Jump to content

Как се разбира, че термостата не работи както трябва?


Fibrom

Recommended Posts

Здравейте, колеги

Как мога да проверя, че термостата ми работи коректно или е за смяна?

Колата е Ауди 80, Б3, PM мотор. Парното ми е доста силно, бързо загрява и в студовете сутрин.

Температурата на двигателя, която ми отчита датчика на таблото не е много точна и не мога да преценя кога достига 90 градуса, иначе си пуска перката като загрее в жегите.

Причината да се насоча към термостата е нечовешкия разход на газ от 20/100, който ми дава в последните два месеца колата :) Ходих на няколко места и никъде не откриват нищо сериозно като повреда :zustimm:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега най-лесно преебан термостат се "хваща" когато ти е студена колата,палиш я и след 2-4мин. пипаш горния и долния маркуч на радиатора отпред.Горния трябва да е топъл а долния студен.Даже точно преди да отвори термостата горния е врял че чак не мога да го държа а долния си е леден.Дано да съм ти помогнал.

Редактирано от Gnaks
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Щом парното работи, големият разход не може да е от незагряла кола.

Все пак може някой умник да е вързал изпарителя на големия кръг и при неизправен термостат да не работи коректно.

А може просто мембраните да са за смяна - проблем, който се проявава най-ясно в големи студове.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм виждал и умници, които връзват изпарителя успоредно на парното (с две тетки) и при това положение в зависимост къде съпротивлението на течноста е по-голямо или по-малко, или няма парно или изпарителя замръзва(не се топли достатъчно)

Да не са се вдървили мембраните и да са за смяна? Тях проверява ли ги?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, проверявах ги мембраните в края на миналата година в сервиз "Бигаз" в кв. Павлово, където ми е монтиран и изпарителя "Ловато" в края на 2008г.

Изминал съм около 25 хил. км оттогава.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм виждал и умници, които връзват изпарителя успоредно на парното (с две тетки) и при това положение в зависимост къде съпротивлението на течноста е по-голямо или по-малко, или няма парно или изпарителя замръзва(не се топли достатъчно)

Да не са се вдървили мембраните и да са за смяна? Тях проверява ли ги?

При мен беше точно така, знаеш в какви филми се бях вкарал с липсващото парно :zustimm:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Как е удачно да се свърже отоплението на изпарителя към малкия кръг?

Пре мене има забодени по една тетка на входа и изхода на парното.Не съм имал проблеми със замръзване на изпарителя.Всички маркучи по малкия кръг са еднакво топли(горещи).От парното има какво да се желае още.

Редактирано от paci_4444
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм виждал и умници, които връзват изпарителя успоредно на парното (с две тетки) и при това положение в зависимост къде съпротивлението на течноста е по-голямо или по-малко, или няма парно или изпарителя замръзва(не се топли достатъчно)

Да не са се вдървили мембраните и да са за смяна? Тях проверява ли ги?

3305_994.JPG

reductor.jpg

По принцип точно това е правилният начин на свързване. Само, че има една малка подробност. Тройниците за свързване не са случйни. Изхода, който отива към изпарителя е с по-малък вътрешен диаметър. Всичките ми коли са били на LPG, изпарителя винаги е бил свързван по този начин и винаги парното ми е било прекрасно.

Редактирано от kapitango
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 year later...

колеги аз също карам Б3 чист карбуратор тази година се видях в чудо 23л газ 90км градско дайте съвет и да ли е възможно да е от това че я карам в повечето случай по 2-3км на ден но до сега повече от 15/100 не е правила разход дават ми разни идеи че смесва газта с водата възможно ли е това.Благодаря предварително

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За мен това свързване на изпарителя не е правилно и не намирам логично обяснение, което да ме убеди в обратното!

Течноста не е глупава и винаги ще минава по пътя на по-малкото съпротивление. А при това "правилното" свързване гарантирано двата пътя са с различно съпротивление.

При последователно свързване потокът гарантирано ще минава през парното и през изпарителя.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За мен това свързване на изпарителя не е правилно и не намирам логично обяснение, което да ме убеди в обратното!

Има логично обяснение - на някои коли (примерно на лада) спирането на парното затваря с клапа радиаторчето. За да не пускат схема за всеки модел, от Ловато си връзват гащите с обща паралелна схема.

При последователно свързване, с вода минаваща първо през изпарителя, се осигурява по-бързо загряване на изпарителя. При намален дебит на помпата, пак си гарантираме добро подгряване на изпарителя.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има логично обяснение - на някои коли (примерно на лада) спирането на парното затваря с клапа радиаторчето.

И при Ц4 да речем е така, но това не значи непременно изпарителя да е свързан непосредствено преди или след радиаторчето на парното. При мен (АБТ) е свързан последователно точно след помпата. Така циркулацията си му е 100% гарантирана, дори радиаторчето на парното да се затваря с кран.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги и при мен е свързан на входа и изхода на парнота и дасега не съм имал проблеми Аз съм с Б4 АБТ мотора И аз имах 20 но 100 разход газ но при мен не е от това че испаритела е вързан по този начин а имах друг проблем който го оправих и сега колата харчи14 на 100 в студовете :dance:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте, колеги

...

Причината да се насоча към термостата е нечовешкия разход на газ от 20/100, който ми дава в последните два месеца колата :) Ходих на няколко места и никъде не откриват нищо сериозно като повреда :zustimm:

Проверявал ли си за теч на газта от някаде,пълначката например.Щото ако го има това нещо,фирата ще я мислиш за разход.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...