Jump to content

а4retrofit, A4 B8 8K retrofit, A4 AMI retrofit


@Mu

Recommended Posts

След доста четене, един неуспешен опит и още ровене в интернет, най накрая успях да ретрофитна АМИ-то

 

Има два вида AMI за А4 B8, most и can .Can се използва когато колата не е с MMI high и АМI се връзва по can bus.

 

 

Това е инструкция за АМI CAN ретрофит на автомобили с Concert и Symphony след 22-та седмица на 2008 г.

 

 

 

 

Ние ще разгледаме другия вариант, на пръв поглед моsт е по трудния начин на свързване заради оптиката, но както се оказа в последствие не е чак такъв проблем.

 

 

Моето AMI го купих втора употреба от една морга, хубавото в случая е, че бяха отрязали буксите и си стояха на AMI-to.

 

 

Захранването и на чеинджъра и на АMI съвпада едно към едно и само удължих малко кабелите

 

 

Големия проблем мислех, че ще е оптиката, но се оказа не толкова трудно. Накрайника с оптиката е това 

 

 

 

 

Имаме два варианта  да си купим оптика от Kufatec или да залепим тази с AMI.

 

 

При мен решението е такова

 

 

 

 

https://drive.google.com/file/d/0Bx5bJVvsDpELVnJNa1hEYVZIdmM/view?usp=sharingоптиката не е лепена защото се 

 

 

оказа, че не е стъкло а някаква пластмаса.Идеята е двете парчета да са в една ос и да няма разстояние между тях.

 

 

Това на снимката се слага върху стъклена оптика след като се залепи(splice) за да не се 

 

 

счупи и може да го вземете от някой интернет доставчик струва стотинки

 

 

 

 

Демонтираме чеинджъра така https://drive.google.com/file/d/0Bx5bJVvsDpELQ3k0SjhyQUptYVE/view 

 

 

Откачваме изхода от накраиника на чеинджъра на негово място слагаме края на залепената от нас оптика а другия край е входа за AMI. Откачения изход от чеинджъра слагаме за изход от AMI

 

 

(един вид последователно свързване)

 

 

За мен беше много важно да ми остане жабката празна и за това реших да ползвам само AMI без кутията

 

 

Демонтирах жабката държи се на 6 болта ,3 в предния край като я отворите, 2 в задния и един от страни под десния капак за предпазителите болтовете са за ключ 8.

 

 

След доста мисленe демонтирах и преместих gateway-я (8T0907468F) тук 

 

 

 

 

 

 

залепих с двойно лепещо тиксо AMI-то, не минах без опашки (на преден план са вече изведените кабели)

 

 

 

 

 

 

Остана само да намеря място за флашката защото кабела е много къс

 

 

Без да знаят от AUDI са оставили отвор за флашка ;-)

 

 

 

 

малко трябва да се разшири, но става идеално за целта

 

 

 

 

 

 

проба дали всичко е ок

 

 

 

 

Парт номера на USB кабела

 

 

 

 

Включваме USB кабела в АMI и връщаме жабката на място като внимаваме да не се извади USB кабела

 

 

След това завих един винт който да държи USB накрайника

 

 

 

 

И вече сме в джаза

 

 

 

 

 

 

 

Най странното в цялото движение е че не съм прекодирал нищо и не съм пускал плеър две, както пише навсякъде 

 

 

когато отидох при човек да прекодира, ме накара да навържа всичко, за да му спестя времето. 

 

 

Без никакви негови интервенций всичко тръгна 

 

 

 

 

Редактирано от Един_Луд
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 9 months later...

Здравейте,

След, като изчетох доста по въпроса, смятам, че това е най-подходящата тема да задам въпросите си относно идеята си да ретрофит-на АМИ-то на моята A4 B8.

Колата е с първа регистрация от 12.2011 год. и е MMI 3G Basic без changer, с две SD карти. До колкото знам няма AMI, тъй като нямам никакви изводи в жабката, а само един AUX IN в подлакътника. Има оригинален Bluetooth, който си работи перфектно.

Едната SD карта я използвам за навигацията, така че ми остава само една за музика, тъй като не ми се занимава с печене на дискове, макар и DVD-та, а нещо ми омръзва да разнасям картата – тази, която имам е 8 GB и нещо не са достатъчни.

Та, от тук ми дойде и идеята да ретофит-на към USB и да вържа една кутия с hard disc и да забравя… (видях от една друга тема, че при един колега си работи перфектно).

Разтърсих се за AMI и ми попадна следния кабел от куфатек: https://www.kufatec.de/shop/en/oem-parts-special-item/cable-kit-ami-mmi-3g

Съгласно описанието за инсталиране на въпросния кабел (http://www.bilkomponenter.no/users/kufatec_mystore_no/Image/Audi/AMI_Audi_MMI_3G_englisch.pdf), се връзва към главното устройство, правят се съответните настройки и с един допълнителен кабел към USB, задачата е изпълнена.

Единствено, един от конекторите следва да се включи в  Quadlock connector-а, който се използва за AUX IN, т.е. той се губи, но аз така и никога не съм го използвал…

Направи ми също впечатление, че има и Diagnostic interface, който следва да се използва при кодирането.

Намерих и други подобни, като на някои пишеше, че са "оригинални", като никъде не пишеше, че е необходимо допълнително устройство и цената им беше горе-долу в същите граници.

Съответно точно цената не ми хареса особено, но намерих това http://www.ebay.co.uk/itm/MMI-3G-Music-interface-AMI-USB-interface-AUX-Cable-For-Audi-Q5-A6L-A4L-Q7-A5-S5-/151649418355?hash=item234f027c73:g:3ogAAOSwPgxVLOhR, като даже си има USB и няма нужда от допълнителни кабели. Единствено, от снимките не мога да преценя дали connector-те са същите, но са написали, че е точно за MMI 3G.

В общи линии ме интересува дали при моята кола е възможно да се извади USB само с кабел без самото AMI, като при колегата @Mu и дали втория кабел за около 75 лв. с доставката ще сработи.

Прави ми впечатление, че в описанието на втория кабел (а и на другите, които гледах) не се споменава Diagnostic interface и не знам дали coding-а ще сработи.

 

Надявам се, че някой от колегите ще може да даде малко повече информация или да ме насочи в правилната посока...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На твое място аз бих го поръчал за проба, не е кой знае колко пари. Като казвам по горе "един неуспешен опит" имам предвид , че първо купих АМI can който не става за моята кола. :steinigung:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

По-голяма от 32 Гб няма да тръгне - не хвърляй пари за такава. Това е лимита на FAT32. За сметка на това пък 32 гигабайтовите са вече доста евтини.

Редактирано от CVT
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Честно казано, напоследък не прекарвам чак толкова време в колата, така че реших да го пробвам този вариант ей така за спорта. Ако се окаже сполучлив, пък може да бъде от полза и за някой друг колега от форума.

Относно самия кабел се оказа, че го нямат в наличност тогава и реално го поръчах преди 2 седмици и го чакам да пристигне може би другата седмица.

Хубавото е, че се свързах с продавача и той потвърди, че би трябвало да стане без допълнителни галимации - plug and play.

Ще пиша за резултата, когато има такъв...

Sent from my iPhone using Tapatalk

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По-голяма от 32 Гб няма да тръгне - не хвърляй пари за такава. Това е лимита на FAT32. За сметка на това пък 32 гигабайтовите са вече доста евтини.

Уточни моля... над 32GB карта не съм пробвал... "това е лимита на FAT32" това какво означава? Windows е лимитиран, има нужда от допълнителен софт.

Sent from my SM-G920F using Tapatalk

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Прочетох в Нета че MMI 3G поддържа единствено файловата система FAT32 за SD картата. Ако това което съм почел не е вярно и поддържа и други системи като exFAT или NTFS ще може. Обаче ако е вярно няма да стане, защото файловата система FAT32 не позволява по-голям обем от 32 Гб. Почти съм сигурен че е вярно, защото всички подобни системи които съм срещал до сега поддържат единствено FAT32.

 

Интересно ми е защо мислиш че на теория 64 Гб ще работи? Разбира се можеш да форматираш 64 гигабайтова SD карта на FAT32, но тогава използваемата част ще е само 32 Гб.

Редактирано от CVT
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, прав си, но този лимит не е само при Windows а го има и при MacOS. Но може с друг софтуер като този например: https://www.sdcard.org/downloads/formatter_4/

 

Но въпроса е дали ММIто ще го възприеме. Трябва да пробвам и на моето Андроидно радио в колата - там имам същия лимит.

Редактирано от CVT
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, до 32 Гб е сигурно че ще работи, а за по-големи трявба първо да се пробва.

 

Но защо 64 Гб? Ако работи с 64 Гб ще работи и с 128 Гб, които са 120-150 лв. в момента. Тези от 256 Гб стават вече скъпички (струват повече от 20 пъти собственото си тегло в злато).

Редактирано от CVT
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

64GB Sd карта е напълно достатъчна за музика според мен. Аз успях да пусна 120GB външен диск (2.5") през usb на AMI, би трябвало и големи карти 64/128 да подкара... уловката е шибания FAT32 който поддържа макс 4GB файлове, което за MP3 не е проблем. Жалко че flac не чете.

Sent from my SM-G920F using Tapatalk

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Публикувано (Редактирано)
На July 26, 2016 at 12:13, zl0b40 написа:

Как мога да разбера дали bus-a е MOST или CAN?
Колата е с Concert без MMI - мога ли да сложа AMI? Процедурата другата ли е като нямам CD Changer?

За MOST и CAN ти е отговорил congo

Можеш да сложиш AMI, но наистина е по различно. Понеже нямаш оптика връзването става изцяло по мед(проводници). Ще  проверя какво имам за CAN  като схеми и линкове.

Ps. Първия линк е официален Audi документ за CAN retrofit

Редактирано от @Mu
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

AMI модулът пристигна заедно с кабелите. Всичко е монтирано, но не мога да се оправя с кодирането. Четох, че трябва да се пусне media player 3. Обаче такова нещо в 19 CAN Gateway не виждам или съм на грешно място. Ако някой го е правил вече, моля да сподели. Благодаря предваритено!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ходих до сервиз на Ауди да видя какво могат да направят. Хванаха модула, започнаха да го гледат като голям камък и да разпитват за какво служи. Дадох им упъването за монтаж, което дойде с кабела от Kufatec и ги оставих да действат. След 30мин ми се обадиха да отида да си взема колата. Обясниха ми, че радиото ми е версия B, а този модул може да работи само с версия C и шина с оптичен кабел (т.е. MOST-bus). Явно нямам да има AMI в моята кола  :(

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако искаш може да проверя дали  CAN AMI модула, който бях купил погрешка е още наличен

Твоя MOST ще го продадеш, има търсене 

                 

P.S. "хубавите работи стават бавно":steinigung:

Редактирано от @Mu
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да дам малко update и по моето проектче - кабелът дойде и го монтирах съгласно инструкцията от куфатек, която бях побликувал в първия ми пост, направих настроките през зеленото меню и опцията за AUX се смени с AMI. Като сложа флашка, тя светва, т.е. кабелът би следвало да работи, но в менюто пише "No device connected". Пробвах с две флашки (8 и 4 GB) и двете форматирани на FAT32 и няма промяна. Предполагам, че трябва някакво допълнително кодиране, но не успях да намеря какво.

Ако може някой да помогне, ще съм благодарен...

Разбира се, съществува възможността и самия кабел да не работи, но реално няма как да го проверя.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи, според теб (@congo), няма да стане с отмятането на Multi Device Interface (MDI)?

Писах им на китайците, че кабела не им работи и дали трябва да правя нещо допълнително и ще видим какво ще отговорят.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Китайците отговориха, че имало два начина да пусна USB-то:

1. През зеленото меню - този начин е описан и в интрукцията от куфатек и при мен не сработва, а само сменя опцията AUX на AMI.

2. go to adress 5F, adaptation (10), channel 6, change from 0 to 1, save changes,restart mmi

Ще пробвам и втория вариант и ще пиша...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...
On 7/26/2016 at 1:17 PM, congo said:

Иначе се познава по наличието на оптичен кабел включен в мултимедия компонентите.

 

Тези мултимедия компоненти къде се намират? Може ли да се познае без разглобяване?

Може ли по part no на cd-то да се разбере дали е most или can?

 

При мен май е most - mmi 2g + navigation + 6cd changer в таблото (не в жабката) - ама предпочитам да съм сигурен преди да пазарувам.

 

Като се добави AMI ще може ли да се включи повече от едно устройство? Примерно usb flash-ка и bluetooth приемник/предавател?

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...