Към съдържанието

Снимка

Saab 9-3 '02-'07 - мнения!

• Моля влезте във форума за да отговорите
152 отговора в тази тема

#41 BLUEBAT

BLUEBAT

User

• Members
  • 286 Мнения:

Публикувано 05 октомври 2010 - 14:26

За мен СААБ Е ДЪРВО, а Шкода е ИСТИНСКИЯТ VW, пишат си едни статийки в Аутобилд чета ги уж поръчково списание ама много хвалят Шкода! А нова Шкода е най-евтиния вариант да караш ново Ауди с идентични двигатели и окачване!

Ако говорим за бюджетни решения да се засили човек към шкодака, ама не всички хора търсят нещо, кв'ото и да е, само да е бюджетно и да ги вози там.
Пък, че Saab-а бил дърво- ти виждал ли си го на живо, карал ли си го та даде категорично мнение ?

Колкото до платформите, навремето SAAB и FIAT се договарят да разработят СЪВМЕСТНО една платформа за бъдещите си модели, за да поделят разходите.
Един пример за общите части: На 9000 и на Кромата вратите по форма пасват НО тези на 9000 са усилвани допълнително и ако някой предпочита да катастрофира с ФИАТ, щото Сааб-а бил същия...му пожелавам късмет в преживяването... :hilezh: Между двете коли има стотици разлики !

Всички общи неща, преди ерата на GM и повреме на нея са тествани, пробвани и нагаждани според изискванията на Saab, въпреки GM-ското главно командване дори.
Последен пример- договора с БМВ за 1.6т мотора, в прессъобщението пише: " Двигателите ще бъдат адаптирани според специфичните изисквания на Saab".
Ta това важи и за платформите, които били "опелски". Ми нека са опелски стига да не ми правят проблеми не виждам нищо лошо, автомобилният свят отдавна върви натам, да се разработват съвместно доста неща, и пример бол.
Между другото, за опелската платформа- същата не е била предвидена да бъде с 4х4 и баш саабските инженери са я нагодили към тази система и благодарение на тях Инсигнията има двойно предаване, така, че в един концерн, като GM е трудно да се каже " ей това е изцяло опелско, саабско, кадилакско и тн."

п.с. Сетих се нещо за общите части, имам една позната девойка, която преди 2-3 години отиде да бачка в Чехия, баш в заводи на Шкода. Правеше седалки. Сега се е преместила в друга фирма, немска някаква, която няма нищо общо със Шкода. Та тази фирма прави...хммм..не го знам на VAG името на чарка какво е, при Сааб е CIM. Това е колоната под волана, на която са лостчетата за мигачите и която го заключва при вадене на ключа http://www.lostsaabk.../cim_winged.jpg та тoзи клон в Чехия прави тези чарколя за VAG включително и....... Lamborghini...показа ми ги снимани с телефона и.... като разбрах, че тя има пърст в тях си рекох...никога Ламбо... :lol: Да не споменавам, че докато беше в Шкода разказваше, как си цоцат водка сипана предварително в натурален сок (понеже самото производство е свързано с горещи машини и топлина покрай тях та трябва да се разхлажда човек) скрито от ръководството..... <_< Виж в тая втората фирма работата била желязна от към дисциплина. <_<

Редактиран от BLUEBAT, 05 октомври 2010 - 15:08.

#42 monz

monz

Abuser

• Members
  • 3248 Мнения:
  • Kaра:Audi quattro

Публикувано 05 октомври 2010 - 14:54

BLUEBAT, прав си за разликите, при това СААБ винаги са поддържали висок стандарт в автомобилите си и винаги са правели БЪРЗИ автомобили, независимо от калпака на ГМ. Като цяло стабилността и динамиката в 9-5 4х4 е на изключително високо ниво, не може да се сравнява с никакво ауди (без спортните) преди 2003 г., изобщо не се усеща намесата на системите за сигурност, няма го характерното "спъване" на колата, лично аз не усетих кой знае какво недозавиване, разбира се мотора беше много мощен, което също играе голяма роля. Много ме кефят тия коли и въпреки, че не бих сменил Ауди за СААБ, нямам нищо против да притежавам и такова расово добиче... което ще е най-вероятно... 9-3 Convertible, разбира се... <_<

Редактиран от monz, 05 октомври 2010 - 14:57.

#43 audiceco

audiceco

Турбо хиена

• Members
  • 5139 Мнения:
  • Kaра:дизел

Публикувано 05 октомври 2010 - 15:08

Феновете на СААБ само могат да се радват, че им купиха фалиралата компания! Тя не е фалирала, заради икономическата криза предполагам, а заради лош маркетинг, мениджмънт и автомобили! Автомобили за хора с ГОЛЯМО въображение! <_<

#44 BLUEBAT

BLUEBAT

User

• Members
  • 286 Мнения:

Публикувано 05 октомври 2010 - 15:10

Нямаш и идея колко си прав до "тя не е фалирала, заради икономическата криза предполагам, а заради лош маркетинг, мениджмънт..."
Едни умни главици се изказаха, че GM-ското управление е ярък пример за некадърност за всички... Само едно ще спомена на тема некадърно управление, последният 9-5, който излезе тази година е започван от нулата ТРИ пъти, все с различни концепции и планове за платформи...После що нямало нов модел толкова години...

А до това кой кара Сааб..можеш да прочетеш тук таме, кои съсловия, професии и т.н. избират марката...
Е разбира се има и изключения, както при всяко едно правило.

Между другото не е задължително всички да харесват Шкода и да се прекланят пред нея, щом тя бъде спомената някъде...дори и там, където няма нищо общо с темата... <_<

Редактиран от BLUEBAT, 05 октомври 2010 - 15:44.

#45 BLUEBAT

BLUEBAT

User

• Members
  • 286 Мнения:

Публикувано 05 октомври 2010 - 23:48

Феновете на СААБ само могат да се радват, че им купиха фалиралата компания! Тя не е фалирала, заради икономическата криза предполагам, а заради лош маркетинг, мениджмънт и автомобили! Автомобили за хора с ГОЛЯМО въображение! B)

Относно "лошите" автомобили четем класирането на DEKRA за 2009-та за надежност в категория "Mittelklasse" за коли с пробег от 0 до 50 000 км и от 50 000 до 100 000км и какво виждаме на първо място... :
http://www.dekra.de/...e=DLFE-6403.pdf
Между другото Опели не виждаме там, нищо, че са същите като Сааб-ите.... :flipoff:

СААБ, нямам нищо против да притежавам и такова расово добиче... което ще е най-вероятно... 9-3 Convertible, разбира се... :D

Ей това ми е мечта, едно кабрио 9-3, страшно красива кола, и ако мога да си позволя да поддържам две (седан и кабрио) веднага си вземам. B)

Редактиран от BLUEBAT, 06 октомври 2010 - 00:04.

#46 monz

monz

Abuser

• Members
  • 3248 Мнения:

Публикувано 06 октомври 2010 - 00:00

Да, да, 250 коньовата версия... хахаха СААБ не си играят... поне не на дребно... ЗАЩО, ПИТАМ, ги взеха Спайкър и веднага промениха визията. Сложиха спайкър визия... малко рязко беше, ядва се, ма не е решението на века...

Редактиран от monz, 06 октомври 2010 - 00:04.

#47 BLUEBAT

BLUEBAT

User

• Members
  • 286 Мнения:

Публикувано 06 октомври 2010 - 00:14

Да, да, 250 коньовата версия... хахаха СААБ не си играят... поне не на дребно... МА ЗАЩО, ПИТАМ, защо ги зеха Спайкър и веднага промениха визията. Сложиха спайкър визия... малко рязко беше, ядва се, ма не е решението на века...

За сега това което е излязло, т.е. новия 9-5 е наследство то GM, макар, че дизайна си го правят в шведско.Откъсването от фирмата майка, дори и след официалната раздяла отнема време. Има позлвани в колите доста неща патентите на които са собственост на GM и да се проектират/направят нови на тяхно място, или да се намерят заместители не става за ден два.
Новия 9-3, който ще излезе къде 2012-2013 ще е първата кола правена без някой да дава акъл...макар, че ще има техника и части взаимствана от GM (силно променена платформа доколкото прочетох тук таме) и БМВ (двигателя 1.6t)
Четох интервю на Виктор Мюлер, боса на Spyker, като спомена за новия 9-3 каза, че ще е кола, която и без емблеми ще я познаеш, че е Saab.
Преди месец два Saab взеха за главен дизайнер Jason Castriota, човека правил дизайна на новия SSC Ultimate Aero II (2010) , Maserati GranTurismo..
И който е запознат със Spyker знае стремежа им да изпипват детайлите по колите им, както и заявеното желание да върнат всичко саабско в Сааб, което е "размито" от GM ме кара да се надявам, че ще се получи нещо интересно. :flipoff:

Редактиран от BLUEBAT, 06 октомври 2010 - 00:26.

#48 sky

sky

User

• Members
  • 8310 Мнения:
  • Kaра:A6 3.0 TDI Avant

Публикувано 06 октомври 2010 - 00:26

Какво сте заформили пак? В предната ми тема за SAAB дойдоха едни човечета от SAAB форума и се регистрираха специално за да си защитят марката. Аз лично харесвам SAAB. Не харесвам това, че куцат от към екстри. Сравнявам го с моята 4F. В ауди има къде повече екстри и като цяло е един клас над 9-5 на СААБ.

Като цяло бих казал, че Пасат, А4, 9-3, С60 на волво са в един клас.

Аз силно бих ти препоръчал СААБ 9-3 версията. Имай само едно наум, че на автоматиците май беше преди 2003 им се прецаквали радиоаторите защото били разделени на 2. Половоната за двигателя и другата половина за автоматика.

Редактиран от sky, 06 октомври 2010 - 00:29.

#49 monz

monz

Abuser

• Members
  • 3248 Мнения:

Публикувано 06 октомври 2010 - 10:52

SAAB 9-5 си е баш класа на А6 според мен, оборудването и глезотийтките мисля че нямат отношение към класа.

#50 Gecata

Gecata

User

• Members
  • 1321 Мнения:
  • Kaра:CROSS GRX 8M

Публикувано 06 октомври 2010 - 11:07

"Проблема" на досегашния 9-5 е че се появява през есента на '97 г. и е в класа и годините на А6 Ц5!
Нормално е да не може да се сравнява с А6 4Ф.
Не мисля, че има за какво да се заяждате с колегата БлуБат - интелигентно и с добър тон обяснява доста обективно нещата по мое мнение, от което само може да имаме полза!
Скоро време мисля да тествам 9-3 с 2.0Т и 1.9 ТиД мотори и ще споделя мнение.

#51 shpeksi

shpeksi

User

• Members
  • 13152 Мнения:
  • Kaра:осем на газ

Публикувано 06 октомври 2010 - 11:13

SAAB 9-5 си е баш класа на А6 според мен, оборудването и глезотийтките мисля че нямат отношение към класа.

Да направо е в класа на а8. А бе четете ли си глупостите преди да ги публикувате. Викаш обородвуането и екстрите нямат значение, важни да гумите примерно или тенекиите. :blink:

Passat 3B/3BG (B5/B5.5) не е ли на А6 платформата, а?
И, не. По-голям е от А4, така че... ?

Не е.

#52 Gecata

Gecata

User

• Members
  • 1321 Мнения:

Публикувано 06 октомври 2010 - 11:17

Да направо е в класа на а8. А бе четете ли си глупостите преди да ги публикувате. Викаш обородвуането и екстрите нямат значение, важни да гумите примерно или тенекиите. :blink:

Не е.

Колега пишеш глупости. Сааб 9-5 е точно в класа на А6 и има серийно повече екстри от нашите Ц5!

#53 SpeedyMan

SpeedyMan

Мега луд BMW и AUDI РАСИСТ!!!

• Members
  • 10268 Мнения:
  • Interests:Много са..
  • Kaра:German cars

Публикувано 06 октомври 2010 - 11:30

А и като цяло е по-надеждна кола. Поне моделите от 2001 до 2005г. По-старите са на нивото на А6 Ц5 според статистиката

Редактиран от SpeedyMan, 06 октомври 2010 - 11:32.

#54 BLUEBAT

BLUEBAT

User

• Members
  • 286 Мнения:

Публикувано 06 октомври 2010 - 12:33

Нормално е стария 9-5 да няма някой неща, които ги има в А6 разработвано наскоро.
Както казаха, първите 9-5-тици са излезли 1997-1998.
После през годините са правени фейслифтове, добавяни са неща, които са се появили междувременно, като екстри (навигация например) а някой неща или е било скъпо да ги добавят, или конструктивно не е позволявало (например няма адаптивно окачване в този модел). Или пък GM, както споменах вече е планирал да извади нов модел, по-рано и затова не са се занимавали с вграждането им в стария, но поради малоумието им са се замотали страшно много с това да решат какъв да бъде тоя нов модел и са изостанали, като цяло спрямо конкурентите.
А и го има въпроса с финансовото състояние на концерна GM, може би са гледали да си оправят бакийте на американска земя и са оставили малкия производител леко в страни без да обръщат достатъчно внимание.

Но както и да е това вече е минало.
Наскоро излезе новия 9-5, колата вече си има разните модерни гъдели, като Head -up display, адаптивно окачване, система за разпознаване на пътни знаци, мултимедия с вграден хард и дисплеи на гърба на предните седалки и т.н. . Успях да покарам, първата докарана тук тестова кола, като цяло има какво да се пипне по интериора, но пък тя беше с базов такъв според мен (не попитах). Външно автомобила ми хареса доста, много интересни стопове, фарове, голяма кола (малко над 5 метра) различна и забелязваща се.

А темата не беше ли за 9-3? Защо само за 9-5 се говори последните 2 страници?

A да си дойдем на думата. <_<
Ако има нещо, с което мога да съм полезен ще споделям, ама понеже автора на темата не пита, та затова може би се отплеснахме. :respekt:

Редактиран от BLUEBAT, 06 октомври 2010 - 12:55.

#55 Gecata

Gecata

User

• Members
  • 1321 Мнения:

Публикувано 06 октомври 2010 - 13:24

A да си дойдем на думата. :respekt:
Ако има нещо, с което мога да съм полезен ще споделям, ама понеже автора на темата не пита, та затова може би се отплеснахме. :lol:

Трябва на живо да разгледам няколко 9-3 за да се появят въпросите.
Главно ме интересува как е представянето на колата спрямо съпоставим модел на ауди (защото само такива модели съм имал)

Някъде четох че 9-3 е с доста твърдо окачване, за разлика от 9-5. Това така ли е? Спрямо сегашната ми как ще е?
Шумоизлолация, возия, качество на материалите, място на задните места - Това са нещата които леко ме притесняват по отношение на 9-3 ката.
Надеждноста на моторите 2.0 Т? Разхода на гориво. Дали ще се доближава до сегашния ми 1.8 Т или е повече?
Моторите към които съм се насочил са 2.0 Т - 150/175 кс и 1.9 Тид 150 кс.

п.с. Имаш ли нещо против да се разберем и като за начало да разгледам твоята. Ако си от Сф?

#56 shpeksi

shpeksi

User

• Members
  • 13152 Мнения:
  • Kaра:осем на газ

Публикувано 06 октомври 2010 - 16:47

Колега пишеш глупости. Сааб 9-5 е точно в класа на А6 и има серийно повече екстри от нашите Ц5!

Точно па не е . Явно не си карал/возил на такава кола. Вие още малко ще изкарате, че е в класа на а8 ебати.

#57 BLUEBAT

BLUEBAT

User

• Members
  • 286 Мнения:

Публикувано 06 октомври 2010 - 17:23

Да по-твърдичко е от 9-5, все пак модела се казва 9-3 SS (Sport Sedan). <_< Стои доста добре в завои. Нямам идея как вози твоята кола. Последното Ауди на което съм се качвал е 80 B3. Покрай мен само Сааб-и, мои на приятели. :D
Мясото- отдзад (това за краката на пътниците) мисля, че е като на други автомобили от същия клас , не е много, някъде около педя (20-тина см. )е между задната седалка и облегалката на предната. Иначе на височина, мястото над главите на пътниците е без кахъри, даже бих казал, че е по-широчко от някой конкуренит в този клас.
Ето размери :
http://www.saab-club...144/1047306.jpg
Относно багажника- предостатъчен, даже съм имал случка с един приятел с Е класа, тази първата с кръглите фарове, който като го видя рече, че ми завиждал за него. :D Приблизителните му размери са 100 см. в дълбочина, 100см на ширина и 50см. височина.
Шумоизолацията според моите наблюдения си е добра, покарай и прецени за теб как е.
Материалите в купето- пластмасите на бутоните както на някой Ауди модели имат склонност да се протриват и обелват, ако се изпозват нокти за натискането им. <_< Ако се внимава с боравенето няма проблеми. Моята е добре вече почти 6-та година, има няколко дребни точици само, без нищо изтрито.
Ето как изглежда към днеша дата :
Публикувано изображение

Uploaded with ImageShack.us

Между другото тези пласмаси и на Ауди и на Сааб са правени от една BASF-ска фирма Elastogran http://www.polyureth...u/solutions/en/

Относно скърцането- от таблото не се чува абсолютно никакъв шум. Единствените шумове, са едно слабо поскърцване, което идва от корите на предните врати при преминаване през някакви дребни неравности. При шофиране по добър път няма шумове. Играх си да разбера от къде точно се чува този шум и установих, че идва от ръбчетата на кората, там където контактува с метала на вратата(на определени места) . За проба тикнах една тъничка лентичка между кората и врата и шума изчезна от тази врата. Има просто решение, само трябва да се позанимава човек.

По отношение на моторите:
Бензиновите 150 и 175 коня са еднакви (разликата е в софтуера). Почти същия е и 210 коня с разлики в турбината (там при него е Мицубиши а при другите Гарет) има разлики в разпределителните валове и още някой дреболии.
Двигателите са надежни, аз поне не съм имал проблеми, както и не съм чувал за такива. Единственото, което съм сменял по него е термостата миналата зима.
Както казах с верига са. По обслужването имат за смяна само един ремък, който врътка динамото и компресора на климатика, и ролката на обтегача му.
Запалването е с отделни "бубини" на всеки цилиндър, не както на другите саабски мотори с цяла касета. С тях също не съм имал проблеми до сега.
http://images2.carpa...07_12787707.jpg
Наскоро четох за две-три коли тук в България с пробмел в SAI (Secondary Air Injection) помпата. Тази помпа я имат САМО коли от 2003 г. Заради нея свети чек-а.

Ако намериш читава кола на 150 к.с. с добро оборудване, вземай я, после има културни варианти, като този долу на MapTun да си я направиш на коне за колкото пари ти се дават. :)
Maptuner-a (уредчето от линка долу) пази стария софтуер, можеш да върнеш колата на оригиналните коне по всяко време за около 3 мин с няколко натискания на бутоните. Има възможност да чете чисти грешки, (ако свети чек-а), можеш да задаваш размер на гуми за да показва вярно километража и други шукарии в бъдеще, като напишaт софтуера за тях. :respekt:

При дизелите, ако се карат с читава нафта няма грижи, също не съм чувал за някакви характерни дефекти, само за случай на запушени филтри за твърдите частици.
При тоя 1.9 TID е важно да се сменя ангренажа: ремък, ролки ЗАЕДНО с вдната помпа на 80 000 км.

За един дефект при първите екземпляри (от 2002 до средата на 2004 доколкото знам) с автоматични скоростни кутии вече споменаха преди мен. При автомата радиатора на антифриза и този на маслото на кутията са в едно тяло с преграда. Тази преграда е пропускала антифриз в маслото на автомата и ако не се вземат мерки се стигало до бели. Имало е сервизна кампания за подмяна на тези радиатори с други, така че дори и да вземеш кола от тези години не е сигурно, че ще се случи нещо лошо и скъпо за оправяне. :hilezh: Предполагам, че в сервизните книжки на тези коли е отразена тази смяна ако е направена. Разбира се ако има такава книжка и е на същата кола де. :D

Относно разхода, колата ми е на с МapTun Stage 1 на 210 к.с. http://maptun.com/ec...amp;listorder=1

Извънградско със скорост от 100 до 120/130 км/ч. гори около 7,3л. Ако я карам до 100 е под 7л.
Градско карам малко нервничко.:) Онзи ден от пълен резервоар с изминати около 106 км. отидох и допълних пак на същата колонка, пистолета изключи на 13,4 л. с няколко прещраквания после допълних до 14л. за кръгла сума. Не знам момчето, което ми пълни резервоара първия път дали е извадил пистолета без да допълва след първото изключване.

За пробата на колата, няма проблеми но съм на 330 км. от София, в Русе. Ако имаш минаване насам с удоволствие ще ти я покажа. :)

Редактиран от BLUEBAT, 06 октомври 2010 - 17:59.

#58 BLUEBAT

BLUEBAT

User

• Members
  • 286 Мнения:

Публикувано 06 октомври 2010 - 18:15

Точно па не е . Явно не си карал/возил на такава кола. Вие още малко ще изкарате, че е в класа на а8 ебати.

Относно класове и екстри да питам: През 1997-ма година колко автомобили имат вентилирани седалки ? :bia:

Saab Innovations.............
1997: Ventilated Seats - Saab 9-5 is the first car with ventilated seats. As a compliment to air conditioning this provides an outstanding level of comfort and helps the driver to stay fit and alert.
http://www.saabsunit...nnovations.html

http://www.saabhisto...saab-innovation

Редактиран от BLUEBAT, 06 октомври 2010 - 18:20.

#59 opel_c20let

opel_c20let

User

• Members
  • 628 Мнения:
  • Kaра:Opel c20let

Публикувано 06 октомври 2010 - 18:23

Централната конзола на този СааБ ми изглежда доста добре. Я дай-повече снимки на колата (или линк до тема за нея) ако разполагаш!
:bia:

#60 Gecata

Gecata

User

• Members
  • 1321 Мнения:

Публикувано 06 октомври 2010 - 18:45

Колега БлуБат - благодаря ти за подробното инфо! Ще тествам, после ще пиша.
На разход го докарваш като мен (1.8 Т). Това че няма ремъци е добре - двигателите са надеждни.
Честно да си кажа в този СААБ най-ме кефи таблото, двигателите и това че е различен модел, за разлика от срещаните на всяка крачка Фалцвагени, Аудита и шкоди, при това без да се лишавам от екстри, качество, надеждност и не на последно място индивидуалност! :bia:
Би ли споделил за нивата на оборудване - как да позная кое какво е? Аз съм страстен любител на дървените апликации в салона, виждам че твоята е с такива апликации около скоростния лост, трудно ли се намират такива варианти?
Също ми е интересно каква информация показват дисплейте на таблото (общо четири) - този под скоростомера, този на таблото и този отгоре над таблото, за климатроника е ясно!

п.с Шпекси - колега, я кажи по-какво 9-5-цата не попада в класа на А6 Ц5?
Размерите ли, екстрите, ценовата категория, всичко е 1:1 ( даже 9-5 има доста повече екстри серийно от нашите А6, да не говориме и че возията е по-добра)?

А4=3 ка = Ц класа = С60 = 9-3 и т.н.
А6 = 5-ца= Е-клас = С80 = 9-5....

Редактиран от Gecata, 06 октомври 2010 - 18:57.

0 Потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни

mobile.bg