Jump to content

Лаптоп Acer се опитва да eject-не запоено за дъното видео


Recommended Posts

Момци, попадна ми един Acer Aspire 5750G, който прави тези бели. Преди да попадне в мен го е правил по време на игра на World of Warcraft. Крашват някакви драйвери, лаптопа се опитва да изхвърли картата, което няма как да стане естествено, екрана става бял и не реагира на нищо, докато не се рестартира. В редки случаи го е правило и на други игри, след известно време разцъкване, но никога по специфичен начин, на специфично място в играта или след еднакво време игра.  Понякога драйверите просто са крашвали, но са успявали да се възстановят. Всичко му е up to date, освен BIOS, но лаптопа е на 4-5години и преди е нямало такъв проблем. Два пъти (преди няколко месеца) на случаен принцип се е показал BSOD. След това не се е повторило.

Видеото е GT540M.

Намалих му GPU и Memory clock-а и от тогава е нямал проблеми. Като се пуска игра се чува леко жужене от картата, което при минимизиране на играта спира, но ми казват, че е бил така още след първите няколко месеца и е нямало проблем.

 

Идеи някакви на по-разбиращите? Дали може да се спаси видеото чрез реболинг или да чакаме да приключва? Или пък проблема е другаде?

Някъде гледах точно какво е крашнало, но в момента не се сещам.

Редактирано от s7r3l0k
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За реболинга си писал, значи ти е ясен тоя вариант.

Аз поне бих започнал от п(р)очистване на охладителната система и ре-пастиране на съответните й контактни площадки.

Ако и след рефлоуинг (в печката или с пищака за горещ въздух и специална постановка, включваща фолио за печене), не стане - бих се замислил какво толкова си заслужава в това нещо, че да го подлагам на реболинг или да му търся "ново" дъно от каратягите...

Редактирано от Cornu©opia
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Малко ми е нервен варианта да правя рефлоуинг, защото досега не съм прибягвал до такъв. Имам чувството, че ще прекаля с градусите или с печенето и ще убия самото дъно. А лаптопа не е мой. Някой жокер тук ще ми е полезен ако се реша на това.

Реболинга е доста скъп вариант и вероятно ще отпадне. Ново дъно в никакъв случай.

Чакам да ми кажат кога е била последната смяна на термопаста защото GPU-то достига до ~100С при голямо/максимално натоварване.

Жуженето от него ме тревожи най-много. Все се надявах, че ще се окаже софтуерен проблем крашването на драйвери. Win-а също не знам от кога не е преинсталирам, но като гледам, мога да се обзаложа, че поне 2 години не е пипан.

 

Като цяло лаптопа е страдалец. Пластмасовия корпус отдолу е така брутално печен, че пластмасата буквално се разпада при развиване на болтовете. Рядко съм срещал такива кошмари.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имам такъв, същия.

Ще ти кажа как чрез превенция му удължих животеца.

Слагаш 1.21 моднатия биос и спираш нвидиата тотално.

Спираш турбото на проца за да не грее излишно, сменяш пасти и термо лепенки.

Аз му забих и ссд а харда в кади, и боднах 2х4Гб@1600мхз.

За сега се държи повече от добре.

Игри не се играят, само разни флашчета.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мислих си го. Собственика не пожела този вариант. Държи да може да се играе всичко до 2009-2011 на ниски-средни графики, въпреки че 100 пъти повторих, че вече няма ресурс лаптопа. Учудващо обаче, машинката подкара игри, които очаквах изобщо да не тръгнат с това видео или да изкарва ~15FPS максимум. Говорим за що годе актуални заглавия, с доста високи изисквания. i5-цата дърпа доста доволно напред. Липсва му само втората плочка 4гиги и SSD-то и щеше да е отлична машина, като за модел 2011-2г.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ремонтирал съм няколко ACER-а, имат много кофти направено охлаждане на графичните карти. По-конкретно шината не опира в чипа, а се ползва термо "маджун", който след няколко години не прави термо контакт. И се прецаква охлаждането.

 

Може би това е проблема и при теб. ACER не купувам. Поради тази и други причини.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На този Acer преди съм му сменял охлаждането. Причината - разбит вентилатор. Бил е на 1г. Не го помня това, но явно сме му купили цяло оригиналдъ охлаждане с вентилатор Sunon.:buhu: Такива боклуци никъде другаде не съм виждал. Това е точно най-кофти охлаждането на което съм попадал.

Ето какво ми споделиха преди 10-15 минути.

Термопастата не е сменяна от над 2г, като през цялото време е работил на макс, играно е, не е спиран изобщо, а е работил 24/7 като настолна машина. Започнаха да се избистрят нещата. Най-верятно проблема е свързан с многократно прегряване на GPU-то, постоянното поддържане на високи температури което уви му е съкратило живота многократно, нанесло му е непоправими или икономически неизгодни за ремонт щети. Ще сменяме паста и лепенки в някакъв жалък опит да го изкараме от гроба. Ако оживее-оживее, ако не, част от варианта на @SunShine ще се превърне в новата реалност за лаптопа. Нов BIOS, спиране на невидията и турбото на проц-а. SSD и RAM памет собственика не иска.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако не я спрете графиката на време може и да е късно после...

Лаптопа е куц кон по рождение.

За гейминг се купува друг клас машина.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

1 hour ago, s7r3l0k said:

На този Acer преди съм му сменял охлаждането. Причината - разбит вентилатор. Бил е на 1г. Не го помня това, но явно сме му купили цяло оригиналдъ охлаждане с вентилатор Sunon.:buhu: Такива боклуци никъде другаде не съм виждал. Това е точно най-кофти охлаждането на което съм попадал.

Ето какво ми споделиха преди 10-15 минути.

Термопастата не е сменяна от над 2г, като през цялото време е работил на макс, играно е, не е спиран изобщо, а е работил 24/7 като настолна машина. Започнаха да се избистрят нещата. Най-верятно проблема е свързан с многократно прегряване на GPU-то, постоянното поддържане на високи температури което уви му е съкратило живота многократно, нанесло му е непоправими или икономически неизгодни за ремонт щети. Ще сменяме паста и лепенки в някакъв жалък опит да го изкараме от гроба. Ако оживее-оживее, ако не, част от варианта на @SunShine ще се превърне в новата реалност за лаптопа. Нов BIOS, спиране на невидията и турбото на проц-а. SSD и RAM памет собственика не иска.

Може и така да е. Обаче виж дали има достатъчно маджун между чипа и шината. Тоя дето е сменял пастата/маджуна може да си е оставил ръцете!

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ебаси и темата.

Човек който не разбира и няма опит сервизира клиентски ноубук като пита за съвети в автомобилен форум.

Ама е чувал за реболинг, рифлоу, термал солюшънс и други фешън думички.

Ашколсун, аферим, машшала!

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Въпреки "положението" ти във форума, най-учтиво те моля да махнеш мнението си, което не е свързано с проблема. Нямам намерение да създавам излишно напрежение, нито да се доказвам пред някого и да си губя времето. Човека ми е доверил машината си, защото ми е познат, страдал е от кофти сервизи и знае, че аз няма да му взема и една стотинка за това, за което на други места ще му вземат доволни пари. Няма сервизиране и клиенти, нито имам фирма, нито работя в такъв сервиз. Никъде в темата не съм споменал думите "клиент" и "сервиз".

Няма аз да му правя реболинг, нито трябва да съм ракетен инжинер, за да сменя една термопаста и няколко лепенки, което вече и 12-годишен може да направи. Тия думички, които казваш, че съм научил, се срещат често като решение за такъв проблем на GPU-то и е съвсем в реда на нещата да попитам адекватно решение ли е. Имаме достатъчно хора, които имат солидни познания в тази сфера и могат да ми дадат насоки. Ако мога да го свърша сам, ще го направя. Ако ли не - ще се търси къде и какво.

В случая влизаш с шут в темата, наричаш мен тъп, пренебрегваш/омаловажаваш мненията на колегите и едва ли не казваш, че ми е забранено да се докосвам до такива машини, ако нямам завършено образование. Не ти прави чест.

 

Термопастата на видеото е пълен боклук, нанесена е некадърно и вече не става за нищо, лепенката е разлепена от едната страна. Ще започна от тях. Върнах заводските честоти на картата, пуснах няколко теста, докато започне да пече, но нямаше крашове на драйвери, BSOD или проблеми с производителността. Единствения проблем е повишена температура (и съответно вече спад в производителността), но в горните редове съм обяснил къде е разковничето.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

След дългата почивка, днес най-накрая седнах да се занимавам с лаптопа. Почистен, със сменена паста и лепенки се държи добре. Времето ще покаже дали ще спираме Nvidia-та. Човека си го взе и отида да го мъчи с някакви игри и да даде feedback.:hilezh:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така като се зачетох,лаптопа му давам 6-8 месеца преди екрана да стане черен(явно бая се играе и не се мисли за машината)При такива ситуации се прави най-малкото рефлоу и се преглежда охлаждането дали прави контакт,ако не прави,не се сменят просто термо лепенките а е добре да се доближи максимално с медна подложка и лепенки!Сунон са си екстра вентилатори.КАТО преди всичко се предупреждава собственика,че може да умре по време на манипулацията което е малко вероятно при рефлоу,но все пак чипа е прегряван систематично и не се знае в какво състояние е!

ПС:в нормален сервиз за нормална сума около 50лв ще му дадат и гаранция поне 30дни :)

Редактирано от apisabvgd
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 year later...

Бях забравил темата. Година и 3 месеца по-късно, лаптопа още работи. Тогава се оказа, че е софтуерен проблем от драйвърите на nvidia.

Лаптопа все още е под постоянен терор. Вчера ми го донесоха отново, защото много печал. Толкова беше задръстен, че топлината нямаше откъде да излезе и някак си е изкарал така неопределено време (над 6 месеца). Собственика каза, че не е отварян, почистван и проверяван откакто беше при мен миналата година.

Буквално никаква струя въздух от отвора встрани нямаше. Споделиха ми, че редовно си работил на около 90-100С на процесор и почти толкова на видеото, от време на време се появявала миризма на изгоряла пластмаса, но нищо му нямало. Ъптайма беше 3 месеца.:steinigung: Не питайте как е оцелял - не знам.

Това, което вентилатора беше набил в радиатора, мога да го ползвам за топлоизолация или килимче.:hilezh:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...