Jump to content

Телевизор/Технология или OLED vs. LED


Recommended Posts

Въпроса е,тази нова технология на ЛГ,наречена ОЛЕД (самосветещи диоди) осезаемо по-висок консуматор ли е на ток,спрямо почти наполовина,старата ЛЕД технология?

 

Защото всички ОЛЕД до 2000-2200 лева са със стикер за енергийна ефективност (Г) и данни за 90-100кв.ч./1000ч.

 

Някой по компетентен да се изкаже,кое,как,какво и зашо?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В 2 изречения обяснено:

 

People also ask

 
 
 
Which is better OLED or LED?
 
 
In terms of picture quality, OLED TVs still beat LED TVs, even though the latter technology has seen many improvements of late. OLED is also lighter and thinner, uses less energy, offers the best viewing angle by far, and, though still a little more expensive, has come down in price considerably.Apr 26, 2021
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Докато не оставиш децата си да гледат Baby TV цял ден. После ще гледаш отпечатъка на Baby TV цял живот.

Реално ако си ценител на хубавата картина и имаш желание да гледаш някой Блу Рей филм или нещо с 4к - OLED ще ти даде изживяването, което търсиш.

Ако ще гледате телевизия основно - LED.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Втора година OLED сони 55", се експлоатира главно от детенце, почти по цял ден на бебитивито, още няма "отпечатък". Няма и да има. Т'ва е едно от спряганите предимства, на тая "технология".

Марто, ти за консумацията не се кахъри, съществена разлика няма, сравнено с по-"стари" технологиЙ. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

9 hours ago, MAPTO7007 said:

Въпроса е,тази нова технология на ЛГ,наречена ОЛЕД (самосветещи диоди) осезаемо по-висок консуматор ли е на ток,спрямо почти наполовина,старата ЛЕД технология?

 

Защото всички ОЛЕД до 2000-2200 лева са със стикер за енергийна ефективност (Г) и данни за 90-100кв.ч./1000ч.

 

Някой по компетентен да се изкаже,кое,как,какво и зашо?

 

Нов, нов... колко пък да е толкова нов? :) "The Sony XEL-1, released in 2007, was the first OLED television." Също така не е конкретна технология на LG, но те усилено я ползват.

 

Качеството на картината е осезаемо по-добро от LED панелите. Имаш в пъти по-наситено черно, което реално прави картината контрастна, но и цената е доста по-различна спрямо LED. Така погледнато небрежно по-високата консумация на ток не би трябвало въобще да бъде причина за размисъл.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

8 hours ago, NIKO said:

Втора година OLED сони 55", се експлоатира главно от детенце, почти по цял ден на бебитивито, още няма "отпечатък". Няма и да има. Т'ва е едно от спряганите предимства, на тая "технология".

Марто, ти за консумацията не се кахъри, съществена разлика няма, сравнено с по-"стари" технологиЙ. 

 

Знаеш ли защо Самсунг не произвеждат Олед телевизори?

След като са най-големия производител на олед панели.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Неква идейка имам, въпросът е, докъде е чистата технология и докъде финансовата политика.

https://www.whathifi.com/amp/features/anti-oled-samsung-is-about-to-start-selling-its-own-oled-tvs-pass-the-popcorn

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре де, пак питам, защо не произвеждат?

Произвеждат огромно количество за телефони, но тепърва ще стартират производство на телевизори.

Технологията е от 2007-ма, както се спомена вече.

 

Нещо ново било...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не ме вълнува темата особено, но попаднах случайно на тази статия преди няколко дни, та да я постна поне.

 

Samsung and LG will fix long-standing OLED display problem

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

22 hours ago, sweep said:

 

Знаеш ли защо Самсунг не произвеждат Олед телевизори?

След като са най-големия производител на олед панели.

 

 

Аз съм любопитен да разбера! Техният QLED е пълен ташак, LED измислица.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Накратко, противно на прогнозите на самият производител, "прегаряне" така и не се проявява толкова масово, както е било предвиждано.

Всъщност точно тоя факт, ръчка кейпопите, да почнат да "праят телевизори с OLED", лицемерно именувайки ги с някви "нови" абревиатури.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Именно несъвършенството на технологията - Прегарянето е причината самсунг да не си слагат бранда на устройства с такива панели.

Те произвеждат огромно количество панели, но за мобилни устройства.

Където също се наблюдава бърнаут, въпреки, че устройствата се ползват супер динамично и екраните се гласят често.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И сега след тези спорове ... заслужава ли си да се дадът 2000 леА за ОЛЕД или може да се върнем назам само за ЛЕД УлтраЕиджДи???

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Понеже сичко ми е Пан'соник, чакам 48"-ия им и го отнасям, че имам едно място за тоя размер. В страни от споменатото сони, около мен има още три Оледа, единият е на зет ми, 65"-ца, от първите, още когато се появи в Бг технологията, дотук нито един няма проблеми с каквото и да било, най-малкото пък с "отпечатъци". 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз познавам един в квартала... Напи се на талпа и падна от 6-тия етаж. Качил се да си допие. Според мен скачането от 6-тия етажа е абсолютно безопасно.

Има ли нужда да продължавам с примерите?

 

9 hours ago, MAPTO7007 said:

И сега след тези спорове ... заслужава ли си да се дадът 2000 леА за ОЛЕД или може да се върнем назам само за ЛЕД УлтраЕиджДи???

 

Четеш и си преценяваш. Казах ти още в третия пост.

On 11/10/2021 at 11:55 AM, sweep said:

Реално ако си ценител на хубавата картина и имаш желание да гледаш някой Блу Рей филм или нещо с 4к - OLED ще ти даде изживяването, което търсиш.

Ако ще гледате телевизия основно - LED.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много е важно на каква дистанция е ТВто, над определена повечето детайли се смиват. Според мен - магазин/шоурум, сравнение, решение... 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Както обикновено, почти никой не пише по темата, а каквото му хрумне - в случая колко много и колко хубави телевизори имал. На въпроса на колегата коя технология е енергийно по-ефективна отговор са дали само двама - Aleks67, който твърди, че такава е OLED технологията, и Wizi - че това е LED, макар и разликата да е "небрежна". Всъщност не са прави и двамата - при равни условия (колкото и относително да е това при телевизорите) LED технологията е енергийно значително по-ефективна от ОLED,  в интервала 65-80%.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

12 hours ago, MAPTO7007 said:

И сега след тези спорове ... заслужава ли си да се дадът 2000 леА за ОЛЕД или може да се върнем назам само за ЛЕД УлтраЕиджДи???

За цена над 700-800лв нищо, освен олед не си заслужава.

 

Самсунг правят олед дисплеи за телефони, които имат склонност към прогаряне.

При телевизорите от 2-3....може и повече години (технологията е всичко друго, но не и "нова") проблемът е решен.

Редактирано от robobug
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 2 часа, sweep написа:

познавам

Не ти сфанАх примера.

Естествено, че изборът ми на олед, не се базира само на споменатите дивайси в родата, има тонове изписано по въпроса през годините, откакто тая технология излезе на пазара. Всеки прецянява сам, грамотни сме и ползваме интернетЯ.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Доста четох тези дни по темата LED vs OLED. Проблема с прегарянето съществува. Много зависи от използването на телевизора, но със сигурност при целодневно гледане на една и съща програма в някакъв момент ще се появи прегаряне. Кога ще стане това никой не може да каже. ОЛЕД също не се препоръчва в много светли помещения с пряка слънчева светлина, въпреки, че има модели, които се справят прилично в такава ситуация. Факт е че картината е брутална и едва ли ЛЕД може да извади подобна картина в 90% от случаите, но пък има доста добри ЛЕД модели, които се справят прекрасно. При мен в 90% от времето тв се ползва като бекграунд и се гледа кабеларка с такова качество, че няма голямо значение дали съм с тв за 500 или за 5к лв. Но както е казал колегата, ако искаш да се изкефиш на макс с някой блу рей филм, то ОЛЕД-а правилният избор. Поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

20 hours ago, lodestr said:

ОЛЕД също не се препоръчва в много светли помещения с пряка слънчева светлина

Всеки отражателен панел има този проблем, без значение от технологията.

И не, вече няма добри лед панели....просто изискванията за енергоемкост не прощават.

За сравнение - Самсунг на 6-7 години има ниво на черно от порядъка на 0.02cd/m2.....топ модел за 3000лв (55" ) от тази година е с нива от прядъка на 0.04.....и то в отделни зони.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Съмнявам се, че някой може да гледа ОЛЕД-а си на пълна яркост......че даже и да не му стига....освен, ако не е екран на телефон :)

 

 

 

При лед хубаво, може да засилим подсветката неограничено...но какво става с цветовете?

Дали екрана не става едно светло петно с някакви сенки по него.

 

Дай конкретен модел, който има по-висока от нормалната яркост и си запазва цветовете.

 

Едит: Ето нещо конкретно: https://www.rtings.com/tv/reviews/best/bright-room

 

 

ПП Нали не говорим за професионални панели за обществени места ?

Редактирано от robobug
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това, което си дал не е сравнение ЛЕД/ОЛЕД, а най-добър избор от съответната технология. Ето една статия, която сравнява двете технологии в светли помещения и са изброени плюсове и минуси:

https://nationalinterest.org/blog/techland/qled-vs-oled-which-better-bright-rooms-159016?amp

 

Аз също много харесвам картината при ОЛЕД и в 95% от случаите бих избрал него, единствените минуси за мен са именно светлите помещения и бърн ин-а, който при напомпана яркост е неизбежен ако има статични изображения и не рефрешваш...

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

1 hour ago, lodestr said:

Това, което си дал не е сравнение ЛЕД/ОЛЕД

Такова сравнение е безмислено без конкретни модели. 

"Статията" са едни общи приказки, без една цифра.

За какви луксове помещение говорим?

 

Телевизорите от линка имат пикова яркост от 700 (седемстотин) cd/m2.

Ако на някой това е малко....значи може да гледа слънцето през телескоп :).....или иска да гледа телевизия на плажа.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...