Jump to content

Километраж при смяна на гуми


Recommended Posts

Не знам дали това е точния раздел, ако не е - моля да я преместите.

 

"Новата" ми кола пристигна с приятна изненада от продавача - комплект чисто нови зимни гуми с джанти. Всичко е чудесно, но зимните гуми са с размер 205/60/16, а летните са 225/50/17. Въпросът, или по-скоро - въпросите, са два:

 

- Трябва ли да пренастройвам километража на колата при смяната на гумите, за да е точен (условно, щото както знаем далеч не са толкова точни фабрично);

- всъщност за кой размер е "фабрично" настроена колата, защото в документите, с които е купувана нова, като гуми са записани именно 205/60/16, което ме навежда на мисълта, че тя си е настроена за тях, а при слагането на новите или нищо не е правено, или пък е пренастройвана за 17-ките...

 

Колата е А4 В9 Avant, ако това има някакво значение в случая.

 

Благодаря предварително.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма такова нещо като настройване на километража. Да, с различни размери гуми може да има разлика в показанията. Ето с този калкулатор можеш да видиш разликата в диаметъра на гумите:
https://www.wheel-size.com/calc/

П.С. Б9 със 16-ки, слагай едни 18-ки да прилича на кола :hilezh:

Редактирано от DJANO
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Зимните са 16-ки, летните 17-ки. И не, няма да сложа 18-ки ;) Отдавна ми мина времето да се правя на wannabe-racer, та да слагам огромни джанти с малко гума по ръба, фланци-мланци, спойлери и подобни дивотии ;)

 

Мерси за калкулатора! А по втория въпрос? След като "по документи" е с "малките" гуми, това предполагам значи, че е "смятана" с тях, т.е. за лятно каране трябва да имам наум корекцията?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В гугъл напиши калкулатор за гуми и ще ти излязат, а и във всеки онлайн сайт за гуми има калкулатори, които ти дават допустимите отклонения в размера и съответно показания на скоростомера . В посочените размери разликата в двата размера  е 6 мм -1 % ,което е в допустимите граници. Примерно, абсолютно еднакви като височина с тези 16-ки са 245/45/17 и с само с 1 мм разлика 245/40/18. При смяна на гуми нищо не настройваш на километража, просто си знаеш, че показва един два надолу или нагоре, което е без никакво значение. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Първо засечи с GPS каква е разликата на скоростомера спрямо реалната скорост сега. Чак тогава изчислявай разликата между обиколката на новите гуми и старите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

1 hour ago, Wildkid said:

Благодаря на всички. В момента, със 17-ките, разликата е +3 км/ч (GPS-а е 3 км/ч надолу от скоростомера).

Същият размер и същата разлика. 

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

53 minutes ago, CVT said:

Със 16-ките ще е около +4 км/ч над GPS-a при 100 км/ч.

Мерси, т.е. около 1 км/ч над сегашното на 100 км/ч.

 

Честно казано повече ме интересува каква разлика дава в изминатото разстояние, та да направя и сметка доколко са реалните километри.

Редактирано от Wildkid
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 10 минути, Wildkid написа:

Мерси, т.е. около 1 км/ч над сегашното на 100 км/ч.

 

Честно казано повече ме интересува каква разлика дава в изминатото разстояние, та да направя и сметка доколко са реалните километри.

 

Разликата в изминатото разстояние (в проценти) = разликата в скоростта (в проценти) = разликата в обиколката на гумата (в проценти).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мда, и моята логика е такава (не е смешно, хуманитарен профил съм, математиката си остана в миналото преди 20-тина и повече години). Демек - пренебрежимо малко е....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има и един друг момент, при 100 км/ч отклонението спрямо гпс е едно, при 150 км/ч друго при 200 км/ч трето и те така... или поне това са ми наблюденията. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да не копирам последният пост на cvt, прочети го внимателно! От там и логиката разликата в показваните абсолютни стойности на скоростомер и скорост по gps да нараства с увеличаване на скоростта на превозното средство.

Редактирано от Fireblood
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, разбрах това (макар да не съм изпадал в подробности), иначе едва ли щеше да каже "при 100 км/ч", както и че разликите в проценти са равни. Така или иначе очевидно няма смисъл да задълбавам драстично в тия неща, разликите не са големи, т.е. в реалния живот не се отразяват много!

 

Отново благодаря на всички за мненията!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...