Jump to content

Upgrade на MMI 2G и на навигацията ѝ с алтернативна мултимедия с Андроид


VBI

Recommended Posts

@sclass Можеш да си ползваш двата AUX входа от ТВ тунера, единствено ще трябва да си поставиш пин-ове в буксата на ТВ тунера и да ги извадиш като чинч. След това към тях може да свържеш каквото си поискаш за да слушаш музика. Можеш да свържеш и въпросния Miracast dongle за сдвояване на екран и звук от твоя телефон към екрана на колата.

 

През оригиналния блутут на колата дори и да извадиш звук от телефона е с много лошо качество за слушане на музика - звучи много глухо. Правил съм проба с една андроидска програма, която прави точно това (не си спомням как ѝ беше името точно), но не останах доволен от качеството на звука. Затова преди няколко години си монтирах FM трансмитер с входове за SD карта и USB за флашка и го ползвам за слушане на МР3-ки. Хваща се като отделна станция на радиото и качеството е много добро, въпроса е да си намериш свободна честота за да не се смесва със съществуваща радиостанция от ефира. Също така, колегите тук са пробвали и Bluetooth FM трансмитер на RODMI ако не ме лъже паметта (има ги в Метро например) от който са много доволни. Слага се в гнездото на запалката (може да се ползва и за зареждане на телефона), телефона по Bluetooth се сдвоява с него и сигнала се хваща като станция на радиото - бързо и лесно решение, без да се променя нещо по колата. Оригиналната връзка на телефона с MMI за провеждане на разговори се запазва - ползват различни канали и не си пречат музиката и разговорите.

 

Така, че има доста варианти ако и целта е просто да се слуша музика от телефона.

Редактирано от VBI
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

аз обмислям вариант с apple tv в колата и screen mirroring, но не намирам време за сега да натисна този проект. Вероятно по празниците.

Нямам дори fbas на MMI, да не говорим за тв тунер, но има едно китайче видео модул за $140 някъде, който се свързва между MMI и дисплея. Предлага и вход за задна камера.

От там към него apple tv и при влизане в колата airplay и би трябвало да сработи всичко.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще ти трябва и Wi-Fi рутер. Освен това Apple TV-то няма външен захранващ адаптер, така че ще ти трябват 110V или 220V AC. Също не можеш да го държиш в стенд-бай режим, защото ще ти изтощи акумулатора. Ще трябва да се ботва всеки път при запалване на колата, което отнема около 50 секунди.

 

Редактирано от CVT
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като дойде новата мултимедия, за да не слагам SIM карти в нея за интернет, ще си конфигурирам телефона, когато се сдвои с колата да пуска интернет през WiFi (HotSpot). Така ще може да се ползва и от мултимедията.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, и аз така си дърпам Интернет на моята мултимедия от Айфона.

 

Искам също да коригирам по-горния си пост относно Apple TV. Не е нужен Wi-Fi рутер. Може да се конфигурира Apple TV да се свързва директно към Personal Hotspot на Айфона. Тогава AirPlay си работи. Този режим също позволява YouTube клипчета да се стриймват през AirPlay от YouTube приложението на Айфона.

 

Редактирано от CVT
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

да, чел съм за примерна конфигурация за MMI 2G High и е правимо. Waze няма ли да върви? Аз мислих, че поддържа full screen mirroring. Ако не, то не ми е вариант. Тогава има и по-лесен начин и не ми е нужен AppleTV, но ще е с кабел.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И Waze си работи, пробвах преди малко. Full screen e когато Айфона е легнал, иначе излиза в портрет. А когато се опитам да заключа ориентацията в лендскейп се обръща в портрет преди да се заключи. :nixweiss:

 

Гледам в Нета че има някакви специални стъпки да го заключиш в лендскейп.

 

Също Айфона в този режим като гледам как грее, мисля че на всяка цена ще трябва да се захранва с кабел при по-дълги пътувания. :)

 

Редактирано от CVT
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

4 hours ago, VBI said:

@sclass Можеш да си ползваш двата AUX входа от ТВ тунера, единствено ще трябва да си поставиш пин-ове в буксата на ТВ тунера и да ги извадиш като чинч. След това към тях може да свържеш каквото си поискаш за да слушаш музика. Можеш да свържеш и въпросния Miracast dongle за сдвояване на екран и звук от твоя телефон към екрана на колата.

 

През оригиналния блутут на колата дори и да извадиш звук от телефона е с много лошо качество за слушане на музика - звучи много глухо. Правил съм проба с една андроидска програма, която прави точно това (не си спомням как ѝ беше името точно), но не останах доволен от качеството на звука. Затова преди няколко години си монтирах FM трансмитер с входове за SD карта и USB за флашка и го ползвам за слушане на МР3-ки. Хваща се като отделна станция на радиото и качеството е много добро, въпроса е да си намериш свободна честота за да не се смесва със съществуваща радиостанция от ефира. Също така, колегите тук са пробвали и Bluetooth FM трансмитер на RODMI ако не ме лъже паметта (има ги в Метро например) от който са много доволни. Слага се в гнездото на запалката (може да се ползва и за зареждане на телефона), телефона по Bluetooth се сдвоява с него и сигнала се хваща като станция на радиото - бързо и лесно решение, без да се променя нещо по колата. Оригиналната връзка на телефона с MMI за провеждане на разговори се запазва - ползват различни канали и не си пречат музиката и разговорите.

 

Така, че има доста варианти ако и целта е просто да се слуша музика от телефона.

 

Този вариант през радиото и аз го ползвам сега като временно решение. Качеството е почти задоволително, но не е на 100% както трябва да бъде, може би е на около 80%, най-вече заради по-слабият бас. Голям недостатък е шума, който се чува при увелиение и губенето на сигнала, особено при градско каране, когато се мине покрай някоя смущаваща го антена/кула. Ти на каква честота си настроил?

Това дето си написал за двата AUX входа от ТВ тунера може ли да го подкрешиш със снимки ако е удобно? Какви пинове трябва да поставя в буксата и какво точно е чинч? Извинявам се ако са глупави въпросите, но не съм технически много запознат, затова предпочитам пояснение със снимков материал, когато е възможно. Благодаря!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За честоти гледах кои са свободни в predavatel.com и тези, които не се ползват от други радиа са: 90.70, 101.00, 108.00MHz. Аз ползвам 90.70MHz и сравнително рядко се чуват смущения, но при мен FM трансмитера е монтиран вътре в пепелника и няма добра видимост на антената му към антената на колата, която е отзад. Реално ако се извади допълнителен кабел 15-20см от FM трансмитера за антена вероятно ще изчезнат напълно смущенията. Така или иначе ако всичко мине добре с мултимедията, която съм поръчал повече няма да го ползвам FM трансмитера :) .

 

Относно AUX входовете на кои пинове на буксата са - имам я някъде информацията, но така и не ги изведох след като сложих FM трансмитера. Затова ще ми е трудно да я намеря, че беше доста отдавна. Това, което ме отказа тогава е, че трябва да пускам дълги аудио кабели с чинч от ТВ тунера отзад до таблото отпред. Затова просто си монтирах FM трансмитер. Все пак ако ги намеря, ще ги пусна тук в темата. Мисля обаче, че имаше и отделна тема специално за ТВ тунерите и извеждането на AUX портовете, така че може да я потърсиш или тук в 4Ф раздела или в Техника/Електроника.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Най-добър резултат ще се получи ако кабела който се опъне е около 75 см, което е 1/4 от дължината на вълната при честота 100 MHz. Също трябва да е паралелен на антената на колата. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за отговорите!

 

п.п. Относно AUX входа, ако се изкара отзад, към него ще се върже директно Bluetooth стриймър, защо ти е било да прекарваш кабели чак до предното табло?

Редактирано от sclass
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, би могло да се свърже Bluetooth стриймър и тогава няма да се налага се прекарват кабели. Моята идея с прекарването на кабелите беше да си свържа отделен медия плейър (за МР3, филми и т.н.) отпред за да не ползвам телефона.

Редактирано от VBI
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

аз обмислям вариант с apple tv в колата и screen mirroring, но не намирам време за сега да натисна този проект. Вероятно по празниците.
Нямам дори fbas на MMI, да не говорим за тв тунер, но има едно китайче видео модул за $140 някъде, който се свързва между MMI и дисплея. Предлага и вход за задна камера.
От там към него apple tv и при влизане в колата airplay и би трябвало да сработи всичко.
вземи си amazon fire stick, мисля че ще си по дояолен

Изпратено от моят CLT-L29 с помощта на Tapatalk

[emoji16]8ff4d36226285e887b6f01e3377a42d0.jpg

Изпратено от моят CLT-L29 с помощта на Tapatalk

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

няма да ми се сдвоява пръчката телефон с Fire, направена е само с apple tv за screen mirror или по hdmi-out кабел, което също е някакъв вариант :) 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

работи със apple, ела при мен да го тестваш

Изпратено от моят CLT-L29 с помощта на Tapatalk
 

Редактирано от VBI
Цитиране на предходно мнение!
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пристигна доставката, този уикенд ще го монтирам и ще споделя впечатления :). Външно изглежда отлично, изработката на панела, дисплея и кабелите изглеждат качествено.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Браво! Ако ти се занимава ще е супер да направиш снимки на възловите моменти по монтажа.....особено около връзването на кабелите. Гледах клипчета и като махнат жабката и изпаднат 2 тона кабели и ми призлява.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Андроид мултимедията пристигна навреме, но от DHL ме мотаха много докато се освободи и достави. Наложи се да си вадя спешно EORI номер от митницата, да им правя нотариално заверено пълномощно за да я освободят, искаха ми сума ти информация за самата пратка, плащах ДДС върху договорената с китаеца стойност и т.н. Просто с DHL не бих работил повече, всички други куриери доставят на адрес без такива изисквания и разправии.

 

1.jpg.33e7bf3d73137163946d14bea7e544ed.jpg

 

Този уикенд успях да я монтирам. Отне ми над 8 часа, като се има в предвид, че имах и някои проблеми с клавиатурата на MMI след монтажа и се наложи да търся от къде идва проблема. При нормални условия за около 3 часа може да се монтира. Иначе самото инсталиране не е много сложно, всички куплунги и кабели си имат определено място, просто информацията, която дават за самата инсталация е малко оскъдна:

 

12.thumb.png.7d0af8e2e335bf78d0062f24702970c7.png

 

За целта се свалят двата въздуховода на таблото:

 

3.jpg.70aa4a45f1d08920912cbf172214405c.jpg

 

Издърпва се напред блока на климатроника защото отзад към единия от куплунгите също се свързва кабелния сноп на новата мултимедия. Всичко е направено с мъжки и женски куплунги и фактически се вади оригиналния куплунг и се включва в кабелния сноп, а от него друг куплунг се включва в климатроника – лесно и бързо.

 

2.jpg.0161bcb3831b1572a54103d462a77620.jpg

 

За да се свали цялото табло се махат бутоните за жабката и нулирането на километража на таблото и ключа за фаровете защото вътре има по един винт, който държи самото табло. Останалите болтове са отдолу на таблото под въздуховодите – виждат се на снимките.

След като се откачат куплунгите на дисплея и на таблото с уредите се сваля цялата кора. После таблото с уредите се монтира на новата кора с новия дисплей – всичко си съвпада идеално. Сваля се и жабката защото там се монтира допълнителен оптичен модул.

Следващата стъпка е да се прекара снопа с кабели, като два от тях се свързват към климатроника, а други два към MMI Head unit, който е монтиран под жабката.

 

4.jpg.396d4ffe06b615e4187a6bff1896ea12.jpg

 

От CD-то се вади оптичния кабел и влиза в разширителния, който идва в комплекта, а двата други края се включват в CD-то и в допълнителния оптичен модул.

 

5.jpg.1a1c1d5acfac805d569f14ddf42140aa.jpg

 

Извеждат се двата USB входа на удобно за ползване място – аз временно ги изведох през един от свободните бутони на конзолата – виждат се на снимките по-долу

 

Антената на GPS-a я монтирах отпред вдясно на таблото – има си 3М лепенка отдолу:

 

7.jpg.eb4a8e227a51faeeadf12f4fc510f6df.jpg

 

При мен се наложи да преправя малко куплунгите към MMI Head unit защото спираха да ми работят бутоните долу при селектора за скоростите (може и да не се наложи, зависи от оборудването на колата) - свързах директно +12В и маса-та на Андроидската мултимедия към куплунга на MMI, на снимката се виждат двата кабела от захранването ѝ.

 

6.jpg.38e44a5177f5c38e7cb94c4b235ced6d.jpg

 

След това сглобих всичко по обратния ред като антените за 4G GSM модула ги оставих в нишата зад таблото. Реално не съм слагал СИМ карта защото ще ползвам интернет през телефона, когато ми е необходим (направил съм си телефона да пуска интернет автоматично в момента в който се свърже към колата)

 

Това е крайния резултат:

 

8.jpg.6bdf4a18acaf2fd18cc0d8efeb14c5d3.jpg

 

Audi_Radio_MMI_look.jpg.1c078e3149cff8b63c3cfa05add36a62.jpg

 

11.jpg.ff43263d3cc3092998e8638216bdd9bc.jpg

 

Сега впечатленията – пълна интеграция с съществуващото MMI на колата – включително на камерата за задния ход почнаха да ми се местят линиите като въртя волана. Тъй като е свързано към CAN шината, в режим Dashboard (нещо като виртуален кокпит) ми показва всякаква информация за колата – пуснати фарове, отворени врати, поставени колани, пусната ръчна и т.н. От волана мога да си сменям песни, да усилвам и намалявам и т.н.

 

10.jpg.6e4c2c80378070ec83f23dcf8c203746.jpg

 

Могат да се избират различни режими на работа, като има предефинирани (могат да се променят), а може и да се избере директно в режим приложения, където се вижда всичко инсталирано и може да се инсталират допълнителни приложения. Вградената памет е 32GB, аз поставих и допълнителна карта 32GB, като в момента общата памет стана 64GB – напълно достатъчно за песни, видеоклипове и инсталиране на допълнителни приложения от Google Play Store. Смених си Googlemaps със Sygic като основна навигация, качих си и доста други приложения, които ползвам.

 

9.jpg.1a4f51f2e186b41cd8de51486360103a.jpg

 

Качеството на звука е отлично, изработката на таблото, блока с бутоните, кабелите и модулите също – има всичко необходимо за да се свърже към колата, няма нещо което да липсва. Всичко си пасва на точното място. Останах изключително доволен от ъпгрейда на мултимедията. 4G модула може освен за интернет да се ползва и за телефон, има си отделен микрофон за него. Също така работят и гласовите команди – примерно може да зададеш адрес на навигацията гласово. Има отделни видео входове за допълнителна външна мултимедия, предна камера ( ако се монтират допълнителните камери - сглобява картината от тях и ги показва виртуално все едно се гледа колата отгоре). Всички възможности, които има един модерен Андроид телефон реално ги има вградени в новата мултимедия. Дисплея е голям, с отлична видимост, всичко по графичното оформление е на точното място, лесно и интуитивно.

 

Редактирано от VBI
Добавяне на снимка
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нямам представа, но е направена и за външен монтаж, така че може да се извади и отвън. Дори би могло да се ползва и оригиналната GPS антена на колата ако се удължи кабела от старата навигация.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...