Jump to content

Audi A3 8P - VCDS


bsdnikolov

Recommended Posts

Колеги, надявам се темата да бъде поне малко полезна, на тези от Вас, които искат да се запознаят с възможностите на Ross-Tech VCDS програмата при A3-кете второ поколение. Screenshot-ите са правени на моя автомобил 8РА, 2.0TDI (BKD мотор), така че, не очаквайте 100% съвпадение с вашия.

Темата е с опознавателна цел, а също би помогнала при надграждане с ОЕМ части. Бих се радвал, ако някой реши да допълва, за да може информацията да се получи по-изчерпателна.

 

Редно е да започна с началния екран:

179820719.gif

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Select Control Module

179820720.gif

В моята А3-ка са налични следните модули:

00-Steering Angle Sensor -- Status: OK 0000
01-Engine -- Status: OK 0000
02-Auto Trans -- Status: OK 0000
03-ABS Brakes -- Status: OK 0000
08-Auto HVAC -- Status: OK 0000
09-Cent. Elect. -- Status: OK 0000
15-Airbags -- Status: OK 0000
16-Steering wheel -- Status: OK 0000
17-Instruments -- Status: OK 0000
19-CAN Gateway -- Status: OK 0000
25-Immobilizer -- Status: OK 0000
42-Door Elect, Driver -- Status: OK 0000
44-Steering Assist -- Status: OK 0000
46-Central Conv. -- Status: OK 0000
47-Sound System -- Status: OK 0000
52-Door Elect, Pass. -- Status: OK 0000
55-Xenon Range -- Status: OK 0000
56-Radio -- Status: OK 0000
62-Door, Rear Left -- Status: OK 0000
72-Door, Rear Right -- Status: OK 0000
7D-Aux. Heat -- Status: OK 0000

 

Първо мисля да представя модула 09 - Cent. Elect, който е универсален за всички коли поколение 8Р. От него може да активирате и деактивирате различни функции, като дневни светлини, Cold Diagnostic, преминаване от ОЕМ халоген към ОЕМ ксенон и т.н.

179821030.gif

 

От бутона Coding - 07 се влиза в зададените настройки на модула

179821031.gif

 

и чрез Long Coding Helper може да се видят и променят. Модула има 22 байта, които предоставят широко поле от информация.

179820813.gif

 

179820814.gif

 

179820815.gif

179820816.gif

 

179820817.gif

179820818.gif

 

179820819.gif

179820820.gif

 

179820821.gif

 

179820822.gif

179820823.gif

 

179820824.gif

 

179820825.gif

 

179820827.gif

 

 

179820828.gif

 

179820829.gif

 

179820830.gif

179820831.gif

179820832.gif

 

179820834.gif

179820835.gif

 

Тук трябваше да активирам падащото меню, но не се сетих. Изборите са 3: инсталиран биксенон, инсталиран ксенон на къси и халоген на дълги, и халогени на късите и дългите.

179820836.gif

 

179820837.gif

 

След приключвани с промените, SAVE.

 

Пръстите ми вече се разчекнаха от Ctrl+V (а и май е време да свърша малко работа и за фирмата), така че, по-късно продължението.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 807
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Публикувано (Редактирано)

Нещо по кратичко сега:

 

Модул 17 - Instruments
179820853.gif

 

Той няма Long Coding, така че при него информацията по-постна и тегава за разчитане. Отново от Coding - 07 се извиква прозореца.

179820854.jpg

 

Тук нe препоръчвам да пипате нищо над Seat Belt Warning. При мен го промених на USA and Canada OLD (visual and acustic warning for 6 seconds). По този начин спря да отчита колан на пасажерската седалка. Писна ми да ми плаче за колан, когато жената кара.
179820856.jpg

Редактирано от bsdnikolov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Чудесно, че отделяш време за това, със сигурност ще е полезно за много!

Съвет от мен обаче: НЕ пипайте нищо, което не разбирате напълно и не знаете последиците!!

Една много малка част от всички тези настройки са реално "допустими" от автомобила при определена конфигурация! Други може да имат необратими последици! Това не е играчка!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дойде ред и на модула Central Convenience, или иначе казано модул комфорта. За съжаление съм пропуснал да направя скрийншот на основния му екран, но е почти идентичен с тези на другите модули. Тук също може човек да се заиграе с функциите и настрои да речем заключването по свой вкус. Примерно, ако искате при отключване да издава звуков сигнал, на Byte 6, Bit 1 слагате отметка. Или например, да не се заключва колата при вдигане на 15 километра в час Byte 0, Bit 4 (а това е функция, която все забравям да изключа и когато спра за да се качи някой, винаги трябва ръчно да му отключа, а това ме вади от нерви)

 

Избирате Coding - 07, след това Long Coding Helper и се показват наличните му 12 байта, а именно:

179820868.gif

 

179820870.gif

 

179820871.gif

 

179820872.gif

 

179820873.gif

179820874.gif

 

179820876.gif

 

179820877.gif

 

179820878.gif

 

179820879.gif

 

179820880.gif

 

179820881.gif

 

179820883.gif

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Страхотна тема колега искам да те питам как мога да настроя стоповете тъи като сложих диодни на А3 8РА,и доколкото знам трябва настроика за да почнат да светят както трябва ,мерси предварително.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега велик си. За да ми премахнат автоматичното заключване на вратите дадох  70 лева за диагностика в Порше, защото "само там можело". Вече си имам кабел и благодарение на теб мога да правя елементарни настройки.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Публикувано (Редактирано)

Страхотна тема колега искам да те питам как мога да настроя стоповете тъи като сложих диодни на А3 8РА,и доколкото знам трябва настроика за да почнат да светят както трябва ,мерси предварително.

 

Проблема на колегата се решава лесно.

Първо му го пуснах на лично съобщение, но после прецених, че би било полезно и на други колеги, които планират този retrofit.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Влизаш в 09- Cent. Elect.

179820720.gif

 

От там в Coding - 07

179821030.gif

 

От там бутона Long Coding Helper

179821031.gif

 

Първо намираш Byte 9 и променяш стойността му на 0. Това е долу в дясно, където пише 22 в жълто, го смени на нула. Трябва да стане Dec1: 0По този начин спираш крушките на стоповете да могат да работят и като заден габарит. 

179820822.gif

 

След това отиваш на Byte 10 и проверяваш дали стойността му е 0. Ако е нула екстра, ако не е, промени я.Трябва да е Dec1: 0Това е за крушката за мъгла. Принципа е същия, като на предния байт.

179820823.gif

 

Следва Byte 12. Той е важния за теб. От него се управлява яркостта на задните габарити. По подразбиране, стойността е 22, или по-нагледно Dec1: 22 22. Промени стойността на 36, за да се получи Dec1: 36 36 и ако и така не ти хареса силата, промени на 48 ( Dec1: 48 48 )

179820825.gif

 

Това е.

Редактирано от bsdnikolov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имам малко свободно време, тъкмо колкото да постна още една глезотийка.

А тя е автоматично затваряне на отворените прозорци при заключване, без да се налага да се задържа бутона на дистанционното.

 

Модул: 46 - Cent. Conv. след това Long Coding Helper и отивате на Byte 3. Там слагате чавка на Bit 6.179820872.gif

 

Ако случайно искате, да оставите прозорец открехнат и да заключите колата, можете. Условието е на го направите с ключа, а не с дистанционното.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Проблема на колегата се решава лесно.

Първо му го пуснах на лично съобщение, но после прецених, че би било полезно и на други колеги, които планират този retrofit.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Влизаш в 09- Cent. Elect.

179820720.gif

 

От там в Coding - 07

179821030.gif

 

От там бутона Long Coding Helper

179821031.gif

 

Първо намираш Byte 9 и променяш стойността му на 0. Това е долу в дясно, където пише 22 в жълто, го смени на нула. Трябва да стане Dec1: 0По този начин спираш крушките на стоповете да могат да работят и като заден габарит. 

179820822.gif

 

След това отиваш на Byte 10 и проверяваш дали стойността му е 0. Ако е нула екстра, ако не е, промени я.Трябва да е Dec1: 0Това е за крушката за мъгла. Принципа е същия, като на предния байт.

179820823.gif

 

Следва Byte 12. Той е важния за теб. От него се управлява яркостта на задните габарити. По подразбиране, стойността е 22, или по-нагледно Dec1: 22 22. Промени стойността на 36, за да се получи Dec1: 36 36 и ако и така не ти хареса силата, промени на 48 ( Dec1: 48 48 )

179820825.gif

 

Това е.

Мерси колега за страхотната тема днес направих настроиката на стоповете и за мое учудване станаха както трябва(снимка ще сложа като ги снимам на тъмно) ,после пробвах с функцията с прозорците сложих отметката но като пробвах да заключа прозорците не се вдигнаха явно нестава при мен .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вчера, направих още скрийншоти и утре живот и здраве, продължавам темата с "Adaptation - 10".

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мисля да започна с модула Cent. Elect.

179821030.gif

 

От основния екран на модула, избирате бутон Adaptation - 10. На появилия се екран, от падащото меню горе, можете да влезете директно в интересуващия Ви канал.

179846980.gif

 

При всички модули, винаги първия канал или по-точно нулевия, е Reset Adaptation Chanels. Чрез него, винаги можете да върнете настройките на модула по подразбиране (заводски настройки). Това става чрез записване на стойност 0 в полето New value и запазване на промените с бутона Save.

 

Channel 01 - Coming-Home Time. Както е видно от подсказката на VCDS-а, чрез него се задава, колко време да светят фаровете, когато е активна функцията "Изпрати ме до вкъщи" (а дали е активна, можете да проверите, в Byte 0, Bit 7 от Long Coding Helper)

179820813.gif

 

Възможностите са от 10 до 60 секунди. За да промените стойността в полето New value записвате избраното време. Преди да запазите промените със Save, имате възможност да пробвате настройката, чрез бутона Test. По този начин контролера ще изпълни командата с новата стойност, и Вие ще проверите дали ви удоволетворява. 

179846981.gif

 

Channel 02 - Leaving-Home Time. Тук се управлява, колко време да светят фаровете, когато е активна функцията "Посрещни ме от вкъщи" (а дали е активна, можете да проверите, в Byte 0Bit 5 от Long Coding Helper).

179846982.gif

 

Channel 03 - Rear Window & Outside Mirror Heater Activation Time. От тук определяте времето, през което, обгрева на страничните огледала и задния прозорец да са активни, преди компютъра да ги изгаси сам. Възможностите са от 1 минута до 254 със стъпка от една минута.

179846983.gif

 

Channel 04 - Headlight Washer Activation Time. Канала е за тези, които имат фабрично измиване на фаровете и то не е деактивирано (това можете да проверите, като видите чрез Long Coding Helper, дали на Byte 1, Bit 1 има сложена чавка).

179820814.gif

 

Чрез канала, можете да промените честотата, с която измива фаровете. Стойностите са от 50 милисекунди до 10000 милисекунди (10 секунди),със стъпка от 50 милисекунди. Формулата е: New value х 50ms. = Headlight Washer Activation Time.

179846984.gif

 

Channel 05 - Footwell Lighting Dimming. За да ползвате намаляването на силата на светене на осветлението в краката, разбира се трябва да имате такова и трябва да е сложена чавка на Byte 0, Bit 2, Footwell Lights Installed от Long Coding Helper-a. Силата на светене, може да се зададе от 20% до 100%.

179846985.gif

 

Channel 06 - Load Management умишлено ще го пропусна. Само накратко, той отговаря за поетапното изключване на вторичните електрически системи, когато има проблем с алтернатора, акумулатора или друг, и колата усеща недостиг на ток. Според мен, там нямаме работа да човъркаме.

 

Channel 07 - Highbeam with Assistance Driving Light. Тук, много не съм сигурен, но според мен би трябвало, когато ключа за светлините е на позиция Auto, сензора да гаси дългите, когато отсреща дойде кола. Но пак казвам, това е мое предположение. Ако някой знае със сигурност функцията, моля нека каже.

179846986.gif

 

Channel 07 - Assistance Driving Light Activation/Deactivation Delay.

179846987.gif

 

За сега толкова, спирам за малко, че тази Assistance Driving Light ме поизнерви.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Предположението ти е правилно, но това изисква и съответен хардуер (обикновения сензор за автоматични светлини не е достатъчен). Т.е. Не е за пипане, ако екстрата я имаше щеше да е активно от завода.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Предположението ти е правилно, но това изисква и съответен хардуер (обикновения сензор за автоматични светлини не е достатъчен). Т.е. Не е за пипане, ако екстрата я имаше щеше да е активно от завода.

Благодаря, Moonland, и тъй като при мен по подразбиране е активна, също така имам Light Sensor и позиция Auto, ще трябва да направя един тест някоя вечер. Ще пиша за резултата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи става дума за съвсем друго нещо, защото автоматичните дълги до колкото ми е известно се предлагат като екстра едва от МоделГодина 2010 и изискват допълнителен хардуер. Някой ден ще погледна при мен дали е активно.

Вероятно тази настройка е за автоматичните къси (при влизане в тунел и т.н.).

Редактирано от Moonland
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

След по-обстойно проучване, колегите от ---www.clubtouareg.com--- ми дадоха отговора. 

Assistance Driving Light - това е "кантара", който имам и който автоматично регулира светлините, според това колко е натоварена колата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Днес имах време да си поиграя с контролера и НЕ ми се получи нито Go-home нито автоматичното затваряне на прозорците без да го задържам ?? 
Освен това ми излизат и две грешки на този контролер , май са от точно Coming home - leaving 
00216 - Signal EC-mirror Fade Out
009 - Open or Short to Ground
02104 - Light Detection Sensor (G399)
010 - Open or Short to Plus

Редактирано от Sc00by
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Публикувано (Редактирано)

От телефона е кошмарно да се поства и да се прикачат изображения, така че набързо, пък утре на спокойствие през компютъра. 

По въпроса с контролера. Имаш ли сензор за светлина и ако не, не трябва да имаш отметка на byte 2, bit4. Провери.

Най-вероятно компюръра го търси, а

го няма поставен фабрично.

На въпроса с автоматичното вдигане на плозорците, отново според мен имаш чавка някъде в повече.

За сега това, че наистина ми е кошмар да поствам през телефона.

Редактирано от bsdnikolov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами аз ги сложих тези тикчета с надежда да тръгне , но явно си трябват контролер , а моята кола го няма... СУПЕР ТЪПО
Колко струва този контролер и изобщо може ли да се добавя и т.н ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Този ретрофит, би ти излезнал солено, сменя се огледалото за задно виждане, ключа за светлинине, може би нямаш и отвор на черната лента на челното стъкло плюс куп още неща. С две думи, според мен не си заслужава. Мисля, че има и друг начин за активиране на функцията, без сензор за светлина, но ти ще си така да се каже опитната мишка. Провери Byte 0, Bit 7 дали е маркиран. Ако не е, сложи му тикче. Сейф енд екзит. Заключи колата. Ако не се активира функцията, пробвай, преди да изгасиш колата, да сложиш лоста за фаровете на дълги. Ако останат да светят, след като заключиш изчакай да видиш, кога ще изгаснат.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Без сензор за светлина няма начин да стане! А сензор за светлина изисква ново предно стъкло, ново огледало за обратно виждане с интегрирани сензори, прокарване на кабели и контролер...

Както писах по-горе - тази тема е колкото полезна, толкова и "вредна", защото както се получава вече хората почват да разцъкват мислейки си, че с 2 тикчета ще преродят автомобила! Следват грешки, а в най-лошия случай и необратими последици изискващи смяна на контролер!!

Отново съвет - НЕ пипайте настройки, за които нямате познания или поне информация, че ще променят нещо конкретно в положителна посока!! Такива има, но са едва 2% от всичко, което предлага този универсален за Х платформи и ХХХ различни конфигурации софтуер!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...