Jump to content

Audi A3 8P - VCDS


bsdnikolov

Recommended Posts

  • Отговори 807
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Нека първо допълня предходния си пост:

Мисля, че има и друг начин за активиране на функцията, без сензор за светлина, но ти ще си така да се каже опитната мишка. Провери Byte 0, Bit 7 дали е маркиран. Ако не е, сложи му тикче. Сейф енд екзит. Заключи колата. Ако не се активира функцията, пробвай, преди да изгасиш колата, да сложиш лоста за фаровете на дълги. Ако останат да светят, след като заключиш изчакай да видиш, кога ще изгаснат.

Тази сутрин пробвах, наистина не става. Проблема е в това, че е стара (хардуерна) 

версия контролера. Така че, Sc00by, не се мъчи.

 

А сега и за предходния пост на Moonland. Както предполагам всеки от Вас е прочел, темата я започнах със следните думи:

Колеги, надявам се темата да бъде поне малко полезна, на тези от Вас, които искат да се запознаят с възможностите на Ross-Tech VCDS програмата при A3-кете второ поколение. Screenshot-ите са правени на моя автомобил 8РА, 2.0TDI (BKD мотор), така че, не очаквайте 100% съвпадение с вашия.

Темата е с опознавателна цел, а също би помогнала при надграждане с ОЕМ части. Бих се радвал, ако някой реши да допълва, за да може информацията да се получи по-изчерпателна.

 
А сега ако позволите, ще подкрепя думите си и за полезността на темата  с разговор, проведен с Ivelin88 на лични съобщения. Надявам се колегата няма да възрази, но смятам, че това може да е полезно и на други колеги.
Ivelin88 Изпратено 09 юли 2014 - 18:00

Здравей колега може ли да ми кажеш как да направя фаровете за мъгла да се пускат при палене за да ги ползвам като дневни светлини?

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Изпратено 10 юли 2014 - 06:25

Държа да е през фаровете за мъгла,понеже си сложих ксенонови фарове и на режим Скандинавия нещо трепти ксенона.

------------------------------------------------------------------------------------------------

 

bsdnikolov

Изпратено 10 юли 2014 - 10:15

 

Отиваш в   |09 - Cent. Elect|  ==> |Coding - 07|  ==> |Long Coding Helper|  и намираш Byte 17

Трябва да сложиш чавка на Bit 4 (Daytime Running Lights via Fog Lights)

179820831.gif

 

След като го на правиш, от Byte 8 можеш за управляваш силата на светене на фаровете за мъгла, когато са в режим дневни светлини.179820821.gif

 

Което ме навежда на мисълта, че ти щом не си с фабричен ксенон, активирайки късите като дневни светлини, ако в Byte 8 дневните не са изпънати на 100% (Dec1: 100 x 1 = 100), наистина би трябвало да трепти. Това се получава, защото за управление на интензитета, колата използваpulse with modulation.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ivelin88

Изпратено 10 юли 2014 - 11:00

 

С оригинален ксенон съм не е допълнително монтиран.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

bsdnikolov

Изпратено 10 юли 2014 - 11:50

ОЕМ Ксенона допълнително ли е монтиран, ако да, променихте ли Byte 21

Питам, защото по-нагоре си писал: "Държа да е през фаровете за мъгла,понеже си сложих ксенонови фарове и на режим Скандинавия нещо трепти ксенона."

 

179820836.gif

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ivelin88

Изпратено 10 юли 2014 - 13:47

Допълнително е монтиран и не е променяна настройката,но ще я коригирам.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

bsdnikolov

Изпратено 10 юли 2014 - 14:28

Най-вероятно за това ти трепти в режим дневни.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Изпратено 10 юли 2014 - 15:46

Един съвет от мен, ако позволиш.

Докато оправиш кодинга, денем си пускай фаровете от ключа, тъй като ксенона не обича пулс с модулация и рискуваш да изгориш баласт или крушка.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ivelin88

Изпратено 10 юли 2014 - 17:39

Аз така и правя за сега.А забравих да те питам в режим на DRL с фаровете за мъгла,само те ли светат или и задните габарити?

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

bsdnikolov

Изпратено 10 юли 2014 - 18:42

Както си избрал скандинавски режим, ще светят и габаритите, но ако измереш North America, ще светят само фаровете за мъгла.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ivelin88

Изпратено 11 юли 2014 - 09:25

При мен не ми дава DRL чрез фаровете за мъгла и ги активирах в режим North America.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

bsdnikolov

Изпратено 11 юли 2014 - 10:28

Странно че не ти дава. Единствената причина, която се сещам е да нямаш чавка на Byte 0 - Bit 0 - Front Fog Lights Installed и колата да си мисли, че нямаш предни фарове за мъгла (ако и те са били слагани допълнително, не казвам от теб, може и от предишен собственик, и да не е оправен кодинга).

179820813.gif

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ivelin88

 

Изпратено 11 юли 2014 - 10:40

Слагани са допълнително от мен и най вероятно това е причината.В режим North America свети само отпред и това ме удовлетворява напълно,а и се изключват с вдигната ръчна

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

bsdnikolov

Изпратено 11 юли 2014 - 10:50

За екстрата с ръчната съвсем бях забравил, готина е. Не писа дали трептенето изчезна след промяна на кодинга за ксенона?

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ivelin88

Изпратено 11 юли 2014 - 11:40

Изчезна и в този режим съм доволен на 100%

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

 

И един съвет към колегите, преди да правите промени, се запознайте обстойно с наличния хардуеър, за да знаете какво можете да очаквате като краен резултат

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@bsdnikolov - само да уточня, че постът ми не бе критика към теб, а именно подчертаване на това, с което почна! :) Ти представяш възможностите и това е полезно. Важно е обаче, че много малко от тях са релевантни за A3 8P (без инсталиране на допълнителен хардуер), а това кои са те нито аз, нито ти би се наел да напишеш, тъй като е силно зависимо от конфигурацията и възрастта на автомобила (софтуерни версии, хардуерни версии на модулите и т.н.). :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...

ОК, доколкото разбирам от питането ти, вече си се справил с хардуерната част. Ако да, и на таблото ни не светят ABS-a и ESP-то (ако светят, това би означавало, че почти нищо още не си направил и ти предстои кодиране и адаптация на ABS-a, и вписване, кодиране и адаптация на новия модул Steerig Wheel, който си сложил) ти остават две прости стъпки.

 

С VCDS, влизаш от Select Control Module

179820719.gif

 

в 01-Engine

179820720.gif

 

Погледни полето Component, което съм оградил в синьо. Забелязваш G-то, което съм заградил в червено. То показва, че функцията Cruise Control е активирана в компютъра на двигателя. При теб най-вероятно няма G, тъй като тази функция се активира от завода, за коли, които я имат фабрично. За да я активираш, трябва да кликнеш на бутона Coding II - 11

180151913.gif

 

и в изскочилия прозорец (тук ще използвам картинка от нета, тъй като аз тази функция я имам и не съм влизал там), в полето Enter Login Code, пишеш 11463. След което, натискаш Do It!, и ако всичко е ОК, в полето Component вече трябва да виждаш и символа G

008673143-big.jpg

 

Втората стъпка, е кодирането модул 16 - Steering Wheel, с Cruise Control-а. 

180091410.gif

 

Продължавам, след малко, че изникна спешна работа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ок мерси за инфото, но да уточня че само съм монтирал лостчето

Редактирано от Moonland
Цитиране на предходно мнение!
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Та бях стигнал до модул 16 - Steering WheelНатискаш бутона Coding - 07 

180091410.gif

 

и ти излиза прозорец с текущото софтуерно кодиране.

180091411.gif

 

ако задържиш мишката над бялото поле с цифрите, след Software Coding ще изскочи и помощен прозорец.

180091413.gif

 

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

ок мерси за инфото но да уточня че само съм монтирал лостчето

 

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

Спирам и започвам с въпросите тогава. Светят ли ти ESP и ABS?

Редактирано от bsdnikolov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

@Iko 1, явно няма да отговориш на въпроса, за това продължавам, до където бях стигнал, пък адаптацията на  Steering Angle Sensor (G85), ще я обсъждаме, ако сметнеш за необходимо!

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ако задържиш мишката над бялото поле с цифрите, след Software Coding ще изскочи и помощен прозорец.

180091413.gif

 

Седемте цифри, показват конфигурацията, с която си в момента. Шестия символ от ляво на дясно (ХХХХХ?Х), при теб е 0 или 1, в зависимост от това, дали имаш борд компютър или не (0 без борд компютър, 1 с борд компютър). Шестата цифра, трябва да я промениш или на 2 (ако нямаш борд комп.) или на 4 (ако имаш борд комп.) 

Накрая Save и приятно и безаварийно ползване на темпомата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тъй като, колегата iok 1, не даде повече информация от "да уточня че само съм монтирал лостчето", ще завърша темата с едно уточнение.  Описанието, което дадох, е при положение сте проверили, че модула Steering Wheel поддържа Cruise Control. Тогава, след монтажа на лостчето (и долната кора), проверявате дали не са излезли грешки чрез VCDS или друга диагностична програма, и вече можете да пристъпите към описаната от мен процедура.

Но, ако подменяте модул/модули, тогава нещата са доста по-сложни (е не чак толкова де, не се плашете), но обсъждането им според мен би трябвало да е в друга тема, а именно: Модификации по нашите А3.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Екстра, значи му предстоят единствено тези две стъпки.

Остава само да му пожелая успех. 

Редактирано от Moonland
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

относно лампите на ESP и ABS не ми светят .

За лампите вече се ориентирах, щом не си сменял контролер, но снощи нямаше как да знам! За това започнах с въпросите.

 

Една молба към колегите. Когато отправяте питане, моля давайте малко повече информация. Иначе гадая, какво имате, какво сте направили и т.н.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега на първия контролер като влязох си имаше G показваше R4 2,0L EDC 0000SG 7364 и затова нищо не съм пипал на втория беше 1 тъи като имам борд , промених го на 4 . Това ли е всичко не трябва ли да ми светне лампа на таблото, за круизконтрол.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Лампата ще светне, едва при включен круиз контрол. Излез с колата, вдигни над 50 км/ч (мисля 50 беше, но за по-сигурно на по-висока скорост) и натисни бутона за активирането му. Само тогава ще светне лампата на таблото.



Ако не се активира, пробвай и стъпка 1 (1-Engine, Enter Login Code, пишеш 11463).



А ако имаш прудности, в събота можеш да скочиш до София.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега нищо не стана не ми светна лампата,пробвах да кодирам първия контролер (1-Engine, Enter Login Code, пишеш 11463).

там са ми 5 нули като сложа 11463 ми азписва    Control Module has accepted the Login     давам ОК и излизам ,като влезна пак са си нули.Ако имаш време в събота даи номер да се разбертем да го погледнеш мерси много за напътствята.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Кода е да активираш круиза. После, няма да го виждаш.

Искаш да кажеш, че излезе с колата, стигна до най-високата предавка, сложи лоста за круиза в предна позиция и като натиснеш бутона на върха на лоста, нищо не се случва?

п.п.

Сори че пиша така подробно, но се опитвам да разбера, дали не пропускаме нещо.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

След последното кодиране не я бях пробвал ,сега се връщам от една разходка с работещ темпомат хиляди благодарности на колегата ,евала на такива хора :flehan:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Радвам се че всичко е ОК, и честито колега.

п.п.

Аз също научих нещо. Въпреки че в Engine има G, стъпка 1 е хубаво да не се пропуска.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вписване на оригинално дистанционно в 8Р==>2006-та и 8РА

 

Уточнението за годината го правя, тъй като 8Р след 2006 година "цялата решетка" и всички 8РА се оборудват с имобилайзер пето поколение. При по старите модели, не съм сигурен канала за вписвани дали е в 46-Central conv. или е в модул 35-Central locks (този модул в при мен го няма), така че, ако не сте с "цялата решетка" или иначе казано с такъв ключ 180163879.jpg

не знам дали при вас е същата процедурата!

Първоначално темата я бях замислил "Вписване на ключ..................", но тъй като съм сигурен, че почти никой от вас не си знае ПИН кода на имобилайзера, а даже и да го знае, за да се впише нов ключ (ампула) в имобилайзера посредством VCDS, първо се изтриват всички съществуващи, и ако нещо се оплеска, практически няма да има записан нито един ключ, с който да се запали колата. За това, от съображения за сигурност, частта с вписването на ампулата, ще я пропусна. 

 

След успешното вписване на ампулата, дойде ред и на вписването на дистанционното. Тъй като вече бях прибрал лаптопа и кабела, реших да пробвам с "мързеливите" начини, описани в нета. Имам предвид магариите като единия ключ в контакта, колата на контакт, с другия се заключва и отключва ръчно, пък се натискат бутони и тем подобни простотии..... След един час борба като "прасе с тиква", установих че не работят, когато това дистанционно никога не е било вписвано в колата. За това си извадих лаптопа и кабела и нещата тръгнаха като по вода. Ето я и процедурата.

 

От Main Screen давате Select Contrl Module.

180163823.gif

 

В прозореца Select Contrl Module избирате модул 46-Central Conv.180163825.gif

 

След като сте влезли вече в модула Central Convenience, натискате бутона Adaptation-10.

180163824.gif

 

Изкача прозорец, от който бързо и лесно можете да достигнете до необходимия Ви канал, посредством падащото меню горе.

180163821.gif

 

Менюто съдържа наличните в модула адаптационни канали. Нас ни интересува канал 01 Remote Control - Key Matching

180163820.gif

 

За да започнем процедурата, първо трябва да окажем колко дистанционни искаме да добавиме към колата. Това става, като в полето New Value, напишем броя на дистанционните, които желаем за впишем допълнително в колата. Ако по някаква причина полето  New Value не е активно, натиснете бутона Read в дясно на полето Chanel.

180163816.gif

 

След като зададем броя на дистанционните, натискаме бутона тест и след това натискаме бутона за отключване или бутона за заключване на дистанционното което вписваме, като го задържаме поне 1 секунда (аз го държах около 5-6 секунди за да съм сигурен). Ако вписвате повече от едно дистанционно, в рамките на 15 секунди, трябва да натиснете и задържите за поне 1 секунда бутоните на всички дистанционни, които вписвате. 

180163817.gif

 

След изтичането на 15-те секунди, адаптационния канал се затваря и ако всичко е успешно, бутона SAVE ще стане активен. Натиснете го.

180163818.gif

 

Следва, Done, Go Back и сте готови.180163819.gif

 

Сега остава само да пробвате дистанционното.  ^_^

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте колеги,

От седмица съм собственик на А3, 2.0TDI, 2008 год, двигател BMN, quattro, все още опознавам колата и откривам нови неща в нея, но имам няколко питанки. 

   1. Имам червени плафони във всяка врата, които предполагам са  индикация при отворена врата, никоя от тях не свети ( ако логиката ми е да светнат при отворена врата), въпреки, че всички крушки в плафоните са здрави-проверено. Дали това е въпрос на настройка с въпросната програма или да търся електрическа неизправност-за информация компютъра отчита коя  врата е отворена и плафона в купето свети?

 2. Дали има прибриране на страничните огледала? "Врътката" на шофьорската врата има такава позиция, но нищо не се случва.

 Използвам темата да задам и още един въпрос, който вероятно е коментиран някъде.

 3. Как и откъде мога да се снабдя с програма и кабел за диагностика?

Благодаря предварително на отзовалите се!

Редактирано от bozhan
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добър вечер колеги от скоро съм горд собственик на ауди а3 2.0 ТДИ 8П 2004г. та докато му се радвах съвсем случайно забелязах че по дясното лосче нямам ни едно копче за борд компа. Та до колкото разбирам от тази тема http://www.vwaudiforum.co.uk/forum/showthread.php?128337-I-have-a-blank-on-board-computer-Audi-a3/page2&s=06676029ca1070f99ec10829f2ebf8b5 , е възможно да го пусна но няма да мога да сменям информацията. Дали има нещо вярно ?
Благодаря предварително!

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...