Jump to content

Възстановяване на кукичките за закрепване на щората A4 B5 Avant


Recommended Posts

Здравейте! 

 

Когато купих колата едната кукичка на щората я нямаше, а другата се беше зацепила. За две седмици се дочупи. Това доведе до невъзможност да си застопорявам кората и се виждаше какво има в багажника. Преди време намерих един клип в интернет с един материал който го слагаш в топла вода, той омеква (става като пластелин) и го моделираш, след което го потапяш в студена вода и се втвърдява (става като пластмаса), ако отново го потопиш във вряла вода пак омеква. Поръчах си, защото ми стана интересно. От тогава съм оправил доста неща в къщи с него :D Ето го, ако на някой му потрябва: ТУК! Има го на по-ниска цена в ebay, но трябва да се потърси!

 

Така изглеждаха счупените кукички от двете страни:

post-91381-0-87271500-1429968287_thumb.jpost-91381-0-76801500-1429968291_thumb.j

 

Чудих се как да захвана кукичките които ще направя и да си призная честно имаше по добри варианти, които ще изглеждат по-добре, но в момента нямам възможността да ги изпълня. За това реших да си оформя кукичките и да сляза в колата да мисля на място как да ги закрепя. Едната кукичка се счупи при мен и аз запазих парченцето, за да мога да го ползвам като формичка, но другата я няма и се наложи да я изградя цялата на око. 

 

Реших, че ще ми е най лесно новите куки да се захванат от външната страна на пластмасовата кора с нитове (харесва ми как изглеждат нитовете). По добре ще изглежда ако са захвани от нътрешната страна, но за тази цел трябваше да ги моделирам на място и да разглобя корите, а това в момента е невъзможно. Във версия 2 ще е направено по този начин.

 

Първата кука беше по лесна за моделиране, заради парченцето. Обвих го в материалът. Малко се презастраховах с 4 нита... Захванах първо него на кората:

post-91381-0-06602400-1429968722_thumb.jpost-91381-0-58603300-1429968730_thumb.jpost-91381-0-76180600-1429968518_thumb.j

 

След това се насочих към другата страна, за която вече нямах избор, трябва да е отново с 4 нита, за да е еднакво.

post-91381-0-66184800-1429968825_thumb.jpost-91381-0-42939200-1429968826_thumb.jpost-91381-0-20484800-1429968827_thumb.j

 

Оказа се, че при моделирането на второто, не съм направил съвсем добре формата на кукичката и щората се закрепваше доста трудно, за това се наложи да се заема с препилването. При предварителното нагряване на материалът трябва той да се размеси добре, за да не остават шупли в него. Аз не направих това и се вижда след рязането, че вътре е останал на пластове.

post-91381-0-72324000-1429968994_thumb.j

 

Така изглежда закачената щора на тях.

post-91381-0-34099700-1429969023_thumb.jpost-91381-0-00141700-1429969027_thumb.j

 

Осатна само да ги боядисам, за да са черни и да си личат по-малко. Това ще стане тези дни. Не стана точно както си го представях (даже стана доста грубо), но другата седмица ще имам повече свободно време и ще мога да направя версия 2, за да изглежда по-добре. Стана доста здраво, ни мисля, че има възможност да се счупи от нормално използване. Мисля, че може да се направи и с друг материал, но не мога да се сетя за такъв.

 

Поздрави!

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хубав материал, добър замисъл, лошо изпълнение. На място без да демонтираш кората не мисля, че може да се постигне нещо да лови окото. 4 нита са много за такава малка площ, когато ползваш нитове на трошливи материали слагай плат шайба от задната страна. В конкретния случай ако бе свалил кората можеше да изреже парче от тънка ламаринка и с два нита щеше да постигнеш по-добра здравина на по-голяма площ, от колкото сега с 4.

П.П. Щом те устройва резултата всякакви коментари са без значение, все пак колата си е твоя  :bia:

Редактирано от venciii
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз написах, че по-добрия вариант е да се свали кората и да се захване от вътрешната страна, така няма да се вижда толкова и е по-добре да се моделира на място, а не както аз направих.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега Браво,не останах очарован от изпълнението,но важното е,че нещата са станали много по-добри и щората се държи.Най-вече благодаря за инфото за материала.Трябва ми едно такова нещо за проба но на друг детайл.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами лятото когато в колата стане 60 гр. няма ли този материал да се поразмекне.Имаше тема и един колега ги беше направил с някакви джаджи от железарията.Моите и те се изпочупиха и трябва да мисля нещо по въпроса.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето и решението на баща ми за 0.06лв с 2 крепежчета, аз очаквах след 10дена да са аут, карат 3-та година без да са мръднали щората се ползва редовно...

035291044.jpg035291045.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...
  • 1 month later...

Колеги браво за ентусиазма!

 

Като предложение за подобрение и моето виждане за решаване на проблема е да се изградят на ново тези "кукички" с епоксидна смола или друг материал. Но сваляне на корите би било задължително в този случай.

 

Поздрави.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Интересни решения, ще видя моето как ще се получи. Някой може ли да сподели как се свалят тези кори. Явно пластмасата им е негодна почти като на Москвич, че и по-зле. Браво за ентусиазма.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отвиваш куките за закрепване на багаж на пода на багажника, за да можеш да отдръпнеш мокета. Развиваш шишовете на които се захващат задните седалки и още няколко винтчета по самата кора (виждат се). Махаш меката възглавница от външната страна на облегалките на седалката (на щипки са). После дърпаш кората малко на вътре към багажника и после нагоре към тавана (има щипки). 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...