Jump to content

Виене като “Сирена” 3.0 ТДИ


kaloiankirov

Recommended Posts

Здравейте,

Днес след обслужване на двигател (3.0 тди-ASB 233)- смяна на масло , всички филтри и пистов ремък се появи доста странно свистене след 2500 оборота след като надуе турбината (над 1 бар) буквално като сирена. След установяванетп на новия шум върнах колата на майсторите и общо взето се направиха всякакви опити но без резултат. Провериха се всички въздуховоди и са си цели. Пробвахме със стария въздушен филтър, откачихчме буст метъра, който имам , но без резултат. Прегледа се генерацията, и гърнитурите на турбото, но не се вижда да изпуска. Установи се средно голям радиален луфт (перпендикулярен) на оста на турбото. Но всичко стана изведнъж след смяната на филтрите и ремъка. Турбото работи перфектно надува си дп 1.6 бара  . Върви си както преди с изключение на новия дразнещ и същевременно притеснителен вой наподобяващ нещо смесено между звук от бул оф клапан и сирена на патрулка . Колата е доста ниска и преди да я закарам до сервиза опрях на едно място. Възможно е да се е разместило нещо, знам ли....

 Колата е ремапната и до сега съм нямал никакви забележки и  ядове с нея.

 

Моля за съвет ако някой е имал подобен проблем.

 

Благодаря предварително

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами честно казано забравих да попитам. Правих я при Ники от Илиенци, a отзивите са добри за този сервиз, така че не ми се вярва да не са.

Пропуснах да отбележа, че на място не го прави и съответно всичко с ремъка отпада. Става при бууста на турбината. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Публикувано (Редактирано)

 

 

 

 

На първия клип се чува какъв звук издава турбината без да надува много ( Преди като че ли  не бе толкова силно това виене, но може и да си въобразявам ).

А на втория клип се чува самото виене, което наподобява сирена.  

 

 

 

 

Редактирано от kaloiankirov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Възможно е да трябва да рециклираш турбината, ако е станал малко по-голям луфта може да жули перката в охлюва. Виж свали мъркуча на турбото откъм дебитомера и разгледай перката внимателно дали има следи от допир, в смисъл да е станала по лъскава по краищата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пропуснах да напиша и тази подробност. В действителност има много лека следа от допир с корпуса, но не  по перката, а по корпуса има много леко зажулнато ( Може и отпреди да е). Логиката която следвам е, че ако всеки път задира перката след 1 бар, то най-малкото ще има по мащабни следи, стружки и т.н , а и на тия обороти сигурно ще стане на салата ако се допре. Освен това колко пък повече въздух да дърпа от това, че филтъра е нов та да се скапе .  Иначе колата си върви както преди и не пуши грам, дори и да я карам на макс. Турбината работи коректно макар и  с лувт. Ясно е, че е тръгнала, но ми се вижда много странно стечение на обстоятелствата да е започнала да Вие така след смяна на въздушен филтър.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@kaloiankirov: това предполагам не ти е първа смяна на масло на този автомобил? Ако е първа, може в предходното да е имало добавки.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Публикувано (Редактирано)

 Не, не ми е първата смяна. Това ми е четвърта смяна. Първите пъти слагах фюлеринова добавка на Бардал, а предния път не сложих. Сега отново съм с такава добавка, защото ми се струва някак по тих мотора от нея, но не мисля , че е свързан проблема с нея. Маслото също е Бардал С3 5w30 ( каквото и предният път) 

Редактирано от VBI
Цитиране на предходно мнение!
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Доста серизно виене.

 

На клипа не може да се прецени, на живо не можеш ли да прецениш дали е механично или от въздух?

 

На мен ми звучи като електромоторче - не че е това, прилича ми.

 

И при мен има един лек шум, като жужене при макс газ и около 2000-2500 оборота. Но изобщо не е толкова силно като при теб. Имам доста луфт на перката и се чудя дали е от нея, ама съм минал над 15х и не забелязвам промяна. И аз съм се чудил дали не опира в корпуса.

Редактирано от mshbul
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Публикувано (Редактирано)

 

Ами честно казано, звука е доста странен на мен ми прилича повече на  звук от въздух. Майстора каза, че така се чува понякога, някоя гарнитура ако се размести , но огледахме всичко и няма нищо притеснително, включително и по генерацията.

Редактирано от VBI
Цитиране на предходно мнение!
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 54 минути, mizantrol написа:

т.е. може и тази турбина да се е нагълтала с много студен въздух докато е била в сервиза...

Ти като си толкова осторумен, защо не дадеш градивно мнение по въпроса, не знаеш на кого е била колата преди и какво стартове й раздаваше предния собственик и на колко й е оставена да надува турбината, за да вдига над 260, има си и клипове човека в нета. Безплатен обяд няма, твърде възможно е да е духнало турбото, все пак не е нова колата.

Калояне, като има следа от допир по корпуса, какво й се чудиш, явно че опира перката, особено под товар.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Публикувано (Редактирано)

 

Колата е доста надута наистина и е нормално турбото да умре рано или късно , но по перката няма следи  от допир, а в продължение на два часа я тествахме. Следите по корпуса може да са стари знам ли. Аз съм се приготвил да рециклирам турбото като видях, че има луфт , но ме съмнява, че тоя звук не е от това, а правя сметка да смяням колата. Съответно не ми е фикс идея да рециклирам турбината ако този гаден звук не е от нея.

Редактирано от VBI
Цитиране на предходно мнение!
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сега като се замисля, на Желяз му беше паднал дросела от ЕГР-кулера в турбото. Това става на почти всички 3,0 тди. Моят за късмет беше паднал, но останал на място и не беше стигнал до турбото. Значи стърганото е от него вероятно, въпроса е дали не е повредил по някакъв начин перката, докато не са го извадили.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Публикувано (Редактирано)

 

Най-вероятно трябва да се разглоби за да се види, но няколко години работи перфектно. Тя и сега си надува, не пуши и не харчи масло. Знам ли предложиха ми цена от 120 до 320 лв за рециклиране с година гаранция. Мисля да покарам още няколко дена за да се опуши ако изпуска от някъде и  ако нищо не се вижда да се сваля и да се прави.

Редактирано от VBI
Цитиране на предходно мнение!
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 56 минути, kaloiankirov написа:

 

Най-вероятно трябва да се разглоби за да се види, но няколко години работи перфектно. Тя и сега си надува, не пуши и не харчи масло. Знам ли предложиха ми цена от 120 до 320 лв за рециклиране с година гаранция. Мисля да покарам още няколко дена за да се опуши ако изпуска от някъде и  ако нищо не се вижда да се сваля и да се прави.

Те така стават нещата от веднъж, на мене след едно прибиране от Пазарджик ми сдаде алтернатора. ей така без никакви симптоми. Важно е както казва майстора, да знае къде да се развали, близко до сервиза.:hilezh:

Редактирано от mili 75
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Aми дa тaкивa порaзии прaви дроселът от ЕГР кулерa кaто стигне до перкaтa нa турбото, нищо вaжното е, че се нaви дa го опрaвиш нa време, че aко зaдере и се скъсa осттa, може големи неприятности дa си нaвлечеш. Мaслото от турбото отивa в цилиндърa, колaтa се форсирa нa мaкс и нямa гaсене, докaто не изгори попaднaлото количество.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За да не попадне нещо пак ли ? Попринцип всичко, което е попаднало и причинило тази беля и съответно парчето от турбината би трябвало да е излязло през генерацията нали ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

отдавна не се занимавам с мотори и турбини, но за да излезе през генерацията, не трябва ли да мине през мотора първо. Не виждам как тея пърчета ще влязат през всмукателни клапани и после ще излязат през изпускателни, без да сринат буталото и изобщо цялата горивна камера. Може и да греша, но аз лично бих потърсил липсващите парченца, най-вероятно куулъра ги е спрял да влязат в мотора, иначе щеше да има друга тема сега. Извинявам се ако съм казал нещо глупаво, дооста години минаха от последния ми ребилд

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 8 часа, kaloiankirov написа:

За да не попадне нещо пак ли ? Попринцип всичко, което е попаднало и причинило тази беля и съответно парчето от турбината би трябвало да е излязло през генерацията нали ?

Споко не се филмирaй, кaквото е попaднaло е извaдено от турбинaтa, чрез рaзглобявaне.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Повече от ясна. 
Щом нещо от някъде е попаднало в турбината, след рециклаж, без да направиш нищо друго и да не знаеш това "нещо" от къде е дошло, вероятността друго "нещо" пак да влети в турбината съществува. :) 

 

А едно чистене на колектора и EGR-а определено може да има само ползи за цялостната работа на мотора.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...