Jump to content

Ауди А4 (B5), 1998 - кабел за диагностика (неяснота)


imthedevil

Recommended Posts

Здравейте,

 

Пиша от името на приятел (който кара такова Ауди), поради липса на време от негова страна. Значи, за въпросното Ауди търси кабел за диагностика. So far, so good - има доста такива (както на нашия, така и на китайския пазар). Проблемът идва от това, че буксата изглежда странно (за мен поне) и има едни като ушички отстрани - виж снимка тук, но до тук е пробвал два (един блутут донгъл и един кабел) като и двата не влизат поради въпрсната особеност на буксата. Отделно, имаше желание да ползва този донгъл - Carly, който поне по спецификация се води съвместим с Ауди. Обаче, след като пуснах до тях запитване дали ще стане за конкретния модел, върнаха отговор - да, ама ти трябва преходник (но без да уточнят - какъв точно). Проблема идва от това, че аз колкото и да се рових, не можах да разбера как точно се казва тази букса (ако има някакво по-специфично название) и съответно удрям на камък. Та моля най-учтиво да ме посъветвате по въпроса - за име или ако трябва някакъв преходник - как точно се нарича той (за да знам какво да търся).

audi_obd.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма проблем да си вземе един VAG-COM-ски кабел и да си чете колата.

Изпратено от моят BENEFON SIGMA GOLD с любезното съдействие на МОБИКОМ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за включването. Т.е. да разбирам, че примерно този кабел би трябвало да стане (да влезе в буксата, това е зора)? И все пак - тази букса (с ушичките) има ли някакво специфично название? Понеже му се ще да пробва споменатото по-горе Carly, пък то очевидно директно няма да стане (поне на база на техния отговор).

Редактирано от VBI
Цитиране на предходно мнение!
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За карлито незнам, би трябвало да стане, с кабела от линка няма да има ядове.

Изпратено от моят BENEFON SIGMA GOLD с любезното съдействие на МОБИКОМ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Разбирам, благодаря. Все пак, ако някой друг се сети да добави нещо (за точното название на буксата и/или пример за преходник) ще съм благодарен.

Редактирано от VBI
Цитиране на предходно мнение!
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тези ушички си ги има при всички vag модели не са някаква особеност при а4 б5. ето ти моята.

IMG-20190806-105748.jpg

за името на буксата - диагностична obd2 букса. 

Не ти трябват никакви преходници. Синия кабел влиза без проблеми, аз лично ползвам vcds 12.12

Редактирано от evg_eni
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Баси човек, това е изключително полезна информация! Много ти благодаря. Понеже, аз не съм запознат със Аудитата и си мислех, че това е някаква специфика при конкретния модел. Тогава, ако това е както казваш и въпросното Carly би трябвало да стане - след като изрично са посочили, че става за Ауди. Може би си заслужава да се пробва. 

Редактирано от VBI
Цитиране на предходно мнение!
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе това с "невлизането" го гледах на живо при едни "баш майстори". Не можеха да си вкарат кабела, докато аз не им го вкарах. Резултатът е, че сега и пасажерската седалка се включи в съобщенията от airbag контролера. С "баш майсторите" е така. За вкарването на карлито се иска малко "чалъм".  Трябва да може да влезе в буксата на колата, но може би има електрическа несъвместимост.

Показаният по-горе VAG KKL (също с надпис USB KKL) син кабел е точният кабел, но иска драйвер за Windows. Кабелът върви с диск, там трябва да е и най-подходящият драйвер. 

Редактирано от aldygreen
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всеки 16 пинов  obd2 -VAG  стандарт би станал, но тук проблема е периферията около входната букса-много е тясно и се налага доработка за някои кабели.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имам като синия кабел по-горе. В някои букси на б5 влиза трудно, но не е проблем в 'зъбчетата'. Но до момента не е имало случай да не успея.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Китайската майстория на картинката не може да влезе на повечето OBD2 букси на Ауди, заради острите си ръбове.

 

s-l1600b_cr.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 year later...

Да попитам с кой софтуер си четете колите, с този синия кабел, под win10 не мога да намеря читави драйвъри и софтуер за com порта за да си изчета Хафтомобила. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако си със син кабел ти трябва 32-битов Windows. Аз си взех един стар лаптоп от OLX за 40 лева, сложих му Windows 10 32-битовата версия и си го ползвам без проблем със всички по-стари кабели които нямат 64-битови драйвери.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

9 minutes ago, CVT said:

Ако си със син кабел ти трябва 32-битов Windows...

 

Имам 2 кабела за ккл интерфейс. Син и един по-стар - черен (с различна схема). 

И двата работят безпроблемно на windows 10 64 бита (на два различни лаптопа).

 

Не знам от какво зависи, но аз такава зависимост не съм настъпвал (да искат задължително 32битова ос).

Редактирано от nicoldy
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мисля че зависи от диска който имаш. Моя нямаше 64-битови драйвери и не можах да намеря. Иначе 32-битови драйвери не можеш да въртиш на 64-битова OS.

 

преди 11 минути, railfan написа:

В такъв случай значи ще стане и ако билдна примерно 32 битова виртуалка, даже и с win7?

 

С VMWare би трябвало да стане, защото поддържа USB Passthrough, но не съм пробвал. С Hyper-V или VirtualPC не става.

 

Редактирано от CVT
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Последните ми спомени при ползване на кабелите с втория лаптоп са, че даже не съм му казвал какви драйвери да ползва. Пъхам в usb-то, познава автоматично, монтира ги под com port, а аз само трябваше да инсталирам vcds. Дискове отдавна нямам, понеже единия кабел е на поне 11 години :)

 

П.с.

и двата windowsa са лицензирани. не знам дали от тук може да се явява някаква разлика.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вече 13 години има 64-битов Windows, така че повечето по-нови дискове съдържат двете разновидности и инсталират правилния драйвер автоматично.

 

Редактирано от CVT
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На какъвто и да е Windows цъкате в старт менюто "Devices and Printers", после десен бутон на името на компютъра ви и избирате "device installation settings", от там цъкате automatic  и никви дискове с драйвери не ви трябват. Ще си ги дръпне windows-а сам. И за всякакви устройства важи не само за кабели.

5 hours ago, railfan said:

Да попитам с кой софтуер си четете колите, с този синия кабел, под win10 не мога да намеря читави драйвъри и софтуер за com порта за да си изчета Хафтомобила. 

Ако искаш мога да ти дам VCDS lite 1.2, който след като вържеш колата се саморегистрира. И си върши работа за всичко.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да бе, ще дръпне Windows-a сам драйвери за пиратски китайски кабели! Единствено може да дръпне драйвери за CH340 или FTDI ако вече някоя друга програма ги е инсталирала.

 

Редактирано от CVT
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Те чиповете в тия кабели са точно два

 

CH430 или FTDI

 

Квито и да са кабелите чиповете ще са такива. Ако не са кабелите няма да работят.Ще ги дръпне.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Даже и драйверите да са ги сложили в Windows, най-добре е да се ползват тези които идват на диск заедно с кабела. Това са пиратски китайски кабели и ако CH340 или FTDI чипа който използват е фейк (а той доста често си е), има вероятност официалния Windows драйвер (който се предоставя от истинската фирма FTDI) да го засече и убие или поне деактивира. Това вече го направиха веднъж преди няколко години: цък!

 

Редактирано от CVT
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Днес намерих време да тествам със син кабел. Допълнително инсталирах само FTDI и VDC Lite ми прихвана кабела на СОМ3 порта без ядове. 
 

Тествам на windows 10 x64, оригинален и лицензиран.

Специални благодарности на колегата @nicoldy

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...