Jump to content

Проблем с екстра SIM на А1


Recommended Posts

Здравейте, имам 2 допълнителни екстра SIM карти към номер на А1. Когато картите са поставени в 2 допълнителни телефона всичко е наред - при позвъняване звънят 3-те телефона и може едновременно да се ползва интернет и на 3-те телефона (1 основен и 2 допълнителни с екстра SIM).

 

Проблем се получава ако поставя едната екстра SIM карта в USB 4G флашка. Тогава интернет отново има на всички SIM карти, но ако някой ми позвъни не получавам обаждане, а този който ми звъни получава сигнал заето и съобщение, че линията е заета. Ако изключа флашката или сложа SIM картата й в трети телефон всичко почва да работи като трябва. Флашката я включвам в рутер, който има и кабелен интернет и се ползва автоматично в случай, че отпадне кабелния интернет (като бекъп свързаност към интернет).

 

Има ли някой който работи в А1 и е наясно с проблема да даде съвет какво да правя, може и на ЛС?

 

Довечера ще пробвам с 3-ти телефон, който шерва интернета през USB, но не съм сигурен дали рутера ще го захапе/познае като външен модем.

Редактирано от VBI
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мисля че проблема е в софтуера на 4G флашката. Тя или отговаря при позвъняване автоматично или държи линията отворена постоянно. Ако например сложиш едната SIM карта в смартфон и го настроиш да ти прави тетеринг през USB-то (демек да изпълнява функцията на 4G флашката) това няма да става, нали? Заслужава си да се пробва.

 

Редактирано от CVT
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нали това съм написал, че ще пробвам по-горе - ще свържа телефон през USB към рутера? Проблема е дали рутера ще познае телефона като модем. Иначе пробвах с няколко флашки и резултата е еднакъв - не получавам обажданията.

До колкото имам информация - този проблем е от последните няколко месеца и преди това всичко е работило както трябва .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще го познае.

 

Също някои рутери имат вграден SIM слот за същата цел. Ако имаш достъп до такъв си заслужава да пробваш и на него.

 

Редактирано от CVT
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Екстра сим услугата по дизайн е преди всичко за войс повиквания.
Когато екстра сим с data се постави в 4G у-во, което не поддържа voice (обаждания), при получаване на обаждане, това се отразява на цялото повикване и то не може да бъде осъществено за нито едно устройство, защото трябва да сработи за всички устройства, в които има екстра сим карти.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Въпроса е, че ако екстра сим се ползва само за войс се плаща 1 лев на месец, а ако искаш и данни се добавят още 3 лева и става 4 лева на месец. Т.е. плащаш отделно за данните, но не можеш да ги ползваш както искаш. По неофициална информация от хора на А1, този проблем е само с новите екстра сим карти (издадени последните 2 месеца) и със старите такъв проблем няма. Също така това е неофициалния начин на А1 да забранят ползването на екстра сим само за данни защото излиза по-евтино да ползваш такъв интернет с USB флашка на лаптоп/таблет вместо да сключиш нов договор с тях за мобилен интернет и да даваш минимум 14лв на месец. Така че явно няма да може да се ползва екстра сим с флашка.

 

Варианта да взема рутер, който има слот за сим карта не е лош, но не е ясно дали ще работи както трябва или ще се държи все едно съм сложил екстра сим картата във USB флашка. Нямам такъв рутер под ръка за проба и не ми се рискува да купя и да се окаже, че не работи.

 

Снощи сложих екстра сим картата в един стар телефон за проба, който конфигурирах да шерва интернета през USB и го свързах към рутера и работи както трябва. Спрях му и звука за да не звъни когато ме търсят. Но проблема е, че този стар телефон ще се зарежда непрекъснато през USB-то на рутера и в един момент батерията му ще се надуе - просто телефоните не могат да работят без батерия. Отделно на това ако рестартирам рутера ще трябва всеки път да пускам ръчно USB шеринга на интернета от самия телефон (изключва се когато не "усеща" USB порта), което си е неудобство (или трябва да кача teamviewer на този телефон за да мога да го правя дистанционно).

 

Редактирано от VBI
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

35 minutes ago, VBI said:

Варианта да взема рутер, който има слот за сим карта не е лош, но не е ясно дали ще работи както трябва или ще се държи все едно съм сложил екстра сим картата във USB флашка. Нямам такъв рутер под ръка за проба и не ми се рискува да купя и да се окаже, че не работи.

по пътя на логиката - това няма да сработва и рутър ще се държи като 4G dongle.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз мисля че с рутер с вграден SIM ще е същото като с донгъл, след като нарочно са го порязали.

 

Относно зареждането - много зависи от рутера. Някои не поддържат стандартния половин ампер през USB-то, който е достатъчен да държи смартфона зареден ако не се използва постоянно за Интернет, а само от време на време. Тези на TP-Link обаче се справят:

 

20210421_134503.thumb.jpg.08f411c7dc9a2edc15436029a2d8ffd4.jpg

Редактирано от CVT
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 36 минути, OvivO написа:

по пътя на логиката - това няма да сработва и рутър ще се държи като 4G dongle.

Всъщност ако рутера има RJ11 изход за свързване към външен телефон може и да стане защото ще има необходимата сигнализация да приема обаждания, но е хубаво да се пробва преди да се купува.

 

Явно ще остане варианта с телефона ако не измисля друго, просто се усложнява начина на експлоатация, най-малкото няма да се възстановява автоматично при рестартиране на рутера. Също така остава проблема с непрекъснато зареждащата се батерия на телефона, която ще сдаде багажа рано или късно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пробвах снощи какво се случва като се рестартира рутера и шеринга през USB сработва автоматично ако в Developer options на телефона се зададе при свързване към USB винаги да стартира "USB Tethering" (шерване на интернета през USB).

 

Засега остава проблема с непрекъснато зареждащата се батерия на телефона, но като се надуе ще я разглобя и ще ползвам само контролера ѝ, като към него ще вържа външна 3.7V зареждаща се батерия тип 18650 - ЦЪК  . Така поне лесно ще се сменя, когато се налага.

Редактирано от VBI
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма проблем да се зарежда непрекъснато и няма да се надуе от това. Ако телефона има опция да я зарежда само до 80% за по-дълъг живот включи я. Аз имам един Айфон 4 който вече 8 години стои закачен за тази джаджа на постоянно зареждане и ако го откача батерията му още изкарва цял ден.

 

20210422_101217.thumb.jpg.275c795e31187dc2e7d6fce172d9f763.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Телефона е много стар и няма такива опции за зареждане на 80%. Досега в годините на 2 телефона, които са стояли 24/7 включени в зарядното им се е подувала батерията - на единия от това се счупи дисплея, другия оцеля защото му се отвори задния капак :hilezh: . Подуването на батерията не става от веднъж, минават месеци или година и ако телефона не ти пред очите или не го провериш нарочно разбираш чак когато се е изключил. Така че това си е голям проблем, поне за Андроидските телефони.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...