Jump to content

Избор на wireless рутер за домашно ползване


Recommended Posts

  • Отговори 251
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

По спомени (това се случва преди 2 години, когато минах на Виваком) опитах всичко, което ми дойде на ум през техния конфигурационен портал. Не се сещам точно, но опитах всички опции, като лаптопите бяха 2 - MacbookPro и HP Probook. И на двата не можеше да вдигне скоростта. От Виваком съпорт не можаха да излязат с предложение или обяснение и преминах на най-бързия вариант - добавих рутер. За две години съм имал 2 или 3 пъти проблеми, при които е трябвало да рестартирам всички устройства. Към момента, ако заработи всичко на 100Mbps, не ми пречи да си остане така. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

25 minutes ago, velas said:

С Bridge може да се елиминира рутирането в операторското устройство. 

 

Да, но не решава проблема с отварянето на портове. DMZ e единствения начин да можеш да си отваряш портове от втория рутер.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На виваком рутера прави 3Mb през wifi и повече ТЦ. Иначе по кабела 10Mb. Но от кореспонденцията с тях накрая излезе, че това е положението...:nixweiss:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 3 часа, CVT написа:

 

Да, но не решава проблема с отварянето на портове. 

Защо?

Искаш от оператора да ти отвори всички портове (ако са затворени) и си селектираш необходимите портове от втория рутер по стандартния начин. Операторския рутер се ползва само като медиа конвертор (ONT).

Оператора въвежда в системата си MAC адреса на втория рутер като клиент и ако се наложи да го смениш, вписваш го ръчно в другия рутер и не се занимаваш с оператора. От доста време съм по този начин.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В крайна сметка боднах втория рутер (WAN) в LAN1 на операторския и така си свърших работата. Както се очакваше няма лаг или падане на скоростта. Не съм спирал DHCP, дано няма конфликти при раздаването на IP-та.

Трябва да проверя на другите у-ва как ще се отрази DHCP. По-конкретно на телевизора и конзолата. За телевизора имаше упоменато нещо за избягване на DHCP, но не помня какво беше.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

58 minutes ago, velas said:

Защо?

Искаш от оператора да ти отвори всички портове (ако са затворени) и си селектираш необходимите портове от втория рутер по стандартния начин. Операторския рутер се ползва само като медиа конвертор (ONT).

Оператора въвежда в системата си MAC адреса на втория рутер като клиент и ако се наложи да го смениш, вписваш го ръчно в другия рутер и не се занимаваш с оператора. От доста време съм по този начин.

 

Става и така, но само ако рутера поддържа формата от-до. Това пак е 100% еквивалентно на DMZ.

Редактирано от CVT
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 5 часа, CVT написа:

Е, това е вече някакъв много стар рутер - да максва на 3 мегабита.

Ще напиша модела на рутера и един скрийн шот да видиш колко е зле... :wall:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

6 hours ago, velas said:

С Bridge може да се елиминира рутирането в операторското устройство. 

 

Ние още свитчовете не сме открили, а ти за бриджове говориш. Седи малко!

 

5 hours ago, CVT said:

 

Да, но не решава проблема с отварянето на портове. DMZ e единствения начин да можеш да си отваряш портове от втория рутер.

 

Ти сериозно ли? :huh:

 

Да не се повтарям просто прочети какво колегата вече ти беше написал:

 

2 hours ago, velas said:

Защо?

Искаш от оператора да ти отвори всички портове (ако са затворени) и си селектираш необходимите портове от втория рутер по стандартния начин. Операторския рутер се ползва само като медиа конвертор (ONT).

Оператора въвежда в системата си MAC адреса на втория рутер като клиент и ако се наложи да го смениш, вписваш го ръчно в другия рутер и не се занимаваш с оператора. От доста време съм по този начин.

 

Ако можеш да бриджнеш порт от операторския рутер, който директно да си вържеш в твоя рутер, тогава абсолютно всичко остава в твои ръце! Всичкото рутиране! Никакви безсмислени DMZ-та, никакви отворени портове, нищо. "Операторския рутер се ползва само като медиа конвертор (ONT)". Точка.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Както вече казах по-горе, отварянето на всички портове в операторския рутер към определен IP адрес e 100% еквиваленто на поставянето на този IP адрес във DMZ в операторския рутер. Така че това което колегата @velas предложи също става (както вече казах по-горе) и е същото както това което аз предложих още по-горе, а ти каза че не било добра идея.

 

Не съм сигурен какво колегата @velas има предвид под Bridge и затова не го кометирах, но ако става дума за WDS озобщо не е добра идея. Не знам за какъв друг бридж може да става дума - този рутер само WDS поддържа.

 

Но след като ти повтаряш същото което колегата @velas вече каза, би ли обяснил какво означава "да бриджнеж порт от операторския рутер, който директно да си вържеш в твоя" и най-важното - как се постига това с този TP-Link рутер ???

 

Питам защото пренебрежителния тон който използваш кара човек да си мисли че си експерт по темата, обаче техническите мнения и обяснения които предоставяш съвсем не отговарят на това ниво. Дано да не съм прав относно последното.

 

Редактирано от CVT
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ИТ батки, ще ме прощавате, че ви прекъсвам неразбираемата дискусия ама имам нужда от съвет.

Трябва ми рутер. Нещо много моШно, дето да фърга сигнал докато е затворен в малко стайче (с фаянсови плочки) толкова мощен, че да се фаща на 25 метра през 3-4 стени/плочи.

До момента съм с тайм капсула на 6-7 години, от която като цяло съм много доволен, ама не ми стига сигнала до терасата и в ъгъла на спалнята.

 

Четох това: http://10beasts.com/best-wireless-routers/

ама освен да ги гледам колко футуристично изглеждат тия рутери, друго не загрях много.

 

Хубаво е рутера да има някакво дискче - за бекъп на мака и за складиране на някой друг файл ...всъщност май никой от тия рутери няма диск...

 

Цената е от значение ама не е определящ фактор.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Написал съм, че съм с Епълската Тайм капсула.

Нетът т 50 мбита даунлоуд и 30 ъп от Мтел и скоростта се поддържа постоянно - оптичният кабел влиза у нас, минава през техния Хуавей модем и от там по кабел влиза в тайм капсулата, която пръска сигнала из къщурата.

 

Понеже рутерите са забити максимално външно на апартамента, в най-отдалечената част и на горния етаж сигнал от рутера не достига. Искам да реша този проблем, взимайки по-"мощен" рутер.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Те са 5 поколения - кое по-точно? (Виж тук: https://en.wikipedia.org/wiki/AirPort_Time_Capsule)

 

Редактирано от CVT
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 14 часа, CVT написа:

Не знам за какъв друг бридж може да става дума - този рутер само WDS поддържа.

 

Имах предвид рутера на БТК на nikolaef.

А колкото до "проблема" на s7r3l0k, вече се дадоха няколко варианта за решения - просто си слага само неговия рутер, а ако има заключване по МАК - вписва го ръчно и си свирка... Същото е можел да прави и докато е бил абонат на булсат, а не да чака някой да му сменя МАК адреса в системата...

 

В никакъв случай рутер след рутер е нещо хубаво. Сам даваш пример през колко хоп-а минава една връзка. Нали затова и се създадоха регионалните сървъри...за да намалят хоп-овете.

s7r3l0k може в момента да не забелязва забавянето на второто рутиране, но неминуемо с времето ще има повече проблеми.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

17 minutes ago, redalex said:

AirPort Time Capsule 802.11n (4th Generation)

 

По-добра бекъп интеграция от тази на Time Capsule-а няма да намериш. Слагаш някъде един Airport Express да ти е extend-ва мрежата и си готов. Плюс е, и че ще получиш wireless audio stream.

 

ПС. Само не ми стана ясно защо ползваш и модема на Мтел, а не си се вързал директно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

16 minutes ago, velas said:

В никакъв случай рутер след рутер е нещо хубаво. Сам даваш пример през колко хоп-а минава една връзка. Нали затова и се създадоха регионалните сървъри...за да намалят хоп-овете.

s7r3l0k може в момента да не забелязва забавянето на второто рутиране, но неминуемо с времето ще има повече проблеми.

 

Не съм съгласен специално за този случай - разликата между 7 и 8 хопа е незначителна - 1 милисекунда. Също не виждам защо мислиш че с времето ще има повече проблеми.

 

30 minutes ago, redalex said:

AirPort Time Capsule 802.11n (4th Generation)

 

+1 за отговора на колегата @daplayah който ме изпревари. :)

 

Редактирано от CVT
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

5 minutes ago, daplayah said:

 

По-добра бекъп интеграция от тази на Time Capsule-а няма да намериш. Слагаш някъде един Airport Express да ти е extend-ва мрежата и си готов. Плюс е, и че ще получиш wireless audio stream.

 

ПС. Само не ми стана ясно защо ползваш и модема на Мтел, а не си се вързал директно.

Бекъп функцията е супер - особено с епълския комп.

 

Вързани са така, защото до апартамента идва оптичен кабел, който до колкото аз знам не може да се върже директно към Капсулата.

За това минава през Мтелския рутер, който е на бридж моуд към Капсулата.

 

Ако купя Airport Express и го сложа на горния етаж, той просто ще препредава сигнала на капсулата, така ли?

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Говорим за бежично свързване за препредаване на сигнала нали?

И възможен ли е бекъп на макбука, ако е вързан към Експреса, а бекъпа да ходи в тайм капсулата?

 

Има ли смисъл да купувам нова тайм капсула, а старата да я продам примерно? С оглед на по-силен и добър сигнал?

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако смениш с 5-то поколение няма да усетиш никаква разлика относно Интернет скоростта и без екстендър пак няма да минеш. За бекъпи обаче ще е по-бързо.

Редактирано от CVT
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Airpot express-а просто предава сигнала от и до Time Capsule-та без да променя начинът й на работа.

 

Единственото по-добро нещо на 5-то поколение е охлаждането и ако нямаш проблеми с него, няма смисъл от смяна.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...