Jump to content

Избор на климатик


Recommended Posts

Здравейте!

Имам нужда от съвет, като се надявам някой да е бил в моето положение или поне да предостави адекватен съвет. Живея в къща, в която има две сходни по квадратура стаи - по около 13-14 квадрата. Те са преходни една към друга, поради което смятам да заложа на една 12ка, която да охлажда (да, основно за намаляване на температурата ще се ползва).

 

Ходих във Вимакс за консултация, уж щяха да дойдат за оглед - не дойдоха. Като всеки българин се подсигурих и с Еклима. Съответно ми препоръчаха този инверторен климатик, както и този хиперинвертор. Въпросът е, че не знам много за тази марка, макар че често съм я срещал по фасадите на останалите домове. Аз се бях насочил към Мицубиши. Съответно да се доверя ли на препоръката им или да си действам с моя избор на марка?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

fujitsu general си е много добра марка за климатици.

Ако ще се ползва основно за охлаждане - взимай този за 1399лв и няма да го мислиш. БулКлима също продават fujitsu general, от тях взех два климатик преди вече 10 години и са топ все още. Виж и техните цени.

 

Като цяло почти всеки климатик се справя с охлаждане на помещение, ако ще се отопляваш, там вече е добре да се поинвестира, защото ниските класове не се справят, пада им драстично COP и се заледяват.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имам 2 мицубишита (различен клас) у дома и мисля, че марката оправдава реномето си. Ползват се за охлаждане (рядко) и за отопление (по цяла зима).

 

А тези от Вимакс... май са си доста повярвали, има и други дилъри на марката. 
 

Иначе от лични впечатления 12ка за тази квадратура мисля е леко прекалено... 

Редактирано от Aleks67
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Драсни една скица на помещенията.

Защото, както си го описал не става ясно как точно с една 12-ка ще охлаждаш 30 квадрата в 2 помещения.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не знам как точно да нарисувам скица, но ще го кажа по този начин - двете стаи се делят от една стена с врата, като всъщност на мястото на вратата е направен свод. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нали осъзнаваш, че температурата в двете помещения ще е различна? Ако е 28 градуса и искаш 24, в едната ще имаш 24, в другата 25-26.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имам едно пробито Мицубиши ,хиперинвертор,топли студи ама моторите на насочващите струята ламели са гола вода .Смениха турбината гаранционно , чукаше на ниски обороти калпав баланс,сега е ред на моторите,скърцат като каруца,езък за почти 3000 лв.иначе върши работа ама трудно се спи се най тиxия клас 20 dB

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще споделя впечатления от две различни инверторни 12-ки, едната по-висок клас, другата по-нисък. Имам два броя Митсубиши Електрик MSZ-EF35VE2S клас А+++ от 2 години и два броя Мидеа MSV1-12HRDN1 клас А от 6 години. Доволен съм и от двата вида и ги използвам целогодишно. Имат само 2 разлики - едната е цената, другата електричеството което харчат. На макс Мидеите които бяха по 800 лв. бройката, дърпат 1,5 kW, докато Митсубишитата които бяха малко под 2000 лв. дърпат 1 kW.

 

Едната Мидея върви вече 6 години почти непрекъснато без проблем, но преди месец се разскърца вентилатора на вътрешното тяло и не можеше да се спи. Мислех да сменям целия климатик, но намерих в Тубата клипче как се сваля мотора както си е на стената. Оказа се че скърцането идва от лагера който е запечатан в мотора. С една спринцовка инжектирах доста силиконово масло точно където излиза оста и се оправи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Със силиконова грес би имало още по-добър резултат.

Колкото до климатиците, по скромното ми непрофесионално мнение най-доброто съотношение цена/качество е при Daikin.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бях се засилил на къщата в прованса да слагам Daikin, че ми беше писнало вече от дърва, камини и инверторни печки.

Намерих фирма и баш шефа ме разубеди. Самият той сменил всичките свои Daikin с Gree.

Не бях чувал за тия китайчета, но ме изненадаха доста в положителна посока.

Два срещуположно монтирани климатика с различна мощност на изцяло отворен първи етаж и емпоре.

Тествани вече зиме и лете. Доволен съм. 😊

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ок, а защо продавач на климатици, ще те навива за по-евтини такива, когато от по-скъпите ще има съответно и по-голяма печалба?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Голяма част от МАСОВИТЕ евро-дайкините са китайски. Качеството като цяло не е високо. 

Една от най-неудачните ми покупки е свързана с два броя японско-чешки дайкини......ама пък греееее.

Преди 4-5 години са имали хубави модели (цитирам), по-миналата година монтажник не можа да препоръча актуален и ставащ модел.

Чилъри на грее..... точно след изтичане на гаранция (през която са ремонтирани) пак са за ремонт за няколко хиляди лева.

 

Фуджитсу  не са лоши, но са шумни за домашна употреба. Сред новите евтини модели аз не мога да се ориентирам.

За домашна употреба за мен удачни са mitsubishi heavy, toshiba daiseikai.  Като лек компромис - митсубиши електрик.

В случая една 35-ца нa митсубиши хеви от ниския клас (под 2000лв) ще е вечна и незабелижима в режим на охлаждане.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дрън-дрън. Те за Япония ги правят по космически технологии от титаний с чугуний?

Тия митове са развенчани отдавна. Климатик като акумулатор се купува на килограм - колкото повече тежи - толкова по е добър. Другото е вятър и мъгла. Китайските КОПове са като китайските ватове на музиката (P.M.P.O) или ще ти напишат каквото кажеш. GREE са екстра в средния клас, нагоре Fujitsu/Fuji, Mitsubishi (heavy), Daikin, Toshiba, Panasonic.

Примерно 40кг (може и 50кг) за външно тяло е чудесен избор. Това за 12ка.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

3 hours ago, grizzly said:

Дрън-дрън. Те за Япония ги правят по космически технологии от титаний с чугуний?

Не, правят ги с друг софтуер. Примерно 128к (за европа) срещу 1мб ром.

И с други лагери.

 

Килограмите (както и при акумулаторите) могат да се сравняват само при еднакви технологии.

Примерно едноредов топлообменник с друг модел едноредов топлообменник...и еднакви компресори....да, по-тежкият е по-добре.

Редактирано от robobug
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, в Япония имат космически софтуер а в Европа друг. Бистрено е вече - японските стандарти за мерене на КОП са други при по-облекчени условия и там излизат с по-добри резултати. Тествани по европейските стандарти са най-нормални климатици. Все пак са със същите части, газ и т.н. Нищо по-различно от добрите марки на пазара.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами като имаш по-малко памет не може да налееш в нея софтуера от по-големия ром....и да, няма космически софт, който да замести липсата на памет.

Коментирам, че Дайкините, които купих (ftx25-ци) са перфектно подбрани по топлозагуби  работят основно в режим он/офф,  коментирам, че панасоник лагерите, които са сложени в партида европейски дайсейкай изкарват около 3 години.....а лагерите на някои дайкини за Европа не си изкарват и гаранцията.

.....а относно коп-а - предложените митсубиши хеви са с най-нисък коп за цената си, но просто работят :)

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...