Jump to content

Апарат за кръвно налягане


Recommended Posts

Поради редица обстоятелства ми се налага да закупя апарат за измерване на кръвното налягане. Решил съм да е за над лакътя. Основната цел е висока точност на измерването и допълнителната е висока надежност. Близки ме посъветваха да се доверя на марката Омрон, като доказала се и известна такава. Всеки съвет ще бъде от полза.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз мога да дам същия съсет, купих  М6 комфорт преди 3-4 години, машинката е безсмърна и съдейки от тестове с други апарати точността е много добра.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Наскоро и аз правих подобно проучване. На пазара има много видове и модели и е трудно да отсееш по някакъв критерии. След като се начетох обобщих нещата така:

- Най-добрите апарати са на Microlife & Omron. Микролайф имат топов модел с цена около 195лв който улавя предсърдно мъждене - признак за наближаващ инфаркт ако не се лъжа.

 

Въпреки всичко не ми се даваха толкова пари и се сдобих с много приятен SENCOR SBP690 за 50лв. Хубавите неща в него са:

- Мери при помпане а не като повечето след напомпване при изпускане. Т.е. мери по-бързо.

- Улавя аритмия (пробвано).

- Голям дисплей за кьорави с памет за 60 измервания.

 

Всички имат вход за външно захранване което се оказа излишно. С оригиналните 4 батерии са направени повече от 100 измервания и още държат.

 

sencor-sbp-690_ien163188__40669_zoom.jpg

Редактирано от grizzly
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Батериите наистина държат учудващо много дори да са китайски обикновени. Моя съм го дал на по-възрастните роднини, мерят по няколко пъти на ден и изобщо забележки няма. А този от линка как е толкова евтин и дали има разлика с тези от 150-200лв? Тройна и четворна разлика в цената....дали марка или...?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен е марката. Всъщност този от линка се продава и за 35лв на промоция в Кауфланд от време на време. Явно това е и нормалната цената за такъв уред.

Всъщност всички имат подобно устройство - маншон, дисплей, малка помпа, клапан, електронен барометричен сензор и процесор. Малки разлики в софтуера и това е.

Примерно софта на микролайф има опция за 3 поредни измервания с усредняване на резултата. Функция която едва ли се ползва често. Точността на измерването по моя опит зависи предимно от начина на поставяне на маншона.

 

Цялото измерване се прави с барометричния сензор който изпълнява функция и на микрофон. През него улавят ударите на сърцето (пулса) и пиковете на налягането. Като се появят е долна граница, като изчезнат е горна граница. Добре е при измерването да не се мърда и да няма шум (говор) за да няма грешни данни.

 

barometric-pressure-sensor-7107-2289283.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може да има нещо вярно и да плащаш повече за марката, но факт е че доста хора се оплакват от евтини машинки. Иначе тоя омрон имам чувството че нищо не може да го смути, нито шумове нито вибрация, но както казваш не трябва да мърдаш, защото го отчита веднага и иска да почнеш отначало. Тоя евтиния спира ли да помни около горната граница?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не ти разбрах точно въпроса? Ако става дума за паметта за измервания то помни последните 60 измервания. Като се напълни паметта изхвърля най-старото за сметка на последното. Така последното винаги е номер 1, предишното 2 и т.н. Има опция за триене на цялата памет но ми се струва излишна в случая.

 

Прави ми впечатление че маншона трябва да се слага по-горе на ръката. Да не е до сгъвката. Иначе уредчето е много приятно и умно. Като започне да мери помпа бързо до 20мм, след това забавя скоростта и продължава да помпа като се ослушва. Като подмине горна граница вдига още малко налягането, спира и показва резултата. примерно при горно налягане 140мм помпа до към 160-170мм. 2-3 пъти успя да ми хване аритмия. Одъртявам. :unsure:

 

Някои имат опция за памет на двама души но тук липсва.

Редактирано от grizzly
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Препоръчвам Medisana MTP Jubi Edition .

 

Прочети отзиви за него, ще се впечатлиш от отличните оценки. Лично е тестван и сравняван с други добри марки като SENDO, OMRON  и класическите обикновени измерватели на кръвно налягане с маншет и слушалка. Доста прецизен и не дава странни отклонения, както се случва при SENDO примерно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Прави ми впечатление че маншона трябва да се слага по-горе на ръката. Да не е до сгъвката. Иначе уредчето е много приятно и умно. Като започне да мери помпа бързо до 20мм, след това забавя скоростта и продължава да помпа като се ослушва. Като подмине горна граница вдига още малко налягането, спира и показва резултата. примерно при горно налягане 140мм помпа до към 160-170мм. 2-3 пъти успя да ми хване аритмия. Одъртявам. :unsure:

Точно това питах, а какво става като спре на 160? После веднага ли изпуска налягането? Иначе една екстра има омрона - твърд маншет, много по-удобно и бързо.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, веднага изпуска налягането като вземе решение колко да покаже. Май и тази се води с твърд маншет т.е. има една кора за по-удобно слагане.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На мен ми трябва висока точност най-вече. Вие как практикувате измерването? На мен ми обясниха, че трябва измерването да се случва след кратка почивка и да се направят няколко измервания за усредняване на резултата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Висока точност в измерване на човешки показатели е трудно достижимо. Налягането се мени между два удара на сърцето така че винаги е усреднена стойност. Не е важно дали горната граница примерно е 119, 123 или 127. По-важно е дали не е 140,150 или 160. Тогава вече е лошо. +-5мм не е чак такъв проблем.

Аз си го меря като усетя че нещо не е наред или понякога като се сетя профилактично. Разбира се когато съм спокоен и не съм извършвал физическа дейност.

 

ТУК може да прочетеш информация за границите. Там също има и филмче как е правилно да се прави измерване.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Самия апарат прави по-малка разлика с грешката си отколкото промените в огранизма водещи до различни стойностти. На моменти си мислиш, че машинарията греши, заради разликите в резултатите, обаче по мен си съм установил, че реално не греши. А как съм го установил - ами просто усещам всяка промяна и без мерене, вгидне ли се до 130 и вече усещам, че нещо става и съответно 5мин по-късно апарата скъп или евтин може да даде 10 отклонение примерно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

От обикновените има по-точни и това са живачните. Идеята ми е измерването да не се влияе от човешкия фактор и от там да се избегне грешката. А и електронният апарат дава свободата човек сам да си мери кръвното налягане.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз си го меря сам и с аналогов апарат. Апаратът е Сендо, като мебраната на стетоскопа беше закопчана от вътрешната страна на маншета с идеята да се справяш само с другата ръка. Само дето много глупаво беше захванато за маншета и очаквано се откъсна след не много интензивно ползване. Въреки това продължавам да си меря сам успешно.

Колко точен е самия апарат не мога да коментирам, но ми върши работа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако трябваше да вземам сега апарат, сигурно щеше да взема електронен. Преди 4-5 години преобладаващите мнения бяха, че електронните не са достатъчно надеждни.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Публикувано (Редактирано)

Все още съм в процес на проучване, но някакси вътрешното чувство ме тегли към Омрона.

Редактирано от S8_TDI Vasko
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз ползвам Microlife BP-A200 Afib модела. Наистина, това си е дългосрочна инвестицийка и не бива да се прави компромис. Освен другото, полезно за мен е, че си водя дългосрочна статистика на компа – прехвърля данни от измерванията чрез USB връзка.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Следващата седмица в Кауфланд ще продават апарати АЕГ, 30 лв.

Абсолютно същият апарат с марка Opti (Полша, но с китайско начало),

взех от Метро. Върши работа, доволен съм.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...