Jump to content

Соларен панел (за ток) за апартамент


Recommended Posts

А защо не "боднеш" фотоволтаика към нагревателя на бойлера и да спреш да мислиш за глупости?... :)

Приятел има над 20 панела на покрива си + цялата галимация с енергото и накрая на месеца пак е с положителна сметка за ток...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 70
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Преди 2 часа, CVT написа:

Колега, тук никой не говори само за един панел който произвежда прав ток. Соларните панели се продават в система, която е направена да се включи директно към мрежата на апартамента или къщата ти. Имат си конвертор който произвежда променливо напрежение и го синхронизират по фаза с мрежата. Това си е развита технология и всички неща са измислени и направени и се продават заедно. Има и доста защити, например ако някой реши да спре тока на сградата за да постави нов кабел а твоя панел му пусне 220 волта и го убие.  

 

Защо го обяснява на мен?! Аз това го казах още в първият ми пост...

Нищо не синхронизира с никаква фаза... просто през този период системата НЕ работи.

Това си е един УСБ в съставни блокове с много по голяма мощност.

Хайде първо да се формулира целта последно любителска или продаване за да се кажи какво точно е нужно!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Tufata, почваш да ми лазиш по нервите.

Това което питаш ясно съм го казал още в първия ми пост по темата. Иди прочети....

 

Велас, нямам бойлер и не ми е необходим (т.е. имам, но е проточен и го ползвам само 2-3 седмици в годината, когато има "профилактика")

Засякох си електромера долу във входа - от 13:30 до 18:20 беше качил 1 киловат - при работещ хладилник и включен в зарядно лаптоп и работещо радио на домашното кино.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз не бих се занимавал с нещо , което не ми носи пари. Щом е само за зелената идея , бих засадил няколко дръвчета , а не да окичвам фотоволтаици , които няма да произвеждат почти нищо или произведената енергия няма да може да се изразходи на 100% , защото това няма да стане без закупуване на акумулатори . Чакам да дойде моментът , когато в България нещата ще си дойдат на мястото и всеки ще може да продава на енергото. Имам почти 1 декар покрив , на който съм готов да монтирам фотоволтаици , стига да си струва. 

Редактирано от iovkom
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дефинирай "струва си"?

Какво те спира да го правиш? Пари носи - въпросът е колко ти се чака и колко ти се занимава да се бориш с администрацията.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не се захващам с нещо , което ми носи по-малко от 7-8% годишно. А това за администрацията - точно това не искам да правя. В Германия всеки склад за зърно и краварник е с фотоволтаици на покрива , а тук разправията е голяма. Имам приятел , който сложи 6 огромни фотоволтаика в двора си , струват почти 300 000 лв . Косата му побеля докато си изкара документите , няколко пъти му намалиха изкупната цена и в момента е пред фалит. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

52 minutes ago, tufata said:

Защо го обяснява на мен?! Аз това го казах още в първият ми пост...

Нищо не синхронизира с никаква фаза... просто през този период системата НЕ работи.

Това си е един УСБ в съставни блокове с много по голяма мощност.

Хайде първо да се формулира целта последно любителска или продаване за да се кажи какво точно е нужно!

 

Когато имаш два източника на преоменлив ток в една електрическа верига, фазата на синосуидата им трявба да се синхронизира. В противен случай се получава деструктивна интерференция. И ако пък стане така че двата източника са точно извън фаза няма да има никакъв ток във веригата. Точно това е едно от нещата за което се грижи конвертора на панела.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Честотата може да мръдне винаги за момент при който ще се получи раззинване на фазата. Тогава или нещо трябва да гръмне или да се получи пад на напрежение както каза ти.

Това не може да стане и колко бързи системи ида има, защото реално електрическия ток не се задържа в кондензатор или друго като буфер а се предава директно през елементи макар които да забавят комутациите.

От там насетне ако даваш 210 волта със същата синхронизация, а в мрежата е 215 то, се сещаш, че ще е без ефект, защото реално нищо потребляемо не подаваш.

Ако подаваш 215 а в мрежата е 210, то автоматично, ще претовариш подавателя тъй като той няма как да издържи консумацията на всичко вързано на тази фаза, освен твоето домакинство. Ако подаваш 210 и в мрежата е 210, дори да са синхронизирани по честота и по напрежение, то постоянно може да се поли разлика в различни точки поради различна дължина проводници и според консумацията, от там различен пад. Така мисля бях ясен, че така напрежение към мрежата не се подава!!!

Това е като да подаваш вода във водопроводната мрежа :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Начина по който работи е следния – конвертора на панела следи синусоидата на мрежата. Даже и тя леко да си променя периода от време на време и да излиза от фаза, той си я следи и прави така че двете синусоиди да са винаги във фаза. Значи ако мрежата каже плюс и той подава плюс, ако мрежата каже минус и той подава минус.

 

Ако нямаше соларен панел, когато един електрически уред консумира енергия, той причинява пад на напрежението. Демек амплитудата на синусоидата в апартамента се намаля. Когато това стане, от мрежата протича ток който се стреми да изравни напрежението. Този ток струва пари.

 

Ако във веригата има соларен панел, то неговия конвертор компенсира този пад на напрежение причинен от електрическия уред. Без разлика във напрежението, ток не протича от мрежата към апартамента.

 

Когато няма електрически уред а панела произвежда енергия се получава покачване на напрежението, защото амплитудата на синосоидата се повишава. Тогава напрежението във веригата става по-високо от напрежението в мрежата и ток протича от апартамента към мрежата (и съседите).

 

Ако обаче конвертора на соларния панел подаваше променлив ток който е извън фаза със мрежата, тогава щеше да се получиа деструктивна интерференция и резултата щеше да е пад на амплитудата. Демек по-ниско напрежение в апартамента. Това е еквивалентно на включен електрически уред. Тогава ток ще влезе от мрежата за да компенсира. Затова винаги трябва да е във фаза.

 

Така че, като вода е ако беше прав ток. При пломенлив е като вода, която ту се излива, ту смуче. Не знам как да го обесня по по-прост начин.

Редактирано от CVT
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

9 hours ago, iovkom said:

В Германия всеки склад за зърно и краварник е с фотоволтаици на покрива , а тук разправията е голяма. 

В Германия основната цел е да се потребява произведената енергия, а не да се продава.

Принципно най-скъпият компонент на електроенергията е преносът. Локалните мини-централи правят точно това - спестяват неефективния преност (все още не е измислен ефективен).

 

От екологична гледна точка си мисля, че използването на акумулатори е убива всякаква полза.

Упражнението си струва, ако идеята е да се разучат процедурите - първо по легализация на съоръжението, и второ по съставяне на техническо задание. За съжаление този опит после може да се приложи и за мегаватова централа. "За съжаление", защото процедурата (по слухове) е същата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Далаверата от продаване на електроенергия изчезна още преди три години. Тогава работих за човек който строеше парк и за има няма седмица (подписват се няколко договора с дружествоти) го прецакаха и сега му я купуват на ниска цена. Та ако си зарибен си слагаш три панела връзваш климатика и се радваш. Обаче без батерии бяма да минеш. Отделно не знам дали знаеш, но инвертора е по-скъп от панелите ти.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

CVT - обяснението ти е перфектно и дори лаици като мен успяват да схванат за какво иде реч. (В общи линии така си ги представях нещата и преди обяснението ти)

 

Робо, това, което казваш не е точно така. 

Както казва един приятел, който работи в КЕВР "Съдим производителите на ток от ВЕИ, защото трябва да спасим НЕК от фалит..." - а защо НЕК е в такова състояние и защо държавен орган иска да спасява държавно предприятие от фалит - защото сме в България.

 

Тил, както казах в началото - запознат съм с цените и не държа да обсъждам икономическата рентабилност на такъв мини проект, какъвто е моят.

Вече ако някой иска да инвестира хиляди пари и да чака печалба - да си прави сметката.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За "далаверата" - идеята на субсидията точно такава - да направи нещо непривлекателно - интересно. Независимо дали става дума за зърно или за фотоволтаици. И първоначалната идея и реализация на субсидията беше добра.

 

Това, което казвам е точно така. Само че в БГ пак имаме доуточнения. Доуточнението е, че тук се субсидира изкупната цена, което променя логиката. Но технически погледнато........абе разбираш ме, спирам, че детето ще закъснее за училище.

Редактирано от robobug
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 5 часа, redalex написа:

...
Както казва един приятел, който работи в КЕВР "Съдим производителите на ток от ВЕИ, защото трябва да спасим НЕК от фалит..." - а защо НЕК е в такова състояние....

 

Защото едни умници строиха АЕЦ "Белене", а НЕК изтегли заемите...

Но това е друга тема.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

9 hours ago, binev said:

Защото едни умници строиха АЕЦ "Белене", а НЕК изтегли заемите...

Но това е друга тема.

Прав си че е друга тема.

Ще помоля всички послепишещи да се придържат към въпроса на колегата redalex.

Уважавам мнението на всички и правото да го изразяват свободно,темата е достатъчно интересна за да пишем странични неща.

Към колегата redalex - аз бих подходил към фотоволтаика като install on demand. Т.е. предварително да знаеш какво точно ще "храниш"

Най-често това е бойлер,тъй като е един вид акумулатор. Друг е въпросът ако ползваш топлофикация.

Уточняващ въпрос: фирмата каква цена ти даде за цялата инсталация,която е описана на диаграмата ?

Редактирано от CCNA
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Цената я има тук:

http://www.motto-engineering.com/bg/produkti/solarni-sistemi/mikrosolarni-sistemi/mikrosolarna-sistema-s-edin-panel-220-detail

 

Имам цени и за 3кв и 5кв от миналата година, ама там говорим за присъединяване и продажба на ток - нещо, което за сега съм стопирал като проект.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако наистина произвежда 290 киловатчаса на година, тогава при сегашната крайна цена от 0,206 лв. на киловатчас. (София – дневна тарифа на ЧЕЗ) ще ти спестява по 290 х 0,206 = 59,74 лв. на година. При положение че струва 886,16 лв. сега, ще се изплати за 886,16 / 59,74 = 14,8 години.

 

Въпроса е дали след тези 15 години още ще може да произвежда енергия за да започне да ти прави пари. :)

 

Редактирано от CVT
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Публикувано (Редактирано)

Бакалкалската сметка съм я направил (макар, че смятах по 21 стотинки)

Разбира се има бонус и, че ще спестя 3-5 лева и от намлялата такса "пренос" към ЧЕЗ ;)

 

Както казах - не търся кой знае каква икономическа изгода - просто ми е интересен соларния ток.

Тия дни си гледам електромера - за 2 дни в светлата част на денонощието съм изразходвал към 8 КВчаса.

 

Бтв - обмислях вариант да си купя сам едно панелче + инвертор и да си ги вържа на същия принцип като това - може да икономисам някой лев и ще си начеша крастата да си го направя сам :)

 

Редактирано от redalex
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

8 киловата са страшно малко. Може би си топлофициран, а и кухнята не е заработила ;)

 

Соларните панели са ми идея, но нямам достатъчно площ за монтаж...

Редактирано от petio_venkov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Публикувано (Редактирано)

Всъщност са направо много - обикновено имам по-малка консумация.

ТЕЦ имам - т.е. ток за топла вода не харча.

 

Даже от вчера съм с включени два хладилника - музиката е почти нон стоп включена, а майсторите ползваха ток за прахосмукачка, бормашина/перфоратор и тн...

(тези 8 киловата са за ден и половина - понеделник от 13:30 до вчера в 20:00)

Сметката за ток рядко ми е над 50 лева.

 

Редактирано от redalex
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Баща ми има 1.25 кв (5х250w) и аз лично не виждам полза освен, че се топли безплатно през деня с една малка печка. Според мен при положение, че си около 50лв сметка за ток инвестицията не си струва. Използвай това пространство примерно да си направиш BBQ или нещо друго.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мда май доста хора не го отчитат тоя момент ;)

 

Аз набих пари за изолация и дограма и реално към днешна дата в такива студени дни изобщо нямам нужда от отопление - ходя си в нас по тениска и си свиркам.

Панелът евентуално ще се монтира върху неизползваема скатова част на покрива, а не на самата тераса, така че няма как да си направя BBQ там ;)

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...