Jump to content

Идея за захващане на стойка за телефон/GSP


plamenbv

Recommended Posts

Здравейте, колеги! Днес свалях централните духалки, че имаше някакъв боклук в едната и ми хрумна една идея... Но първо малко предистория...

 

От доста време търся начин да си хвана стойка за телефона някъде по таблото (не искам на джама :D), но без да пробивам и лепя. По случайност преди 2 дни попаднах на това:

s_l1600.jpg

 

Цената на това нещо, обаче, е ~20 паунда, т.е. 45-50 лева. 50 кинта за това парче пластмаса - не, благодаря! :) 

 

И така, днес, докато бях разкачил духалките, ме осени една гениална идея.. :D Ако взаимствам от дизайна на 50-левовата стойка горе, може да направя нещо, за което да се захванат няколко вида стойки, без да се пробива таблото и без да се чупи нищо, а в същото време да е стабилно и да не вибрира при движение.

 

Запалих SolidWorks-a и си припомних занятията по ОИП от 1-ви курс в ТУ.. :D Резултатът е това:

sdw1.png

 

Идеята е това нещо да се монтира на отвора на двете духалки и да бъде основа за захващане на каквато и да била стойка. Елементът може да се изработи от алуминиев лист, при което ще изглежда много добре (според мен). Друг вариант е 3D принтер или някаква трудна подобна технология и да бъде пластмасов с цвят, близък до таблото.

 

Двата отвора в центъра се появиха в последствие. Идеята за тях дойде от стойката, която ползвам в момента. Повечето стойки за телефони имат сглобка на сфера, за да може да се въртят на ляво, на дясно. Идеята ми е да направя сферичен елемент, който да се закрепи на основата, а на него да може да се закрепи самата стойка. За това говоря:

sdw2.png sdw3.png
 

Сглобено изглежда така:

sdw4.png
 

Поиграх се малко със SolidWorks-a да докарам нещо мааалко по-реално, за да добиете пълна представа:

sdw5.png sdw6.png

 

Ако основата се направи от метал, сферичният елемент също трябва да е метален. Тъй като изработката на такъв елемент ще е по-сложна и съответно, по-скъпа, си мисля за нещо подобно:

Capture.png

 

Стига да се намери точният размер сферична глава.. :) 

 

Какво мислите за тези идея? Някой от вас дали има познат, който може да помогне с лазерно рязане на метал или 3D принтер? Разбира се, ще си платя каквото си струва - просто самият аз нямам такива контакти.. 

 

Със сигурност ще си изработя едно такова нещо за себе си и ако е успешно, ще се радвам да го споделя и други желаещи. Утре ще си поиграя на труд-и-техника и ще изрежа един "прототип" от картон, за да видя дали съм мерил правилно. Нямах шублер под ръка и като идиот мерих с 12 сантиметрова линийка.. :X :D 

 

Докато работех по моделя ми дойдоха още няколко идеи за подобни стойки, които да се захванат за духалката, но са по-сложни за изпълнение, а трябва и по-прецизно измерване.. 

 

 

Редактирано от plamenbv
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Браво за ентусиазма, ще следя да видя какво ще сътвориш.

На този етап не ми харесва как изглежда ;), но съм сигурен, че ще го направиш по-добре.

Иначе тази пластмаса излиза около 40 лв. с доставката до България, като наистина се е олял с цената тоя малко.

Друг е въпроса колко ще излезе твоя вариант и струва ли си разправията.

Ако ти е интересно да се занимаваш обаче го докарай до край.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Кое не ти харесва? Ще се радвам да споделиш, за да мога да го направя по-добре. :) 

 

Изрязах набързо един картон и пробвах дали влиза... Така изглежда:

20160903_234525.jpg

 

Мислех да направя частта по-средата по-тясна, за да е по-"дискретно".

 

Колкото и да ми излезе тук, ще съм по-доволен, защото съм си го направил сам. :) 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Супер идея, браво. Според мен го направи метално, но само за левият въздоховод. Считам, че ще е по-добре естетически. Може да се пробваш, да го надраскаш. Ако бъде адекватно изпълнението, веднага вземам за на майма мо Сеат-а :)

Send from my S7 Edge

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако го направиш по-дискретно би било по-добре да.

Не ми харесва, че така променяш доста голяма част от интериора и то точно там където се вижда най-много.

Все пак съм сигурен, че ще изглежда по-добре като е готово финално вече.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, може би си прав, че е точно в центъра на таблото.

Но ако се направи по-тясно и от матиран алуминий (като дръжките на вратите и ринговете), може би ще пасва по-добре.

Както и колегата по-горе предложи, може да се направи подобно нещо, но единично - за лявата духалка - така няма да се набива на очи. Тогава пък зареждането ще е трудно, но сме виждали bsdnikolov как хитро си е прекарал 12v гнездо под волана.. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...