Jump to content

лаптоп - смяна на HDD с SSD - как да клонирам 1 към 1 всички данни на диска?


Recommended Posts

Здравейте колеги,

 

Опитах се да потърся как да направя абсолютно пълен бекъп на старото HDD и да го ресторна на чисто новото SSD, но се изброяват примерни програмки, а ми се иска опит от някой, който го е правил. 

Идеята е като boot-на с SSD да не се разбира грам, че дискът е сменен. Не ми се занимава с инсталации на програмки, лаптопът е помощен за децата, но е бавничък с HDD. HP 640 е.


С коя програма?

На външен хард ли се прави hdd image? 

След това как се ресторва на SSD? Ако го сложа празно на лаптопа, евентуално да пусна live usb и да го копирам от външния хард към SSD?

 

Другият вариант е да отида в някоя фирма - и това търсих, но не открих на прима виста читава фирма, на която да гласувам доверие.

 

Поздрави и благодаря!

Редактирано от OvivO
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Последно ползвах Samsung Data Migration.

Беше от SSD на SSD, но ще свърши работа и от HDD на SSD, всичко става супер бързо и лесно.

Не знам дали не беше само за Samsung-и oбаче :).

Редактирано от fifipaldi
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@fifipaldi: благодаря, но няма да се получи, пише, че работи само със samsung ssd, закупеният е kingston a400 240gb.

@NIKO: не съм работил с acronis от мнооого години, може да го пробвам, ако мислиш, че би станало. 
Те стъпките са две и то отделни, защото не мога да закача едновременно за лаптопа и двата диска, за да клонирам live. 

Трябва да взема full image. 

След това да закача празното SSD и да върна по някакъв начин върху него image-а. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще имаш проблеми, ако партишъните са различни. Друго - най-добре преинсталирай и сложи програмите отново, ако имаш възможност. Уиндоуса би следвало да си разпознае ССД-то и да направи по-оптимизирана инсталация в случая ... ако е Win 10 де :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Клонзилата ботва от флашка и може да направи пълен имидж на харда който можеш да запишеш на USB хард диск. После от него ресторваш към новия SSD. Копира абсолютно всичко. Единственото което трябва да се има предвид е че новия хард трябва да е същия или по голям от стария. Ако не е, от Windows първо трябва да му свиеш партишъните за да се побере.

 

Редактирано от CVT
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ще пробвам клонзилата. Win10 е. Новият хард е с 80ГБ по-малък от HDD...ще иска shrink. Не ми се инсталират програмите и операционната, но да видим :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А после пиши да видим, че и аз съм на опашката. Правил съм с акрониса същото упражнение, но лаптопа беше с два харда.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

58 minutes ago, OvivO said:

Новият хард е с 80ГБ по-малък от HDD...ще иска shrink.

 

Ако успееш да го "свиеш" до размер, равен или по-малък от новия диск, и успееш да запалиш машината - то тогава ще успееш да го клонираш без проблем. Но свиването има шанс да омаже партишъните. Ако имаш по-голям усб хард - закачи го и клонирай пациент 0 на него, за да можеш да го възстановиш при нужда. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Свиването е част от Windows 10, не би трябвало да има проблем. Разбира се първо трябва да се освободи място чрез изтриване на файлове и после да се дефрагне, иначе няма да може да се свие достатъчно.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Направо му направи shrink от win10 до размера на новото SSD или малко по-малък и клонирай смело.

 

Едит: след като направиш shrink на С:-то, рестартирай компа за да видиш, че всичко е минало както трябва и размера на диска е такъв какъвто си задал. Чак след това клонирай диска.

Редактирано от VBI
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

само 5% бяха дефрагментирани, shrink мина супер бързо, свих го на около 210GB.

 

след това с rufus си копирах clonezilla iso на флашка, направих я bootable. До тук бързо и екстра.

 

Буутвам от нея, дава ми избор каква clonezilla искам да пусна, избирах ги всичките, но тъпата clonezilla не се буутва, а вади грешки и греда. Забраних usb3.0 в bios, пробвах различни версии на clonezilla, не иска. Ще го гледам следващите дни, не е спешно.

 

до тук стигам :)

 

38945224-C491-4F72-AF96-419486383E63.jpeg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Казва ти че Windows не е изгасен. Не трябва да е в режим Sleep или Hibernate. Трябва да е напълно изключен през Shut Down за да може да се ботне Клонзилата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

да, видях го това и така пробвах и пак греда. Зарязах го за сега.

след това четох, че не харесва usb3.0, затова го забраних и него и пак...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Windows 10 прави някакъв тих хибридно гасене, като запазва част от инфото сякаш прави хибернация. Изключи опцията за хибернация и тази за fast startup и трябва да стане. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Правих упражнението няколко пъти миналата седмица. Ползвах easeus partition manager - всичко си мина по мед и масло. Само на 2 от машините се наложи да трия/местя файлове, че нямаше да се съберат на новите хардове. Лаптопите нямаха място за втори хард и ползвах празна кутийка за външен хдд и си спестих двойното прехвърляне на имиджа hdd->външен хард/usb->ssd

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз също клонирах един диск, заради Half-Life:Alyx, да не се логвам пак в оня Steam. Ползвах ето това видео и free версия на  Minitool Partition Wizard. Точно като в клипа се получи и при мен. После слагам клонираното SSD, нахлузвам VR-a и пей сърце, всичко е 6 като аватара. B)

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

благодаря, ще ги пробвам и тях.

с clonezilla преминах да не вади грешка, че не може да маунтне win partition-a. Първо спрях целия hibernation:

powercfg /h off

но излезе, че трябва да е on, а да се спре само fast restart option в секция - power config > choose what buttons do.

 

Но clonezilla пак буутва и вади грешка и не стигам до клонинга.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе кви са тези аматьорски програми, които очакват ТИ да си ресайзнеш партишъните както на ТЯХ им било удобно за да мигрират информацията!? :huh: 

 

Ползвай Acronis True Image, както вече бе предложено по-горе. Всичко е автоматизирано на три клика от желания успех. Тествано е милион пъти!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако си в София направо ми пиши на лично да се разберем къде да минеш с двата диска в ръка, отдели си 20мин да ги мигрираме и да приключваш тази футболна драма разиграваща се в 92та минута ;) 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

благодаря, запазвам си правото да се възползвам от предложението. :) Аз пък имам хубава крафт бира.

Чакам си кабела най-вероятно в сряда, така ще копирам от диск на диск, а няма да минавам през междинен. Ще пробвам и ще пиша за развитие.  

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...