Jump to content

Upgrade на MMI 2G и на навигацията ѝ с алтернативна мултимедия с Андроид


VBI

Recommended Posts

VBI по горе си писал, че паркинг линните вече се движат когато завиваш наляво и надясно на камерата, би ли ми обяснил това от кое зависи от самата камера или от мултимедията и откъде разбира накъде завиваш?

Редактирано от pif
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

според мен е вързана за can-a и следи steering angle sensor, но и Вальо да каже. По същия начин следи отворени врати и други подобни неща.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@pif  точно както @OvivO казва е - мултимедията е свързана към CAN шината и взима информацията от нея. Реално модула на парктроника ми поддържа завиването на паркинг линиите и просто мултимедията ги визуализира върху екрана от афтермаркет камерата за заден ход.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 12 часа, OvivO написа:

според мен е вързана за can-a и следи steering angle sensor, но и Вальо да каже. По същия начин следи отворени врати и други подобни неща.

Благодаря така и предполагах, че взема сигнал от датчиците за завиване!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Чудя се каква офлайн навигация да инсталирам на мултимедията.

 

Досега ползвах Sygic, но не съм доволен напоследък. Много са му омазали рутирането и избира странни, нелогични маршрути, гласа за навигация понякога бърка посоките или пък дава команди като "Завийте рязко надясно", а то или няма завой надясно или е кръгово или е нормален десен завой. Забива редовно и после е мъка докато стартира пак. Отделно картите не ги осъвременяват много често (1-2 пъти годишно), ползвам платената версия вече над 5 години.

 

HERE WeGo не е лоша, но графиката ѝ е трагедия - все едно е навигация от миналия век. Отделно има по една широка информационна черна лента отгоре и отдолу, които скриват половината екран в landscape и не остава почти нищо за картата. Показва камерите за скорост, но не ги казва. Няма почти никакви настройки.

 

Доволен съм от Waze, но е онлайн и много често ми се случва ако спра някъде извън града, където няма интернет, после като тръгна изобщо не знае къде се намира, няма карта нищо. Трябва да карам докато не намери интернет за да почне да работи както трябва. Това се случва дори и при първоначално зададен маршрут - т.е. ако спра навигацията без да спирам маршрута, после не знае накъде да се продължи докато не хване интернет - явно дори и временно не си записва зададения маршрут с картата. Ако имаше офлайн карти щеше да е перфектната навигация.

 

Google Maps също е много зле като рутиране, много често ме вкарва в забранени улици, така че отпада като вариант, въпреки че може да се запише маршрут и да се ползва офлайн.

 

Търся хубава офлайн навигация, която да поддържа трафик, камери за скорост, да има хубав интерфейс, да рутира отлично. Ако е платена да има възможност като се закупи еднократно да могат да се ползват картите, без да се налага плащане на годишен абонамент.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма перфектна, затова трябва да инсталираш поне 3 различни. Аз използвам Here заради това че офлайн картите им не са големи и могат да се свалят за отделни държави + това че имат добри гласни показания на български с приятен женски глас. Wise при задръствания/катастрофи и за камери и Google Maps когато Here не може да намери точния адрес.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@VBI: waze е по-добра от google maps, макар че google мисля, че придобиха waze, но не е толкова зле и можеш да си сваляш цели offline карти (не само маршрути), като сам си очертаваш какво да свалиш и мисля, че си е доста добра опция.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@OvivO Не видях опция в Waze за сваляне на офлайн карти?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Waze не може. Цялата идея на Waze е че знае в момента какво става по другите потребители около теб. Може само да запомни последния маршрут. Колегата визира Google Maps. Проблема при Google Offline Maps е че първо са огромни, второ винаги са правоъгълни, което почти винаги означава че трябва да свалиш много по-голям правоъгълник от колкото реално ти трябва.

 

Редактирано от CVT
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

оплел съм се в запетайките, гуглето визирах, да. На мен ми вършат работа свалените карти,  свалям на телефона, когато пътувам в Сърбия/Македония. Андроид мултимедията нали има вградени 32GB - място си има, а може и до 64GB по спомен sd карта да ѝ се сложи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, място си има. Google Maps обаче ограничава големината на един офлайн правоъгълник на около 250 МB. За да свалиш цяла България трябват два един до друг, което не е проблем, но ако искаш да свалиш някоя по-едра държава става играчка.

 

Редактирано от CVT
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за отговорите, явно за онлайн навигация ще ползвам WAZE, а за офлайн HERE WeGo въпреки грозния ѝ интерфейс.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не е ъптейтвана от 2018 година, вероятно картите ще са й стари. iGo едно време беше хубава навигация, но сега вече не е ясно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 weeks later...
Публикувано (Редактирано)

Някой знае ли какви сигнали вървят по кабела между HeadUnit-07 (намира се под жабката) и оригиналния дисплей на MMI 2G? От известно време ми се развали качеството на картината която идва към дисплея на Андроидската мултимедия - излизаха различни точки, но при размърдване на кабелите на Transfer Box-a се оправяше.

 

Bad_MMI2G_picture.thumb.jpg.382a2cc0fa83c3df8b47bad2db687cf7.jpg

 

Куплунга на кабела от HeadUnit-a, който оригинално влизаше в стария дисплей на MMI 2G го вкарват във външен Transfer Box и от там с лентов кабел увит с фолио (12 пин-а) влиза директно в Андроидската мултимедия.

 

AndroidMM_back.thumb.jpg.175b847ce87b169db353c5aca6ec3ed1.jpg

 

Първоначално мислех, че проблема може да е от лоша връзка вътре в Андроидската мултимедия или лентовия кабел между нея и Transfer Box-a, но прозвъних с мултицед лентовия кабел от мултимедията вътре до двата куплунга на външния Transfer Box и има верига, не прекъсва. Проверих и куплунзите - наред са. Отворих въпросния Transfer Box - вътре има 4 съпротивления, един стабилизатор 7533 и два неелектролитни кондензатора. Всички елементи са изправни, като сигналите от лентовия кабел влизат директно в женския куплунг за MMI 2G. Стабилизатора 7533 осигурява 3.3В обратно към HeadUnit-a. Свалих схемата на Transfer Box-a - няма разлики между стария и новия, който ми пратиха.

 

TransferBox_Inside.jpg.45a48ed7cf42ee94a0ac605589bc487d.jpg

 

Проблема почна да се проявява преди около месец, но заради корона вируса китайците не работеха - бяха в карантина. Междувременно докато чакам пристигането на новия Transfer Box проверих всички кабели и куплунзи и всичко е наред. След като сложих новия Transfer Box и не заработи ме караха да влезна в едно скрито меню за да променям резолюциите на видео входа, но без резултат - екрана си е черен. Сега ще ми изпратят отново Transfer Box защото се съмняват, че предишния е бил дефектен, но ми се иска да проверя директно какво идва от HeadUnit към MMI 2G дисплея.

 

Никъде в интернет не намирам информация какво върви по въпросния кабел. Самия кабел е включен от едната страна в HeaUnit-a (под жабката), а от другата влиза в оригиналния MMI 2G дисплей, като в момента (оригиналния MMI 2G дисплей е махнат и се ползва дисплея на Андроидската мултимедия) влиза във въпросния Transfer Box.

 

Редактирано от VBI
Допълване на информация
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Точно кои протоколи се използват не знам, но от платката ясно се виждат 5 серийни шини, които стават за най-различни серийни цифрови протоколи. Ако направиш снимка на чипа от който излизат, вече ще мога да ти кажа.

 

Редактирано от CVT
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Публикувано (Редактирано)

Няма чип - шините директно от единия куплунг влизат в другия, като само на две има едно съпротивление 100 ома между тях. Чип-а на снимката 7533 е стабилизатор на 3.3В и ползва +12В, маса и изход 3.3В към куплунга от MMI 2G. Иначе това е схемата на въпросния Transfer Box, извинявам се за качеството ѝ, но я свалях на бързо:

TransferBox_schema.jpg

Редактирано от VBI
Добавяне на схема
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами трябва снимка където влизат в някой чип. Иначе не може да се каже. Иначе този вид смущения с такива хоризонтални черти е специфичен за RLE-кодиран цифров видео сигнал.

 

Редактирано от CVT
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Въпроса е от интерфейса на HeadUnit-a (монтиран е под жабката) към MMI 2G дисплея какво върви по кабела?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По една от тези 5 цифрови шини (всяка от която се състои от 2 кабела) минава картината. Нямам пинаута на буксата и не знам точно през коя.

 

Редактирано от CVT
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Без да те плаша,но следвайки стъпките ти си мисля че проблема ти е в Андроида...Пробвай да разглобиш медията(андроида) и виж за спукани спойки по платката там където влиза лентовия кабел от трансфер бокса.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имам същата навигация и тeзи дни ще я слагам. Искам да попитам Most unit-а трябва ли да го слагам при положение, че вече имам Dension Gateway 500 Most? 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Публикувано (Редактирано)

@lavatrice През MOST unit-a е звука на Андроидската мултимедия, така че ще трябва да го сложиш.

 

@sunshai И това го правих, презапоих куплунга, където влиза лентовия кабел в Андроидската мултимедия, залепих самия лентов кабел с топъл силикон за платката за да не мърда, прозвъних с мултицед 12-те пина - излизат си на куплунга за Трансфер бокса. @CVT Тук се вижда и чип-а в който влиза видеосигнала от MMI 2G:

 

AndroidMM_MMI2G_connector.thumb.jpg.b367dd69534e22e3eb5cb798642e3c6f.jpg

 

На самия трансфер бокс също презапоих куплунга (вижда се на снимката), даже накрая махнах куплунга на лентовия кабел и го запоих директно за платката на трансфер бокса - има си оставени отвори за тази цел, но пак не излиза образа.

 

TransferBox_cable_soldered.thumb.jpg.b764d7433ffcd892798c41de99fe69ac.jpg

 

Изглежда като кабелна повреда защото като се мести кабела от страна на трансфер бокса (преди да го запоя директно) се появяваше за около секунда образа и пак изчезваше, но явно не е. Затова се чудя дали не се вкарват някакви капацитети като се пипа с ръка лентовия кабел и затова да се появява образа от време на време - т.е. иначе да има големи смущения по самия лентов кабел и като се пипа с ръка да се получава нещо като филтър/екран.

 

Няма грешки в HeadUnit-a, уж всичко е наред, а образа от MMI 2G не излиза и това е ... Приемам всякакви съвети, ако някой има ЕЛСА и може да извади pinout-a на кабела между HeadUnit-a и дисплея на MMI 2G на колата също ще е от голяма полза. 

Редактирано от VBI
Допълване на информация
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@VBIБлагодаря за отговора.  Надявам се да я оправиш скоро твоята навигация, а още повече се надявам моята да няма подобен проблем 🙂.

Забравили са да ми пратят захранващия кабел за камерата. Питах китаеца да ми обясни на женската букса излизаща от самата камера кое е плюс и кое минус,но не може да се разберем. Някой знае ли на тази букса която съм прикачил каде е плюс(+)?Дали винаги е на средния пин?

 

Edit: Намерих го кабела,може би на митницата като са отваряли са го завряли доста на дълбоко между кашона и предпазната опаковка на навигацията.

unnamed.jpg

Редактирано от lavatrice
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@lavatrice  Успех с монтажа и пиши после дали си доволен. Ако не забравиш, преди да затвориш таблото, докато виждаш картината от MMI на дисплея (примерно слушаш радио) размърдай лентовия кабел между Transfer Box-a и самата мултимедия за да видиш дали се променя образа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...