Jump to content

Настройване на лоста на променливата геометрия


TDI_Fan

Recommended Posts

на мен на вага ми показва 1020 мбара а Н75 клапана ми стой на 90 процента-колата е в покой

В покои няма никаво значение - тя тогава както ти писа крематор е затворена и се опитва да дава максимално налягане, но няма от какво да го направи. Виж и геометрията как се движи - на студен мотор я размърдай с пръст(в краен случей с клещи) и виж дали не е запекла на затворено положение.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 204
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

В покои няма никаво значение - тя тогава както ти писа крематор е затворена и се опитва да дава максимално налягане

 

Налягането което трябва да дава със затворена геометрия е минимално! 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

добре ще видя как е тея дни и ще пиша пак ... но днес излизах извънграда и я няма никак тая турбина ... пълен кошник като за 180 коня

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 5 weeks later...

Преди 1 месец правих настройка на една помпа дюза. Колата беше отвратително зле. Всичко тръгна след смяна на вакум маркучи. Първо свалих турбината, прегледах я после смених геометрията. С новата геометрия колата не се оправи. Оправи се странния шум, но остана нулевата динамика. Тръгнах с 2 оборота за скъсяване на лостчето. Колата направо умря. След 2 оборота на в + започна да се подобрява. След 5 оборота в + от позицията която беше вече върви нормално като за 116 коня ПД. Стигнах до положение че на 3-4-5 предавка отклонението е +/- 150hPa.

 

Това което не мога да си изясня е какво е довело до пипане да лоста и изместване на геометрията?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По принцип най-елементарното е да се е самоотхлабил, пружината и мембраната също.

Не знам дали писах другия по-елементарен тест е на 11 канал на Basic settings трябва да дава поне 40-50 разлика при напълно отворен/затворен Н75.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да - не можах да се сетя за мерната единица.

Редактирано от TDI_Fan
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Здравейте искам да попитам как ви се струват стойностите на лога който съм направил на 11 канал :) смених актуатора на турбината и се опитвам да го легулирам ако това е достатъчно мисля да не го пипам повече.
Извинявам се местата на които е на празен ход колата и също така че съм почнал направо от 1 скорост и така до 5.
Благодаря предварително.

LOG-01-011-xxx-xxx.xls

Редактирано от a3clubpln
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако ти чета правилно сотйностите и си направил правилно лога имаш нужда от натягане. При теб на празен ход е 20%, а после при разтоварване не качваш повече от 60%.

 

Колеги като регулирате турбото внимавайте как оставяте контра гайката и колко пръскате с ВД-40. Аз от игри и закачки с моя лост след едно извънградско каране се прибрах с откачен лост на геометрията спрямо турбото  :hilezh:  :wall:  Добре че мотора е V и контра гайката е паднала в средата на V-то че иначе щях да се вкарам в приключение. Сега ми предстои да презакача лоста (което сега не е много лесно) и да настройвам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Аз да обновя малко темата. Какво трябва да направя. да скъся или удължа лоста или да не пипам нищо. Ако има значение колата е чипната. Лога е на 4-та.

 

11.xlsx

Редактирано от sskamen
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Някакъв много лекичък. Не става. Ще се поръчва от Брезел, макар че с този пак се усети голяма разлика и демфера на 5-та на баир нагоре почва да притриса.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пред вкъщи в момента имам Сеат Ибиза 1.9тди ASV 110 коня с чип от Брезел. Не знам има ли разлики с АФН? Надува до 2100-2150мб и е 148 коня и 320нм.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Извинявам се ако не е тук мястото но съм от скоро във форума, иначе карам А6 Ц4 авант 2,5 ТДИ АЕЛ от  10 години. Имам следния проблем турбото ми започна да тръгва от 2800 оборота, какво да регулирам или смням, БЛАГОДАРИЯ.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не разбирам много, но за да има интервенция по софта, не се ли вдига Specified MAP, за да може турбото да надуе повече преди да го резне N75? В лога Specified MAP си е 1948 mbar, а това си е фабричното искано налягане, та въобще има ли "чип" тази кола. 

 

В този линк поне това е обяснено с графика на налягането на турбото, дебитомер също има графика и т.н.

 

http://www.ross-tech.com/vag-com/cars/tdi.html

Редактирано от AsK
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да допълня че мотора  140 коня и доста търсих във форума за този проблем но н намирам отговор , моля за съвет

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да допълня че мотора  140 коня и доста търсих във форума за този проблем но н намирам отговор , моля за съвет.

 

Проблема може да е доста неща:

-турбо пътища пробити/протрити/изплюти

-пробит/повреден интеркулер

-проблем в турбото

-дебитомер

-Н75 упр.клапан за турбото

-авансово бутало на помпата

-боклуци в резервоара

 

Пусни нова тема. Имаш ли кабел да я прочетеш? 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за отговора. Имам кабел не намирам някакви грешки. Прегледах кабелите и маркучите ок е поне видимо. Иначе колата върви на 150км/ч 3600 об. като натиснш гаста и тръгва още нагоре. Авансово бутало проверяваха работело. Горивен филтър сменям редовно с маслото на около 12000 км. въздушен начало на лятото и начало на зимамата. доста е гледам колицата и тя се отблагодарява за сега.Къде и как да пусна нова темата.

Редактирано от JK1956
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

След като ми се откачи лоста на геометрията го закачих на ново , но явно го бях натегнал прекалено и интересното беше че колата не вървеше а на Basic settings на 11ти канал pokazwa[e 30-40 мбар разлика - явно защото от пренатягане е нямало ход. Направих лог и видях че колата пренадува зверски , но явно компютъра съкращава горивото и колата не върви добре като цяло. След това отхлаих 4 оборота и после още 2 като всеки път правих логове. Ето и една таблица със сравнението правени на 3-та предавка:

 

2dd7329353589f4a.jpg

  • В най-лявата колона съм дал стойностите при най-натегнатото положение, в средата с четири оборота по-отпуснато и после с още 2(общо 6).
  • Подчертаното е линията на 2459 оборота с която съм подравнил за сравнение защото логовете са различно дълги заради различния вървеж на колата при различното положение на лоста на геометрията.
  • В жълто са стойностите в които пренадува над 2539 mbar и МАП-а не ги хваща (там му е максимума) а в по-светло жълто са стойностите в които реалното е над специфицираното налягане (леко пренадуване.)
  • Удебелил съм стойностите на постигнатото налягане при 1900,2000 и 2250 оборота за сравнение.
  • Най-отдолу в червено съм изчислил времето за което колата набира от 2450 до 4000 оборота - сравнение на ускорението.

 

Нещата които ми идват на ум като гледам сравнението:

  • При пренатегнато турбо (пренадуване) времето не само не е по-добро е и по-лошо. Явно сместа става много бедна или компютъра реже горивото. За рязане на горивото няма индикации в 8-ми канал, но това не значи че не се случва.
  • При пренатегнато турбо имаме малко подобрение в лаг-а преди 2000 оборота, но до там. Интересно е обаче че стойностите на -6 врътки (отпуснато) са по-добри от на -4 понеже явно компа вече не се бори с пикове.
  • Въпреки че специфицарното (искано) налягане преди 2000 оборота е 2300 мбар , управлението на Н75 от компютъра не се опитва реално да го постигне защото процентите са под 80%.

Интересно е че грешки от пренадуване "изплюваше" само извънградско на 5-та и 6-та. В гардът на 2-ра, 3-та.... не записваше грешка въпреки явното пренадуване.

Не на последно място се оказва, че турбината на 2,5 си държи яко на налягане, а спирачка за мощността е горивото.

Редактирано от TDI_Fan
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А пренадуването не реже ли веднага мощността? И аз имам желание да си направя подобни логове, защото при мен на пълна газ след около 110-120 км/ч колата "умира" и веднага дава грешка 00575 - Intake manifold pressure limit surpassed. Има ли вариант да се смени MAP-а, или диапазона на контрол зависи от компютъра?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

То и да смениш МАП-а грешката няма да зичезне - тя е защото определено време specified налягането е било повече от actual. Колегата Ogip ми спомена че ако се вземе МАП с индекс C той е до 3000 мбар-а, ама с него просто ще видиш колко пренадуваш, а няма да спреш пренадуването.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Допълнителен бууст-метър - това ми го каза kpematop и както обикновено беше прав, защото се дърпах да развалям оригиналния вид на колата - там е истината за определяне на реалното поведение на принудителното пълнене. Иначе да, това турбо на 2.5 е адски издръжливо, аз съм бил карал доста време на 2+ бара, без да знам, в началото... За мап-сензора - ако се сложи с повишено налягане, мисля трябва да се калибрира  подаваната информация по съответните нови данни за напрежение/налягане.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...