Jump to content

Срок на годност на гумите


Recommended Posts

Някога съм учил, че гума държана на склад човече от Две год. е неприемливо да се купува. В смисъл, че живота на гумата е 5год. И тия Две  на склад са вече заминали без време.

Уж сме 21век и нямало значение, ама май не е така... Щото ако е така, Аз съм жертва на некачествена стока.

Глейте за какво става дума. Фирмата е Мишлен, модела е кросклимат. Налягането е според предписаното, километрите са 17 000.

IMG_20190407_143113-600x800.jpgIMG_20190407_143204-800x600.jpgIMG_20190407_143207-600x800.jpgIMG_20190407_143211-600x800.jpg

Редактирано от loshdancho
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 53
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Точно миналата година ми попадна едно "четиво" по темата и то точно на страницата на Мишелен
https://www.michelin.bg/tyres/learn-share/care-guide/ending-the-myth-around-tyre-aging

"А какво означава времето, ако без значение поради какви причини ви се наложи да смените своя комплект гуми?

Десет години според препоръката на Michelin, дори ако гумите не са достигнали границата на износване. Десет години е реалният срок на експлоатация на гумите, а след пет години експлоатация трябва редовно да се извършва проверка. При всички положения налягането на гумите трябва да се проверява всеки месец, така че не забравяйте да се грижите за тези прости, черни продукти, защото от вашите гуми зависи толкова много."

... и още 

"Ако гумата е произведена и доставена в склад, където тя се съхранява правилно, без да се излага на въздействието на пряка слънчева светлина или на въглеводород, наред с други фактори, и остане там примерно една година, докато чака някой водач на автомобил да я закупи, нейното стареене е точно толкова, колкото ако тя е била поставена на автомобил и е била използвана в продължение на три седмици. Следователно, няма значение дали гумата се използва или се съхранява в склад, а показателите на гумата се влияят също и от времето, прекарано в склада"

'Ся тея неща ги твърдят Мишелн, така че може да ги попиташ. що така има пукнатини тази гума и да видим, каков ще ти отговрят :) ....най-вероятно, че не са съхранявани правилно, каквото и да означва това :hilezh:

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами те са написали какво означава това - най-вече гумите да не са изложени на пряка слънчева светлина или въглеводород. Бих добавил - най-добре е да се складират на тъмно или в специални опаковки. Дапчо очевидно пак не е имал късмет...:hilezh:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колата с кара по 5-600км месечно, петък, събота, неделя и понеделник. През останалото време седи без предпазни средства върху гумите.

От  43седмица на 2015до сега има малко повече от Три год. Дейба и ментетата са пуснали на цената на две .:flehan:

633лв ми се върти в главата, че ги платих, че и ги чаках , щото нямало Четири бройки в София.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Със сигурност не е от DOT-а. Ще дам за пример моята резервна - Michelin Pilot Exalto A/S. Тя е с DOT от 2011 г. Закупена е 2012 г. и от тогава стои в багажника. Само през лятото на 2013 г. я сложих за задна за около 5 хил. км, но след това я върнах обратно за резервна. Няма абсолютно никакви пукнатини. Нялягането не бях го мерил от години - беше 25 PSI. Сега я напомпих я до 30 PSI - не знам на колко точно трябва да се държи. 

 

Ето снимки от днес:

 

IMG_3018.JPGIMG_3020.JPGIMG_3024.JPG

 

 

Редактирано от CVT
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Писах им, понеже няма вариант да им пратя снимки, им пейстнах линк към темата.

Да видим какво ще кажат.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В коя фабрика са произведени? (Това е кода състоящ се от 4 символа който е в същия овал с буквите DOT.)

 

Редактирано от CVT
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Същия проблем и аз го имах за 2 години станаха и по зле от твоите, а уж летни гуми Мишлен ала бала, бях питал един гумаджия, отговора беше смешен "ми те така стават летните им гуми". Явно слънцето им ебава майката

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мишлена от доста време лежи на стари лаври.Един комплект зимни и един летни съм купувал преди 15-16г и приключих с тази марка завинаги. Съгласен съм ,че всичко му се залага някакъв живот ама тук са предобрили рецептата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Получих отговор на мейла, който пратих на Мишлен. Пишат да посетя дистрибутора за анализ на причините.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако си ги купил преди повече от 2 години - забрави!

 

Правил съм го това упражнение във Vianor поради появяване на странична бабунка на задната гума. Свалиха гумата и ми показаха че най-вероятно съм я ударил в бордюр, тъй като имаше резка от вътрешната страна на гумата точно където е бабунката и не могат да я подменят защото грешката е моя. Не съм 100% сигурен, но в случая мисля че бяха прави. Не са ми искали пари за прегледа.

 

Това го направих година и половина след покупка на гумата, въпреки че ми бяха писали само 1 година гаранция. Само че по новата европейска директива са длъжни да ти уважат 2 годишна гаранция.

 

 

Редактирано от CVT
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

То е ясно, че няма да има рекламация. Гумите изкараха 4 зими и Три лета, опечени са вече, това е ясно и даже се усеща при спиране. Просто искам да разбера причината и дали е масово, също искам да разбера дали проблема е в сместа, която е направена да  е всесезонна и поради тая причина остарява бързо или просто е евтина с повече маркетинг.

За да знам дали да се откажа тотално или само малко....щото при камионите Мишлен( и Бриджистон)  са безспорен първенец по отношение на здравина, управление и  изминати км. Имам гума на ремаркето (вече резерва) която е на 300 000км след заяодски регенерат. Колко е карана преди тоя регенерат...идея си нямам.

Редактирано от loshdancho
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всесезонките не са за нашия климат. 

Пак добре са изкарали. А и ти не си ги карал много за това време. 

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Най-вероятно е проблем с партидата. Ако имате време - закарайте им ги да си ги погледат. За тях това е важна информация.
Пък знае ли човек - може някой талон за отстъпка да намажете - би било честно.
Моите клиенти винаги дават нещо при такива проблеми и не става дума за химикалка или шапка.
Клиентите са важни за тези фирми.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Купил съм ги от Медина мед. В писмото ми дават препоръка да отида при дистрибутора, тоест, пак при Медина мед. Ще отида в събота, дано бачкат, да видя какво ше кажат. Не се надявам на нищо, и не ми е това целта. Просто искам да си извадя мнение за напред.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 5 часа, loshdancho написа:

 Гумите изкараха 4 зими и Три лета, Просто искам да разбера причината ...

 

Аз не бих отишъл. Такъв срам не си причинявам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако я е гряло слънцето 3 лета за мен е нормално да ги има тези неща.

Ако не е излизала от гаража колата,тогава не е нормално.

За тези пукнатини колко км е изминала гумата няма голямо значение,важно е колко е била на слънце.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нито ще се карам, нито ще искам  нещо. А, пък най-малкото ще се срамувам. Искам просто да зная причината. И няма да я запазя в тайна.....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Никога за 3-4 години ползване не са ми се цепили така гумите! Пече си ги слънцето по цял ден !  Преди 3 седмици изхвърлих летните гуми на дублиращата кола, след покупка на нови. Бяха на 7 години и нямат никакви километри, така с 50 процента грайфер ги бракувах. 7 години на слънце! Нямаха такива поражения като при Данчо. Освен това бяха "куча" марка.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вчера отидох до Медина мед, помолих за мнение.. С две думи им казах, че са купувани от там, 11.2015  и са се напукали, Скокна един човек веднага, "я да видя какво се е случило".

Погледа ги и пита изпускат ли. Отговорих отрицателно, "карай смело, проблема е козметичен тогава,  нищо им  няма". На питането има защо е станали така:

-Понякога ултравиолетовите лъщи им влиаят много. Ако усетиш, че се държат нестабилноо ги махай - така ми каза.

Още като ги купувах, ме бъзикаха, че тия гуми  двусезони - слагаш преди първата зима, караш и лятото, опичаш ги и след това на боклука. Друг  ме успокоява, че за седем сезона с едни гуми съм даже на далавера.

Явно смеската на каучука е прекалено мека  за да се държи зимата. Обаче лятото се "опича" от слънцето доста бързо. 

То и без това, това ще им последно, че с уродските калници ще трябва да минавам на друг размер. 

Ама  ще сменя поне модела, за марката...още се двоумя.

 

.

 

Дейба и бъгавата  версия пак не дава да си редактирам мнението. Ша умра от правопис

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всичко е насочено към това да си купуваш всяка година нови гуми, което скоро ще бъде постигнато. От какво ще печелят търговците и производителите ако ти произведат гума която с пестеливо каране и смяна на сезона да издържа 10 години? 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма как това да стене при липса на монопол.

 

Преди 4 часа, loshdancho написа:

Вчера отидох до Медина мед, помолих за мнение.. С две думи им казах, че са купувани от там, 11.2015  и са се напукали, Скокна един човек веднага, "я да видя какво се е случило".

Погледа ги и пита изпускат ли. Отговорих отрицателно, "карай смело, проблема е козметичен тогава,  нищо им  няма". На питането има защо е станали така:

-Понякога ултравиолетовите лъщи им влиаят много. Ако усетиш, че се държат нестабилноо ги махай - така ми каза.

Още като ги купувах, ме бъзикаха, че тия гуми  двусезони - слагаш преди първата зима, караш и лятото, опичаш ги и след това на боклука. Друг  ме успокоява, че за седем сезона с едни гуми съм даже на далавера.

Явно смеската на каучука е прекалено мека  за да се държи зимата. Обаче лятото се "опича" от слънцето доста бързо. 

То и без това, това ще им последно, че с уродските калници ще трябва да минавам на друг размер. 

Ама  ще сменя поне модела, за марката...още се двоумя.

 

.

 

Дейба и бъгавата  версия пак не дава да си редактирам мнението. Ша умра от правопис

 

Ако е от от слънцето ще са напукани само от външната страна. Как са от вътрешната? Знам че ти е висок урода, но не е толкова висок че да грее слънце и под него! :)

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...