Jump to content

Инсталиране на камера за заден ход


zdrash

Recommended Posts

Здравейте, след като сложих тв тунер и андроид бокс, реших да монтирам и камера. Камерата ще е китайска, но искам линиите да завиват и взех оригинален модул за камера. В нета намерих два варианта за връзване към гетауея. Единия е като се върже low и high към жиците които отиват в парктроник модула, другия е заводски на буксата на гетауея. Тук се двуомя и моля ако някой знае дали има значение къде ще се закачи да ме посъветва.

Като я вържа ще кача снимки и описание.

Благодаря!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 64
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Закачих модула на камерата за модула на парктроника. High е на зеленооранжевия, Low на кафявооранжевия на първата кафява букса. ( взех описание от доки монки за А8 д3). Кодирах го и заработи.

Като дойде камерата ще кача снимки.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

сега тв тунерът минава през модула за камерата ли?

тези почивни дни мислих да пробвам поне камерата как е през деня и вечер, но нямах до край желание...страшен айляк ми беше

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да през модула.  С тези доставки много тегаво нещо... камера и два факра кабела чакам - от 10 дни пише accepted by last mile carrier. А букса за модула добре че намерих в Бургас, че първата която поръчах заседна преди 14 дни в Чикаго и не мърда.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Стана работата, но няма цвят. Някой може ли да посочи конкретен модел неоригинална камера, която да тръгва цветно на mmi 2g и е без статични линии ? За сега съм black edition :).

20210513_101325.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Камерата трябва да е по стандарта NTSC за да показва цветно - такъв е оригиналния вход на MMI. Досега не съм намерил начин по който в MMI входа за камерата да може да се кодира PAL или NTSC. Масово продаваните афтермаркет камери са на стандарт PAL (за нашия регион). Така, че варианта е или да търсиш NTSC камера или конвертор PAL->NTSC. Аз лично си сложих конвертор към камерата (не ми се занимаваше да търся NTSC камера и после да я сменям) и образа стана цветен.

 

Вече ако поръчната камера е по стандарта NTSC и предава черно/бяло вероятно е калпав коаксиалния кабел между камерата и MMI (HeadUnit-a).

Редактирано от VBI
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

камерата уж е NTSC, но с китайците - никой никога не знае, какво са изобретили :)

Fakra кабелът си е идеален, защото тв тунерът предава без проблем и цветно.

 

Интересно, че включена през тв тунера, av1 или av2 - отново предава черно/бяло, независимо какви настройки се направят за този source в MMI, а там има NTSC, PAL, Secam. Така че явно е някакъв китайски формат или японското NTSC...

 

Въпросът е как да се хване в какъв формат точно предава камерата, някой има ли идея, за да се знае какъв конвъртър трябва?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Навремето за да хвана по какъв стандарт работи камерата я свързах на AV входа на едно старо видео и сменяйки настройките му видях кога става цветна картината. При мен се оказа, че камерата, която съм купил е PAL. Затова между нея и MMI сложих един PAL to NTSC конвертор и картината стана цветна. Ползвах такъв тип: PAL to NTSC converter . Монтирах го отзад вляво в джоба при другите неща (седан съм), като си извадих и 5В за да го захраня от зарядно за телефон. Камерата свързах към жълтия чинч INPUT на входа на конвертора, а на OUTPUT изхода закачих коаксиалния кабел, който отива до MMI. Белия и червения чинч са за звук и ги оставих свободни.

Редактирано от VBI
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Видеокасетофоните вече са рядкост, но може да се провери и с телевизор с AV вход като се включи към жълтия чинч. Ако изкара цветна картина значи е PAL.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

вкъщи през av receiver към телевизора - е цветна камерата и с топ качество. Ако това значи, че е PAL, защо не тръгва през тв тунера един от двата av sources, като го настройвам за Pal? Защото има 14 вида pal ли? :)

Редактирано от OvivO
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи сигнала от камерата е PAL, а не NTSC. Ще трябва да го конвертираш на NTSC по начина даден от колегата @VBI по-горе. Не работи в колата в цветен режим най-вероятно защото тунера ти не поддържа PAL AV вход, въпреки че MMI-то има опция даже и за SECAM.

 

Редактирано от CVT
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@CVT: ти поръча ли като моя тв бокс? Него като го пусна в колата през наличния му AV out и го бодна в тв тунера - картината става цветна само при настроен Pal. NTSC е черно бяло. :D Там вече не знам какъв е форматът...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не го поръчах. А този ТВ бокс като го закачиш за телевизора с който си пробвал камерата през AV каква картина дава?

 

Мисля че както и да е, кутийката на @VBI ще свърши работа, тъй като работи и в двете посоки.

 

Редактирано от CVT
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

цветна е, но има смущения на ТВ-то, звукът е добре, сега ми дойде друг кабел, с него не съм пробвал. То сигурно и в колата има, но е толкова дребно, че не мога да ги видя :D 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По-новия NTSC 4.43, както и NTSC - J нямат цвят на монитор NTSC 3.58 и другите му разновидности. Иначе по дефолт е NTSC ( едва ли знае кой вариант, но чакам да ми отговори) камерата според дръпнатия. Ще търся от тук камера, тези маймуни в алито не знаят какво продават. Ако беше PAL щеше да изкара цвят през тунера.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Публикувано (Редактирано)

Смарт телевизорите имат цифрови декодери.

Ако я пуснеш на обикновен няма да стане.

Като включа на PAL или SECAM на тв тунера в колата картината е разместена по вертикала защото няма вертикална стабилизация и пак е чернобяла. А на NTSC премигват червени пиксели, точно както е описано в уики при грешен NTSC стандарт. Поръчах цифров декодер , ( BGN 12.52  35%OFF | Mini Portable PAL to NTSC or NTSC to PAL Bi-Directional Dual-way TV Format Video System Converter Composite Connection
https://a.aliexpress.com/_mPXpz3f ),  ако и с него не стане съм black за сега. Ако не намеря правилната камера.

Редактирано от zdrash
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Публикувано (Редактирано)

Изпревари ме :) гледах го за 29$ вчера без доставка, в авител е 99лв. Въпроса е че сигнала минава през ОЕМ модул за камера, а там няма настройки за сигнала и не съм сигурен че ще стане. 20.02 лв. с доставка ме таксуваха.  Ако не стане Иво ще намаже :). 

Редактирано от zdrash
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Единствения проблем е че ще има известна деградация на качеството заради допълнителното разпъване и свиване на вертикалното разрешение. Тези камери са NTSC, защото при този стандарт вертикалното разрешение е 480 реда, което идеално съвпада с вертикалното разрешение на LCD дисплея. Когато го конвертираш на PAL, леко го размазваш, защото ъпскейлваш вертикала на 625 реда - съотношение което не е цяло число. После тунера трябва пък да го свие обратно на 480 за да го покаже на екрана - още едно ресайзване със съотношение на нецяло число.

 

Редактирано от CVT
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Надявам се да може да се програмира през usb. Трябва ми да ми обърне NTSC от 4.43 или J към 3.58. Ще пробвам и от PAL ( твърдят че камерата е NTSC/PAL) към NTSC ( кое точно един господ знае), но не храня големи надежди, ако не е програмируемо. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Публикувано (Редактирано)

И още един въпрос, някой ако е калибрирал модул за камера, има ли възможност линиите да се отместят 20-30cm в ляво ?

Редактирано от zdrash
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 weeks later...

С този модул се появиха цветовете :)

BGN 12.41  35%OFF | Mini Portable PAL to NTSC or NTSC to PAL Bi-Directional Dual-way TV Format Video System Converter Composite Connection
https://a.aliexpress.com/_mOSD21B

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...