Jump to content

Проблем с клапи на парно Ауди а4 б6


Митака55555

Recommended Posts

Ако ми позволите ще пиша в тази тема, за да не се трупат. И аз имам проблем с лявото моторче/клапа. Запецнала е в средно състояние. На диагностика освен v158 излязоха грешки и за v71 и v113. Свалих всички моторчета, разглобих ги и накиснах потенциометрите за 24 часа. Измерих съпротивлението и на всички е от 0 до 5 ома при завъртане на потенциометъра. Смазах всички елементи. Проблемът остана, като  съм сигурен, че моторчетата сработват. Всяко едно го пробвах на мястото на v113. На ваг ком ми изкарва супер странни стойности за лявата клапа. Не намирам от къде и как да я адаптирам. Като пуснах basic settings видях, че лявата клапа и v71 не помръдват изобщо. Прилагам снимка от живите данни за лявата клапа. Защо зададените стойности за топло/студено е 129? За дясната да 30/240.

IMG_20190525_190637.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 53
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Всякакви идеи ще са ми от полза. Моторчето за лявата клапа сработва когато го сложа на друго място. Стойностите от горната снимка от потенциометъра ли идват или са зададени от другаде? Някой знае ли дали могат да се променят? Като грешка ми излиза  018141 - Adaptation limit surpassed. Възможен ли е проблемът да е в ел.инсталацията?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Разкачи управлението на климатика от буксите,огледай за окислен пин и напръскай с нещо за Ел контакти. Като махнеш моторчето,клапата как се движи на ръка,трябва да е лесно?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 years later...

Здравейте! Проблема ми е, че се потят стъклата зверски. Като ми е включено въртенето на въздуха в купето духа по-силно и що годе се чистят стъклата, но не напълно. На диагностика излиза грешка за клапа с номер V113 (тази за въздуха който влиза отвън в купето ли е)? 

Забелязах че се чува едно цъкане при паленето и след това като я загася, това от нея ли се получава? 

Видях, че е зад жабката но не разбрах как се разглабя самата кутийка и кое точно се кисне в спирт? 

След това нужна ли е адаптация на самата клапа след свалянето и слагането й? Нещо по-специфично при свалянето, разглабянето, слагането има ли, за което да внимавам? 

Редактирано от b4avant
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Клапата която контролира дали да влиза въздух отвън или да върти вътрешен е под филтъра на купето,не знам кой номер е.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Здравейте. Потенциометъра има ли значение в каква позиция ще е при сглобяване?

 

viber-2022-01-04-19-42-13-545.jpg

 

Забелязах, че оригиналния потенциометър има две крайни положения, а този който е на снимката(китаец) се върти безконечно.

Редактирано от paci_4444
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има три вида/обхвата при тия потенции, не всяка става на всяка клапа, но при чайните всичко е лотария. Няма значение, в какво положение ще е врътката, ако баца, адаптацията я регулира и калибрира.

При мен от три пратки по 6 парчета, успях най-накрая, да заформя относително нормално работещ комплект. 

Мери оригиналният за всяка конкретна клапа потенциометър и подбирай най-близкият като характеристики китаец.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 40 минути, NIKO написа:

но при чайните всичко е лотария. 

Благодаря. Знаех си че трябва да викна повече потенциометри. 

До сега където сложа китаец след известно време излиза грешка за блокирала клапа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така е, сменяш, докато се налучка работещ, няма друг начин. Най-шибанато си остава температурната клапа зад педала на газта, другите са лесни, изобщо пипкава работа си е. Никъде не се предлагат "оригинални" потенциометри, само цели клапи, а заради такъв дребен елементец, такива пари са абсурдни.

Иначе горната глапа за обдухване на стъклото, често блокира, изсъхва И греста, добре е да се прогони и оправи, че обърква моторчето и дава фалшива грешка.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Точно за лявата темп. клапа се бях притеснил да не е сдала багажа. Нейното моторче не съм го смъквал до сега. За нея също ми беше набило същата грешка както и за дясната. Понеже на дясната си знам, че е с китайски потенциометър, реших първо с нея да започна. Чак на третия китаец заработи коректно. Изненада ме това, че след като оправих дясната след адаптация изчезна и грешката за лявата и тя си заработи, както трябва.  Понеже съм си нагласил климатроника да мести двете температури заедно, явно при проблем с едната страна спира и другата? Не се сетих преди да оправя дясната клапа, да разцъкам лявата, за да видя дали когато двете зони не са в синхрон ще набива грешки за лявата.

Ето и грешките които бяха записани:

 

VCDS-Lite Version: Release 1.2
Tuesday, 04 January 2022, 14:56:16:0
Control Module Part Number: 8E0 820 043 
  Component and/or Version:   A4 Klimaautomat   0912
           Software Coding: 00000
            Work Shop Code: WSC 63351
                      VCID: DECF9D7B492F
2 Faults Found:
01809 -  Actuating Motor for Temperature Flap; Left (V158)
        41-00 -  Blocked or No Voltage
01810 -  Actuating Motor for Temperature Flap; Right (V159)
        41-00 -  Blocked or No Voltage


VCDS-Lite Version: Release 1.2
Tuesday, 04 January 2022, 15:03:03:0
Control Module Part Number: 8E0 820 043 
  Component and/or Version:   A4 Klimaautomat   0912
           Software Coding: 00000
            Work Shop Code: WSC 63351
                      VCID: DECF9D7B492F
2 Faults Found:
01841 -  Potentiometer/Actuator for Temperature Flap; Left (G220)
        09-00 -  Adaptation Limit Surpassed
01842 -  Potentiometer/Actuator for Temperature Flap; Right (G221)
        09-00 -  Adaptation Limit Surpassed
 

@NIKO Ще обърна внимание на клапата за обдухване на предното стъкло, че по спомен и тя ми е давала грешка.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Здравейте,

 

От извесно време и аз имам проблем с парното на колата. Преди седмица от страната на волана не духаше топло. Едно момче го оправи препрограмирал или нещо от този сорт ми каза. Климатроника бил от друга кола и се прецакал нещо. Сега обаче забелязах друг проблем. Клапата за свеж въздух която е под филтъра на купето не се отваря. Махнах филтъра въртях бутоните вътре но не се отваря. Ако махна жабката кой мотор точно е за тази клапа? Два пъти сменях вентилатора и ще се справя когато се постопли времето. Благодаря предварително.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Направи тест на клапите с ВАГ Ком и провери за грешки трябва всичките пет да се отворят до край и да се затворят и навсякъде да станат нули.Ето линк как се прави чети първият пост 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

Благодаря за отговора. Днес ще го пробвам.

Редактирано от VBI
Не цитирай предходно мнение, ползвай бутона "@"
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 10 months later...
  • 4 weeks later...

Има ли майстор по София, който би се захванал с цялата тази пипкава работа и по-точно да смени потенциометрите? Големите и хубави сервизи действат само със замняна на цялата част с оригинална, защото вече няма алтернативни части, но излиза безбожно скъпо.

 

Аз например имам 3 сервомотора повредени (предно стъкло, рециркулация, духалки от ляво), явно само потенциометрите са им проблема.

Редактирано от user12321
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

свали си дЖабката и имаш достъп до `сички (без една - лявата температурна) клапи, свалят се с мигване. Въпросните потенцьометри се вадят още по-лесно, вАпросът е да имаш "нови".

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Жабката съм я свалял и монтирал, ама със самите клапи и мотори нямам опит. Рециркулацията и дефрост (предно стъкло) са ми най-важни,  наистина ли и двата са зад жабката? 

 

От скоро дори бутона за рециркулация мигва червено при натискане. А не е ли идея първо да пробвам метода със спирта, преди да търся нови?

Редактирано от user12321
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всички клапи са там, без една, която е зад/над педала на газта.

Моторите се отварят елементарно, спиртът е идея, но работи тогава, когато няма износване на графитните писти, а на тая възраст на кошниците, едва ли има здрав потенциометър вече.

Но, за опит не се плаща.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ясно. Поне за дефрост и рециркулация скоро отказаха, те са най-важни да ги поправя. Засега с ел. печка под стъклото и гел по стъклата против изпотяване, пък в случай че ги поправя, може би някой ден пак ще карам по нормалния начин. 😀

 

п.п. А тази клапа, която отговаря за самото регулиране на температурата къде е? Поначало ми отказва на случаен принцип регулацията на темп. и много често зимно време, дори и на 18 градуса духа максимално топло, щом мотора загрее.

Редактирано от user12321
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 13 часа, user12321 написа:

регулиране на температурата къде е

Две са, лява/дясна, от двете страни на цептралната конзола, навътре, ниско долу до тунела на кардана. Моли се, да не е лявата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 months later...
На 24.12.2022 г. at 23:33, NIKO написа:

 

И аз със същия проблем, но на друга кола и няма никаква информация коя е клапата топло студено. Да разбирам че при всички коли с двузонови климатроници топлото и студеното се регулира от клапите за ляво и дясно? 

Редактирано от VBI
Не цитирай предходно мнение, ползвай бутона "@*
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

On 11/16/2018 at 8:41 PM, Митака55555 said:

Коя точно клапа отговаря за челното стъкло, някой знае ли? за да не свалям всичките в тази студ,пък на пролет ше ревизирам всичките.9bca0265d7874a11b7c16a12e6cbcac5.jpg

Изпратено от моят Nokia 7 plus с помощта на Tapatalk

 

Може ли да помоля някой, който е наясно да опише всяко едно от 5-те устройства за какво отговаря. Търся следните:

- рециркулация

- дефрост (предно стъкло)

- темп. ляво

- темп. дясно

 

Благодаря.

Редактирано от user12321
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето за всичките у-ва за тези, които биха срещнали този проблем в бъдеще.

 

V70 - Central flap

V71 - Air flow flap

V107 - Defroster flap positioning motor (предно стъкло)

V113 - Recirculation flap motor (рециркулация)

V158 - Left Temperature Flap (температура ляво) намира се над педала на газта при коли с ляв волан

V159 - Right Temperature Flap (температура дясно)

Редактирано от user12321
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги кой номер моторче(клапа) отговаря за дясната страна при пуснат климатроник на студено? Проблемът е, че лявата страна духа много добре студено, а в дясната страна е умерено.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...