Jump to content

Вибрации във волана при работещ вентилатор на максимум


JKolev

Recommended Posts

Здравейте колеги, колата е Ауди А6 Avant C7 4G CRTD 2017. Когато навън е топло и колата се е нагряла, при работа на място, климатика и вентилатора работят на максимум, докато охладят купето, което води до вибрации във волана. Ако намаля вентилатора на климатика, вибрациите изчезват. По време на движение също се усеща лека вибрация във волана, докато не намалее работата на климатика и вентилатора. Питах в няколко сервиза, специализирани за автоклиматици, допълниха фреон, че никога не е правено от когато е произведена колата, но въпреки това няма ефект. Има предположения за проблем в перките на втория вентилатор, който е в таблото на купето или за проблем с компресора, с някакъв успокоител и други подобни, но никой не се наема с точна диагноза, докато не отворят, погледнат и сменят някакви части. Нямам проблем да сменя проблемна част, стига да е сигурно че е за смяна, а не да е на принципа "проба-грешка". Моля за насоки какъв може да е проблема и какво да се провери, преди да сменям каквото и да е.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако е проблем с перките на втория вентилатор който е в купето, достъпа до него е много лесен. Сваля се жабката и той се вижда целия. Може да се провери доста лесно дали е нещо с него или не. Жабката пада като се свалят 5-6 болта и се откачи куплунга на лампата която влиза в нея. Само на пусната вентилация без климатик на макс пак ли се усеща или само когато работи климатика?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И при изключен климатик, но при максимална мощност на вентилатора пак има вибрации във волана. Вибрацията изчезва, когато намаля силата на вентилатора.

Gesendet von meinem ONEPLUS A6013 mit Tapatalk

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако има някакъв боклук в тоя вентилатор е възможно да създава някаква вибрация. Моя съвет е да разглобиш и да видиш в какво състояние е. Преди време бях пуснал една тема за почистване на изпарителя на климатика. Виж там за насоки кое как се разглобява за да стигнеш до това моторче.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще се опитам да го проверя, доколкото ми стигат техническите умения [emoji6]. Има ли вероятност проблема да не е от вентилатора, а от компресор или нещо друго по окачване, въртящи се части и което би предизвикало вибрации? Сменил съм само с оригинални части тампоните на двигателя и скоростната кутия, пистовия ремък, водната помпа, обтяжната ролка, почистил съм дросел и входящи колектори, както и чисто нов акумулатор с рекуперация.

Gesendet von meinem ONEPLUS A6013 mit Tapatalk

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не може да е от компресора или нещо друго по окачването, след като при изключен климатик на място също го има, както си писал по-горе.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тези вибрации ги има и при мен. Със сигурност не са от компресора. Миналата седмица реших да изсуша системата след ползване на климатика и пуснах ръчно на макс вентилаторите и усетих същото за което говорите. До сега никога не бях пускал на макс перките. Дори и в най-големите жеги на Ауто не са се включвали на най-висока скорост (винаги държа климатика на 22-24 градуса). Предполагам е някакъв фабричен проблем, тъй като проверих и на приятел ц7-цата и е по абсолютно същия начин. Предполагам, че ако се сложат гумени уплътнения (о-пръстени) на захващащите болтове на вентилатора, вибрациите ще изчезнат.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не ми се вярва от Ауди да са го оставили фабрично така. Най-вероятно с времето нещо се износва или разцентрова и се появяват тези вибрации при пуснат вентилатор на максимум. Просто ще трябва да се разглоби жабката и да се провери състоянието на вентилатора - как се върти, спрямо оста си, опира ли някъде или нещо подобно.

Gesendet von meinem ONEPLUS A6013 mit Tapatalk

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моята работи на макс и нямам никакви вибрации. Проверете си моторчетата. Може някой боклук да е минал или мръсотия да се е наслоила по тях и да ги разцентрова. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...

Смених вентилатора в купето и вибрациите изчезнаха. От сервиза казаха, че с времето се чупели някакви пластмасови пластинки около оста на въртене и се получават тези вибрации при максимална сила на вентилатора.

Изпратено от моят ONEPLUS A6013 с помощта на Tapatalk

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не знам, защото взех заместил за 590 лв, че оригиналния беше към 1200лв. Смених го в S Car Service и те го поръчаха по номер на рамата.

Изпратено от моят ONEPLUS A6013 с помощта на Tapatalk

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...