Jump to content

Избор на лаптоп, бюджет 800-1000лв


ole

Recommended Posts

  • Отговори 308
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

  • 2 months later...

Някой в час ли е със сглобяването на десктоп машина ? Засега мисля за нещо като Amd Ryzen 5 3600 или подобен, 16/24 Рам,  120 SSD и 2ТБ основен HDD...Някаква що годе прилична видео карта. Ще трябва и още един, нещо и по-бюджетно...Някакви предложения за рам и читав SSD,че тези дни втори Kingston Hyper X отиде във вечните SSD полета, както и цялото инфо от десктопа...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре си се спрял за процесора, стига да не ти трябват повече ядра за нещо.

SSD-то няма смисъл от 120, по-добре си вземи 256 или направо 512, цените не са високи в момента а ще влезе винаги в употреба за нещо, препоръчвам ти някое от NVMe-тата на Samsung, избери си според цената кое те устройва, това е доста добър вариант и е на добра цена.

Прилична видео карта, кажи за какво ти трябва, ако е за игри на каква резолюция и т.н.?

В момента няма наличности на новите модели, опитай да намериш нещо като 1660ti или 2060/Super.

За рам, райзъните обичат по-високи честоти, така че търси нещо на 3200 или 3600 mhz, и там скочиха цените доста и няма много наличности.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Освен за системен , SSD не  ползвам за друго. Проблемът  не е в цената, а че умират като Форд през зимата...Рязко и без никакви признаци и за това имам навика да не държа нищо на тях освен ОС и програмите.

Ако ще е повече ядра, по принцип си мислех за  threadripper 3960, че и едно дъно се продава на половин цена наблизо и доста ме съблазнява да се заиграя да пробвам да сглобя и една ентри левъл, хай-енд машина...Така или иначе ще трябват 3 десктопа, като единия може да е съвсем бейсик.

 1660ti като видео е ок, няма смисъл от повече...Игри едва ли ще се играят. Става въпрос за работни машини по-скоро.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Трябва малко от малко да подбираш марките, а не да вземаш най-евтиното. Бих ти препоръчал Crucial за по-критичните машини и Samsung за останалите. Никога не съм имам проблеми с двете марки. Първия ми Crucial SSD (250 GB) който взех още 2012 г. и който смених през 2018 г. с по-новия модел още работи на един стар лаптоп.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сигурно от 10-тина години нямам HDD на PC-то и до сега да чукам на дърво нито едно SSD не ми е умирало.

Първите години като навлязоха бях с Intel, след това минах на Samsung и вече съм сменил няколко техни модела, както 2.5 инчови, така и nvme-та.

Откакто пуснаха 980 Pro съм с такова 1TB за OS и игри (+ още две 2.5 инчови за сторидж), няма нужда и смисъл от gen 4 ssd реално при мен, но цените са им ок и защо пък не :).

Редактирано от fifipaldi
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 1 час, CVT написа:

Трябва малко от малко да подбираш марките, а не да вземаш най-евтиното.

Никога не съм взимал най-евтиното особено за SSD, може и лош късмет да е просто, но е факт...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Как бориш греенето, на мен в лаптопа при товар стига до 60 градуса, а е с хетсинкове и паста. Същото ССД но половинка.

ПП

До Фифката... :)

Редактирано от Aleks67
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

7 hours ago, mitsubishi galant said:

Amd Ryzen 5 3600 или подобен...

Процесорът е стар...и когато излезе беше без алтернатива цена/производителност. Сега е с 30% нагоре.

При АМ4 може да се вземе PCIe 4.0 платка, на която с подходящо ССД може да се постигне трансфер от над 5000мб/с.

Проблемът в момента е липсата на видеокарти. Аз бих изчакал интел процесорите с Ирис графика, които би трябвало да разкодират 4К без загуби.

Ако държиш на АМД има други интересни опции

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колко да е стар, има няма година и половина, аз си взех 5600х за игри само заради гъдела, иначе са почти равни с 3600х.

А алтернатива винаги е имало и то доста добра в лицето на 10400/10500.

Трансфера за който си писал го постигам и както писах и по-горе не усещам предимство спрямо предишните 500 мб/с при моето плзване на системата, не му е нужно явно това и на него.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

1 hour ago, fifipaldi said:

Колко да е стар,.....

А алтернатива винаги е имало и то доста добра в лицето на 10400/10500.

Ами толкова е стар, че нямаше никаква алтернатива, когато се появи.

Алтернативата 10400 се появи година по-късно, а в момента се чакат друг клас интел-и.

 

Когато се дават над 1000лв за компютър обикновено се мисли за няколко години напред.

Ако човек има нужда от много бърз процесор и в същото време не усеща разлика между 500 и 5000 .....или е мноооого частен случай.....или i5 3-то поколение ще му върши същата работа. Една елементарна фактурираща програма в днешно време използва SQL и иска голям трансфер, за да работи без да се появя пясъчен часовник :)

Вече за разлика между 3000 (колкото е pci 3.0) и 5000 се иска примерно софтуер за фото/видео обработка.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 31 минути, robobug написа:

Ако човек има нужда от много бърз процесор и в същото време не усеща разлика между 500 и 5000 .....или е мноооого частен случай.....или i5 3-то поколение ще му върши същата работа.

Много частен случай е, само няколко стотици милиона геймъра по света ;).

Трябва ми бърз процесор за игрите и за да не спъва 3080-тката да, но от SSD-то не усещам никакъв прираст между сегашното, което е 5000+ gen4, pci 4.0 и т.н. и т.н. и старите, които бяха 500+, те ти частен случай ;).

На Мицубишито му трябва за друго обаче и се отклонихме.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може да приемеш, че наличието на 3080 за игри и използването на компютър само за това е частен случай .....в момента :hilezh:

 

Разликата между 500 и 5000 се усеща от всички, които използват ПЦ-то за работа, различна от Word.

Изобщо наличието на лагав SATA контролер не подлежи на коментар....по-скоро въпросът е дали има смисъл от 5000, когато на pci 3.0 е наличен трансфер от 3000. Когато купувам ПЦ за 2-3 години напред, аз не бих спестил 5-7%.

Вариант за оперативен бърз "диск", без архивиране към облак, НАС или "обикновен" диск също не трябва се коментира.

 

Редактирано от robobug
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така е така е, казах го още в първия пост, аз за мен съм си направил избора, няма смисъл да се пести, особено за future proof машина, дори и да не ми е изцяло нужно в момента.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В случая се говори за нужда от 3 десктопа. Тоест всичко е х3. Не е най-разумният съвет, за 5-7% да се доплатят 200лв. Не си заслужава. И тъй като тези 5-7% са чиста теория при някакъв оптимален вариант, а на практика може постигнатата разлика да е по-малка, не виждам къде е логиката да купува 5600Х.

 

Вярно ли има още хора, които през 2021г говорят за интелите като възможен вариант? Чакайте, вместо отново претоплената манджа другата седмица, да излязат процесорите от 12-то поколение. 10 и 11 са пътници, които бяха представени и пуснати панически, в опит да се отговори по някакъв начин на AMD. Gen 12 може и да има шанс да е нещо интересно. През 2021 не се купува дъно, което не поддържа PCIe4. Иначе гореизложената теория за future-proofing става една много избирателна.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Интелите стават за работни и домашни машини на които няма да се слага външна видео карта, доста читав вариант си е дори, аз винаги съм бил с Интел до момента, но минах на AMD това поколение, не съм фенбойче, което е по-добро него купувам.

Другото е вярно, затва и му казах, че 3600 е добър избор и няма смисъл от повече, но nvme пред sata винаги е за предпочитане, особено при тези цени.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 7 часа, robobug написа:

Процесорът е стар...и когато излезе беше без алтернатива цена/производителност. Сега е с 30% нагоре.

При АМ4 може да се вземе PCIe 4.0 платка, на която с подходящо ССД може да се постигне трансфер от над 5000мб/с.

Проблемът в момента е липсата на видеокарти. Аз бих изчакал интел процесорите с Ирис графика, които би трябвало да разкодират 4К без загуби.

Ако държиш на АМД има други интересни опции

Идеята е точно дъното да е стабилно и със сокет, който да позволява ъпгрейд след време. Засега  AMD уж обещават ,че това ще остане така. Хубавото е , че е популярен процесор и се намира и на пазара втора ръка. Не изглежда, да има нужда от супер модерно охлаждане. За PCie 4.0 е задължително условие. С картите нещата не е ясно дали скоро ще влезнат в релси, като гледам с криптотата какво се случва. 

В общи линии гледам да събера добра база като дъно, памет поне 24 и читаво SSD и вече  в бъдеще да може се надгражда според нуждите, като процесор и видео . Ако трябваше да събирам само една машина, сигурно вече щях да съм купил  AMD TRX40...и да се оглеждам за 3960...

 

 

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не мисля, че скоро ще имаш повод за притеснения с AM4 сокета. Другото, което ми идва на ум - X570, X570 и пак X570. Парите на B550 са доста грозни, не предлагат кой знае какво, а PCIe4 е ограничен до видеокартата и едно SSD. Всичко останало получава PCIe3 трансфер. В ниския ценови диапазон, няколко X570 дъна предлагат брутален VRM, който ще ти позволи да забодеш безгрижно всичко от R3 3100 до 5950X, както и бъдещите процесори, без да имаш проблеми, дори да решиш да изцедиш онези 5%, които AMD са оставили на хората, които клокват.:hilezh:

Едно от тези дъна е Gigabyte X570 Aorus Elite. ASUS имаха някакво дъно на сходна цена от TUF серията, мен не ме впечатли особено.

Ако се докопаш до употребявано TRX40 дъно, окомплетовано с процесор, на добра цена, вероятно ще си заслужава да се впуснеш в приключението. Видеото няма какво да го мислиш, там може да минеш тънко.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 2 часа, s7r3l0k написа:

Не мисля, че скоро ще имаш повод за притеснения с AM4 сокета. Другото, което ми идва на ум - X570, X570 и пак X570.

Добро мнение и доста полезно, защото отначало гледах Asus tuf gaming B550 plus най-вече заради цената...

Относно TRx40, един младеж продава наблизо Aorux pro wi fi за 300€ , което е добре като цена, но прицесора който си заслужава е 1200€ , иначе ще стане брутална машина. Засега ще започна с важните неща, които са на дневен ред, а после ще го мисля, може и да се заиграя да сглобя нещо за мен .

На първо време ми трябват три десктопа...

Първият ще е в общи линии като управляващ модул на машина и ще работи нон стоп . Няма супер високи изисквания освен да е нещо стабилно и надеждно . След това друг компютър, който ще служи за обработване на поръчките, т.е. това с R5 3600 x  , където мисля дори  да няма нет и трети за приемане , изпращане на поръчки, връзка с клиенти, и всякакъв онлайн мултитаскинг от този сорт...

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Обърни внимание на двете дъна споменати по-горе. Гигабайта ползва LAN чип на Интел, докато ASUS ползват измишльотината на Realtek. Защо са я направили тази глупост не знам, но ако това не те тревожи, може би то е по-добрият избор. Аз лично бих предпочел Intel lan във всеки случай, извън домашната употреба на един десктоп за игрички, цъкане в нета, музка, клипове и т.н. В гигабайтското също има недоразумения, но не вярвам да ти трябва USB-C на заден панел, като дъното е подготвено за монтаж на предният панел на кутията въпросният USB-C 3.2, както и липсата на status LED-та. На някои хора не им стигат 4-те хедъра за вентилатори в Aorus Elite-а, направи сметката за твоят случай.

Вече са ти казали, че е нужно Ryzen да се комбинира с бърза памет, но отново избора дали просто да е бърза или да търсиш samsung b-die памети, зависи от теб, целта и бюджета, който се гони.

Ако търсиш актуалното, спокойно можеш да направиш 3 AMD системи. Ако проекта търпи отлагане, Intel gen 12 може и да се окаже нещо интересно, но ще трябва да почакаш. 10 и 11 по мое мнение са пари на вятъра.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...