Jump to content

Как да си отремонтираме поставката за чаша


Traytor

Recommended Posts

Здравейте колеги,

 

Не съм сигурен дали има друга такава тема, аз лично не намерих(но аз съм и скаран с търсачката на форума :hilezh:).

Понеже вече от една година съм собственик на A4 B6 и се опитвам да си оправя каквото мога по нея(дреболийки, но искам да работят), най-сетне стигнах до поставката за чаша.

Това е доста често срещана болежка, или не се отваря изобщо или не може да се прибере докрай и може да я ползвате като я издърпвате...

Мислех да си купя втора употреба, но цена от 70лв за нещо толкова дребно не ми е по вкуса(не казвам че е скъпо, може би е нормално, но аз не исках да ги давам).

Най-честата причина тези поставки за чаши да не работят, е че от Ауди не са домислили устройството им(странното е че 2 поколения до колкото видях ползват този механизъм..).

DSC02147.jpg

*снимката не е моя.

На поставката за чаша има каналче в което влиза тази Т-образна част на пружината и държи контра. Проблема е че пластмасата която трябва да държи пружината е доста тънка и се отчупват парченца и пружината се прибира.

 

037977393-big.jpg

 

При което пружината и барабана който я държи изпадат и след това пречат за пълното прибиране на поставката за чаша.

 

Ето начина който използвах аз за да си оправя поставката:

 

Първо трябва да се свали от таблото, клипчето което прилагам не е мое, просто гледах от него(там махат визитник, но е аналогично):

 

Клип

 

Ако не ви се маха кората под волана, може да издърпате поставката за чаша до отворено положение(ако можете да я издърпвате) и така имате опора да хванете лайсната отдолу и да я свалите от едната страна. Действайте внимателно за да не нараните покритието на бутони, капачки и прочие.

Сега трябва извадите поставката от рамката/кутийката в която се прибира.

037977388-big.jpg

При вас ще има и едно зъбно колелце, аз просто съм го свалил, не е задължително.

 

Имате 2 чопа който не позволяват на поставката да излезе от рамката, просто с помощта на малка отвертка или нещо подобно повдигнете:

чопчето от горната страна:

037977389-big.jpg

 

И сега от долната страна:

037977390-big.jpg

 

*Ако не сте свалили зъбното колело ще запира малко, просто го натиснете леко с отвертката за да влезе под рамката и издърпайте, няма да се счупи.

 

След като свалите поставката за чаша можете да видите точно как работи механизма.

 

037977398-big.jpg

 

Върху този цилиндър стои пружината, закача се в каналчето и когато приберете поставката за чаша е под напрежение(при което с времето тънката пластмаса не издържа и се чупи).

 

037977397-big.jpg

 

Ето ги пружинката и цилиндърчето...

 

037977395-big.jpg

 

Сега да се върнем на каналчето където влиза пружината:

037977393-big.jpg

 

Наложете пружината за да видите как трябва да стои точно.

Докато сте разглобили всичко, ако ви заяжда малко механизма на поставката може да го смажете, възползвайте се да изчистите и ако има кафе и други лепкави неща. При мен както се вижда има мръсотия, но не е лепкаво, просто прахоляк върху останала смазка. По-добре да го изчистите сега отколкото да ви лепне после и да се чудите как.

 

Обмислях много варианти за оправяне на поставката, накрая се спрях на двукомпонентно лепило Поксипол.

Никак не е трудно.

Просто наложете пружината в канала и(да не се объркате, канала на B6 поставката е отгоре, а от долу ви е светловода) намажете с лепилото след като сте направили сместа.

037977399-big.jpg

Можете да се справите и доста по-добре от мен, но в крайна сметка, важното е да свършим работата.

 

Оставете лепилото да изсъхне хубаво.

 

След това сглабянето е по-обратния ред.

Вкарвате цилиндърчето в пружината и внимателно вкарвате поставката за чаша, по такъв начин че да влезе цилиндъра в каналчета си, след като се напаснали това избутайте докрай.

 

Пробвайте как работи поставката  и сте готови да монтирате в колата.

 

Цялата работа няма да ви отнеме повече от 1 час, може би час и половина ако има много за чистене, но резултата е работеща поставка за 5.50лв.

Ето и да се похваля че моята вече работи :hilezh:

цък

Същата процедура може да се ползва и за поставките на A6 C5 с тази разлика че при тях пружината се хваща отдолу при светловода.

И лайсната около поставката и бутоните се сваля малко по-кофти и трябва да внимавате за щипките.

 

Надявам се темата да е полезна на някои от вас, които имат същия проблем.

Поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 years later...

По този въпрос за поставката от къде сте я купили,благодаря предварително,а за задните поставки срещу въздухопровода,че едната ми е счупена,имате ли представа от къде се купуват у как се сменят

Редактирано от Nandiilieva
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...