Jump to content

Соларен панел (за ток) за апартамент


Recommended Posts

Привет.

 

От доста години се интересувам от енергията от  слънцето и проучвам възможността да си бодна 1-2 соларни панела, които да ми "подпомагат" домашната консумация на електро енергия. Обмислях варианта, при който панелите са повече и продавам ток на ЧЕЗ, но за сега се въздържам от такава инициатива.

Така, че в тази тема аз говоря само за варианта, при който бодвам 1 или 2 панела (да кажем 400-500 вата тотал) + инвертор, и ги включвам в ел мрежата на жилището.

 

Живея на последен етаж на блок в София, като задният ми балкон с е перфектно изложение (юг-югоизток). Консултирал съм се с фирма, която продава и инсталира такива панели и всичко според тях е окей. Аз обаче имам някои резерви към начинът им на работа и нещата, които чувам от тях.

 

Искам да разбера какво става, ако произведената електроенергия е по-голяма от консумираната. Какво ще се случи с тази електроенергия? Създава ли някакъв проблем за мрежата или опасност ектроуредите в апартамента тази "екстра" електроенергия? 

Какви други устройства ми трябват освен панелът/панелите и инвертора/инверторите (кабели, болтове и крепежи и тн са ясни)?

Как мога да отчитам произведената/генерирана електроенергия, която ми е влязла в мрежата на жилището? И има ли вариант да отчитам и използваната енергия?

 

Зная, че във форума има доста технически грамотни хора, а моите познания по "ток и жица" са недотатъчни, за да си отговоря на тези въпроси.

 

(ПП- икономическата част на упражнението нямам желание да я дискутирам - я се изплати за 15 години, я не - по-скоро искам да го направя от любопитство и любов към новостите и стремеж към "енергиийна независимост и модерност") 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 70
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Два панела е твърде малко като мощност да си струва да го включваш към мрежата. Най-добре е да си планираш какво директно ще захраниш, като електроуред вместо да го бодваш в мрежата. Отделно ако го бодваш в мрежата не съм сигурен дали не трябва да спреш главния бушон, защото така енергията се връща обратно...все едно захранваш всичките консуматори по мрежата до теб. Трябва да си направиш отделен кръг/контакти лампи, които да захранваш. Според мен е добра идея да си захранваш всичкото осветление в апартамента, като за целта го прекъснеш от таблото за да не се захранва от доставчика ти, а от панелите. Замисли все пак да боднеш повече панели. По-спомен аз купувах за баща ми преди време по 400лв бройката за 250 вата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не си ме разбрал.

 

Не искам да се включвам към "мрежата" - т.е. да продавам ток.

Искам да си бодна 1-2 панела да ми "подпомага" моята коснумация - т.е. в мрежата на моя апартамент.

 

Нещо такова: http://www.motto-engineering.com/bg/produkti/solarni-sistemi/mikrosolarni-sistemi/mikrosolarna-sistema-s-edin-panel-220-detail

Панелът се включва в контакта и ти пуска ток за твоята лична консумация в ел мрежата на апартамента. 

 

Ако се прави инсталация да продаваш ток на ЧЕЗ там вече си има административна процедура, сменя се електромера с двупосочен и тн ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И ти не ме разбираш. Всичкото ток минава по жицата. Електромера просто го отчита. Това, че нямаш двупосочен електромер не означава, че спираш електроенергията. Просто не се отчита.  Обади се на фирмата и ги разпитай как става включването към мрежата и дали не трябва да правиш отделен кръг за това. Преобразувателя е ясен, той само преобразува от постоянен в променлив, но за да видиш ефекта, трябва да се отделиш от основната ти мрежа. Примерно спираш бушона на лампите за да не връща обратно, после бодваш кабела от панелите в кръга на лампите и така си захранваш всичко, което е на този кръг. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

а за да може да се използва за лампите, ще трябва и акумулатор (а те хич не са евтини) - все пак тази енергия трябва да се съхрани някъде :)  Според познат, който работи в тази сфера такава инвестиция на този етап си заслужава само за каравана или места, където няма ел. мрежа. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пичове, дайте малко по-сериозно.

 

Скай, ще се опитам да обясня.

Пример: Бодвам 1 панел 250 вата на терасата и го връзвам в мрежата на апартамента. Да кажем, че живеем в перфектен свят и панелът произвежда по 250 вата на час. Тоя ток почва да се "върти" в мрежата на апартамента ми и ако имам консумация на уреди в рамките на 250 вата - те ще ползват този ток. В случай, че имам консумация от по-малка консумация, този ток ще "заминава" през електромера ми (т.е. извън мрежата на апартамента ми) и ще поема към общата електропреносна мрежа. 

Проблемът тук е, че моят (и вашите също) електромер е еднопосочен и за него няма значение дали токът е входящ или изходящ - ще го начили като изразходван. Т.е. ако произведа 250 вата, а консумирам 50, останалите 200 вата, ще заминат в ел мрежата, но в същият момент моят електромер ще ги отчете като разход от мен и ще ме таксува за тях - нищо, че съм "дарил" 200 вата на ЧЕЗ.

 

Кръг с лампи и кръг с контакти в един апартамент е все един ел кръг (от моя електромер) и няма значение от какво идва консумацията.

Въпросът е да има консумация не по-малка от произведената от панела мощност.

Ако консумацията е по-голяма, проблем няма, защото ще си дърпа разликата от ЧЕЗ.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Еми ти си го обяснил...въпроса е, че е хубаво да вържеш тези панели не към мрежата, а към отделен кръг. Примерно може да захраниш някоя духалка, печка или просто да си зареждаш всичките телефони, лаптопи на него. Така ще си сигурен, че телефона ти е зареден безплатно. Ако питаш мен си го бодни към бойлера, а като не захранва бойлера си пусни един разклонител да си зареждаш телефоните/лаптопите. Ако искаш да го бодваш в мрежата трябва да си сигурен, че като те няма всички консуматори ще са повече от 250W, което не знам как може да го отчиташ. А и няма как да си сигурен кои точно 250 вата се изразходват във всеки един момент, като го боднеш в общата мрежа.

Редактирано от sky
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За последните 3 месеца дневната консумация на ток ми е 170, 230 и 330 КВ/часа.

 

Сега слязох да замеря електромера и да видя колко ще показва след 4-5 часа, за да се ориентирам.

 

Реално панелът, който съм пуснал горе (и инвертора) са с доста ниска производителност (не знам дали това е термина). Ако приемем, че прави 220 вата на час - това са 3-4 крушки, които обаче денем не светят.

Така, че такъв панел би "обрал" стендбай лампичките на телевизор, домашно кино и часовника на фурната :)

290 киловат часа на година - по 21 стотинки - 60 лева на година би произвело това чудо...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен се обоснови какво искаш да захранваш в какъв период на рожбата, за да ти кажа конкретно система, каква мощност панели и какви акумулатори си нужни.

Соларна система никога не се подключва към електрическата мрежа, като фантомно захранване се прави друго, нужна е комутация.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 2 часа, redalex написа:

Пичове, дайте малко по-сериозно.

 

Скай, ще се опитам да обясня.

Пример: Бодвам 1 панел 250 вата на терасата и го връзвам в мрежата на апартамента. Да кажем, че живеем в перфектен свят и панелът произвежда по 250 вата на час. Тоя ток почва да се "върти" в мрежата на апартамента ми и ако имам консумация на уреди в рамките на 250 вата - те ще ползват този ток. В случай, че имам консумация от по-малка консумация, този ток ще "заминава" през електромера ми (т.е. извън мрежата на апартамента ми) и ще поема към общата електропреносна мрежа. 

Проблемът тук е, че моят (и вашите също) електромер е еднопосочен и за него няма значение дали токът е входящ или изходящ - ще го начили като изразходван. Т.е. ако произведа 250 вата, а консумирам 50, останалите 200 вата, ще заминат в ел мрежата, но в същият момент моят електромер ще ги отчете като разход от мен и ще ме таксува за тях - нищо, че съм "дарил" 200 вата на ЧЕЗ.

 

Кръг с лампи и кръг с контакти в един апартамент е все един ел кръг (от моя електромер) и няма значение от какво идва консумацията.

Въпросът е да има консумация не по-малка от произведената от панела мощност.

Ако консумацията е по-голяма, проблем няма, защото ще си дърпа разликата от ЧЕЗ.

 

Този панел може да отдаде максимално напрежение както и някакво в дадени граници според слънцето. За целта се използва ДЦ/ДЦ конвертор, който примерно при входящо напрежение в границите от 25-40 волта, поддържа към акумулаторите постоянно нужното зарядно напрежение да кажем 26-7 волта. Променя се само величината на тока преди дадения Цд конвертор, а от там и мощността. Ако сметнеш тока по напрежението, това ти е мощността. От там насетне може да прецениш какъв, ще е зарядния ток, и след което за колко време ще успееш да заредиш въпросните акумулатори.

Не е проблем с 250 вата панел да зареждаш както 20Ач така и 200Ач акумулатор.

Каква консумация ще можеш да покриваш, ти зависи единствено от мощността на инвсртора и от акумулаторите.

Така може да с 250 вата панел да заредиш батерии от които да изкараш и 5000 вата на 220 волта... за колко време зависи от батериите.

С две думи панела няма общо с това каква ще е консумацията до момента дукат, не решиш каква консумацията искаш и за какъв период от време да се покрива.

Ако искаш система която да произвежда по 250 ват часа, 24 часа, то ще ти трябва доста сериозно оборудване не като инвертор, а като акумулатори и панели. С два от 250 вата си точно до никъде! :)

Колко точно трябва да са те, като мощност зависи в какъв процент от часовото време са активни. Ако са активни по 8ч на ден, то за останалите 16ч са ти нужни около 200А акумулатор 2х12 волта, а панел не по малко от 1000вата!

За да заредиш 200А за 8ч са ти нужни около 25А заряден ток + още около 15А за да имаш 250вата в мрежата бе да се черпи през това време от батареите. Общо поне 40А консумация на ток от панелите. Мощността им зависи от напрежението което осиротяват и ЦД инвертора.

Като крайна сметка 250 вата са до никъде.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Чакай, чакай...

Не говоря за никакви батерии, заряди или Теслата, която по-горе някой метна ей така в темата.

 

СОларните панели и електроенергията от тях са ми просто интересни. Имах идея да набия 3/5 киловата соларни панели на покрива и да продавам тока на ЧЕЗ, но административните глупости и къртенето на стени за прекарване на кабел ме спряха (за сега).

 

За това обмислям варианта да плесна едно панелче, което да пуска ток през светлата част на деня, колкото да покрива дневната консумация. Нищо повече. (50те лева ток на година, които може би бих спестил, определено не са движещата сила. По-скоро мисля да го направя за спорта и от любов от любов към "иновациите")

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 49 минути, redalex написа:

Чакай, чакай...

Не говоря за никакви батерии, заряди или Теслата, която по-горе някой метна ей така в темата.

 

СОларните панели и електроенергията от тях са ми просто интересни. Имах идея да набия 3/5 киловата соларни панели на покрива и да продавам тока на ЧЕЗ, но административните глупости и къртенето на стени за прекарване на кабел ме спряха (за сега).

 

За това обмислям варианта да плесна едно панелче, което да пуска ток през светлата част на деня, колкото да покрива дневната консумация. Нищо повече. (50те лева ток на година, които може би бих спестил, определено не са движещата сила. По-скоро мисля да го направя за спорта и от любов от любов към "иновациите")

За да продаваш ти трябва пак качество на тока, за да го имаш ти трябва 100% гарантирана рожбата от час до час като държиш и успяваш да осигуряваш подаваната мощност. Без акумулатори не става! Те са ти гаранция за това, че в този период няма да си зависим от метеорологичните условя а и в същия момент буфер.

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи колегата зададе доста прост въпрос: какво става ако соларния панел произвежда повече енергия от колкото мога да консумирам, при положение че нямам акумулатор или специален електромер от електрото който може да върви назад?

 

Отговора е също много прост: просто си отива обратно в мрежата – даряваш я на електрото.

 

При положение че тока спре и се окаже че цялата сграда в която живееш се опитва да се захрани от твоя соларен панел, той няма да изгори. (В случай че това е следващия въпрос.)

 

 

Редактирано от CVT
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нещо не разбираме/те... какво значи повече?!...

Когато провеждаш ток, ти като си сключил договор там пише колко осигуряваш и колко продаваш.

Ако ще продаваш 1кв часа, то няма смисъл от система осигуряваща повече. Ако системата ти е 10кв и ти не си направил да ограничаваш над 1кв, чисто и просто останато го даряваш, защото никой не го консумира.

Без акумулатор, дц-дц инветор, дц-ас инветор и тн... както си е цялата система + още един куп други неща, няма как да продаваш енергия. Това не е панел който пусна на изхода 220 волта стабилизирано...

Отделно ти не можеш да подключваш източник към ел мрежата, защото ще изгориш всичко. Ако продаваш то се пренася по съвсем друг начин.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Там е работата, че не я даряваш. Плащаш си я.

 

Да, може би си прав си ако електромера е от най-простите и отчита само движение. Мисля че дигиталните се справят, но има и случаи с някои марки елетромери където се получава точно това. Най-добре е да се попита електроснабдителя.

Редактирано от CVT
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ей сега питах колегите - старите механични електромери не въртят на обратно. Новите електронни таксуват + и в двете посоки. Така че ако се връща ток през тях се плаща като консумиран.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Tufata, виждам, че имаш някакви познания по темата, но очевидно не си си направил труда да прочетеш какво питам аз.

Всъщност на практика вече си отговорих.

Електромерът ми е "нов" от 2012та и ще ме цака двупосочно - т.е. за консумация и за "връщане" на ток към ЧЕЗ.

Реално обаче, един панел от 220 вата и постоянна малка консумация у дома няма да доведат до такъв добив, че да ми се увеличи сметката. Евентуално би се намалила, но с малко... Само трябва да реша дали да  прежаля 900 лева, за да спестя ХХХ пари за следващите 20 години.

58 minutes ago, CVT said:

 

При положение че тока спре и се окаже че цялата сграда в която живееш се опитва да се захрани от твоя соларен панел, той няма да изгори. (В случай че това е следващия въпрос.)

 

 

Не бях мислил в тази насока, но все пак е успокояващо такова инфо :)

Реално единствената опасност за панела е физическа повреда.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 24 минути, redalex написа:

Tufata, виждам, че имаш някакви познания по темата, но очевидно не си си направил труда да прочетеш какво питам аз.

Всъщност на практика вече си отговорих.

Електромерът ми е "нов" от 2012та и ще ме цака двупосочно - т.е. за консумация и за "връщане" на ток към ЧЕЗ.

Реално обаче, един панел от 220 вата и постоянна малка консумация у дома няма да доведат до такъв добив, че да ми се увеличи сметката. Евентуално би се намалила, но с малко... Само трябва да реша дали да  прежаля 900 лева, за да спестя ХХХ пари за следващите 20 години.

Не бях мислил в тази насока, но все пак е успокояващо такова инфо :)

Реално единствената опасност за панела е физическа повреда.

Няма да те таксува никак, няма да можеш да направиш нищо така. Нали ти обясних, че не е това начина да връщат енергия в мрежата. Това не е право напрежение с променлива величина.

А иначе ако го върнеш както трябва, не е проблем да не отчита, както и това можеше да се направи при старите електромери, дърпаш ток а електромера успяваш да зададеш с какви обороти е или дори може да го принудиш и да тръгне на обратно. Това всичко по съвсем законен начин.

Аз не разбрах за какви консумации говорим от ел мрежата? Това е самостоятелна система, която произвежда, а не черпи ток. Дали е спрял или не и тн...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега, тук никой не говори само за един панел който произвежда прав ток. Соларните панели се продават в система, която е направена да се включи директно към мрежата на апартамента или къщата ти. Имат си конвертор който произвежда променливо напрежение и го синхронизират по фаза с мрежата. Това си е развита технология и всички неща са измислени и направени и се продават заедно. Има и доста защити, например ако някой реши да спре тока на сградата за да постави нов кабел а твоя панел му пусне 220 волта и го убие.  

 

Редактирано от CVT
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...