:Audi A6 C4 AEL Avant

Публикувано 16 септември 2009 - 19:08

Бъркате като си мислите, че няма Горубляне.
Е имам предвид, наистина не е Горубляне, но има повече коли от Горубляне. Градът е Furth, до Nurnberg. Но малка част от търговците са немци. Повечето са турци, араби, руснаци и др. Аз си купих от турчин и беше коректен и знаеше какво прави и не мисля, че е излъгал нещо за колата. В смисъл доволен съм.

#18 vladimirnn

vladimirnn

User

• Members
  • 451 Мнения:
  • Kaра:A4 B6 avant 1.9TDI

Публикувано 17 септември 2009 - 10:10

Аз имам следния съвет към теб. Харесай си някоя кола от тук, която е в радиус 50-100км от мястото където ще кацнеш. За да го направиш трябва някой колега да каже кой е кода на Дортмунд. Въвеждаш го в търсачката там където пише PLZ и задаваш радиуса в километри. И тази кола да е от частна обява и собственика да е немец! Свържи се с човка от тук, един два дни преди да тръгнеш и се опитай да го убедиш да ти я запази, че тръгваш от България за нея и ще си при него до 2 дни. Немците в по голямата си част са много честни и коректни. И ще ти каже много повече за историята на колата от който и да е търговец. И ако след всичките усилия положени до тук колата не ти хареса тогава тръгни по автопазарите. Но мисля че така шанса ти са успех е доста по голям. И нещо друго, като отидеш да гледаш колата не очаквай да е нагласена и на пудрена /ако е от частна обява/, но ще е в натурален вид и ще си личат повече неща от експлоатацията и. И нека нуждата от едно пране на салон да не те отказва от нея ако всичко останало говори че колата е добро състояние.

П.П. Пропуснах да добавя, че обявите в mobile.de са основно от търговци защото там вече се плаща за обявата. Наблегни повече на този сайт http://www.autoscout24.bg/. Там има повече частни обяви.

Редактиран от vladimirnn, 17 септември 2009 - 10:16.

#19 mashsh

mashsh

User

• Members
  • 1944 Мнения:
  • Kaра:Audi Coupé

Публикувано 17 септември 2009 - 10:30

Колега, да ти кажа за Мюнхен има един булевард, който се намира в северозападната част на града, но сега не мога да се сетя как му е името. Там са къща до къща, много по-голямо от Горубляне, минаваше май и влакова линия наблизо, обаче има доста "гробници" като цяло. Аз преди почти 2 години се оглеждах за купе там и не видях нито едно, само 2 кабриолета в плачевно състояние. Иначе този булевард май беше с по 2 ленти в посока, даже и локално имаше. Успех в търсенето!

#20 KOKO 100 C4

KOKO 100 C4

Кокича

• Members
  • 11041 Мнения:
  • Interests:автомобили, напитки, жени
  • Kaра:Audi 100 2.4 D

Публикувано 17 септември 2009 - 14:03

Колега, не искам никого да критикувам от писалите преди мен, но са изписани доста глупости.
Автомобил в чужда държава се купува само с познат там и е желателно да е в час с нещата. Понякога търсенето може да продължи повече от месец.
Щом пристигнеш там ще бъдеш силно притиснат от разходи за хотел, храна, придвижване и пр., което за няколко дни ще сломи желанието ти да намериш нещо добро и на прилична цена.
Мит е честността и порядъчността на немеца. Изродили са се яко и то особено след обединението на двете Германии, защото това струваше огромни средства платени от дънъкоплатците в бившата Западна Германия. :hilezh:

1 Потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 1 гости, 0 анонимни

mobile.bg